Конспект урока по английскому языку Life in the desert

Дата:19.01Темаурока: Life in the desertЦель урока: Введение новой лексики по теме «Жизнь в пустыне»Задачи урока: - совершенствование грамматических навыков, учить употреблять оборот Thereis/are, pluralnouns - развитие языковой догадки, навыков чтения, аудирования, устной речи, умения работать в группе; - воспитание познавательного интереса к окружающему миру, любви к природе.Оборудование: интерактивная доска, слайды с изображением пустыни, животных пустыни, карта мира.Тип урока: Введение новых з...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Дата:19.01

Тема урока: Life in the desert

Цель урока: Введение новой лексики по теме «Жизнь в пустыне»

Задачи урока: - совершенствование грамматических навыков, учить употреблять оборот There is/are, plural nouns

- развитие языковой догадки, навыков чтения, аудирования, устной речи,

умения работать в группе;

- воспитание познавательного интереса к окружающему миру, любви к

природе.

Оборудование: интерактивная доска, слайды с изображением пустыни, животных пустыни,

карта мира.

Тип урока: Введение новых знаний.

Vocabulary

•words related to deserts: sand dunes, oasis, palm

tree, cacti, rocks, ice, snow dunes

•types of desert: hot, cold, polar

•desert animals: camel, fennec fox, Dorcas gazelle,

snake, spider, goat, , ant, lizard, , ostrich,

sand viper, scorpion, antelope, polar bear, desert

tortoise, chameleon

•animal categories: mammals, insects, reptiles, birds,

dangerous, poisonous

•desert people: Bedouins, tents, Kalahari Bushmen,

nomads

•adaptations to desert life: (camel's) hump, nocturnal,

spikes, hibernation, camouflage

•desert geography: terrain, temperature, rain, snow,

animals, plants, water

•verbs related to deserts: drink, eat, grow, live, rest,

sleep, store (food), travel

Ход урока

I. Организационный момент.

Good morning, children! I'm glad to see you.

II. Введение в тему урока.

We have an unusual lesson today. It's a competition between two teams. The topic of the

competition is ,,Life in the desert''. We're going to talk about deserts , plants and desert animals.

We'll listen to some interesting facts about deserts and learn to make sentences using there is/are

Two teams take part in our competition.

It's the first team. What's your name?

Первая команда встаѐт, демонстрирует свою эмблему и отвечает хором:

Our name is ,,Cactus'' It's the second team. What's your name?

Our name is ,,Lizard".

Who is the captain of the first team?

It's me Dasha.

Who is the captain of the second team?

It's me Nastya.

Let's start our competition. I wish you good luck!

III. Фонетическая зарядка.

First remember some words that we need for our lesson.

Учитель демонстрирует карточки со словами по теме «Пустыня». Повторяется

произношение слов sky, dry, hot, sun, desert, kangaroo, oil, camel, jeep, water, sand, oasis,

snake.

IV.Речевая разминка.

Демонстрируются слайды с изображением пустынь.

Children, what deserts do you know? Show them on the map, please.Участники из обеих команд по очереди выходят к доске, показывают пустыни на карте и дают комментарий.

This is the Sahara Desert. It's the largest desert in the world.

This is the Gobi Desert. It's the coldest desert in the world.

This is the Arabian Desert. It has lots of sand dunes.

This is the Kalahari Desert. San people live there.

This is the Turkestan Desert. There is lots of oil there.

This is the Australian Desert. Kangaroos live in the Australian Desert.

V. Повторение лексики по теме.

Now is the competition of captains. Find the desert words and write them оn the board.

Капитаны по очереди берут карточки с буквами, из которых нужно составить слова по

теме ,,Пустыня'' и записывают их на доске, например:

nsad ------- sand

teraw ------- water

VI. Контроль домашнего задания.

Children retell some topics about domestic and wild animals.

VII. Работа над развитием навыков аудирования.

1.Контроль аудирования рассказов о растениях и животных пустыни.

VIII. Работа над развитием навыков чтения.

Используется материал из учебника Т. Аяповой

Ex 9-11p44

IX. Физкультминутка.

Stand up, please! We have a rest. (танцевальная на интерактивной доске)

X. Работа над грамматическим материалом.

There is и there are используют, когда хотят сказать, что что-то существует (или не существует) или находится где-то. Подлежащее (предмет, о котором идет речь) ставится после глагола, а на первое место ставится словоthere.

There's a hole in my pocket. - В моем кармане - дырка.
(звучит натуральнее чем: A hole is in my pocket.)

Обратите внимание на произношение: [ðə(r)], а не [ðeə(r)]

Вместо there нельзя использовать it:
There is a lot of noise in this room. - В комнате шумно.
(Ошибка: It is a lot of noise in this room.)

