Урок английского языка

Урок английского языка по теме «Достопримечательности городов России» представлен в направлении «ГУМАНИТАРНОЕ», разработан на основе учебно – методического комплекта «Happy English. ru» для 7 класса общеобразовательных учреждений (Обнинск: «Титул», 2010 год) согласно авторской программе курса английского языка «Счастливый английский. ру/ Happy English.ru» для 5 – 9 классов общеобразовательных учреждений (Обнинск: Титул, 2009 год – К.И. Кауфман, М.Ю.Кауфман). Данный урок входит в раздел «Каникулы...      Основная практическая ценность этой разработки – развитие способности к межкультурному общению. Учебно – методической задачей является актуализация языкового материала. Учебными материалами служат упражнения, языковой материал. Предлагаемая разработка ориентирована на формирование развития навыков и умений иноязычной речевой деятельности. Урок также ориентирован на овладение учащимися  аспектами языка (произношением, лексикой, грамматикой). Предлагаемый материал урока способствует развитию ...      Предлагаемый урок по теме «Достопримечательности городов России» имеет основные этапы: - постановка цели и задач урока, мотивация учебной деятельности учащихся; - обобщение и систематизация лексических и грамматических знаний и умений, их применение для выполнения практических заданий; - подведение итогов урока.      Активные формы, применяемые на уроке: - индивидуальная работа учащихся по карточкам; - групповая работа; - работа в парах; - работа с презентацией; - беседа с учащимися; - работа с грамматической таблицей; - работа с мини – текстами; - аудирование учащихся; - работа по схемам; - работа с логическими цепочками; - игра.      Оборудование урока: компьютер, мультимедийный проектор, демонстрационный экран, доска, учебник, схемы, карточки, конверты с предложениями, сканворд.
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

6

Урок английского языка

Слепневой Ирины Викторовны, учителя иностранного языка


Тема урока: «Достопримечательности городов России».

Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.

Цель урока: совершенствование навыков и умений устной речи.

Задачи урока:

1. Образовательная: систематизация лексико-грамматических навыков учащихся по теме; практика учащихся в правильном чтении и говорении.

2. Развивающая: развитие активности, навыков аудирования и устной речи учащихся.

3. Воспитательная: привитие интереса к культуре и достопримечательностям городов России.

Оборудование: компьютер, мультимедийный проектор, демонстрационный экран, доска, учебник, схемы, карточки, конверты с предложениями, сканворд.

Ход урока:

I. Подготовительный этап урока.

1. Приветствие. Организационный момент.

Teacher: Good morning, boys and girls! Glad to see you!

Pupils: Good morning, good morning,

Good morning to you!

Good morning, good morning,

We are glad to see you!

Teacher: Thank you.

Pupils: You are welcome!

Teacher: Sit down, please. I hope you are OK today and ready to work hard and enthusiastically. Let's start our lesson and begin to answer my questions.

  • What date is it today?

  • What day of the week is it today?

  • What day was yesterday?

  • What day will be tomorrow?

  • Who is absent today? (ответы учащихся)

2. Сообщение цели урока. Фонетическая зарядка.

Teacher: Today at the lesson we'll talk about two beautiful cities of Russia: about Moscow and St. Petersburg. So, look at the blackboard. First of all we will review some words and word combinations on this theme.

3. Речевая зарядка. Беседа с учащимися.

Teacher: Read these proverbs and translate them. Find Russian equivalents. (Работа с пословицами)

- There is no place like home.

- East or West - home is best.

- What country are these proverbs about?

- What is the name of our country?

- What is the full name of our country?

- What nationality are you?

- Is Russia big or small?

- What is the capital of the Russian Federation?

- What was the capital of Russia in 1900?

- Are there many sights in Moscow?

- Are there many sights in St. Petersburg?

- Do you know the sights of Russia?

II. Основной этап урока.

Систематизация лексико-грамматических навыков учащихся.

1. Работа в режиме «цепочка». Назовите достопримечательности России.

2. Работа с презентацией «The sights of Russia». Беседа с учащимися, краткое описание достопримечательностей городов России.

- Moscow.

- Is Moscow a town or a city?

- Is Moscow a beautiful city?

- St. Petersburg.

- Is St. Petersburg a town or a city?

- Is St. Petersburg an old city?

- The Tsar Cannon.

- The Tsar Bell.

- Where are these sights?

- Peterhof.

- What is Peterhof?

- What can you see there?

- The Hermitage.

- Where is the Hermitage?

- Is the Hermitage the most famous St. Petersburg theatre?

- St. Basil's Cathedral.

- Where can you see this sight?

- The Armoury Chamber.

- Where is the Armoury Chamber?

- What can you see in the Armoury Chamber?

- Red Square.

- Is Red Square in the centre of Moscow?

- What can you see in Red Square?

- The Kremlin.

- Is the Kremlin in St. Petersburg?

- The Tretyakov Gallery.

- Who is the founder of the Tretyakov Gallery?

- What can you see in the Tretyakov Gallery?

- The Summer Garden.

- Where is the Summer Garden?

- Is the Summer Garden the most famous garden in St. Petersburg?

- The Bolshoi Theatre.

- Where is the Bolshoi Theatre?

- Is this theatre the most famous Moscow theatre?

- The Kunstkammer.

- What is the Kunstkammer?

