• Преподавателю
  • Иностранные языки
  • Урок украинского языка для 6 класса «Групи слів за сферою вживання: загальновживані й стилістично забарвлені слова, діалектизми, професійні слова й терміни»

Урок украинского языка для 6 класса «Групи слів за сферою вживання: загальновживані й стилістично забарвлені слова, діалектизми, професійні слова й терміни»

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок української мови в 6 класі.

УРОК № 3 з теми «Лексикологія».

ТЕМА «Групи слів за сферою вживання: загальновживані й стилістично забарвлені слова, діалектизми, професійні слова й терміни»

МЕТА: ознайомити учнів із групами слів за сферою вживання; загальновживаними й стилістично забарвленими; виробити вміння й навички знаходити стилістично забарвлену лексику та відрізняти її від загальновживаної; формувати вміння аналізувати групи слів за значенням, порівнювати їх між собою й робити висновки; навчати правильно й доречно використовувати в мовленні групи слів за сферою вживання; розвивати творчі здібності дітей через пошуково-дослідницьку діяльність, створення власних висловлювань та участь у грі; виховувати повагу до історичного та культурного надбання нашого народу

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування мовної компетенції.

Обладнання: Глазова О.П., Кузнецов Ю.Б. Рідна мова: підручник для 6 класу /К.: Зодіак-ЕКО, 2008. - 288с.:, картки з надрукованими словами,

ХІД УРОКУ

І. Мотивація.

Учитель: Дорогі друзі! На попередніх уроках ми з вами подорожували на лексичному експресі й навчалися визначати групи слів за їх походженням. А сьогодні мені просто необхідна допомога справжніх детективів, які б допомогли мені розібратися, на які групи за вживанням поділяється наша лексика.

ІІ. Оголошення теми та очікуваних результатів.

Учитель: Скажіть, що ми будемо досліджувати й яких результатів спробуємо досягти сьогодні?

( Діти говорять, що повинні навчитися визначати групи слів за сферою вживання, розібратися, які слова загальновживані, а які стилістично забарвлені; навчитися знаходити в текстах діалектизми, професійні слова та терміни).

Учитель: Ви готові допомогти мені? Тоді за роботу!

Перевірка домашнього завдання:

1.(Лексичний диктант за методом незакінчених речень)

Шановні детективи! Я знайшла на своєму столі дивне послання. «Шановна! Якщо ви та ваші шестикласники бажаєте дізнатися, на які групи за вживанням поділяється лексика української мови, тоді закінчіть речення, що ми наводимо далі. І підпис: ТЕРМІНИ». Давайте закінчимо речення, запропоновані термінами:

1. Розділ науки, який вивчає лексичне значення слова, вживання і походження слів називається …(лексикологія).

2. Антоніми відрізняються …(лексичним значенням).

3.Синоніми відрізняються …(відтінками значення).

4.Тлумачний словник пояснює …(лексичне значення слова)

5. Слова, що виникли на основі лексичного складу української мови називаються …(власне українські).

6. Слова, що прийшли до нас з інших мов називаються …(запозичені, слова іншомовного походження)


  1. На дошці записані групи слів.

Учитель: Вам як справжнім детективам буде зовсім неважко визначити у кожній групі «четверте зайве». Назвіть «зайве», враховуючи походження слів. Обґрунтуйте свою думку.

Чорнобривець, айстра, гладіолус, нарцис.

Очерет, бузок, полуниця, фіалка.

Деркач, гайворон, пава, синиця.

Стельмах, швець, тесля, монтажник.

Куліш, сирівець, торт, корж.

  1. Перевірка домашньої роботи.

ІІІ. Надання необхідної інформації.

Щоб вести далі пошуково-аналітичну роботу, нам необхідно уважно ознайомитися з характерними прикметами груп слів за вживанням та навчитися їх визначати. Всі необхідні для вашої роботи матеріали ви знайдете у §7 на с. 72 - 73 ваших підручників.

(Діти працюють з підручниками)

IV. Інтерактивна вправа.

Учитель: З матеріалами ви познайомилися, а тепер будемо збирати докази. Для цього до ваших послуг робота нашої пошти. Кожен детектив може надіслати листа з запитанням, що стосуються теми уроку будь-кому з учнів за персональною адресою детектива (№ парти та прізвище учня) і отримати на неї відповідь, підтвердити чи спростувати думку колеги, виставити свою оцінку. (Відбувається листування детективів, за правильні відповіді учні виставляють оцінки, а потім і їх питання будуть оцінені вчителем).

Учитель:

Я думаю, що ви вже достатньо обізнані з матеріалом і готові до пошуково-аналітичної роботи.

РОБОТА З КАРТКАМИ

1.Напишіть назву кожної групи слів.

Барвінок, кобзар, паляниця, джерело. (загальновживані)

Спостереження, наміри, меценат, доброчинство. (книжна лексика)

Задавака, шкандибати, плентатися, їстоньки. (розмовна лексика)

Аналіз, дослід, префікс, спосіб, квадрат. (наукова лексика)

Характеристика, заява, посвідчення, угода, консолідація. (офіційно-ділова лексика).

2.Об'єднайте слова в пари, одне з яких стилістично нейтральне, а друге стилістично забарвлене.

