- Преподавателю
- Иностранные языки
- Методическая разработка по английскому на тему Schools of future
Методическая разработка по английскому на тему Schools of future
Раздел | Иностранные языки |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Ержанова А.С. |
Дата | 06.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Тақырыбы: «Schools of future»
Грамматикалық тақырыбы: Comparative adjectives
Күні: 10.12.2015 ж
Сынып: 6 «А»
-
Сабақтың мақсаты:
а) Сын есімнің салыстырмалы шырайын үйрету;
ә) Оқушылардың арманындағы мектеп туралы ой қозғау
б ) Ізденімпаздылыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу, топта ынтымақтастықта жұмыс жасауға дағдыландыру.
Сабақтың түрі: аралас
Сабақтың әдісі: топтық
Кезеңдер
Мұғалімнің әрекеті
Оқушылардың әрекеті
Бағалау Ресурстар
1.Кіріспе бөлімі
3 min
:- Good morning dear pupils and our quests! You are welcome to the English lesson. Today we have 3 teams. They are 'Pink' ''Blue'' and 'Black'.. I think that all pupils will be active today.
Сабақты бастамас бұрын «Шаттық шеңберінде» оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді.
Топқа қызыл, көк, қара түстер арқылы бөлу
Good morning!
Мұғаліммен амандасады.
«Шаттық шеңберінде» бір біріне жақсы тілектер тілейді.
My name is …..
I wish you …..
Оқушылар түстерді таңдап, тиісті топқа отырады.
Үш шапалақ
2. Check-up the homework (Үй жұмысын тексеру)
3 min
-What was your homework? Let's check. 'Pink' team will ask 'Blue' team, 'Blue' team will ask 'Black' team, 'Black' team will ask 'Pink'
If you like the answer show this if it is satisfactory show this , if you don't like show this .
3 топ бір-біріне сұрақ қою арқылы үй жұмысын тексереді. Бағалу бас бармақ арқылы.
To learn the rule of adverbs.
Pupils ask each other.
Then mark each team.
3. Introduction of the new lexical theme
3 min
- Now, I want to ask you a question. - Do you like your school? Why?/ why not?
- Do you have your ideal school? And what is it like?
Мектеп туралы сұрақтар қойылады. Саған мектебің ұнай ма? Неге? Сенің арманыңдағы мектеп қандай?
-Very well, and how do you think what is a theme for today?
-Yes, you are right.
Pupils answer.
-Yes, I do. Because I study here from the age of 7.
Yes, I have. There are a lot of musical instruments at the music lesson.
-About school.
4. Make a poster (постер қорғау)
10 min
-The next part of our lesson is making a poster. You have a paper, please, draw your ideal school and show it to other teams.
Use exercise 2 on page 68.
Then you'll mark each other.
Draw their ideal shool.
Smiles
5. Who is the faster? (Кім жылдам?)
7 min
- I'll give you some words. There are some parts of speech. You should find from them just adjectives and hold them to the board. Fast, clean, big, dirty, low, quite, high, small, old, friendly, healthy, tall, short, slow, young, pupil, book, pen, telephone, go, do, sleep, bed, English, Kazakh, Maths, apple, banana, butter, water, milk.
Сөз таптарының ішінен сын есімдерді тауып тақтаға іледі.
-Pupils find adjectives, hold them to the board, read and translate them
Smiles
6.Introduction of the grammar
5 min
Fast
Clean
Big
- erDirty
Low
than
High
Small
Old
Tall
Short
slow
young
Pay attention to the interactive board
Сын есімнің салыстырмалы шырайының жасалу жолын түсіндіремін.
Fast-faster
Clean-cleaner
Big-bigger
Dirty-dirtier
Low-lower
Small-smaller…
The city is bigger than the country.
7. «Өкіл» ойыны
4 min
-Now, we're going to do the exercise 12 on page 71. Complete the sentences as in the example.
Then the leader of each group come upon to each team, check the exercise and mark with smiles.
Do the exercise and mark with smiles. Then each group show their smiles and stick to the board.
Smiles
8. Matching (сәйкестендіру)
5 min
My brother is taller than my sister. - менің ағам әпкеме қарағанда ұзынырақ.
My grandfather is older than my grandmother.- Менің атамның жасы әжемнің жасына қарағанда үлкенірек.
The city is bigger than the village. - Қала ауылға қарағанда үлкенірек.
Omar is shorter than Victor. - Омар Викторға қарағанда қысқарақ.
Astana is smaller than Moscow. - Астана Мәскеуге қарағанда кішірек.
Planes are faster than trains. - Ұшақтар пойыздарға қарағанда жылдамырақ.
Matching English sentences with Kazakh sentences.
Smiles
9. Conclusion
a) Homework
b) Marks
c)Feedback
5 min
- Your homework is ex 11 p 71
- Let's count your marks. Every leader says marks for each member in a team. Give me your mark sheets. I'll put total marks.
Үй жұмысын беріп, топ басшысы топ мүшелерінің бағасын айтады.
-Do you liked the lesson? If you liked mime it with your thumb.
Бас бармақ арқылы сабақтың ұнаған-ұанмағанын көрсетеді.
The lesson is over. Good bye!
Pupils write down their homework. The leaders say marks of members.
-Yes, we liked.
-No, we didn't liked.
Good bye!