Открытый урок

Ашық сабақ " Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы «Көкшетау» поэмасына талдау."11-сынып       Сабақтың тақырыбы:Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы «Көкшетау» поэмасына талдау. Сабақтың мақсаты:Сәкен Сейфуллин  туралы білімдерін толықтыру Оқушылардың танымдық деңгейін көтеру. Ойлау белсенділігін ой-өрісін сөздік қорын молайту. Сәкеннің шығармаларын талдай отырып,оның халыққа істеген жақсылықтарын ,қоғамдық қызметтерін айта отырып,ағамыздан үлгі алуға ,өз Отанын ,туған жерін ,табиғатын сүюге тәрбиелеу. Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу,іздендіру.   Сабақтың барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.  Сабағымызды үй тапсырмасын тексеруден бастаймыз. -Үйге қандай тапсырма берілді? (Жүсіпбек Аймауытов туралы реферат дайындау, өмірбаянын әңгімелеу,бір шығармасынан үзінді айту) Үй тапсырмасын сұрап болғаннан кейін өткен сабақты бекіту мақсатында семантикалық карта арқылы балама тест жүргіземін.  Слайд. Балама тест.         Иә   Жоқ 1. Жүсіпбек Аймауытов Павлодар облысында дүниеге келген бе?   2. Оның 1917-1919 жылы «Алаш» қозғалысына қатысқаны рас па? 3.Ол шынымен «халық жауы»  болды ма?   4. «Шолпан» өлеңдер жинағын Жүсіпбек жазды ма? 5. «Ақбілек» романын Жүсіпбек жазды ма? 6. «Оян,қазақ» өлеңін Жүсіпбек жазды ма?                                                 -Балалар, өткен сабағымызда « бес арыстың» бірі Жүсіпбек Аймауытов туралы айтсақ,бүгін сабағымызда ХХ ғасырдың тағы бір белгілі ақыны Сәкен Сейфуллин туралы айтамыз.Сәкен сізге жаңалық емес,ол туралы біз 8-9 сыныптарда өткен болатынбыз. - Сонымен Сәкен кім? -Оның қандай шығармаларын білесіңдер? ( «Туған жер», «Дала» өлеңі, «Бандыны қуған Хамит») -Қандай шығармасы бойынша фильм түсірілді?(«Бандыны қуған хамит») Қысқаша өмірбаянына тоқталамын. Сәкен Сейфуллин-қазақтың аса көрнекті ақыны,қоғам қайраткері. 1894 жылы Қарағанды облысы,Жаңарқа ауданында дүниеге келген. Сәкен Сейфуллиннің көптеген шығармалары бар.Ол жиырма жыл аралығында көптеген өлеңдер,поэмалар,романдар,әңгімелер жазған. 1938 жылы жазықсыз жала жабылып ,сталиндік репрессияның құрбаны болды. -Енді балалар, осы Сәкен туралы дайындалған бейнебаянға көз жүгіртейік. Слайд.Бейнебаян тыңдалады.(интер.тақта) -Енді осы бейнебаян арқылы хронологиялық кесте құрайық.       -Сәкен ағамыз туралы ақын Сырбай Мәуленов: Өлімге жан екенсің қия алмайтын,                                                                                   Өлеңнің құшағына сия алмайтын                                                                                   Қазақты көргің келсе,міне осы деп                                                                                   Көрсетсе жер жүзіне ұялмайтын-десе,тағы да Сәкен туралы туралы Мұхтар Әуезов ағамыз бен Сәкеннің досы Галина Серебрякова былай деген Слайд (интер.тақтада тыңдалады)   -Ал енді  Сыр сандықты ашып қара,                 Ашып қара,сырласым,                 Сым пернені басып қара,                 Басып қара жырласын      -деп ақынның өзі жырлағандай ақынның сыр сандығына,жыр сандығына шығармашылығына тоқталайық..Сәкен туындылары әр тақырыпта: туған жер,табиғат,махаббат т.б. Слайд  Шығармаларының аттары. («Тау ішінде» әні тыңдалады) -Балалар,мына ән сендерге таныс па? (Балалар әннің таныс екенін айтып,қазір ол әнді КZ  тобының айтып жүргенін айтты) Бұл  шығарма Сәкендікі ,сонымен бірге Сәкеннің шығармаларының шынары шоқжұлдызы атанған «Көкшетау» поэмасы бар.Бүгін сол поэмаға тоқталамыз. Алдымен поэма туралы түсінік беремін. Поэма-оқиғаны өлеңмен баяндап айтатын,кейде жыр-толғау түрінде айтылатын көлемді шығарма. Жай ғана «Көкшетау»әні ойналып тұрады. Слайдтар. Көкшетаудың табиғаты көрсетіледі. Поэма оқылады. -Балалар,осы Көкшетауға барғандарыңыз бар ма? (Нұрқат деген оқушы осыдан 2-3 жыл бұрын жақсы оқитын оқушы ретінде Көкшетауға жолдамамен демалуға барғанын айтып,келесі сабаққа фотосуреттерін әкелетінін айтып,қысқаша әңгімеледі) -Ал енді осы поэмаға талдау жасайықшы .Поэмада әдебиет теориясы бойынша қандай тәсілдер бар?   Арқаның кербез сұлу Көкшетауы, Дамылсыз сұлу бетін жауған жауын. Жан-жақтан ертелі-кеш бұлттар келіп, Жүреді біліп кетіп есен сауын.   Сексен көл Көкшетаудың саясында, Әрқайсы алтын кесе аясында, Ауасы дертке дауа, жұпар иісін Көкірек қанша жұтса, тоясың ба? (оқушылар  талдау жасайды,кейіптеу,эпитеттерді табады) Дәптерге жазады. -Балалар ,Көкшетаудың сұлу табиғатын тек Сәкен ғана емес Мағжан Жұмабаев,Қасым Аманжоловтарда жырлаған.Сәбит Мұқанов өздерің білетін «Ботагөз» романында Көкшетаудың сұлулығын суреттеген. Слайд Сұрақ құрғызу Сабақты бекіту мақсатында кластер құрайды. -Сабақты қорытындылай келе  тағы да Сәкен ағаларың «Інішегіме» өлеңінде    Біз қараңғы үйде отырмыз қарағым,  Басқа жұрттар жап-жарық қып шырағын  Солардай боп бізде жарық көрейік,  Сендерде кеп шырақ жақшы ,шырағым    -деп  жас қауымды оқуға шақырып,мына сендерге сенім артқандығын айтқым келеді.Бұл тілек сендерге үлкен міндет жүктейді. «Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді»-дегендей Сәкен артында өлмес мұра қалдырған ақын. Аяулысын,қалаулысын халық ешқашан ұмытқан емес.   Бағалау. Үйге тапсырма: «Өлімге жан екенсің қия алмайтын» тақырыбында шығарма жазып келу.
Раздел Информатика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

