«Атадан жеткен аманат»

Мақсаты: қазақ халқының негізгі музыка аспабы – домбыра туралы түсінік беру, оның шығуы, құрылысы жөніндегі аңыздарға тоқталу; музыканы түсінуге, өнерді қастерлауге баулу; оқушылардың ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру. Көрнекілік: домбыраның суреті, домбыра, күйшілер буклеті, мақал-мәтелдер. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. 1.Сәлемдесу, балаларды түгендеу. 2.Психологиялық сәт: Орнымыздан тұрайық, ұстаздармен сәлемдесіп, бір-бірімізге жылы көзбен қарайық, орнымызға отырып, тақтаға көңіл бөлейік. 3.Тәрбиеші сөзі. ІІ.Тақырыпты ашу. 1.Сұрақтарға жауап беру арқылы тәрбие сағатының тақырыбын ашу. -Күйші деп кімді айтады? /домбыраның шанағы тақтаға ілінеді/ -Қазақ халқының ұлттық аспабына жан бітіре сөйлеткен кім?/домбыраның мойны ілінеді/ -Құрманғазының күйін халыққа  жеткізген кім? /домбыраның құлағы/. Домбыраның суреті шықты. 2.Домбыра туралы жалпы мағлұмат беру. -шығу тарихы, домбыраның шығуы туралы аңыз, құрылысы. 3.Домбыра туралы өлең шумақтарын айту. /Оқушылар/ 4. Күй туралы әңгіме /тәрбиеші/ 5. Таспадан  «Сарыарқа», «Балбырауын» күйлерін тыңдау. ІІІ. Сергіту сәті. ІУ. Өнер түрлерімен таныстыру. -Басқа да өнер туралы әңгімелеу. -Өнер туралы мақал-мәтелдер. Оқушылар айтады, тақтадан оқиды. У. «Домбыра» сөзжұмбағын шешу. УІ.Қорытынды.
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тәрбие сағаты

Тақырыбы: «Атадан жеткен аманат»

Дамуы шектелген балаларға арналған облыстық № 3 мектеп-интернаты, тәрбиеші Адамбаева Айнаш Сериковна

Мақсаты: қазақ халқының негізгі музыка аспабы - домбыра туралы түсінік беру, оның шығуы, құрылысы жөніндегі аңыздарға тоқталу; музыканы түсінуге, өнерді қастерлауге баулу; оқушылардың ойлау, танымдық қабілеттерін арттыру.

Көрнекілік: домбыраның суреті, домбыра, күйшілер буклеті, мақал-мәтелдер.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі.

1.Сәлемдесу, балаларды түгендеу.

2.Психологиялық сәт: Орнымыздан тұрайық, ұстаздармен сәлемдесіп, бір-бірімізге жылы көзбен қарайық, орнымызға отырып, тақтаға көңіл бөлейік.

3.Тәрбиеші сөзі.

ІІ.Тақырыпты ашу.

1.Сұрақтарға жауап беру арқылы тәрбие сағатының тақырыбын ашу.

-Күйші деп кімді айтады? /домбыраның шанағы тақтаға ілінеді/

-Қазақ халқының ұлттық аспабына жан бітіре сөйлеткен кім?/домбыраның мойны ілінеді/

-Құрманғазының күйін халыққа жеткізген кім? /домбыраның құлағы/.

Домбыраның суреті шықты.

2.Домбыра туралы жалпы мағлұмат беру.

-шығу тарихы, домбыраның шығуы туралы аңыз, құрылысы.

3.Домбыра туралы өлең шумақтарын айту. /Оқушылар/

4. Күй туралы әңгіме /тәрбиеші/

5. Таспадан «Сарыарқа», «Балбырауын» күйлерін тыңдау.

ІІІ. Сергіту сәті.

ІУ. Өнер түрлерімен таныстыру.

-Басқа да өнер туралы әңгімелеу.

-Өнер туралы мақал-мәтелдер.

Оқушылар айтады, тақтадан оқиды.

У. «Домбыра» сөзжұмбағын шешу.

УІ.Қорытынды.



© 2010-2022