Открытый урок в 4-м классе по теме “What do you do to help your family”

Цель урока: введение, отработка и закрепление новой лексики по теме «Whatdoyoudotohelpyourfamily». Задачи: Образовательные: совершенствованиенавыковустнойречи: учитьрассказыватьосвоихдомашнихобязанностях, используяновуюлексику (to make one’s bed , to lay the table, to do the washing up, to answer the phone calls, to clean the room, to feed the pet, to water the flowers, to take a pet for a walk, to repair one’s bike, to go shopping); развитие навыков чтения с целью понимания прочитанного; развит...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытый урок в 4-м классе по теме "What do you do to help your family"

Акопджанян Лусинэ Александровна,

учитель английского языка

Цель урока: введение, отработка и закрепление новой лексики по теме «What do you do to help your family».

Задачи:

  1. Образовательные:

    • совершенствование навыков устной речи: учить рассказывать о своих домашних обязанностях, используя новую лексику (to make one's bed , to lay the table, to do the washing up, to answer the phone calls, to clean the room, to feed the pet, to water the flowers, to take a pet for a walk, to repair one's bike, to go shopping);

    • развитие навыков чтения с целью понимания прочитанного;

    • развитие навыков аудирования;

    • повторение и закрепление Present Simple & Past Simple Tenses

  2. Развивающие: развитие творческой способности учащихся и умение работать самостоятельно.

  3. Воспитательные: воспитание чувства ответственности, желания помочь старшим, а также положительного, уважительного и толерантного отношения к членам семьи, окружающим.

Виды речевой деятельности: говорение, чтение, аудирование, письмо

Тип урока: комбинированный с применением средств ИКТ.

Оборудование: персональный компьютер, интерактивная доска, раздаточный материал; электронная презентация, выполненная в программе «Power Point» , книга для учащегося «Enjoy English 4».

Ход урока

1. Приветствие. (Слайд 1)

T. Stand up! Good morning, children!

P. Good morning!

T. I am glad to see you! Sit down, please! How are you? What date is it today? Who is absent today?

P. (pupils' answers)

T. Very good. Let's start our lesson.

2. Речевая зарядка. (Слайд 2-3)

Look at the whiteboard. Please, answer my questions.

1. Do you help your mother at home?

2. Do you tidy your room?

3. Do you water the flowers?

4. Do you help your mother to cook dinner?

P.:(Yes, we do)

Today we're going to speak about our duties and the topic of our lesson is "What do you do to help your family"

  1. Фонетическая разминка. (Слайд 4)

At first, we should repeat some sounds. Listen and read: (упр. 21)

[ɔ:] water, walk, call, draw, door, floor

[ɔ]shopping, wash, clock, sock

[i:] clean, feed, meet, three

[ei] may, say, lay, make, table, today

[əu] phone, home, homework, photo, go


  1. Введение новой лексики. (Слайд 5-16)

Look at the whiteboard. There are some new words here. Read and remember.

(to make one's bed, to lay the table, to do the washing up, to answer the phone calls, to clean the room,· to feed the pеt, to water the flowers, to take a pet for a walk, to repair one's bike, to go shopping)


  1. Развитие навыков устной речи. (Слайд 17)

Let's play a game "Mind and Guess" Один ученик показывает, что он делает, а его одноклассники должны догадаться: He/She feeds his/her cat.

  1. He feeds the dog.

  2. She repairs her bike.

  3. He answers phone calls.

  4. She makes her bed.


  1. Повторение грамматического материала. (Слайд 18)

Listen, read, and remember. (упр. 18)

На какие группы можно разделить глаголы, которые мы видим на слайде? (правильные и неправильные). Как образуется форма прошедшего времени у правильных и неправильных глаголов?


  1. Физкультминутка. (Слайд 19)

Hands up! Hands down!

Hands on hips and sit down!

Hands up! Hands to the sides!

Bend left! Bend right! (2 times)

Hands up! Hands down!

Thank you and sit down!


  1. Развитие навыков диалогической речи. (Слайд 20-21)

А сейчас поработаем в парах: Узнайте у своего соседа, что он/она делали вчера и позавчера по дому (уч-ся раздается таблица для опроса заполнения).

Выходят парами к доске и разыгрывают диалоги:

- What did you do to help your family yesterday?

- I made my bed and cleaned my room yesterday, and what did you do the day before yesterday? - I cleaned my room and fed my dogs.

Name

My duty



  1. Развитие навыков чтения. (Слайд 22)

Please, open you text books at page 71, ex.19. You should complete the text and say how Mag helped her Mum.

(Children read the story, open the brackets and put the verbs into the second form.
T.: How did Mag help her Mum? P1: Mag made her bed etc.)

  1. Подведение итогов и рефлексия. (Слайд 23)

Thank you, pupils. I see, that you like to help your families. You aren't lazy and you love your parents.

T.: Today you have learnt the words on the topic "What do you do to help your family". There are a lot of things to do at home. What are they?
(Children reply with the words they have learned: to go shopping, to make one's bed, to lay the table and so on). Thank you.

11. Домашнее задание. (Слайд 24-25)

Your home task is: 1. to do ex. 6, 7, 8 page 39 (workbooks).

According to the results of your work you get the following marks… Thank you very much for your work. You are so active and it's great. That's all for today. See you on Friday. Goodbye, everyone!

Урок построен на материалах учебно-методического комплекта «Enjoy English 4» (авторы Биболетова М.З., Денисенко О.А., Трубанева Н.Н.).



© 2010-2022