Планирование по казахскому языку на тему: Мировые языки

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

№18 орта мектеп

Пәні: Қазақ тілі

Сынып: 9

Мүғалім: Анасова П.М.

Сабақтың тақырыбы: Әлем тілдері

Мақсаты:Әлем тілдерінің өзіндік ерекшеліктерімен таныса отырып, тілдің адам өміріндегі маңызын түсініп,тіл үйренуге қызығушылықтарын арттыру.

Міндеттері:

Білімділік: Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдері арқылы танымдық іс-әрекет тәсілін меңгерту,өз бетінше жұмыс істеуге, ізденуге дағдыландыру.

Дамытушылық: Бақылағыштығын, қиялын, есте сақтау, шығармашылық қабілеттерін, шығармашылық ой қиялын дамыту

Тәрбиелік:тіл туралы ойларын өз беттерімен іздестіріп, тілді құрметтеуге, тіл мәдениетін сақтай отырып шешендікпен сөйлеуге тәрбиелеу.

Оқыту әдістері: Көрнекілік, ішінара ізденушілік, диалог, монолог,

пікірлесу, өзіндік пікір, әңгімелесу

Сабақта қолданылған тәсілдер: ұжымдық, жеке - дара, топтық

Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, Power Point бағдарламасымен жасалған слайдтар, Activinspire бағдарламасы бойынша жасалған флипчарттар, жұмыс дәптері.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Релаксация:

Сұрақ арқылы ой қозғайды.

Әрбір адам?

Әрбір ісің?

Әрбір сабақ?

Әрбір сөзің?

Жауап беруге үлгі сөздер.

Досым, сыныптасым

Үйрену, оқу, іздену.

Тірлік,тірек, адалдық.

Шындық, бірлік, адамдық.

2. Топтастыру:

Оқушылар түрлі түсті стикерлер арқылы «Қазақ тілі», « Орыс тіл», «Ағылшын тілі» атты 3 топқа бөлінеді.Топ басшылары сайланады.Бағалау парақшалары беріледі.Топ ережесін еске түсіреді.

3.Үй тапсырмасын сұрау.

Сөз тіркесі дегеніміз не? (ережені еске түсіру)

қатты

жеңіл

Оңай



қала

Сөз тіркесі

мектеп


Сөй-леу

өзен

жүрек

күн

мәдениет


Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыру./ оңай, жеңіл, қатты, қала, өзен,сөйлеу, мәдениеті, жүрек, мектеп./

4.Ой қозғау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтау.

а)Видеокөрініс. («Сәлем» сөзінің бірнеше тілде айтылуын тыңдау)

-Мына видео көріністен не түсіндіңдер?

ә) мақалдың жалғасын сәйкестендіру арқылы, мағынасын ашады.

Мақал-мәтелдер.

  1. Тіл -тас жарады, тас жармаса,..... ілім біл.

  2. Піл көтермегенді, .... бас жарады.

  3. Жеті жұрттың тілін біл, жеті түрлі..... тіл көтереді



  1. Жаңа сабақ: тақырып бойынша мәлімет беру:

-Балалар,өздерің түсінгендей, бүгінгі сабағымыз тіл тақырыбына арналған.

Сабақтың тақырыбы:«Әлем тілдері».

-Енді тілге қатысты жаңа сөздермен танысайық.

Қытай тілі.

Бүкіл дүниежүзінің 7/1 бөлігі қытай тілінде сөйлейді. Қытай тілін меңгеру өте қиын. Астанасы-Пекин.

Ағылшын тілі.

Дүниежүзінде 508 млн адам ағылшын тілінде сөйлейді. Одан бөлек 400 млн адам ағылшын тілін үйренеді. Қазіргі уақытта ағылшын тілінде АҚШ, Австралия, Англия, Канада, Зимбабва, Оңтүстік Африка т.б елдер де сөйлейді.

Хинди тілі.

Дүниежүзінде 497 млн адам хинди тілінде сөйлейді. Хинди-Үндістан мемлекетінің ресми тілі. Елде хинди тілі мен ағылшын тілдері қатар жүреді.

Испан тілі.

Дүниежүзінде 392 млн адам испан тілінде сөйлейді. Испан тілі Испания, Оңтүстік және Орталық Америка, Куба, Мексика елдері үшін ана тілі рөлін атқарады.

Бенгал тілі.

Дүниежүзінде 211 млн адам бенгал тілінде сөйлейді. Үндістан мен Бангладеш елдерінің шекарасы бір-бірімен түйісіп тұрғандықтан, бұл тілде сөйлейтіндердің қатары әлдеқайда жоғары деп есептеледі.

Жаңа сөздер

Әлемдік - мировые

Халықаралық -международные

Кең - широко

Тараған -распространенные

Құрметпен - с уважением

Араласу -общаться

5. «Кім жылдам?» ойыны арқылы жаңа сөздермен сөйлем құрастыру.

(3 топ тақтаға 2 сөзден бөліп жарысып жазады)

Ғ. Мүсірепов тіл туралы даналық сөзі: «Тілден биік асқар тау, тілден асқан байлық жоқ, тілден терең теңіз жоқ.»

-Сонымен, тіл адамға не үшін керек, қажеттілігі қанша? Бұл туралы біз келесі тапсырманы орындау арқылы білеміз.Ол үшін әр топ өз ұяшықтарын таңдауы тиіс.

6.«Ретін тап»тапсырмасы(топтық жұмыс)

(ұяшықтарда тілдің қажеттілігі тақырыбында сөйлемдер жасырынған, сөздерді ретімен қою арқылы дұрыс сөйлем құрастыру керек)

І ұяшық

Сөйлеу, дыбысын, мүшесі, атқаратын, тіл, дәмді, сезетін,және,жан-жануарлардың,адамның.

/Тіл-жан-жануарлардың дәмді сезетін және адамның сөйлеу дыбысын атқаратын мүшесі./

ІІ ұяшық

Көрсеткіш, тұратын, тіл, ақытты, сағат, миутты, пен.

/ Тіл-уақытты, минут пен сағатты көрсетіп тұратын көрсеткіш./

ІІІ ұяшық

Құрал,тіл, бір-бірімен,өзара, қатынас, жасайтын,мүмкіндік, адамдардың,, түсінісуіне, беретін.

/Тіл-адамдардың бір-бірімен қатынас жасайтын, өзара түсінісуіне мүмкіндік беретін құрал./

7. Сергіту сәті.

Сен шет елге, бір мектепке қонаққа бардың. Шет тілінде сөйлей алмайсың. Саған: асханаға, кітапханаға, мәжіліс залына, спортзалына бару керек. Қалай түсіндіресің?

8. Бекіту:

«Полиглот». Сөздерді аудару. Мақал-мәтелдер құрастыру.

І топ

Language, Stone, Will break, Head. /тіл, тас, жарады, бас/

ІІ топ.

Пуля, слово, сказанное, равно, выстреленное.

/Айтылған сөз, атылған оқпен тең./

ІІІ топ.

Желмен, сөз ,дәлелсіз, тең /недоказанное слово- равно ветру/

/Untruth word-is wind/

9. Шығармашылық тапсырма: «Мен ойымды бейнелеймін»

-Тілдің қажеттілігін сен қолыңа қалам алып, қалай суреттер едің?

/күн, гүл,өзен, жүрек, тау, от / дәлелдеу

Қорытынды бөлім: «Тіл» сөзіне тірек сызбасын құру .

Үй тапсырмасы: Тіл туралы мақал-мәтелдер жаттау

Бағалау .



© 2010-2022