Разработка бинарного урока по украинской литературе и биологии

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бінарний урок

із української літератури (література рідного краю) та біології

Анотація

Даний урок - складова системного блоку бінарних занять ЛРК і біології, спрямованих на розвиток особистості в напрямку усвідомлення єдності людини, суспільства, природи засобами екологічного виховання й формування морально-етичних норм поведінки.

Уроки розраховані на 10-11 класи.

Тема: «Еволюція природи та еволюція душі»

Мета: Зробити короткий екскурс в історію рідного міста, проаналізувати стан його довкілля, виявити основні проблеми екології та суспільства, акцентувати увагу на значенні кожної особистості у розвитку своєї Вітчизни.

Формувати науковий світогляд, розкривати ідею нерозривного зв'язку людини і природи. Сприяти розвитку екологічного мислення, любові до рідної землі, патріотизму та поваги до своїх пращурів, історії рідного міста.

Розвивати вміння креативно мислити, обґрунтовано захищати свою точку зору, вести діалог, працювати в групах, критично ставитися до отриманої інформації, узагальнювати та самостійно робити висновки.

Виховувати активну життєву позицію, гідного громадянина своєї країни.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: на дошці - епіграф: «Людино! Хто ти?

Цар природи?

Її слуга?

Палач?

Творець?»

на столі: - колоски пшениці

* квіти степу

* засушені трави

* вугілля й відбійний молоток

виставка: - літературні твори поета М. Джмеля

* роботи-дослідження учнів з тематики «Біосфера», «Горлівка» (рідне місто)

* мультимедійне обладнання

* програвач

* тексти творів: - поема М. Джмеля «Від екології природи до екології душі»

* твір І. Костирі «Дума о Донецком кряже»

* поезія про рідне місто

пісні Висоцького

в групах: - папір

* фломастери

* листи оцінювання (візитки)

* підручники (з біології)

* робочі зошити з української літератури та біології

Урок № 1

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів.

(На екрані уривок з бінарного уроку за минулий рік «Від екології природи до екології душі»).

Учитель укр. літ. Пам'ятаєте? Коли це було? Давно, чи не так?

Учитель

біології У чому був сенс об'єднання таких, на перший погляд, не сумісних предметів? (Учні відповідають: - заглянули в душу кожному; - навчилися бачити найпотаємніше; * навчилися розрізняти добро і зло; * бачити й сприймати прекрасне)

Учитель

укр. літ. Сьогодні ви випускники. І ми з колегою можемо вже побачити той результат роботи, яку було зроблено, бо цей бінарний урок дає не тільки знання, а й виявить ступінь сформованості у кожного з вас основних компетентностей, особливо соціальної, тобто - розуміння себе, свого місця в суспільстві й природі.

ІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

Учитель

біології Ми - клас екологічного профілю. Остання тема з біології - вчення про біосферу. Глобальна надорганізменна екосистема - біосфера, існує з моменту виникнення життя на Землі: Вона збільшується, межі її розширюються, і вплив живої природи на неживу стає дуже суттєвим. А коли гомо сапієнс почала освоювати планету, то утворилася ноосфера. І тепер людина - великий перетворювач

природи.

Учитель

укр. літ. Як я розумію, колего, Ви будете знову говорити про довкілля, про погану екологію, про людину - монстра у природі і т.п., тобто - негативне.

Учитель

біології Чому ж, колего, ми ще вивчатимемо загальні закони існування живої й неживої природи, які ніхто не відміняв, але всі намагаються порушити. Звідси, колего, і негатив.

Учитель

укр. літ. А я не бажаю бути в негативі! У нас урок літератури рідного краю, і тому пропоную торкнутися струн душі… (Читаю поезію М. Джмеля «Екологія душі» 1-3 куплети). Хто ж автор цього твору? (Учні відповідають: Микола Джміль) Місцевий співець, захисник природи…Ви з ним дуже часто зустрічаєтеся…

Учитель

біології Створюючи такі бінарні уроки, ми намагаємося в першу чергу виховувати гармонійну людину. Особистість, яка розуміє не тільки закони природи, а й своє місце в ній, тому це заняття з точки зору біології є вступним з теми «Біосфера та її значення» (Доповідь учня про біосферу (за Вернадським) На екрані - фільм про ноосферу) Біосфера формувалася протягом еволюції всієї планети. Природа постійно змінювалася, і тут, де ми з вами живемо, не завжди були такі ландшафти, тому наш урок біології присвячений знайомству з минулим нашої місцевості, дослідження проблем сьогодення та бачення майбутнього нашого краю.

