План-конспект открытого урока по английскому языку в 9 классе на тему Конфликт

Раздел Иностранные языки
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План-конспект открытого урока по английскому языку по теме "What is a conflict?" в 9 классе.

Цель урока: повысить мотивацию учащихся к изучению английского языка, оптимизируя процесс обучения с помощью проектной деятельности.

Задачи: Образовательные:

1.Совершенствовать продуктивные коммуникативные речевые умения письменной и устной речи при создании и презентации проектов;

2. Совершенствовать лексико-грамматические навыки.

3.Активизировать умения и навыки использования информационных технологий при создании мультимедийных презентаций;

Воспитательные:

  1. Воспитать уважительное отношение к своим друзьям, членам семьи.

  2. Воспитать толерантность и умение решать конфликты.

Развивающие:

  1. Развивать память, внимание, мышление, языковую догадку.

  2. Развивать умения поиска, систематизации, обработки информационного материала, логически излагать в письменной речи (через проекты) и устной (через защиту).

Тип урока: проверка и контроль знаний.

Форма урока: защита мини-проекта по теме

Оборудование: наглядные пособия, компьютер.

Ход урока

  1. Организационный момент.

T: Good morning, boys and girls. I'm glad to see you. Sit down, please. Today we have an unusual lesson because we are going to summarize our knowledge and see the presentation. Have a look at this picture. Do you know what are we going to speak about?(students: we are going to speak about conflicts).OK. You are right. "What is a conflict?" (учитель подходит к доске и открывает презентацию с темой урока).1-йслайд

  1. Фонетическая зарядка.

T: Well, first of all let's revise the poem on our topic "World Peace".один из учеников читает стих).

When wars and conflicts totally cease,
In our world, there shall be peace.
People must learn to get along,
Not blame others, for being wrong.

They fight for control, fight for land,
Some just need a helping hand.
We must rid ourselves of vanity,
And embrace peace, throughhumanity.

Wars make children so much tougher,
Lose their innocence, while they suffer.
We should fight for peace instead,
Love not war, we should spread.

III. Активизация лексического материала.

T: OK. It's a nice poem, isn't it? But now I suggest revisingwordsconnectedwithourtopic. Look at the screen. Here you can see some phrases. (2-слайд)Your task is to read, translate and then answer my question.

  • Respect each other (T: Do you and your parents respect each other?)

  • Have problems with ( T: Do you have any problems with your parents?)

  • Quarrel with (T: How often do you quarrel with your friends?)

  • Prevent conflicts (T: Do you usually try to prevent conflicts?)

  • Resolve conflicts (T: Can you resolve conflicts peacefully?)

IV. Совершенствование грамматических навыков .

T: Goodofyou! Now the next task is to make sentences. (3-й слайд)

V. Активизация навыков монологической речи. Защита мини-презентации.

T: Now it's time to see the presentation about conflicts. Boys and girls who made it come out to the front.All the rest you are to listen to them very attentively and prepare your questions.

VI. Закрепление лексико-грамматического материала в вопросно-ответных упражнениях.

T: Thank you very much foryour presentation. Any questions?

P1: Was it difficult to make the presentation? (No, it wasn't. We worked together. It was interesting.

P2: Do you follow all the ways to resolve conflicts? (Yes, I do. I try to follow all the ways to resolve conflicts.

T: What conflicts are the most dangerous for people?( I think that conflicts in politics arethe most dangerous).

T: Thank you for your questions and answers. Sitdown, please.

VII. Подведение итогов урока.

T: I like your work today. Anya, Elya, Dima, Loysha and Lena I'll give you a five. Lena, Zhanna, Vika be more attentive next time.

Now write down your hometask : learn the poem by heart. So the lesson is over. You may be free. Good bye. See you on Saturday.

© 2010-2022