11-сынып

Открытый урок

Сабақтың тақырыбы:Сәкен Сейфуллиннің өмірі мен шығармашылығы «Көкшетау» поэмасына талдау.

Сабақтың мақсаты:Сәкен Сейфуллин туралы білімдерін толықтыру Оқушылардың танымдық деңгейін көтеру. Ойлау белсенділігін ой-өрісін сөздік қорын молайту. Сәкеннің шығармаларын талдай отырып,оның халыққа істеген жақсылықтарын ,қоғамдық қызметтерін айта отырып,ағамыздан үлгі алуға ,өз Отанын ,туған жерін ,табиғатын сүюге тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу,іздендіру.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

Сабағымызды үй тапсырмасын тексеруден бастаймыз.

-Үйге қандай тапсырма берілді? (Жүсіпбек Аймауытов туралы реферат дайындау, өмірбаянын әңгімелеу,бір шығармасынан үзінді айту)

Үй тапсырмасын сұрап болғаннан кейін өткен сабақты бекіту мақсатында семантикалық карта арқылы балама тест жүргіземін.

Слайд. Балама тест.


Иә

Жоқ

1. Жүсіпбек Аймауытов Павлодар облысында дүниеге келген бе?

2. Оның 1917-1919 жылы «Алаш» қозғалысына қатысқаны рас па?

3.Ол шынымен «халық жауы» болды ма?

4. «Шолпан» өлеңдер жинағын Жүсіпбек жазды ма?

5. «Ақбілек» романын Жүсіпбек жазды ма?

6. «Оян,қазақ» өлеңін Жүсіпбек жазды ма?







-Балалар, өткен сабағымызда « бес арыстың» бірі Жүсіпбек Аймауытов туралы айтсақ,бүгін сабағымызда ХХ ғасырдың тағы бір белгілі ақыны Сәкен Сейфуллин туралы айтамыз.Сәкен сізге жаңалық емес,ол туралы біз 8-9 сыныптарда өткен болатынбыз.

- Сонымен Сәкен кім?

-Оның қандай шығармаларын білесіңдер?

( «Туған жер», «Дала» өлеңі, «Бандыны қуған Хамит»)

-Қандай шығармасы бойынша фильм түсірілді?(«Бандыны қуған хамит»)

Қысқаша өмірбаянына тоқталамын.

Сәкен Сейфуллин-қазақтың аса көрнекті ақыны,қоғам қайраткері.

