Конспекты Жасанды интеллект. 11 класс

Раздел Информатика
Класс 11 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін:

Сыныбы: 11 /жаратылыстану - математикалық бағыт/

Мерзімі «___» _____________________

Мұғалімі: Г.Қ.Рамазанова

Пәні: информатика

Сабақтың тақырыбы: Жасанды интеллект.

Программалық дидактикалық қамтылуы: Көз талғанда жасалатын жаттығулар. Жұмыс орнын пайдалануды есепке алу журналы. Жұмыс орнын пайдалануды есепке алу журналы. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау алуды тіркеу журналы. Оқулық, жұмыс дәптері.

Сабақ мақсаты:

1. Оқушыларды тақырып бойынша жаңа ұғымдармен таныстыру, тапсырмалар мен бақылау сұрақтары арқылы білімдерін тиянақтау.

2. Оқушылардың өздерін кабинетте ұстау, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

3. Оқушыларға эстетикалық, ұқыптылық тәрбие беру.

Сабақтың типі: Практикум элементтері бар көрсетіп түсіндіру сабағы.

Білім мен білікке қойылатын талаптар:

Оқушы білуі тиіс:

- Жасанды интеллект ұғымын;

- Шешімдер қабылдауды қолдау жүйесін;

Оқушының меңгеруі тиіс білігі:

- көз талғандағы жаттығуларды жасауды;

- Тақырып бойынша берілген тапсырмаларды орындауды;

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгелдеу, тексеру.

II. Үй тапсырмасын тексеру Түсініктерін сұрау, дәптер тексеру.

III. Жаңа сабақты түсіндіру

Жасанды интеллект - бұл модель мен тиісті бағдарламалық құралдар жасайтын, ЭВМ көмегімен семантикаға (мағына проблемасына) жүгіну талап етілетін үдерісте есептесу сипатындағы емес шығармашылық міндеттерді шешуге мүмкіндік беретін ғылыми-зерттеу бағыты.ЖИ саласындағы зерттеу 30 жыл бойы жүргізілуде.

ЖИ саласында жұмыстың басталуын ЭВМ-нің жасалуынан деп есептейді, ол адамзаттың ойлау қабілетінің үдерісін қайталауы(имитациялауы) тиіс болды.

Егер ЖИ-ді қолдану саласын жасалған үлгілер саны бойынша қарайтын болса, онда олар былайша орналасқан болар еді:

  1. Медициналық диагностика ,оқу, кеңес беру,

  2. ЖИ-ді жобалау.

  3. Әртүрлі салаларда міндеттерді шешу бойынша пайдаланушыларға көмек көрсету.

  4. Автоматтық бағдарламалау. ПО сапасына тексеру мен талдау.

  5. Өте үлкен интегральды схемаларды жобалау.

  6. Қондырғыларды жөндеу бойынша техникалық диагностика және ұсыныстамаларды жасау.

  7. Әртүрлі пәндік салаларда жоспарлау және мәліметтерді талдау, оның ішінде статистикалық әдістер негізінде.

  8. Геологиялық мәліметтерді интерпретациялау және пайдалы қазбалардың табылуы бойынша ұсыныстамалар.

Табиғи интеллект тек адамға ғана тән. Компьютер әрқашан адам құрған программамен жұмыс жасайды. Жасанды интеллект - ұқсас жағдайда адам әрекет ету қабілеттілігі. Жасанды интеллектті құрудың негізгі мәселесі берілген жүйеге енгізілген программаны құру қажеттілігі болып табылады. Осындай мәселенің түрін шешу үшін ғалымдар білімді өңдеуде және оларды көрсетуде, сонымен қатар жаңа білім алуда қабілетті үлгілерді жетілдірді.

Жасанды интеллект бағыты

Адам әрекетінің нәтижесіне ұқсас нәтижелерді алу көмегімен әдістердің айқындалуы.

ЖИ жүйелері өз бетімен оқу үдерісін жүзеге асыруы қажет. Басқа сөзбен айтқанда, жүйелер алдын ала белгілі, нақты есептерді шешуге арналған әдістер жиынын құрамауы қажет, олар қойылған есептерді шешуге арналған программалардың автоматтық құрылуына қабілетті болуы тиіс.

ЖИ жүйелері табиғи тілде есептердің сипаттамасына сүйене отырып, программалық модульдерді қолданылатын программа құра білуі қажет.

Бүгінгі күні жасанды интелект идеясы сараптама жүйесіне қойылған.

Шешімдерді қабылдауды қолдану жүйесі (ШҚҚЖ) ХХ ғасырдың 80-жылдары құрылды. Осы кезде АҚШ пен Жапонияда әртүрлі коммерциялық компаниялар шешім қабылдау саласында кәсіптік программалаушыларды алмастыруға болатын ақпараттық жүйелердің өркендеуімен айналысты. Бұл жүйелер ықшам әрі интерактивті бола бастады. ШҚҚЖ - ның негізгі мақсаты - талдамалы зерттеулерді жүргізуде, инновациялық жобалар тәжірибелік түрде құрылым жасалмаған мәселелерді көрсететін жағдайда үлгілер мен сценарийлерді құруда қолданушыларға көмеек көрсету болып табылады. Оның негізгі кемшілігі - стандартты емес жағдайларда ШҚҚЖ - ны қолдану мүмкін еместігі.

ІV. Практика:

Оқулықтағы тапсырмаларды орындау;

Тест тапсырмасын жасау.

V.Қорытындылау

Блум технологиясы бойынша қорытындылау.

Үйге тапсырма

Мазмұндарын айтуға дайындалып келу, интернет желісінен немесе БАҚ көздерінен қызықты ақпараттар жинап келу.

© 2010-2022