Информатика Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі 6 сынып

Раздел Информатика
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Информатика

Күні:

Сабақтың тақырыбы: Программалық қамтамасыз етудің жалпы сипаттамасы және жіктелуі Сабақтың мақсаты: -программамен қамтамасыз ету туралы түсінік қалыптастыру;

-программалық жабдықтаманың түрлері мен қызметін көрсету;

-Қолданбалы программалық жабдықтама туралы ұғым қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже: Оқушылар «Программамен қамтамасыз ету» ұғымын, оның түрлерге бөлінетінін, қызметін, құрамын, «операциялық жүйе», «драйвер» (қосымшалар) және «утилита» түсініктерін, қолданбалы программалар қызметін, прграммалау жүйелерін, ОЖ қызметін біледі. Мысалдар келтіре алады.

Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуда АКТ-ны қолдану», «Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес білім беру және оқыту»; «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытудағы басқару және көшбасшылық».

Оқытуда қоданылатын әдіс-тәсілдер:

«Шаттық шеңбері», Топқа бөлу, «Бір қадам артқа», «Жұптас-ойлан-бөліс», "2 жұлдыз, бір тілек", «Доп», «Кубизм» «Шабадан, себет, еттартқыш»

Дереккөздер/ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, үлестірме материалдар, стикерлер, маркерлер, смайликтер, стакандар, жұмсақ ойыншық

Сабақ кезеңдері, уақыты

Кезеңнің мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау, оқу үшін бағалау

Ресурстар

Кіріспе

5 минут

«Шаттық шеңбері»

Мақсаты: Тұлғаарлық байланысты орнату

Топқа бөлу «Түрлі-түсті өшіргіштер» Мақсаты: топта жұмыс жасауға үйрету

1.Тұлғааралық атмосферасын орнату. Шеңбер құрып, өзіне сипаттама береді

Оқушыларды түрлі-түсті өшіргіштер таңдау арқылы 3 топқа бөлемін

Мұғаліммен көңіл күйлерімен бөліседі. Өздеріне сипттама береді

Топқа қалай бөлініп жатқанын табады

Оқушыларды мақтап-мадақтау арқылы жағымды ахуал туғызамын

Жұмсақ ойыншық

Түрлі-түсті өшіргіштер

Тұсаукесер

3 минут

«Бір қадам артқа» Мақсаты: өткенді еске алу

Өткен сабақпен байланыстырып топтың атын, топ басшыларына оқушылармен ақылдаса отырып қойғызамын.

«Пернетақта»,

«Принтер»,

«Сканер»

оқушы үй тапсырмасына қатысты, әр топ өз атауларына анықтама береді және үй тапсырмасын еске түсіреді

«жарайсың!»

Негізгі бөлім

20 минут

"Миға шабуыл" Мақсаты: ой қозғау



«Жұптас-ойлан-бөліс» Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып жаңа тақырыпты меңгеру, талдау

Слайд арқылы түрткі сұрақтар қою: 1. Программалық жабдықтама дегенді қалай түсінесіңдер? 2. Драйвер программалық жабдықтаманың қай түріне жатады? 3. Драйвер программалар компьютерге не үшін керек? 4. Утилиталар дегенді білесіңдер ме? 5. Программалау жүйелерінің қызметі қандай? 5.Қосымшаларға қандай программалар жатады?

Оқулықтан 1-топқа 59-бетті оқуға 2-ші топқа 60-бетті оқуға 3-ші топқа 61-бетті оқуға беремін Оқушылардың іс-әрекеттерін бақылап, топта жұмыс жасағандарын қадағалау.

Слайдта берілген сұрақтардың жауабын білгендерінше жауап беру



Әр оқушы өздеріне берілген бетттерді оқиды. Жұпта, топта талдайды. Постерге ортақ ой-пікірлерін жазып, тақырыпты талқылап мазмұнын ашады. Барлық оқушылар жұмыс жасайды

Жарайсыңдар!



Ынталандыру сыйлықтар

АКТ, дәптер



Оқулық, дәптер, әр-түрлі сыйлықтар

3 минут

"2жұлдыз, бір тілек" Мақсаты: Жаңа сабақ бойынша қорытынды, рефлексия жасау

Топтар бірін-бірі бағалау үшін, стикерлер беру.

3 топ бір-бірінің жұмысын "2 жұлдыз, 1 тілек" арқылы бағалайды.

"2 жұлдыз, 1 тілек"

Стикер

4 минут

Сергіту сәті «Доп» Мақсаты: диалогтік қарым-қатынас құру

Оқушыларды шеңберге тұрғызу. Бүгінгі сабақта танысқан жаңа терминдермен сұрақ-жауап ретінде ой бөлісуді сұрау.

Оқушылар шеңберге тұрады. Бір-біріне доп лақтыру арқылы сұрақ қояды, қарсылысы жаңа тақырыпты меңгеру кезіндегі жаңа терминдерді айтады.

Жақсы

Доп

5 минут

«Кубизм» Мақсаты: тақырыпты оқушылардың қаншалықты игергенін тексеру

Кубик лақтыру арқылы, оқушылардың жаңа сабақты қаншалықты меңгергендігін анықтаймын

Оқушылар өз қалаулары бойынша кубикті лақтырады. Кубиктің жан-жағында 1-5-ке дейін сандары бар және бір «С» деген әріпі бар кубикті лақтырады, егер «С» деген әріп түссе сыйлық алады, ал егер 1-5-ке дейін сандар түссе жаңа сабаққа байланысты сұрақтарға жауап береді

Өтк жақсы!

Кубик

Қорытынды 5 мин.

«Бағалау парақшасы» Мақсаты: сыныптағы оқушыларды бағалау

«Бағалау парақшасы» парақшасы оқушыларды бағалау.

Оқушылар өздерінің әділ бағаларын біледі

Смайликтер

Бағалау парақшасы


Үй тапсырмасы

§8 анықтамасын, ПЖ-ның жіктелуін, ПЖ-ның сызбасын жаттау, 59-61 беттер, қытай қағазын дайындап келу

§8 анықтамасын, ПЖ-ның жіктелуін, ПЖ-ның сызбасын жаттау, 59-61 беттер, қытай қағазын дайындап келеді

оқулық

«Шабадан, себет, еттартқыш» Мақсаты: сабақтан алған әсерлерін анықтау

Сабақтан алған әсерлерін жазу үшін стикер тарату.

Стикерлер арқылы сабақтан алған әсерін жазады.

Кері байланыс стикерлер



© 2010-2022