1894 жылы Қарағанды облысы,Жаңарқа ауданында дүниеге келген.

Сәкен Сейфуллиннің көптеген шығармалары бар.Ол жиырма жыл аралығында көптеген өлеңдер,поэмалар,романдар,әңгімелер жазған.

1938 жылы жазықсыз жала жабылып ,сталиндік репрессияның құрбаны болды.

-Енді балалар, осы Сәкен туралы дайындалған бейнебаянға көз жүгіртейік.

Слайд.Бейнебаян тыңдалады.(интер.тақта)

-Енді осы бейнебаян арқылы хронологиялық кесте құрайық.

Открытый урок

-Сәкен ағамыз туралы ақын Сырбай Мәуленов: Өлімге жан екенсің қия алмайтын,

Өлеңнің құшағына сия алмайтын

Қазақты көргің келсе,міне осы деп

Көрсетсе жер жүзіне ұялмайтын-десе,тағы да Сәкен туралы туралы Мұхтар Әуезов ағамыз бен Сәкеннің досы Галина Серебрякова былай деген

Слайд (интер.тақтада тыңдалады)

Открытый урок

-Ал енді Сыр сандықты ашып қара,

Ашып қара,сырласым,

Сым пернені басып қара,

Басып қара жырласын -деп ақынның өзі жырлағандай ақынның сыр сандығына,жыр сандығына шығармашылығына тоқталайық..Сәкен туындылары әр тақырыпта: туған жер,табиғат,махаббат т.б.

Слайд Шығармаларының аттары.

(«Тау ішінде» әні тыңдалады)

-Балалар,мына ән сендерге таныс па?

(Балалар әннің таныс екенін айтып,қазір ол әнді КZ тобының айтып жүргенін айтты)

Бұл шығарма Сәкендікі ,сонымен бірге Сәкеннің шығармаларының шынары шоқжұлдызы атанған «Көкшетау» поэмасы бар.Бүгін сол поэмаға тоқталамыз.

Алдымен поэма туралы түсінік беремін.

Поэма-оқиғаны өлеңмен баяндап айтатын,кейде жыр-толғау түрінде айтылатын көлемді шығарма.

Жай ғана «Көкшетау»әні ойналып тұрады.

Слайдтар. Көкшетаудың табиғаты көрсетіледі.

Открытый урокОткрытый урок

Поэма оқылады.

-Балалар,осы Көкшетауға барғандарыңыз бар ма?

(Нұрқат деген оқушы осыдан 2-3 жыл бұрын жақсы оқитын оқушы ретінде Көкшетауға жолдамамен демалуға барғанын айтып,келесі сабаққа фотосуреттерін әкелетінін айтып,қысқаша әңгімеледі)

-Ал енді осы поэмаға талдау жасайықшы .Поэмада әдебиет теориясы бойынша қандай тәсілдер бар?

Арқаның кербез сұлу Көкшетауы,

Дамылсыз сұлу бетін жауған жауын.

Жан-жақтан ертелі-кеш бұлттар келіп,

Жүреді біліп кетіп есен сауын.

Сексен көл Көкшетаудың саясында,

Әрқайсы алтын кесе аясында,

Ауасы дертке дауа, жұпар иісін

Көкірек қанша жұтса, тоясың ба?

(оқушылар талдау жасайды,кейіптеу,эпитеттерді табады)

Дәптерге жазады.

-Балалар ,Көкшетаудың сұлу табиғатын тек Сәкен ғана емес Мағжан Жұмабаев,Қасым Аманжоловтарда жырлаған.Сәбит Мұқанов өздерің білетін «Ботагөз» романында Көкшетаудың сұлулығын суреттеген.

Слайд Сұрақ құрғызу

Сабақты бекіту мақсатында кластер құрайды.

-Сабақты қорытындылай келе тағы да Сәкен ағаларың «Інішегіме» өлеңінде

Біз қараңғы үйде отырмыз қарағым,

Басқа жұрттар жап-жарық қып шырағын

Солардай боп бізде жарық көрейік,

Сендерде кеп шырақ жақшы ,шырағым -деп жас қауымды оқуға шақырып,мына сендерге сенім артқандығын айтқым келеді.Бұл тілек сендерге үлкен міндет жүктейді.

«Жақсының аты өлмейді,

Ғалымның хаты өлмейді»-дегендей Сәкен артында өлмес мұра қалдырған ақын.

Аяулысын,қалаулысын халық ешқашан ұмытқан емес.

Бағалау.

Үйге тапсырма: «Өлімге жан екенсің қия алмайтын» тақырыбында шығарма жазып келу.

© 2010-2022