План урока по экологии 7 класс

Раздел Иностранные языки
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок в 8 классе. (по учебнику М.З.Биболетовой)

Тема урока: "Save our planet!"

Цели и задачи:

Обучающие цели:

  1. Практиковать употребление в речи лексики по теме " Save our planet!".

  2. Повторить способы словообразования с помощью суффикса -tion и префикса re-.

  3. Тренировать правильную артикуляцию.

  4. Практиковать учащихся в устной и письменной речи и чтении.

Развивающие:

  1. Развивать навыки работы с текстом, умение анализировать, делать выводы

  2. Развивать творческие способности.

  3. Развивать навык работы в группе.

Воспитывающие:

  1. Прививать чувство любви и бережного отношения к окружающей среде, чувство ответственности за место, где живут.

  2. Воспитывать активную жизненную позицию.

Оборудование: ноутбук, проектор, лист ватмана, фломастеры.


Ход урока.


  1. Приветствие, организационный момент. Good morning, students. How are you today?

(слайд 1) Teacher: The title of our lesson is "Save our planet!" We'll speak about environment today, its problems and how to solve these problems.

2). Фонетическая зарядка. First, let's train our tongues. (слайд 2,3,4)

3). Речевая зарядка.

a) (Слайд №5)

Teacher: Ecology- What association do you have with this word?

b).Answer my questions. What is environment?

  1. When we say the Earth is in danger. What exactly is in danger?

  2. What eco problems do you know about?

  3. Why is air pollution dangerous?

  4. What is litter?

  5. Do you know about Greenpeace? What is Greenpeace?

4). Развитие навыка чтения.(слайд № 6)

Teacher: Children, read and translate some information about our planet Read and translate some information about our Earth. (cлайды №7,8,9,10)

b). Teacher: Look at the blackboard. Here are the words of Dalai Lama a very wise man. Let's read and translate his words. (слайд№ 11)

5). Развитие навыков устной и письменной речи, активизация лексики.

а). Teacher: ( слайд № 12) Look at this picture. If we don't take care of our planet we'll have the world like this one in the picture. How do you understand this proverb? "At open doors dogs come in". Do you agree that the Earth is in danger?

(слайд 6)Today we must answer the question: "What can we do to keep the environment clean?" Open your books, p.54, ex. 53. Work in pairs and answer the questions ( вопрос записан на доске) "What should/ should not or must/ must not you to do to save our planet?" (Работа в парах упр. 53, стр. 54: уч-ся отвечают на вопрос учителя) (слайды № 13, 14)

b). Teacher: Children, do you take part in a "clean-up day"? When does a "clean-up day" take place? What do you do on a "clean-up day"? Do you organize a competition between the classmates? Do you like this activity? What do you think is it useful to take part in these activities? Why? Why not?

с) . Teacher: Do you remember the 3Rs rule? (слайды № 15, 16) ( уч-ся читают три правила).

d). работа в группах:

Teacher: Now, children , you will work in groups:

1 group: Now you should sum everything up and work out a document "We promise" (учащиеся заполняют пропуски в тексте слайд № 17)

2 group: And you'll make a "Green poster". We'll make this tree green. (уч-ся c помощью фломастеров на ватмане рисуют дерево, где на листочках записывают правила по спасению окружающей среды) (слайд № 18)

3 group: And you'll tell us about your last "clean-up day"(7-10 sentenses).

е). контроль работы в группах.

6). Итог урока. (слайд № 20) Учитель подводит итог урока.

Домашнее задание. Your home task is to get ready for the test. Learn the words in your student's vocabularies. The lesson is over. Thank you for your work. Goodbye.


© 2010-2022