Great Britain for 5 class

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема урока: Великобритания

Цель:

Задачи:

- научить составлять короткие диалоги-расспросы по образцу

- тренировать учащихся в умении составлять монологические высказывания по теме,

- совершенствовать умение употреблять в речи настоящее простое прошедшее время (Pаst Simple)

- способствовать развитию творческих способностей учащихся через задания соответствующей направленности (стихов - догадок, песни)

- воспитывать ответственность в процессе совместной работы в группе

Тип урока: комбинированный

Методы:

по источникам знаний - словесный, наглядный, практический

по степени взаимодействия учителя и учащихся - беседа, самостоятельная работа, фронтальный опрос, индивидуальный опрос

Оборудование:

Компьютер, ИАД, индивидуальные карточки c заданиями.



Этапы работы

Содержание этапа

(заполняется педагогом)



Деятельность учителя



Деятельность учащихся

1.

а) Организационный момент ( 2 мин.)















б) Фонетическая зарядка (2 мин.)


в)Работа по группам. (12 мин.)

-Good morning, children. I am glad to see you. Are you ready to the lesson? How are you today? Fine, thank you.

Вот неспелый мандарин.
Он пока зеленый, green. G

Знаю, самый строгий цвет
В светофоре красный, red. R
Если вдруг он загорится,
Все должны остановиться!

У меня их два, они большие E
Слышит отличное каждое (ear)


Думал и запоминал:
Животное - animal.A

В доме разная есть мебель.
Вот обеденный стол, table.T

Больше всех цветов по нраву
Мне коричневый цвет, brown.B

На трамвайчик сел и едет
Кролик маленький - a rabbit.R

Наслажденьем будет райским
Съесть мороженое, ice-cream.I

Тише, дети, не, кричите:
в класс заходит - English teacher.T

От плеча до кисти сам
Называю руку (arm)A

Cлушай и запоминай я по английски будет I

Ты гляди и молча слушай:
Кто не моет шею, neck, N
'Тот пропащий человек

-Итак, дети, скажите какая у нас с вами сегодня будет тема урока?

-Правильно, «Великобритание». Скажите, как вы думаете, а зачем нам это нужно?

-Да, вы правы, современный, образованный, культурный человек должен знать как живут люди в других странах и стремится к познанию всего нового и интересного. И в конце сегодняшнего урока мы посмотрим насколько вы готовы к настоящей поездке в Великобританию.

- Well. Let's begin our trip. Look at the cards and repeat after me the words with these sounds.

Twinkle, twinkle, little star,
How I wonder what you are.
Up above the world so high
Like a diamond in the sky/

- Good work, thank you. And now we speak about Great Britain (England and Scotland) .

Read the text and translation.

England (group 1)

England is the largest and the richest country of Great Britain. The capital of England is London but there are other large industrial cities, such as Birmingham, Liverpool, Manchester and other famous and interesting cities such as York, Chester, Oxford and Cambridge. Stonehenge is one of the most famous prehistoric places in the world. This ancient circle of stones stands in Southwest England. It measures 80 metres across and made with massive blocks of stone up to four metres high. Why it was built is a mystery.

Oxford is the home of the oldest university of England. The most famous college is Christ Church. It has a great hall which was built during the reign of Henry VIII and its chapel has become the Cathedral of xford. Cambridge is the home of Britain's second oldest university. York was the capital of Northern England. It is one of the best preserved medieval cities of Europe. It was built by Romans, conquered by Anglo-Saxons and ruled by the Vikings. Birmingham is often called the "City of 1,500 trades" because of the great variety of its industries.

Scotland (group2)

Scotland is a country in the north of Great Britain. It is apart of the United Kingdom. Scotland is divided into three natural regions: the Southern Uplands, the Central Lowlands and the Highlands and islands. A lot of places in Scotland are a natural paradise, still untouched by man.

The capital of Scotland is Edinburgh, well known for its castle. Glasgow is the industrial capital of Scotland. It is the third largest city in Great Britain. The typical products of Scotland are timber, whisky, salmon. Golf is the Scottish natural sport and it seems to have originated in this country.

Scotland is also the land of myths and mysteries; every castle has its ghost. Glamis Castle is said to have nine of them.

-Good morning.

-Yes,I would.












-Чтобы расширять свой кругозор.


Повторяют звуки по карточкам за учителем.


Делают постер по группам на заданную тему.

3.

Объяснение нового учебного материала. (9 мин)

Презентация 3Д Book

Open your copybook and write down date .Today we speak about grammar theme Past Simple. Но сначала скажите, как вы думаете для чего мы будем учить это правило?

- Правильно, для того, чтобы вы умели правильно составлять предложения в прошедшем времени.

Fairytales about Past Simple

Слушают объяснение нового грамматического материала

4.

Закрепление учебного материала: (15 мин.)

а) выполнение упр.















б) аудирование

в) ответы на вопросы по прослушанному

г) исполнение песенки(2мин)

- А что ещё нужно знать, чтобы правильно составлять предложения на английском языке?

- Правильно, нужно знать правила, то есть грамматику. Наиболее часто употребляются в англ. времена группы Simple.

- Let's do the exercise. Please, take the card number1:

Yesterday

Yesterday afternoon

Last year

Three days ago

A week ago

Last Sunday

I

my mother

we

my sister ( brother)

my father

was

were

at home

at school

at the library

at the cinema

at work

at the theatre

at the club

a) Say where you and your family were. Use the table.

-Good! Please, take card number 2

b) Use the verbs in the Past Tense for your talk about the last summer. Простое прошедшее время понадобится вам, чтобы рассказать о событиях, которые произошли прошлым летом.

Вот чем занимался Саша прошлым летом на ферме у дядюшки.

What did Sasha do last summer?

To help his uncle; to work in the fields; to water (the plants); to pack(fruit and vegetables); to paint pictures; to play volleyball.

c) choose the best the sentences for dialogue

А: Did you have good holidays?

B:Yes, I did

A:Where did you go?

B:We went to Brighton.

A:………………

B:No, we stayed with friends. They've got a beautiful old house near the beach

A: …………….

B:Yes, we went swimming

A:………..

B: Oh, yes! We took a lot of photographs. Look, I've got some right here

-Good work. And now say would you like to learn something new about Great Britain? Then listen to the short text and then answer my questions:

-And now let's sing an English song «London Bridge».

London Bridge is falling down,
Falling down, falling down.
London Bridge is falling down,
My fair lady.

Build it up with sticks and stones,
Sticks and stones, sticks and stones,
Build it up with sticks and stones,
My fair lady.

Sticks and stones will all fall down,
All fall down, all fall down.
Sticks and stones will all fall down,
My fair lady

-Thank you.

Надо знать грамматику, времена английских глаголов.

Делают поуровневые упражнение по карточке (вставляют глаголы в текст с пропусками в нужной форме).

Слушают короткий текст о Великобритании.



Отвечают на вопросы.



Поют песню.







Дети поют песню

5.

Задание на дом ( 3 мин.)

Game with ball:

Answer the question

1. What is the capital of Scotland?

2. What is the capital Of England?

3. What is the tense Past Simple?

4. How many parts in Great Britain?

5. What do you know about Past Simple?

6. What is oldest university in England?

7. What are large industrial cities of England?

8. What is the industrial capital of Scotland?

Как вы думаете, готовы ли вы уже к поездке в Великобританию?

-Your answers were very good and your marks for today are:

Вы должны будете дома потренироваться в переводе с русского на англ. язык по той же теме, которой мы сегодня занимались. Это нужно вам для закрепления данной темы.

Закрепляли знания о Великобритании и Past Simple



© 2010-2022