Информатика 5 сынып Мәтінді теру ережелері

Раздел Информатика
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні : информатика Сыныбы:5

Тақырыбы: Мәтінді теру және түзету ережелері

Дереккөздер: мектептің 5-сыныбына арналған оқулық. Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов

Интернеттен алынған ақпараттар

Қосымша дидактикалық материалдар

Мақсаты: мәтін теруді ережеге сәйкес үйрету және мәтін бөліктерін көшіруді ,ауыстыруды үйрету

Күтілетін нәтиже: WordPad редакторында мәтін теру ережесі туралы білетін болады.

Мәтін теру ережелерінің атқаратын қызметін өзара ажырата білуді үйренеді.

Түйінді идеялар: Сабақта СТО технологиясының әдіс тәсілдерін пайдаланып оқушылардың ойлау қабілеттерін арттыру.



уақыты

Қолданылатын әдіс тәсілдер модульдер/

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

1.Қызығушылықты ояту

Диалог

Ынтымақтастық атмосферасын құрады

Бір-біріне жақсы көңіл-күй тілеп, сабақта сәттілік тілейді.

10м

Ой қозғау

Сіздер қарапайым жұмыс дәптерлеріңізге жазба жұмыстарын жүргізгенде қандай ережелерді сақтауыңыз керек?

2.Компьютерден мәтін тергенде қандай ережелер сақталу керек деп ойлайсыңдар?

3.«Неге мәтінді қалай болса, солай » енгізуге болмайды?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Талантты және дарынды оқушылар өздерін көрсетуге мүмкіндік алады.

2.Мағынаны тану

3.

8.

6.15 м

8.Жолдарды тасымалдау автоматты түрде жүзеге асады.Enter пернесін абзацтың соңында шертеді

7.Рим цифрларын енгізу үшін латынша бас әріптер қолданылады

6.Тырнақшаларға немесе жақшаларға алынып жазылған сөздер олардан бос орынмен ажыратылмайды

5.Үлкен сызықша алдынан да соңынан да бос орынмен қойылады

4.Дефис бос орынсыз қойылады

3.Бос орын пернесі сөздердің арасына және тыныс белгілерден кейін қойылады.

2.Егер бас әріппен бірнеше сөз енгізу керек болса Caps Lock пернесін қосу керек

1.Бас әріпті енгізу үшін Shift пернесін бірге басу керекББҮ кестесінің Білемін, Білгім келеді бөліктерін оқушылар жұптарымен талқылай отырып толтырады. Тақырыпты оқып «Үйрендім» бағанын толтырады

Оқулық, қосымша мәлімет

1Сіздер өз беттеріңізбен жұмыс жасағанда қандай пернелерді қолдандыңыздар?

Оқушылар өздері білетін ережелерді айтып шығады

1.Бас әріпті енгізу үшін Shift пернесін бірге басу керек

2.Егер бас әріппен бірнеше сөз енгізу керек болса Caps Lock пернесін қосу керек

3Бос орын пернесі сөздердің арасына және тыныс белгілерден кейін қойылады

4.Дефис бос орынсыз қойылады

5.Үлкен сызықша алдынан да соңынан да бос орынмен қойылады

Тырнақшаларға немесе жақшаларға алынып жазылған сөздер олардан бос орынмен ажыратылмайды

7.Рим цифрларын енгізу үшін латынша бас әріптер қолданылады

8Жолдарды тасымалдау автоматты түрде жүзеге асады.Enter пернесін абзацтың соңында шертеді

13м

Жеке жұмыс

Блум таксономиясы»
Білу

WordPad қандай редактор?
Түсіну

WordPad -тың негізгі мүмкіндік терін атап түсіндіріңіз?

Қолдану

WordPad мәтіндік редакторының терезе элементін реттілігімен сәйкестендіріңіз?
1. Жолақ
2. Сызғыш
3. Жай-күй жолы
4. WordPad батырмасы
5. Жылдам қолжеткізу тақтасы

Талдау

WordPad пен PAINT-тың айырмашылығын салыстырыңыз?

Жинақтау

Бүгінгі сабақтан алған әсерім (эссе жазу)

Бағалау

WordPad не үшін керек?

ОқулықКесте

Оқушылар берілген тапсырмалар бойынша практикалық жұмыстарды комьютерде орындайды. Бағалау критерилері бойынша өздерін бағалайды

Жеке жұмыс: Компьютердегі тәжірибелік жұмыс.А деңгейі

Мәтінді теру ережелерін сақтай отырып, теріңдер

«Полкан деген ит»

В деңгейі

Мәтінді теру ережелерін сақтай отырып, теріңдер

«Ғалым кісі»

2 м

Сабақты қорытындылау



Өзіңді тексер

Информатика 5 сынып Мәтінді теру ережелері

Графикалық редактор мен мәтіндік редакторды салыстыра отырып сұрақтарға жауап беру арқылы балл жинайды

