ПЛАН-КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО УРОКА В 3 КЛАССЕ ПО ТЕМЕ: «FURRY FRIENDS»

Цель урока: Закрепление полученных лексических  и грамматических навыков по теме “Furryfriends”. Задачи урока: Образовательные: 1.     Закрепление полученных знаний лексики и грамматики по данной теме. 2.     Формирование у учащихся навыков общения в рамках речевой ситуации “Furryfriends” Развивающие:       1.Развитие умений и навыков чтения и письма. 2.Развитие коммуникативных навыков: умения вести диалог и монолог на английском языке. 3.     Тренировка памяти и мышления учащихся. 4.     Тренир...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ПЛАН-КОНСПЕКТ ОТКРЫТОГО УРОКА В 3 КЛАССЕ

ПО ТЕМЕ: «FURRY FRIENDS»

Цель урока:

Закрепление полученных лексических и грамматических навыков по

теме "Furry friends".

Задачи урока:

Образовательные:

  1. Закрепление полученных знаний лексики и грамматики по данной теме.

  2. Формирование у учащихся навыков общения в рамках речевой ситуации "Furry friends"

Развивающие:

1.Развитие умений и навыков чтения и письма.

2.Развитие коммуникативных навыков: умения вести диалог и монолог на английском языке.

  1. Тренировка памяти и мышления учащихся.

  2. Тренировка внимания.

  3. Развитие навыков понимания англоязычной речи.

Воспитательные:

  1. Воспитать у учащихся интерес к английскому языку.

  2. Воспитать умение работать в коллективе, слушать других и помогать друг другу.

Тип урока: комбинированный

Форма и виды работы: индивидуальная, фронтальная, групповая.

Оборудование урока:

- компьютер

- листы с заданиями

- мультимедийный проектор;

- учебники;картинки с животными;

- доска

План урока:

  1. Организационный момент - 2 м

  2. Повторение лексического материала по теме с помощью наглядных пособий и грамматического материала (использование глагола to have) - 10 мин

  3. Повторение грамматического материала (глагол can) - 6 мин

  4. Физ-минутка - 2 мин

  5. Повторение числительных - 5 мин

  6. Работа с текстом - 9 мин

  7. Подведение итогов урока - 2 мин

1.T: Good morning, good morning,

Good morning to you!

Good morning, good morning

I am glad to see you!

Ps: Good morning, good morning,

Good morning to you!

Good morning, good morning

I am glad to see you!

T: Sit down, please. Let`s begin our lesson.

2 .T: Thank you. Let`s start our lesson. At the lesson we are going to revise "Furry friends"

Well done. And now look at the pictures of some animals and answer my questions

Look at the first picture. This is

a hen: Has it got a small head? (Yes, it has)

Has it got thin legs? (Yes, it has)

Has it got a long tail? (No, it hasn`t)

Look at the second picture. This is

a kangaroo: Has it got big eyes? (No, it hasn`t)

Has it got a short tail? (No, it hasn`t)

Has it got a small head? (Yes, it has)

Look at the last picture. It is

a cow: Has it got a big mouth? (Yes, it has)

Has it got a small head? (No, it hasn`t)

Has it got big ears? (No, it hasn`t)

Wright you are! Your home task was to describe a picture with an animal. So, who wants to answer… What animal do you want to describe? …

Использованы картинки с изображением животных.

3.Thank you very much. Well done! And now let`s revise the verb "can". Watch the pictures, listen and repeat . You may use your books if you want.

Well done! Now, guess some riddles about animals using the verbs "to have" and "can":

  • This animal has got big eyes, it can jump and swim (a frog)

  • This animal has got a long tail, it can climb the trees and jump very well (a monkey)

  • This insect has got eight legs, it can make nets (a spider)

  • This animal has a tail and four legs, it can bark (a dog)

4. Do it

Point to your teacher, point to the door,

Look at the window, look at the floor,

Stand on your left leg, stand on your right.

Now sit down, touch something…white

Head and shoulders, knees and toes,

Knees and toes, knees and toes;

Head and shoulders, knees and toes,

Eyes, ears, mouth and nose. 1-2-3-4 ……

T: Great. Are you ready to continue now?

Ps: Yes.

T: So, let`s revise the numerals. Look and answer.

5.Thank you for your answers. And now you see some numerals on the blackboard. They are twenty-one, twenty-five, thirty-two, thirty-nine, forty-three, forty-four, fifty-seven, fifty-eight. Please, write them in numbers. … go to the blackboard. Well done.

  1. Thank you. And now look at the sheets of paper on your desks. There is a text. Read it, fill all the gaps with the words given below and make one question to this text. You have got 4 minutes.

  2. Great. Thank you very much for your good work at this lesson. Everybody

gets excellent marks. The lesson is over. You are free. Good-bye.


© 2010-2022