Используйте there are с подлежащим во множественном числе:
There are a lot of problems with this theory. - С этой теорией множество проблем.
(Хоть здесь и стоит a lot, использовать надо are, сравните с предыдущим примером)

Немного передохните и послушайте отрывки из песен с использованием конструкции there is / there are:

There are too many questions
There is not one solution
There is no resurrection
There is so much confusion

Слишком много вопросов
Нет ни одного решения
Нет восстановления
Такая большая путаница

There are many things that I would like to say to you
But I don`t know how

Есть много вещей, которые я бы хотел сказать тебе
Но я не знаю как

There are nine million bicycles in Beijing

В Пекине - девять миллионов велосипедов

There is no other way.
I get the final say

Другого пути не существует.
Это мое последнее слово

Внимание! There is используется с неопределенными подлежащими (это когда используется неопределенный артикль (a, an), когда артикля нет, или используются слова some, any, no), и с неопределенными местоимениями как somebody, nothing.
There's something worrying me. - Меня что-то тревожит.

Обычно there не используется с определенным подлежащим.
The door was open. - Дверь открыта.
(Ошибка: There was the door open.)

Вопросы формируются обычным образом (подлежащее there меняется местами со сказуемым be):
Is there anybody at home?

В этом обороте there используется со всеми временами be:
Once upon a time there were three little pigs. (once upon a time = жил-был когда-то - начало сказок)
There has never been anybody like you.
There will be rain.

There можно использовать в question tags (краткий общий вопрос, разделительный вопрос).
There'll be enough for everybody, won't there?

There может также использоваться в предложениях, где be является вспомогательным глаголом в форме progressive или passive. Обратите внимание на порядок слов.
There have been more Americans killed in road accidents than in all the wars since 1900.
(= More Americans have been killed … )
(Ошибка: There have been killed more Americans … )
There'll be somebody meeting you at the airport.

Также можно использовать modal verb (модальные глагол)
There must be somebody at home - ring again.

На русский язык эта структуру следует переводить с конца.

Вот детская считалочка:
There is a mouse in the house. (В доме - мышь)
There is a cat in the flat.
There is a fox in the box.
There is a bee in the tree.

Is there a mouse in the house?
Is there a cat in the flat?
Is there a fox in the box?
Is there a bee in the tree?

Yes, there is.

А теперь загадка и упражнение (заполните пропуски):
there are four corners in the room.
there is one cat in each corner.
there are three cats in front of each cat.
How many cats are there in the room?

Упражнение 1. Вставьте is или are.

  1. There _____ two cups of tea on the table.

  2. There _____ some milk in the cup.

  3. There _____ an orange in the salad.

  4. There _____ six balls in the box.

  5. There _____ some cheese on the plate.

  6. There ______ a blue chair at the door.

  7. There _____ five chicks and a hen on the farm.

  8. There _____ a table and nine desks in the classroom.

  9. There _____ a big window to the left of the door.

  10. There _____ three rooms in our country house.

  11. _____ there three cups on the coffee-table?

  12. ____ there a carpet on the floor?

  13. There _____ no cats in the sitting room.

  14. There_____ a cat on the table.

  15. There_____ 3 dogs in the box

  16. There _____4 hens in the house.

  17. There _____ a pot on the table.

  18. _____ there a bathroom near the kitchen?

  19. _____ there four rooms in the house?

  20. _____ there a kitchen under your bedroom?

Упражнение 2. Write in There's / There're.

  1. _________ some sandwiches in the fridge.

  2. _________ a biscuit on the plate.

  3. _________ some jam on the table.

  4. _________ some cornflakes in the cupboard.

  5. _________ some sugar in the glass.

  6. _________ two cups of tea on the tablе

Упражнение 3. Составь и запиши предложения.

1. pears / there / ten / in the / are / bag / .

2. aren't / pupils / there / classroom / in the / .

3. an egg / on the / there / plate / is / ?

4. on the / there / a / cat / chair / is / white / .

5. a turtle / on / there / isn't / farm / this / .

6. at the / two / bikes / door / are / there / ?

Упражнение 4. Circle the correct answer.

Конспект урока по английскому языку Life in the desert

1.Is there a fridge in the kitchen?

a Yes, there is. b. No, there isn't.

2. Are there two cupboards in the kitchen?

a. Yes, there are. b. No, there aren't.

3. Are there any telephones in the kitchen?

a. Yes, there are. b. No, there aren't.

4. Is there a cooker in the kitchen?

a Yes, there is. b. No, there isn't.

Ответы:

Упражнение 1.

1 are, 2 is, 3 is, 4 are, 5 is, 6 is, 7 are, 8 is, 9 is, 10 are, 11 are, 12 is, 13 are, 14 is, 15 are, 16 are, 17 is, 18 is, 19 are, 20 is.

Упражнение 2.

1 There'гe, 2 There's , 3 There's, 4 There'гe, 5 There's, 6 There'гe

Упражнение 3.

  1. Ther are ten pears in the bag.

  2. There aren't pupils in the classroom.

  3. Is there an egg on the plate?

  4. There is a white cat on the chair.

  5. There isn't a turtle on this farm.

  6. Are there two bikes at the door?

Упражнение 4.

1 a, 2b, 3b, 4a

XIII. Заключительный этап урока.

1.Подведение итогов.

Children, you can speak English, you can read English, and you can write English.

2. Выставление и комментирование оценок.

3. Награждение победителей.

4. Рефлексия урока. Was our lesson interesting? Why? What have you learnt to do?

XIV. Домашнее задание.

Ex-14-15 p45

Our competition is over. I'd like to thank you for good work at the lesson. All the best. Good

bye!







© 2010-2022