Учитель

укр. літ. Вернадський постійно підкреслював велику роль людини на Землі. Тільки, правду кажучи, він трішечки ідеалізував антропогенний вплив. Учений бачив лише один напрямок діяльності - удосконалення природи. А хіба можна її удосконалити? Чи завжди людина користується цим принципом? Чи не губимо ми власну

душу в гонитві за збагаченням? Та чи є ми насправді «царями» природи? Розібратися в цій дилемі допоможе нам твір, який опрацюємо з вами на уроці літератури рідного краю. Я переконана, що розв'язати сучасні проблеми природокористування можна тільки тоді, коли ми сформуємо екологічне мислення та науковий світогляд у людей… (Зосереджуємо увагу на записи на дошці). Тема нашого сьогоднішнього уроку: «Еволюція природи та еволюція душі».

Учитель

біології Епіграф: «Людино! Хто ти? Цар природи? Її слуга? Палач? Творець?» Наш урок ми починаємо з короткого екскурсу в стародавнє минуле Землі та подивимося, як формувалися сучасні екосистеми Донбасу.

Учитель

укр. літ. Паралельно з науковими дослідженнями ми озвучимо поетичним словом М. Джмеля цю віртуальну подорож (Діти читають поему М. Джмеля «Екологія душі», куплети 8-14. ). Виконують аналіз твору: - Яка ж мікротема цього уривка? До речі, нагадаємо, що називається «темою» твору? (Діти відповідають). - А які мовні засоби використав митець, змальовуючи наш край у минулому? Знайдіть і зачитайте їх… (Учні працюють з текстом, визначають мовні засоби (епітети, порівняння, гіперболи). - Звернімо увагу на значення слів у творі, а де можливо, підберемо до цих слів синоніми. (Вирай - ірій, вирій (місце, куди відлітають птахи на зиму - теплий

край). Пойма - нижня частина ріки. Мір'яди - міріади, незлічена кількість. Ірідій - метал. Вапно - крейда). - Визначте розмір поезії (Учні визначають) А які ще ви знаєте розміри, назвіть і дайте їм визначення. (Учні відповідають)

Учитель

біології Який прекрасний твір, яке милозвучне слово! Та давайте все ж таки це питання розглянемо і в науковому ракурсі. (Бесіда про хронологію Землі і формування степів).

Учитель

укр. літ. Колего, а вам не здається, що ми щось упустили? Працюємо довго, а ще не пояснили, чому клас має незвичайний вигляд, як буде спрямована робота колективу і як пройде оцінювання учнів…

Учитель

біології По-перше, у процесі підготовки до сьогоднішнього заняття клас розділився на 3 ланки. У кожній із них є свій керівник, поет, художник, генератор ідей, читець, знавці біології й літератури. Вони вже зробили попередньо дослідницько-пошукову роботу, оформили презентації, відео супровід уроку й отримали завдання, які будуть виконувати за ходом уроку. Закінчуючи екскурс у минуле, представляємо на ваш розгляд «Триптих…»

Учитель

укр. літ. «Триптих?» А хто пояснить значення цього слова? (Учні відповідають: картини, що складаються з 3-х частин)

Учитель

біології «Триптих» складається з малюнків художників груп і показує еволюцію нашого краю у палеозойську - мезозойську - кайнозойську ери (Учні представляють свої роботи: 1 - море, 2 - динозаври, 3 - степи)

Учитель Колего, про степи, я пам'ятаю, ми з вами говорили-говорили… І

укр. літ. роботу саме про степи наш учень представляв на краєзнавчій конференції…

Учитель

біології Так, колего, історія ж нашого краю, саме з них, степів, і почалася.