3. Teacher: Put the letters in these words in the right order and find the words. (Расставьте правильно буквы и получите слова)

- u, m, s, e, m, u - museum

- r, e, t, t, e, h, a - theatre

- l, e, g, a, l, r, y - gallery

- a, r, e, s, q, u - square

- a, h, d, a, c, t, e, r, l - cathedral

- c, u, l. b - club

- n, e, m, a, i, c - cinema

4. Работа по схемам. Name: - museums;

- theatres;

- places of interest;

- cathedrals;

- squares.

Museums

Theatres

Places of interest



Cathedrals

Squares

5. Teacher: What is unnecessary? Correct the mistake. Find the odd word. (Игра «Учитель - ученики». Работа по карточкам «Найдите ошибку»).

the Bolshoi Theatre

the Mariinsky Theatre

the Globe Theatre

the Taganka Theatre

the Tsar Bell

the Tsar Cannon

the Kremlin

the Tate Gallery

the Natural History Museum

the Central Military Museum

the Pushkin Fine Arts Museum

the Hermitage

the Russian State Library

the Moscow University

the Stadium in Luzhniki

Big Ben

St Paul's Cathedral

the Summer Garden

the Hermitage

the Mariinsky Theatre

Arbat Street

Lermontov Street

Oxford Street

Tverskaya Street

the Music Theatre

the Maly Theatre

the Theatre of London

the Satire Theatre

Trafalgar Square

Gagarin Square

Red Square

Pushkin Square

6. Аудирование. Назовите достопримечательность.

(Работа проводится в группах. Каждой группе выдается конверт с разрезанными предложениями. Необходимо составить рассказ из предложенных предложений, затем один учащийся читает полученный рассказ, а другая группа переводит. Учащимся необходимо назвать достопримечательности).

Первый конверт. It is the Heart of Moscow. Here you can see the Kremlin and St. Basil's Cathedral. They attract lost of tourists. Thousands of visitors enjoy the Tsar Bell and the Tsar Cannon, the Bell Tower of Ivan the Great, churches and museums of the Kremlin. What is it? (Red Square)

Второй конверт. It is one of the most famous and well - known places in our country and all over the world. It is named after its founder who began to collect Russian painting in 1856. There we can see the pictures created by such painters as Serov, Repin, Ivaniv, Levitan and others. It has about 3 millions of exhibits now. A lot of tourists visit this place every year. What is it? (the Tretyakov Gallery)

Третий конверт. This museum occupies 5 buildings. It contains rich art collections of all the ages. You can see collections from China, India, ancient Greece and Rome. This museum includes world - famous works by Leonardo de Vinci, Raphael, Titian, Rubens, Murillo, sculptures by Michelangelo, Rodin. Every year thousands of people visit this museum. What is it? (the Hermitage)

Четвертый конверт. This is the oldest part of Moscow. It is the heart of the city. The name of this sight means "fortress". It is the special place with its own buildings, museums and its old history. What is it? (the Kremlin)

Пятый конверт. This is one of the towers in the Kremlin. It is a symbol of Russia. It has a ruby star. It also has a bell. You can hear it every hour. What is it? (Spasskaya Tower)

7. Физминутка.

Teacher: It was very interesting to listen to all of you. Thank you very much. You are tired a bit, aren't you? Why not relax a little? I hope you'll enjoy listening to wonderful music.

8. Индивидуальная работа по карточкам. Разгадывание сканворда. Найдите достопримечательности.

Q

C

A

T

H

E

D

A

L

W

L

P

Н

S

Z

X

P

C

S

M

U

S

E

U

M

A

N

Q

T

G

A

L

L

E

R

Y

U

Y

O

Q

T

O

W

N

K

H

A

U

S

T

E

E

T

K

G

R

C

I

N

E

M

A

M

L

F

E

9. Teacher: Listen to my sentences, please. Repeat my statement if you agree with me and correct it if you disagree with me. (Игра «Согласитесь или опровергните»).

- Moscow is different from London.

- Moscow is the capital of Great Britain.

- Trafalgar Square is in Moscow.

- There are a lot of places to visit in St. Petersburg.

- Moscow is not a beautiful city.

- Spasskaya Tower is in the Kremlin.

- Arbat Street and Tverskaya Street are in the centre of Moscow.

- The Tretyakov Gallery is in St. Petersburg.

10. Teacher: Complete the sentences. (Работа выполняется письменно)

- The full name of our country is …

- The official language is …

- The capital of Russia is…

- The heart of Moscow is …

- The most famous building in Red Square is …

(Для слабых учащихся дается подсказка в виде окончаний предложений)

- Moscow.

- the Kremlin.

- the Russian Federation.

- Russian.

- Red Square.

11. Повторение темы «Употребление артикля с географическими названиями», используя таблицу.

12. Употребите правильно артикль в тексте.

Peter and Ann went to ____ Moscow. That was a very interesting trip. We went to ___ Red Square and spent a day in ___ Kremlin. We took pictures of ___ Tsar Bell and ___ Tsar Cannon. We visited ___ Armoury Chamber and saw the treasures of the Russian tsars. We went to ___ St. Basil's Cathedral. In the evening we went to ___ Bolshoi Theatre and saw a wonderful ballet. Unfortunately (к сожалению) we didn't see ___ Tretyakov Gallery. We hope we can do it next time.

- Чтение и перевод текста учащимися.

III. Заключительный этап урока.

1. Подведение итогов урока. Выставление оценок с пояснением.

2. Домашнее задание:

повторить ЛЕ, РО

карточка с заданием


© 2010-2022