2 м

Рефлексия

Өзіңнің орныңды анықтап,суретіңді боя

/өзін-өзі бағалау қағазы таратылады/

1.Мен мұны жасамаймын

2.Мен мұны жасай алмадым

3.Мен мұны жасауға тырыстым

4.Мен мұны жасай аламын

5.Мен мұны жасадым

6. Бұл деген оңай ғой

  1. Топ «Бақытты балалық шағым»
    2- Топ «Менің жанұям»
    3- Топ «Ардақты достарым» атты тақырыпта эссе жазу,
    Word Pad- та мәтінді теру











Бекітемін

тақырыбы

Адамның жоғарғы қасиеті оның адамгершілігі

Мақсаты

Оқушыларды адамгершілікке, қарапайымдылыққа, әдептілікке,кішіпейілділікке баулу,жаман әдеттерден аулақ болуға, кішіге қамқор, үлкенге құрметпен қарауға, ізетті болуға тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже

Оқушылардың ой-санасын оята отырып, өзін-өзі тануға және бағалауға, адамгершілікке, бауырмалдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың ресурстары

Маркер,плакаттар,қанатты сөздер,өлең жолдары.

Кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдас

тыру

Оқушыларға хаттар таратылады.Ол хатта оларға арналған тілектер және топтарының саны жазылған

Мейірімді бол

Өзіңе сенімді бол

Адал бол

Кішіпейіл бол

Ақылды бол
инабатты бол
әдепті бол

сабырлы бол
тәртіпті бол

Ұқыпты бол

Шыншыл бол

Қайырымды бол

Сыпайы бол

Шыдамда бол

Оқушылар көрсетілген топтарға орналасады

Қызығушылықты ояту

Алдымыздағы қағазды «Мен» деген сөзге әркім өзі туралы мына сұрақтарға жауап беру арқылы толтырады.
Кіммін?, Қандаймын?, , қоғамда қандай рөл атқарамын?,

Жаратылыстың барлығы екі қарама-қарсы нәрседен тұрады. Ақ-қара, күн-түн, ыстық-суық. Жақсы +жаманСол сияқты адам бойында да әр түрлі қасиеттер болады және олар ұнамды және ұнамсыз болуы мүмкін.Біз бүгін соның ішінде жақсы яғни адам бойындағы асыл қасиеттерге тоқталамыз.

Олай болса бүгінгі сабағымыздың да тақырыбы:

Адам бойындағы асыл қасиеттер

Адамгершілік қасиет ең бірінші әр оқушының отбасын сыйлаудан басталады. Әке-шешеге ешқашан дауыс көтеруге, сөз қайтаруға болмайды. Ата-анасын сыйламаған адам басқа біреуді сыйлап жетістірмейді. Ата-ананы ренжітпеу - әр баланың өмір бойғы міндеті.

Оқушылар өздері туралы айтады.

Топтың атынан ортақ пікір жариялайды

Мағынаны тану

Осы жерде ұлы Абайдың сөзімен нақтылап өтсек:

«Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба.
Құмарланып шаттанба,
Ойнап, босқа күлуге.
Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол;
Адам болам десеңіз,
Тілеуің, өмірің алдында,
Оған қайғы жесеңіз.
Өсек, өтірік, мақтаншақ,
Еріншек, бекер мал шашпақ -
Бес дұшпаның білсеңіз.

Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым ойлап қой -
Бес асыл іс көнсеңіз…» -

Жалғасын табу

Өзін ғана ойлаған -
Жамандықтың белгісі.
Өзгені де ойлаған -
Адамдықтың белгісі

Үлкен алдында иіліп сөйле,
Кіші алдында сызылып сөйле.
Иіліп сөйлегеннен белің бүгілмейді,
Сызылып сөйлегеннен сөзің үзілмейді, -

Ағаш түзу шығу үшін оған көшет кезінде көмектесуге болады,ал үлкен ағаш болғанда оны түзете алмайсың

Әр топ топ мүшелеріне тән қасиеттерін жазады.

Оқушылар Абайдың өлеңін жатқа айтады

рефлекция

Сонымен оқушылар, үлкенді сыйлау, кішіге қамқорлық жасау кез келген адамның бойында қалыптасатын ерекше бір қасиет. Жеке басымызды ойлайтын жаман қасиеттерден аулақ болайық! Жақсы қасиеттерді ғана бойымызға дарытайық деп, бүгінге тәрбие сағатын мына өлең шумағы арқылы аяқтағым келіп тұр.

Үлкенге иман керек,

Кішіге иба керек.

Адамдар бірін-бірі

Құрметтеп сыйлау керек.

Оқушы қиялы

Өлең жолдарын немесе осы тақырыпта эссе жазу



Ш.Берсиев атындағы орта мектеп

Информатика 5 сынып Мәтінді теру ережелері

Сыныбы:5

Пәні:информатика

Тақырыбы:Мәтінді теру ережелері

Дайындаған : Исаева Д.Ш.

Уақыты: 8.02.2016



















-« Мен мейірімді адаммын, өйткені...........»
а) Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді сөздеді қой:
Әдептілік ар-ұят-.............................белгісі,
Тұрпайы мінез, тағы жат-...........................белгісі.










© 2010-2022