Урок по казахскому языку на тему Менің досым (6 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Ақмола облысы

Жақсы ауданы

«Киров орта мектебі» КММ

Қазақ тілі мұғалімі Молдыбаева Г.С.

6 сынып

Менің досым

Сабақтың тақырыбы: Менің досым

Сабақтың мақсаты:

  1. Білімділік: жаңа тақырып өту арқылы грамматиканы қайталау және достық туралы түсініктерін кеңейту.

  2. Дамытушылық: Диалог, монолог арқылы ауызекі қорын молайту.

  3. Тәрбиелік: Достық қарым - қатынас жасауға тәрбиелеу, достықты қадірлеу білуге, тілге қызығушылығын арттыру.

Сабақтың түрі: жаңа сабақты игеру.

Әдістер: әңгімелесу, түсіндіру,шығармашылық жұмыс

Көрнекілігі: компьютер, интерактивтік тақта.

Пәнаралық байланыс: ән- күй, өзін- өзі тану.

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

  2. - Оқушылармен сәлемдесу.

  • Кезекшімен сұхбаттасу.

  • Бүгін нешесі?

  • Аптаның қай күні?

  • Жылдың қай мезгілі?

  • Күз айларың ата?

  • Ауа райы қандай?

  • Үйге қандай тапсырмаберілді?

Мотивация кезеңі

Басымызды ұстаймыз жақсы ойлау үшін,құлағымызды ұстаймыз жақсы есту үшін, бір- біріміздің алақаның ұстаймыз жақсы баға алу үшін.

Ал, балалар бүгінгі сабақта сәттілік тілейміз.

- балалар бүгінгі сендердің көңіл - күйлерінді осы смаиликтер арқылы білеміз

3.Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту үшін, «Маша и медведь» мульфильді көрсету.

-Мультфильм не туралы?

- Машаның мінезі қандай?

- Аюдың мінезі қанда?

- Кім жақсы? Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай?

Сабақтың тақырыбы «Менің досым»

4. Тақтада ілулі тұрған «Дос»туралы мақал- мәтелдердің мағынасын ашып, түсіндіру (Доссыз өмір- тұссыз ас,Адал дос- алтыннан қымбат, Ағаш тамырымен, адам досыммен мықты т.б)

5. «Кім тез» ойының өткізу

- Қазақ тілінде неше әріп бар, дыбыс бар?

-Фонетика нені зерттейді?

- Дауысты дыбыс нешеу?

-Дауысссыз дыбыс нешеу?

- Қазақ тілінде нешеубуынның неше түрі бар?

- Қазақ тілінде неше тән дыбыс бар?

- Қазақ тілінде неше септік атауы бар?

6. Жақсы балалар, ал енді сөздік дәптерін ашып осы сөздерді қазақшаға аударындар.

Высокого роста, короткий, с тонким прямым носом, занимается, умный, красивый, способный, верный, примерный.Енді осы сөздермен сөз тіркестерін құрастырайық та дәптерге жазайық

Сергету сәті: балалар слайд арқылы жаттығуларды жасайды.

7. Кесте бойынша жұмыс жасайды «Дос» қандай болу керек?

Дос

Балалар тақтаға шығып, толтырады (мейрімді, адал, сенімді, білімді т.б.)

Балалар сендердің достарыңыз барма? Фото сурет арқылы өз достарыңызды сипатап беріңіз.

8. «Тыңдайық та, ойлайық» - проблемалық сұрақ. Осы мәтінді тыңдап, кім туралые кенің және аударыңыз. Мәтін «Менің досым»

Менің атым Гүлнәр. Менің досым бар.

Оның аты Сәуле, тегі Досова. Сәуле

Астана қаласында тұрады. Оның

мамандығы дәрігер. Менің құрбым отыз

алты жаста. Сәуле ұзын бойлы, қой көзді,

ұзын, қара шашты жас әйел. Досымның

ермегі кітап оқу. Ол өте ақылды, мейірімді, әділ және ұқыпты адам.

  • Сәуленің тегі кім?

  • Сәуле қайда жұмыс істейді?

  • Ол жас па?

  • Сәуленің ермегі қандай?

  • Оның көзі, бойы, шашы қандай?

  • Оның мінезі қандай?

Жарайсыңдар!

9.Дәптермен жұмыс: Керекті жалғауларды қойып жазыңыз.

Менің дос... тамаша жігіт. Айгүлдің құрбы...

кітап сатып алды. Сіздің жолдас... өте

ақылды адам. Менің әке... дәрігер. Оның

әже... Өте мейірімді, әділ адам.

Ал енді дос туралы кім мақал- мәтелдер, диалог айтып береді?

Бүгін сендер өте жақсы жұмыс жасадыңдар, сабағымыздың келесі кезеңі- тес арқылы өз білімдеріңді тексеру



  1. Менің досым..

а) сенімді ә) көрнекті б) қанатты

2. Дос алтыннан да ....

а) арзан ә) тегін б) қымбат

3. «Достық» сөзінің аудармасын тап.

а) дружный ә) дружба б) подруга

4. Жүз теңген болғанша, ....

а) болмасын ә) сегіз б) жүз досың болсын

5. Берік неше жаста?

а) тоғыз ә) сегіз б) жүз досың болсы

Балалар енді өз -өздеріңізді бағалаңыз. Наташа қандай баға алды, неге?

Бәріміз дос туралы ән айтамыз.

Сабақ аяқталды!

Сау болыңыздар»


© 2010-2022