Учитель

укр. літ. А що ж із цього приводу говорить наука? (Учні розповідають про кочівників На екрані - відеофільм про кочові племена). А пан Микола відтворив красу степу через власне сприйняття. Помилуємося ж разом із ним природою минулого. Уявімо ту пору… (Учні читають поему М. Джмеля «Екологія душі», куплети 5 - 7). Проаналізуємо почуте: - Визначте мовні засоби… - Значення слів: сайгаки, тарпани, кулани - Дайте визначення й назвіть вивчені мовні засоби, які згадали…

Учитель

біології Такі благодатні місця не могли так довго залишатися незайманими. Учні зробили дослідження про заселення наших земель. (Виступає учень з картою Горлівки - віртуальна відео подорож).

Учитель

укр. літ. Ви звернули увагу на те, що перші поселенці Горлівки - це козаки. Виявилося, що наш автор, пан Микола Джміль, не тільки сам козацького роду, а й походить із тих поселенців, які освоювали ось цю місцевість, де ми зараз живемо. Він хоче поділитися своїми спогадами. Слово митцю… (Виступає поет М. Джміль - розповідь про свій рід)

Учитель

біології Дуже все гарно починалося в нашому краї, та, на жаль, прийшла епоха імперіалізму - збагачення й руйнації. Розвиток промисловості вимагав робочих рук. А от про те, яке буде життя трударів - ніхто не дбав. Поринемо в ті часи, познайомившись із історією Горлівки. (Учні розповідають про історію рідного міста у супроводі відео фільму)

Учитель Наш мікрорайон будували як «спальний». Воно так і є… Кожного

укр. літ. ранку, прокидаючись, ми не бачимо димлячих труб, не бачимо буревіїв пилу… Так з чого ж починається наш день? Яка картина постає очам? У вас було домашнє завдання: кожній групі, у різних словесних формах (прозі, поезії) передати свій ранок, оспівуючи красу рідного мікрорайону. Вам слово. (Учні, представники груп, зачитують міні-твори про свій ранок).

Урок № 2

Учитель

біології Ми стали великим промисловим містом, та поряд із благами цивілізації отримали і проблеми техногенного находження.

Учитель

укр. літ. Знайдіть, будь ласка, у поемі ті місця, які «оплакують» наші негативні «досягнення» у природі… Знайшли? Яка сторінка? Із якого рядка? Озвучимо їх… (Учні читають по 2-3 рядки (куплети 15-23) поеми М. Джмеля) Ми прослухали основну і майже всю частину нашого твору. Чи сподобався він вам? (Учні відповідають: * так * ні * різні думки) Чому? Чим? * Як на вашу думку, чи не згущує фарби автор у своїх описах? Чи не завелику ціну ми заплатили за добуте вугілля? (Учні відповідають( різні думки): * Люди без вугілля не вижили б * Це те, що було доречним у той час, потрібне для розвитку промисловості, країни * Коли йшов розвиток промисловості - формувалася інфраструктура) Колего, щось ви довго мовчите, чи не згодні з нами?

Учитель біології Читає поезію «Горлівка».

Учитель

укр. літ. Хто ж автор твору? (Учні відповідають) Основна думка поезії? (Учні визначають)

Учитель

біології Слово учителю біології (як жительці міста). Розповідь про батька, брата, чоловіка (у минулому - шахтарів). Звертається увага на тяжку, але почесну працю цієї професії. Звучать куплети пісні Висоцького «про чорне золото»

Учитель

укр. літ. Хто співає? Що це за людина? Тема твору?

Учитель

біології Я переконала, що ми повинні благословенно ставитися до нашої місцевості, яка має назву «Дума о Донецком кряже».

