- Преподавателю
- Информатика
- Информатикадан ашық сабақ Сызықтық алгоритмдерді программалау (7 сынып)
Информатикадан ашық сабақ Сызықтық алгоритмдерді программалау (7 сынып)
Раздел | Информатика |
Класс | 7 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Жакипова А.Т. |
Дата | 23.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Информатикадан сабақ үлгісі
Информатика 7 сынып
Сабақтың тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Компьютерді пайдалана отырып түрлі есептердің шығару алгоритмін талдап, шығару кезеңдерімен таныстыру.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту, өз бетімен ізденуге, өз ойларын толық жеткізе білуге қалыптастыру.
Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды уақытты үнемді пайдалануға, ынталылылыққа және қиындылықтарды жеңуде табандылыққа баулы. Өз Отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Көрсете түсіндіру, сұрақ-жауап, топтық жұмыс тапсырмалар орындау
Пәнаралық байланыс: математика, химия, физика, ағылшын тілі.
Техникалық оқыту құралдары: компьютер.
Құрал -жабдықтар: слайдтар, плакаттар, бағалау парағы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасу
2. Түгелдеу, оқу құралдарын дайындату
ІІ. «Кім көп біледі?» кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру, сұрақтары:
-
Алгоритм түрлерін атаңдар
-
Алгоритмдік тіл деп нені айтамыз?
-
Алгоритмге өмірден мысалдар келтіру
-
Шаршы ішіне шеңбер сызу алгоритмін құрыңдар
-
Алгоритмдердің жазылу формаларын ата
ІІІ. «Білімге білім қос» кезеңі. Жаңа сабақ
Сызықтық алгоритмдер дегеніміз- іс-әрекеттердің бірінен кейін бірі тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм.
1-мысал: Мектепке бару алгоритмі /Қызметші сөздер арқылы/
алг мектеп
басы
үйден шығу;
аялдамаға бару;
автобусқа отыру
мектеп аялдамасынан түсу, мектепке келу/ кіру/
соңы
2-мысал: Шай жасау алгоритмі/ Оқушылар өздері құрады/
3-мысал: Үй тапсырмасын орындау алгоритмі
басы
күнделікті алу, тиісті бетін ашу,
үй тапсырмасын анықтау
үй тапсырмасын орындау
күнделікті орнына қою
соңы
IV. «Жүзден жүйрік, мыңнан тұлапар» кезеңі бойынша оқушылар 3 топқа бөлінеді: « Ойшылдар», «Информатиктер», «Программистер»
Мұнда «Ойшылдар» тобы физика, математика, химия пәндерінен есептер шығарады. Ал «Информатиктер» тобы есептерге алгоритм құрса, «Программистер» сол есептерге программа жазады. Әр тапсырмадан соң топтар қызметтерін ауыстырып отырады.
1-тапсырма. Өрнектің мәнін табыңдар: а
Математикалық жазылуы:
Алгоритмі Программасы:
алг өрнек (бүтін а, нақты у) program esep1;
арг а, в var a,y:integer;
нәт у
басы begin
енгізу а a:=2;
У:= y:=
шығару у write ('y=-'y);
readln;
соңы end.
2-тапсырма. Егер ауаның 21% оттегіні құраса, онда авс өлшеміндегі бөлмедегі оттегінің көлемі қанша болды? а=3, в=4,с=5.
Математикалық жазылуы: V=0,21*3*4*5=12,6
Алгоритмі Программасы
алг химия ( нақты а, в, с, нәт v) program hymia;
арг а, в, с var a,b, c, v: real;
басы begin
енгізу а, в, с a:=3: b:=4: c:=5;
V=0,21*3*4*5=12,6 V:=0.21*a*b*c;
шығару V write ('v='v);
readln;
соңы end.
3-тапсырма. Сызықтық программаларда жіберілген қатені тап. /Әр топ екі жолдың қатесін табады/.
Program kateny tavu Program kateny tavu;
Var m=integer, a:byte Var m:integer; a,f:byte;
Begin; Begin
M=3.8, a=14.3: f:=m*a M:=3.8; a:=14.3;f:=m*a;
Writeln('f=,f:4:1) Writeln('f=',f:4:1);
Readln Readln;
End.
4-тапсырма. «Қатесін түзей отырып ретін тап» ойыны. Бүтін А санының түбіріне шығаратын программа құрыңдар. /барлық топқа бірдей/
Var a:integ; x:real;
X:=sqrt(a);
Program san a;
begin
Readln (a);
Writeln ('x=',x:2:1);
End
begin
Readln (a);
Var a:integ; x:real;
Program san a;
End.
Writen ('x=',x:2:1);
X:=sqrt(a);
V. «Қай топ жылдам» кезеңі бойынша сөзжұмбақты шешу
-
Алгоритмнің түрі
-
Алгоритмнің қасиеті
-
Алгоритмдердің алдын ала, жазбаларын құрастыру тілі
-
Графика түрлері
-
Алгоритмнің жазылу формалары
-
Ақпараттың аспектілерін зерттейтін ғылым
-
Шама түрлері
8. Паскаль тілінде := қандай оператор? /меншіктеу/
VІ.Сабақты қорытындылау.
Рефлексия «Бүгінгі сабақты өзіңше бағала»
VII. Үйге тапсырма:§17-19, Өмірде кездесетін, өздеріңе белгілі алгоритмдерге мысал келтіру
VII.Бағалау: Жинаған ұпайлары бойынша бағалау
Сергіту сәтінде төмендегі суреттің айырмашылығын табу.
Жакипова Анар Тойшибековна- информатика пәнінің жоғары білімді, бірінші санатты мұғалімі.
Қарағанды облысының Жезқазған қаласында №10 жалпы білім беретін орта мектепте информатика пәнінің мұғалімі.
Еңбек өтілім/педагогикалық/: 17 жыл.