Піч, вітер, човен, скальпель, домна, змінювати, борей (вид вітру, ніж, есмінець, деформувати.

РОБОТА НАД ПРОБЛЕМНИМ ПИТАННЯМ

Проаналізувати синонімічний ряд «Майно, добро, пожитки, манаття, мізерія» та пояснити, чи можна у оголошенні : «Трансагенство перевозить майно громадян» слово «майно» замінити будь-яким із синонімічного ряду?

( Діти приходять до висновку, що не можна замінити ні синонімом «пожитки», ні «манаття», на «мізерія». Перші два слова синонімічного ряду - загальновживані і нейтральні, а останні, з історичним відтінком, є словами обмеженого вжитку, стилістично забарвлені).

Учитель: До стилістично забарвлених слів належать і діалектні слова. Знайдіть інформацію про них на с. 74 - 75.

ІДЕНТИФІКАЦІЯ СЛОВА. Вправа 106

Дібрати до кожного з діалектних слів відповідник з довідки

І. Фамілія, кошуля, ногавиці, ожіг, коц, фая.

ІІ. Порекло, мольфар, туфля, митка, скрегулець, фашега.

ДОВІДКА І. Сім'я, сорочка, штани, кочерга, ковдра, буря.

ІІ. Прізвисько, чаклун, лопата, ганчірка, яструб, волоцюга.

Фізкультхвилинку проводить черговий учень

ПРОБЛЕМНЕ ПИТАННЯ

Учитель: У словникових статтях діалектні слова мають помітку - діал. (діалектне). - Як треба ставитись до вживання у мовленні діалектних слів?

(Діти відповідають).

  • Втратимо ми що-небудь, якщо не збережемо цих слів?

(Діти пояснюють)

Учитель: Зіставте свої міркування з думкою вченого Г. Мельниченка: « Так, втратимо не менше, якщо загубили б, якби не зберегли ті пам'ятки старовини (старовинний одяг, знаряддя праці, домашнє начиння, зброю, стародавні рукописи і под.), котрі так старанно зберігаються в наших музеях, архівах, наукових бібліотеках та інших установах.

Втратити діалектні слова - це означає втратити для науки, для історії нашого народу, історії його духовної і матеріальної культури, значну частину того, що складало смисл життя мільйонів людей упродовж багатьох століть».

ДЕТЕКТИВНЕ РОЗСЛІДУВАННЯ

  1. З'ясуйте, до якої професії належать подані слова (демонструються надруковані слова):

Каліграфія, бинт, палітра, плуг.

  1. Поміркуйте і складіть повідомлення про те, людей якої професії об'єднує ваша родина. Складіть невеличку розповідь про професію своїх батьків, використовуючи професійні слова.

(Діти розповідають про професії батьків).

  1. Уявіть, що вам необхідно з'ясувати ким працює людина, яка називатиме вам тільки професійні слова. (Проходить робота в парах: один з учнів називає професіоналізми, а інший відгадує його професію).

  2. Пояснити значення слова «терміни».

(Якщо в учнів виникають труднощі, порадити зазирнути на с. 77 підручника).

СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.

Виконання вправи 115:

Перепишіть, уставляючи пропущені літери. Підкресліть стилістично забарвлені слова, назвіть серед них діалектні, професійні та терміни.

1. Уже під'їжджали, коли заскреготіла коробка пер..дач, злісно гарикнув дв..гун і луснула хр..стовина в кардані. (О. Сенчик). 2. Кілька жінок із порожніми бесагами подалися плаєм, що сп..нався царинками й перелісками до полонини.

(Р. Іваничук). 3. Бараболя у мене є, к..слячок теж, і хліб святий є. (М. Стельмах). 4. Сьогодні корм для худоби здобувається скрізь. Силос, сінаж, кукурудзяна січка, концентрати - все йде у діло. (Ю. Збанацький). 5. Дозвольте відвідати ваші уроки! Навчіть мене п..сати конспекти, правильно перевіряти зошити, об'єднувати актуалізацію, новий матеріал і опитування. (Ю. Обжелян). 6. Часом скр..паль Нікколо Паганіні д..вував публ..ку несподіваним піцикато. (З підручника).

Орфографічно-синтаксична хвилинка:

Укажіть ужиті в реченнях іншомовні слова, визначте в них орфограми.

Поясніть розділові знаки в реченнях, ускладнених однорідними членами.

V. Рефлексія

Мікрофон

  • Чи можете ви тепер визначати групи слів за сферами вживання?

  • А знаходити загальновживану та стилістично забарвлену лексику?

  • Назвіть стилістично забарвлені групи слів.

  • Яку стилістичну роль виконують діалектизми?

  • Як іще можна назвати загальновживану лексику?

  • Наведіть приклади мовознавчих термінів.

  • В яких стилях можна зустріти професіоналізми і слова-терміни?

VI. Домашнє завдання

Виписати з творів М. Коцюбинського чи І. Франка 5 - 6 речень із діалектизмами. Дібрати до них літературні відповідники.

Скласти діалог на одну з тем: «У лікарні», «У квітковому магазині», «На станції технічного обслуговування автомобілів».

© 2010-2022