Бинарный урок Система счисления

Мета уроку:повторити матеріал теми "Системи числення",знати визначення та види систем числення,вміти переводити число з однієї системи числення в іншу, а також виконувати операції додавання, множення чисел, що знаходяться в різних СС.Освітні:засвоєння учнями понять системи числення;формування вмінь і навичок роботи з позиційними системами числення;вміти використовувати знання у застосуванні правил переведення числа з однієї системи числення в іншу, виконання арифметичних операції в позиційних СС...
Раздел Информатика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

"Зустріч з Тарасом Григоровичем Шевченком

на уроках інформатики"

Мета уроку:

  • повторити матеріал теми "Системи числення",

  • знати визначення та види систем числення,

  • вміти переводити число з однієї системи числення в іншу, а також виконувати операції додавання, множення чисел, що знаходяться в різних СС.

Освітні:

  • засвоєння учнями понять системи числення;

  • формування вмінь і навичок роботи з позиційними системами числення;

  • вміти використовувати знання у застосуванні правил переведення числа з однієї системи числення в іншу, виконання арифметичних операції в позиційних СС.

Розвиваючі:

  • продовжити формування самоосвітніх навичок у обдарованих дітей

  • розвиток пізнавального інтересу;

  • розвиток логічного мислення, пам'яті, уваги;

  • формування інформаційної культури.

Виховні:

  • виховання самостійності;

  • підвищення культури та розвиток творчих здібностей учнів.

Тип уроку: Урок повторення та узагальнення.

Вид уроку: Урок-вікторина, виконуючи різні завдання, учні знайомляться з життям і творчістю чудового поета Т.Г.Шевченка.

Форма роботи на уроці: індивідуальна, групова, колективна, усна, письмова, практична робота на комп'ютері.

Обладнання уроку:

  • Дидактичний матеріал: дидактичні картки з завданням, програма електронного калькулятора NumLock Calculator, графічний редактор Paint.

  • Персональні комп'ютери.

  • Літературні джерела, використані при підготовці до уроку.

План уроку

  1. Повідомлення теми і постановка цілей уроку - 2 хв.

  2. Вікторина - 25 хв.

  3. Фізхвилинка (гімнастика перед роботою на комп'ютері)

  4. Практична робота на комп'ютері - 15 хв.

  5. Підведення підсумків уроку - 3 хв.

Хід уроку

І. Повідомлення теми і мети уроку

Доброго дня, діти! Сьогодні урок не звичайний, він присвячений основним моментам життя і творчості письменника. А щоб правильно визначити, хто це, коли народився і чим займався, які вірші писав, ви повинні виконати різноманітні завдання. Завдання всі спрямовані на формування знань, умінь і навичок роботи з системами числення.

ІІ. Вікторина

Завдання 1. Розминка (Усно)

Виберіть правильне твердження.

Кодування:

  • це процес заміні знаків одного набору знаками іншого набору зі збереженням змісту тієї інформації, яка подається за допомога цих знаків.

  • це набір цифр, що стоять на своєму місці.

  • це сукупність прийомів і правил запису чисел за допомога алфавітом.

Відповіді:

  1. Тарас Шевченко

  2. Іван Франко

  3. Леся Українка.

Сьогодні урок присвячено Т .Шевченку.

Тема уроку: "Зустріч з Тарасом Григоровичем Шевченком на уроках інформатики".

На фоні портрета звучить пісня "Реве та стогне Дніпр широкий ..."

Епіграф до уроку:

А Всім нам вкупі на землі
Єдиномисліє подай
І братолюбіє пошли.

Прочитайте епіграф ще раз, як ви думаєте, про що хотів нам сказати письменник.

Відповідь учнів (Тільки там, де є злагода і мир, є майбутнє.)

Завдання 2. Виконавши наступне завдання, ви зможете визначити дату народження Т.Г. Шевченка. (індивідуальна письмова робота в зошиті)

Три числа двійкової системи числення перевести в десяткову систему числення.

Перше число це - день, друге число - місяць, і третє - рік.

10012
112
111000101102

Відповідь:
10012=1*23+0*22+0*21+1*20=8+0+0+1=910
112=1*21+1*20= 2+1= 310
111000101102 = 1*210+1*29+1*28 +0*27+0*26+0*25+1*24 +0*23+1*22+1*21 +0*20 =1024+512+256+16+4+2 = 181410
(9.03.1814 року)

Завдання 3 . Якій твір Шевченка починається словами "Реве та стогне Дніпр широкий".

Виконайте дію 111102 +10012
Відповідь переведіть в десяткову систему числення.
Відповіді: 100 111 (39).

  1. "Катерина" - 38

  2. "Заповіт" - 42

  3. "Причинна" - 39

Завдання 4. Укажіть жанр твору Т.Г. Шевченка "Катерина":

4.1 Завдання для всього класу. Переведіть в двійкову систему десятичні числа: 27, 96, 296
2710=1*24 +1*23+0*22+1*21 +1*20=16+8+2+1=110112

9610=1*26+1*25+0*24 +0*23+0*22+0*21 +0*20 =64+32=11000002
29610=1*28 +0*27+0*26+1*25+0*24 +1*23+0*22+0*21 +0*20 =256+32+8=1001010002

4.2 Індивідуальне завдання для обдарованих дітей. Розв'яжіть рівняння 12816 = Х10. Число Х переведіть в двійкову систему числення.

