Урок английского языка в 5 классе «Поездка в Лондон»

Урок-путешествие «Поездка в Лондон» является обощающим уроком темы «Learning More About London». В ходе урока дети закрепляют знания о столице Великобритании: о её достопримечательностях и истории. Отрабатываются фонетические и речевые навыки. Кроме того, происходит обощение грамматических навыков, а именно употребления времён Present Simple и Present Continuous. К уроку разработана презентация, помогающая наглядно продемонстрировать то, о чём идёт речь на уроке. Формы работы на уроке - индивиду...
Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:


Поездка в Лондон

Девиз урока: через игру - к познанию.

Цели: 1) систематизировать и обобщить знания, умения и навыки по изученному лексико-грамматическому материалу;

2) развитие навыков коммуникативной деятельности;

3) развитие мышления, памяти, внимания; стимулирование самостоятельности учащихся, а также активности, старательности, любознательности, обучению контактировать с товарищами и учителем;

4) воспитание ценностного отношения к культуре страны изучаемого языка.

Задачи: закрепить пройденный материал по теме, развивать лексические, грамматические навыки, навыки монологической речи и чтения.

Тип урока: урок закрепления материала.

Форма урока: урок-путешествие.

Оборудование: презентация Power Point, экран, проектор, карточки.

Конспект урока

  1. Организационный момент

  • Good morning! Today I am not only your teacher but also your travel-guide. Out today's lesson is not the usual one because we are going to make a trip to the capital of Great Britain - London. Let's meet the guests at our lesson. We hope that they will be pleased with our answers and with our trip to London. Dear guests! You are welcome to London together with us too.


  1. Фонетическая зарядка

  • Before we start our travelling let's repeat some words.

Работа над произношением слов по изучаемой теме. Индивидуальное и хоровое повторение.

[æ] - travel, capital, gallery;

[ei] - play, place, stadium;

[ju:] - museum, new, beautiful;

[i]- different;

[a:] - park, car, partner;

[i:] - see, meet, week .

  1. Речевая зарядка.

  1. Let's read and translate one small but interesting poem.

"Travelling"

Don't cry bitterly and go to Italy.
Don't miss your chance and go to France.
Take your pan and go to Japan.
Buy some cheese and go to Greece.

Учащиеся зачитывают и переводят стихотворение.

- But we will travel to another marvelous country - The United kingdom of Great Britain and Northern Ireland.



  1. Brain Storm.

  • What do you know about London?

  • What are your associations with this city?

Урок английского языка в 5 классе «Поездка в Лондон»


  • Let's make up sentences about London.

Работа с достопримечательностями страны.

OK. Do you know any places of interest to visit in London? Let's check up.

Make up the word combinations.

Big Palace

Trafalgar Tower

Bloody London

White Bridge

Tower Ben

Buckingham Square

Westminster Abbey

The Houses of Tower

The Tower of Parliament

- Now let's continue our travelling and speak about the most marvelous sights of Great Britain. Look at the photo and tell me the name of them. (Обратить внимание на то, что Эйфелева башня не в Лондоне)

(Составление предложений о некоторых достопримечательностях)

What place of interest would you like to visit and why?

5.Физкультминутка.

Актуализация грамматических навыков.

These people are in London now. What are they doing?

(Ответы детей)

Работа в парах

You are in London now. You are writing a letter to your friend. Read and use the correct form of the verbs.

Dear Ann,

I _______________________(write) to you from our hotel. We _____________ (like) London, but we ______________________(not like) the weather! It _____________________(rain) now. We ____________________(watch TV) and _______________(read) books in our room. I __________________(hate) rainy weather.

But yesterday the weather ________(be) fine. We ____________(go) to the park, _______________(visit) the British Museum, _________________(see) Big Ben.

If it is nice tomorrow, we _______________________(go) to the Sherlock Holmes Museum.

With love,

_______________

Проверка работы

Итог урока

Отметки, д\з WB p. 30 #10,15,16





Dear Ann,

I _______________________(write) to you from our hotel. We _____________ (like) London, but we ______________________(not like) the weather! It _____________________(rain) now. We ____________________(watch TV) and _______________(read) books in our room. I __________________(hate) rainy weather.

But yesterday the weather ________(be) fine. We ____________(go) to the park, _______________(visit) the British Museum, _________________(see) Big Ben.

If it is nice tomorrow, we _______________________(go) to the Sherlock Holmes Museum.

With love,

_______________

________________________________________________ ______

Dear Ann,

I _______________________(write) to you from our hotel. We _____________ (like) London, but we ______________________(not like) the weather! It _____________________(rain) now. We ____________________(watch TV) and _______________(read) books in our room. I __________________(hate) rainy weather.

But yesterday the weather ________(be) fine. We ____________(go) to the park, _______________(visit) the British Museum, _________________(see) Big Ben.

If it is nice tomorrow, we _______________________(go) to the Sherlock Holmes Museum.

With love,

_______________


© 2010-2022