Открытый урок по английскому языку На уроке физкультуры

Характеристики урокаУровень образования: начальное общее образованиеКласс:  4 класс.Курс: Английский язык.Тема: «На уроке физкультуры»Цель урока: изучение новой лексики по теме «Спорт».Задачи урока:·         Обучающая: изучить активную лексику по теме «Спорт».·         Развивающая: способствовать развитию умения сотрудничать, развитие способности  логического изложения, способствовать развитию навыков поискового чтения.·         Воспитательная: создать условия для формирования коммуникативной ку...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ход урока

1 этап - подготовительный.

1 шаг - вызов мотивации к получению новых знаний, актуализация уже имеющихся знаний, фиксация затруднений в пробных действиях.

Teacher (T) - Good morning, boys and girls.

Pupils (P) - Good morning, teacher.

T - I'm glad to see you.

P - We're glad to see too.

T - I would like you to watch photos on the board. (слайд 2)

T - Where are you on photos?

P 1 - We are in the town.

P 2 -We are in the city.

T - Just imagine that you are in unknown town, for example in Millie town, and you need to get to the school. How can you do it?

P - We can ask a stranger or a policeman.

T - What can help him to show you the way?

P - A map.

T - Let's choose one of you, who will be a stranger. And he or she must do the task.

Обучающийся получает карточку с заданием и садится на с вое место готовиться.(Приложение 1)

Тем временем:

T -On the blackboard you see the map of Millietown. What buildings can you see there?(слайд 3)

Обучающиеся не только называют здания, но и записывают их рядом с картинкамиcцелью актуализации уже имеющихся знаний. (Hospital, museum, swimming pool, school, café, zoo).

2 шаг - рефлексия изменившихся условий: понимание места и причины затруднения.

После этого «ученик-незнакомец» выходит к доске и пытается объяснить местоположение школы используя карту-схему на доске. У него это получается при помощи жестов, называния зданий и использования уже известных глаголов:

P 1 - Go …. To café and museum. Turn the right and go. It's school.

T - Well done! Do you understand where the school is.

P 2, 3 … - Yes, we do.

T - Will you understand such stranger if you haven't a map?

P - No, we won't.

T - Why? What's the cause of you difficulties? Why the stranger wasn't able to explain the way?

P 2 - He doesn't know words.

P3 - He doesn't know prepositions of place.

3 шаг- постановка обучающимися цели урока как собственной учебной задачи.

T - So, what should we do to solve this problem?

P - We should study and learn prepositions of place and describe the building location.

T - Well done!

2 этап - Основной этап - открытие новых знаний.

4 шаг - разработка способов выхода из затруднения, создание алгоритма.

T - So, today we have two questions. First is to study and learn prepositions of place. The second is to describe the building location. (Вопросы фиксируются надоске)

T - How do you think what prepositions of place do we need? (Фиксация на доске)

P 1 - рядом

P 2 - напротив

P 3 - между

P 4 - ….

T -Great! How to describe the building location? What should I begin with?

(Составление алгоритма с фиксацией на доске)

P 1 - Identify the building

T - What will be the next?

P 2 - Identify the shortest way

P 3 - Choose preposition of place

P 4 - Describe the way

5 шаг- открытие новых знаний.

T - At the beginning of our lesson you've divided in 3 groups. Each group will get cards. Your tasks are to find the prepositions of place and try to understand theirs meaning. (Приложение 2)

6шаг - первичное закрепление с проговариванием во внешней речи.

T - The time is over and now we need to check your results. (Слайд 4)

Представитель каждой группы выходит к доске и фиксирует результаты своей группы.

T - What's the first preposition?

P - it's near.

T - How to translate it?

P - Рядом, около.

T - …

P - …

7 шаг - психоэмоциональная разгрузка обучающихся в целях профилактики утомления, нарушения осанки и зрения.(слайд 5)

T - Today you are working very well! And you must be tired. Let's have a rest and show different ways of moving in the town.

Проговаривание и имитирование считалочки.

One, one, one. Run, run, run.

Two, two, two. Go to the zoo.

Three, three, three. Climb a tree.

Four, four, four. Touch the flour.

Five, five, five. Swim and dive.

Six, seven, eight. That was great!

Nine and ten. Count again.

T - Welldone!

8 шаг - включение в систему знаний.

T - Now, you have an opportunity to walk in Millietown. Please divide yourseves into two groups.

T - So, first group is strangers and the second group is visitors of Millietown.Your task is to take a map and act out the dialog using prepositions of place and algorithm of describing the building location. (приложение3)

Group 1 - Hello!

Group 2 - Hello!

Group 1 - Can you help me?

Group 2 - Yes, I can.

Group 1 - How do I get the hospital?

Group 2 - Walk along the Yellow Street, turn left and walk along the Green Street. You 'll see the hospital. It's next to the school and opposite the café.

Group 1 - Thank you very much, good buy.

Group 2 - Buy.

Несколько пар разыгрывают диалоги перед классом.

9 шаг- рефлексияучебнойдеятельности.

T - You were working very well today! So, let's remember what were our questions today?

P 1 - The first question was to study and learn prepositions of place.

P 2 - The second question was to describe the building location.

T - Have you been able to cope with the questions?

P 1 - Yes, we have.

T - What are the results?

P 2 - Now we know prepositions of place.

P 3 - We can describe the building location.

T -I suggest you to write down home task and fill the questionnaire. (приложение 4)

The home task is exercises 1 and 2 on page 11 in workbook.



© 2010-2022