Учитель

укр. літ. Пам'ятаєте, ми вже з вами зачитували в поемі це слово? Що ж воно означає, хто скаже? (Учні відповідають: * нерівності землі * підвищення) Наші пошуковці зуміли знайти поему в прозі про рідну землю «Дума про Донецький кряж». Її створив Іван Костиря. Що ми знаємо про цього митця? (Учні відповідають:наш земляк, працював у Горлівці лікарем. Мешкає в м. Донецьку. Відомий сучасний письменник, заслужений працівник культури, лауреат Всеукраїнської літературної премії ім. В. Короленка. Автор більше 30 книжок, Іван Костриця не забував про рідний край. Свідчення цього - «Дума про Донецький кряж») Твір - неповторний, але написаний російською мовою. У цьому немає нічого дивного, так як здавна Донеччина заселена різними

народами, національностями, які живуть і співіснують у дружбі й злагоді. Пропоную зараз цікаву й незвичайну роботу групам - виконати власний переклад уривку твору, де прихована його ідея. Нагадаємо, що ми називаємо ідею твору? (Учні відповідають). Переклад буде робити одна частина групи, а друга - спробує образотворчо зобразити й передати в листівці подяку рідному місту. У кожної ланки результати такої праці будуть різними. (- Учні працюють… - захищають роботи. Під час їхньої праці звучить пісня Висоцького)

Учитель

біології На жаль, ресурси наші вичерпані. І чорне золото - не виняток… Та місцеві шахти ще працюють, і ноосфера продовжує впливати на біосферу. У нас сьогодні є гість, представник основної професії Донбасу - шахтар, заступник директора шахти Гайового - Жулідов Віктор Миколайович. Він нам розкриє, покаже перспективи розвитку гірничо-видобувної промисловості. (Слово Жулідову В.М. - заступнику директора шахти, батьку учня класу) Поряд із великими проблемами економіки, політики існують у нас із вами дрібні, але болючі екологічні негаразди, які дуже псують усім життя. А найголовніше, на жаль, те, що їх ми з вами самі і створюємо. (Доповідь-дослідження учня (у супроводі слайдів) про екологічні негаразди мікрорайону, де живемо)

Учитель

укр. літ. Осмисливши прочитане, побачене й почуте, я впевнена, що кожен із вас уже сформував власне бачення майбутнього нашого краю? Правда ж? Тим паче, що міркували над цим ви ще й вдома. Тож пропоную зараз групам підготувати та презентувати власні міні-проекти «Мій край через 250 років». Робота може бути різною: у

графіці, прозі, малюнках - на ваш вибір. Захист не виходить за межі 2-х хвилин. Починаємо… (Учні думають і працюють, а потім захищають міні-проекти)

Учитель

біології Виконує аналіз оцінювання захисту груп: * Оптимістів * Песимістів * Реалістів Слово надається В.М. Жулідову, заступнику директора шахти, який проект більше сподобався, чим, чому?

Учитель

укр. літ. Ми сьогодні працювали над твором автора, який серед нас. Для фінального акорду нашої з вами зустрічі, у якій мова йшла у першу чергу про те, що людина - це дитя природи, може нерозумне, але дитя, надаємо слово автору… (М. Джміль читає фінальні рядки з власної поеми (куплети 24-25 )

ІІІ. Підсумок уроку

Учитель

біології Підготовка до сьогоднішнього уроку була різноплановою. І, я думаю, заняття вийшло цікавим. Треба оцінити вклад кожного з вас.

Учитель

укр. літ. В оціночних листах груп, що є в керівників, ви фіксували бали кожного по всіх видах робіт. Порадьтесь, десь з півхвилини, і поставте оцінки з 2-х предметів: української літератури та біології. (Учні радяться, оголошують 2-і оцінки)

Учитель

біології Урок закінчується, оцінки виставлено… а яка ж була мета цього незвичайного уроку? (Учні відповідають: * сенс людського життя - гармонія. * Треба навчитися жити не тільки для тілесних задоволень, а й для духовного розвитку та творчості)

IV. Домашнє завдання

Учитель

укр. літ. А ще ми хотіли звернути увагу на рідний край - Донеччину!Ми, педагоги, переконані в тому, що зберегти сьогодення для

майбутнього може тільки та людина, яка поважає минуле.

Учитель

біології Ми хочемо, щоб ви не тільки знали наші предмети в теорії, а й у житті були патріотами своєї Вітчизни, землі з якої ви корінням. Це і буде вашим домашнім завданням.

Учитель

укр. літ.

Учитель

біології Урок закінчено. (Учні, батьки, учителі, гості обмінюються враженнями, беруть автограф у М. Джмеля).



© 2010-2022