Рішення: 1 * 162 +2 * 161 +8 * 160 = 256 +32 +8 = 29610
Відповідь: 10010100010

Відповіді:
а) балада - 110000112
б) ліро-епічна поема - 1001010002
в) драматична поема - 1000001102


Завдання 5. Вірш "Заповіт" є політичною програмою поета. Виконавши наступне завдання, ви дізнаєтесь, в якій формі написано поезію:

Завдання

41

12

8

25

41

65

41

о

н

м

г

о

л

о

1010012
10002
1010012
11002
1010012
10000012
110012

Відповідь: монолог

Завдання 6. Окрім віршів, Т. Шевченко писав прозу російською мовою. Укажіть назву автобіографічної повісті письменника:

6.1 Завдання для всього класу. Переведіть десяткові числа 1510 та 2310 в двійкову систему та виконайте складання цих чисел.

Рішення:

2310=1*24 +0*23+1*22+1*21 +1*20=16+4+2+1=110112
1510=1*23+1*22+1*21 +1*20=8+4+2+1=11112
110112+11112=1001102

6.2 Індивідуальне завдання для обдарованих дітей: Виконати складання 178 и 1716. Відповідь перевести в двійкову систему.

Рішення:

178 = 1 * 81 +7 * 80 = 1510
1716 = 1 * 161 +7 * 160 = 2310
1510 +2310 = 3810 (1001102)

Відповіді:

  1. "Варнак" - 1001112

  2. "Никита Гайдай" - 1110002

  3. "Художник" - 1001102

Завдання 7. У якому творі звучить заклик до боротьбі за національне и соціальне звільнення:

Борітеся-поборите.
Вам Бог помагає!?

Завдання: Виконайте множення двох чисел 1010102 та 112 в двійковій системі числення, відповідь перевести в десяткову систему числення.

Рішення:

1010102*112=11111102(126)

Відповіді:

  1. "Єретик" - 130

  2. "Кавказ" - 126

  3. "Гайдамаки" - 96

Завдання 8. Укажіть літературознавчий термін за його визначенням: злобне, в'їдливе висміювання глибоких вад вдачі персонажа, подій та явищ громадського й побутового життя. Правильно розташуйте одиниці виміру:

А ГИГАБАЙТ
К МЕГАБАЙТ
Р КИЛОБАЙТ
А БАЙТ
З ПЕТАБАЙТ
М ЕКСАБАЙТ
С БІТ

Відповідь: сарказм

Завдання 9. Віршовій Розмір поезії Т. Шевченка «Мені однаково, чи буду..."

Знайти основу системи числення (33651)

Приклад виконаний у системі числення з основою p, m - максимальна цифра в цій системі.

Відповіді:

1) p = 6-хорей;
2) p = 7 ямб;
3) p = 5-дактиль

Завдання 10. Поет цікавився історією інших народів, що боролися за свободу. Кому Т. Шевченка присвятив поему "Єретик". Ось рядки з цієї поеми:

Запалили у сусіда
Нову добру хату
Злі сусіди; нагрілися
Й полягали спати,
І забули сірий попіл
По вітру розвіять.
Лежить попіл на розпутті,
А в попелі тліє
Іскра огню великого.
Тліє, не вгасає,
Жде підпалу, як той месник,
Часу дожидає,
Злого часу. Тліла іскра,
Тліла, дожидала
На розпутті широкому,
Та й гаснути стала.

Завдання. Знайти основу системи числення, в якому справедливо дане рівність; визначити невідомі цифри, відмічені зірочками.

24 ** 1 + * 235 * = 116678

Відповідь

1) p = 9 - Яну Гусу
2) p = 10, - Шафарику
3) p = 8 - Б. Хмельницькому

Молодці, хлопці та дівчата! Сьогодні ви відмінно впоралися з усіма завданнями з інформатики й збагатили свої літературні знання, придбали навички роботи з числами в різних системах числення і дізналися про творчість чудового письменника.

ІV. Практична робота на комп'ютері

Творча робота (групова і робота в парах).

Завдання: Створити слайд "Т.Г.Шевченко".

Завдання: Придумати і створити малюнок до віршів Т.Г.Шевченка (Вірші учні повинні приготувати самостійно, тим ,хто забув виконати домашнє завдання, вчитель роздає вірші на картках)

Вірші до творчої роботи

Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі,
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.

* * *

Мені тринадцятий минало.
Я пас ягнята за селом.
Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в Бога......
Уже прокликали до паю,
А я собі у бур'яні
Молюся Богу... І не знаю,
Чого маленькому мені
Тойді так приязно молилось,
Чого так весело було.
Господнє небо, і село,
Ягня, здається, веселилось!
І сонце гріло, не пекло!

* * *

Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.
Сім'я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати,
Так соловейко не дає.
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх;
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.

V. Підведення підсумків уроку

Відзначаємо найкращі роботи.

Виставляються оцінки за роботу.

Шевченко - візитна картка України.

Його вірші знаходять живий відгук у наших душах.

Все відчуте їм, прожите за життя,

він перетворив на шедеври поезії.

Він оспівав землю, полонений нею,

оспівав любов, як щастя, і щастя, як любов.

Любіть поезію!
До нових зустрічей!

Бинарный урок Система счисления

© 2010-2022