Конспект урока по английскому языку 10класс Выбор профессии

конспект урока по английскому по теме“AJobInterview " 10класс 17.03Цели урока: повторить и обобщить полученные знания по теме «Проблема выбора будущей сферы профессиональной деятельности»Задачи урока:- закрепить навык краткого описания увиденного;- развивать понимание основного содержания несложных звучащих текстов диалогического характера, выявления наиболее значимых фактов;- развивать навык просмотрового чтения;- научить уч-ся заполнять резюме, излагать сведения о себе в форме, принятой ...
Раздел Иностранные языки
Класс 10 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

конспект урока по английскому по теме

"A Job Interview " 10класс 17.03

Цели урока: повторить и обобщить полученные знания по теме «Проблема выбора будущей сферы профессиональной деятельности»

Задачи урока:

- закрепить навык краткого описания увиденного;

- развивать понимание основного содержания несложных звучащих текстов диалогического характера, выявления наиболее значимых фактов;

- развивать навык просмотрового чтения;

- научить уч-ся заполнять резюме, излагать сведения о себе в форме, принятой в англоязычных странах;

- стимулировать участие в полилогах-расспросах, выражая свое отношение к высказыванию партнера;

- подготовить уч-ся к использованию приобретенных знаний в повседневной жизни для расширения возможностей в выборе будущей профессиональной деятельности;

- активизировать навык анализа и оценки собственной деятельности по изучению данной темы.

Этапы урока

Ход урока

1. Приветствие и определение темы урока.

TEACHER. Good morning, students ! Today we are going to have our final lesson on the theme «Occupations. Jobs for life».

Look at this picture on the board and try to guess the topic of the lesson.

Учащиеся смотрят на сюжетную картинку, предложенную учителем, и определяют тему урока.

That`OK. A Job Interview.

2.Речевая зарядка. Warming-up

TEACHER. Look at this picture again, please, this time more attentively and describe what`s going on.

This is a board of interviewers - they are going to ask questions, and this is an interviewee - he is going to answer the questions. Try to answer: How do the characters feel? Why?

Учащиеся кратко описывают иллюстрацию, на которой изображена сложная психологическая ситуация собеседования при приеме на работу, высказывают свое отношение к увиденному.

3.Практика аудирования.

TEACHER. So as to avoid such difficulties during a job interview let`s listen to some advice on choosing careers. You should:

1) Listen to an extract from an interview with two career officers. As you listen, complete the sentences with a number.

1. Craig has been working as a career officer for --------- years.

2. He visits approximately --------- schools every year.

3. Susan talks to about --------- pupils about careers every year.

4. Each career interview lasts about --------- minutes.

2) Listen to the whole interview. For the questions 1-5, decide which of the choices A, B, or C is the correct answer (the task for you is on the screen )

Выполнение задания проверяется с помощью интерактивной доски перед классом и у каждого уч-ся индивидуально на экране собственного компьютера.

And now, let`s sum up: What advice shall we bare in mind while applying for a job?

Обобщение - анализ учащимися прослушанного материала.

4.Практика просмотрового чтения.

TEACHER. Now think about your preferences: Which job would you rather do? Why? Read the advertisements on p.32-33 of your textbooks. (Task 2 on the screen).

Краткое обсуждение. And now look at the board. Here are some questions. Read them attentively and read the job ads again.

Выполнение задания проверяется с помощью интерактивной доски перед классом и у каждого уч-ся индивидуально на экране собственного компьютера.

5. Письменная речь.

Учащимся предлагается ознакомиться с некоторыми образцами объявлений из газет на английском языке (на интерактивной доске) и более подробно с одним из них «Job Opportunities».

International law firm has an opening for a receptionist in its local office. It is based in the US and has 25 offices worldwide. The local office works closely with Moscow, Washington and New York offices.

Receptionist duties:

  • answering the phone and dealing with visitors;

  • taking messages;

  • participating in various legal projects (working with legal documents, copying, filing).

Candidate requirements:

  • fluent English;

  • good communication skills;

  • knowledge of computer;

  • initiative;

No legal background (education or work experience) is required.

TEACHER. And now imagine you`ve read this job advertisement in the local newspaper. Write your CV for this job. Fill in this form. Here are the cards. ( Job Application Form).

Учащиеся заполняют резюме, т.е. излагают сведения о себе в форме, принятой в англоязычных странах.

TEACHER. So you are ready with your CV`s and some of you are invited for the job interview.

6. Ролевая игра « Собеседование при устройстве на работу

TEACHER. We are going to hold an interview. You are divided into 2 groups: one applicant and 3 members of interviewing board.

I`ve given you role-cards, look them through, discuss your roles, strategy, questions and answers, paying attention to the tips we discussed and language support on the board.

Учащиеся делятся на группы и получают ролевые карточки с заданиями. Им необходимо обсудить в группах свои роли, стратегию собеседования, вопросы и ответы, обращая внимание на языковую поддержку - фразы на доске (опорная таблица).

- Well, let me see…

- How shall I put it?

- Well, let me think…

- Let`s put it this way.

- That`s a good question.

- Mm, that`s a difficult question.

- I`ll have to think about that.

TEACHER. And now let`s listen to the groups. Take notes while observing other st`s performances using the criteria from the self-evaluation cards.

Заслушиваются ответы по группам. Выступления оцениваются уч-ся с помощью критериев из карточек самооценки.

7.Self-evaluation (самооценка)

TEACHER. Think about your participation in the interview and give yourself a score.

Учащиеся оценивают свой ответ, проставив очки в карточках и прокомментировав общий счет.

TEACHER. How did you value your work?

STUDENT. My total score is 13 (10)…

TEACHER. Give your reasons, please.

8. Итоги урока.

Домашнее задание.

T. You`ve valued yourself and I`ll value your answers after looking through your self-evaluation cards and CV`s and comment on the final marks the next lesson. Thank you for your active work today.

At home get ready for the final test. Revise Unit 4.



© 2010-2022