• Преподавателю
  • Информатика
  • «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

Раздел Информатика
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«MS Excel− арқылы тригонометриялық функцияның графигін салу»


математика және информатика пәнінен интегралды сабақ


Астана қаласының «Даналық» колледжі


«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ



Оспанова Айнагүл Оспанқызы

математика пәнінің оқытушысы





«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ



Нургожина Әсел Талғатбекқызы

информатика пәнінің оқытушысы






Сабақ мақсаты:

математикадан:

  • Оқушыларды тригонометриялық функциялардың графигін салу арқылы қасиеттерімен таныстыру. Есеп шығаруда қолдана білуге үйрету.

  • y = sinx, y = cosx, y = tgx, y = ctgx тригонометриялық функцияның қасиеттерін мен графигін сала білу .

  • Оқушының график салу шеберлігін қалыптастыру және практикамен ұштастыруға үйрету, шығармашылығын және ойлау қабілетін дамыту.

информатикадан:

  • Excel кестелік процессор арқылы математикалық функциялардың графигін салуға үйрету

  • Excel бағдарламасының математикалық есептерді шығаруда мүмкіншілігін көрсету;

  • Мастер диаграмма функциясымен жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

Сабақтың түрі: аралас (қайталау, диаграмма салу тақырыбы бойынша білімдерін бекіту).

Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, видеопроектор, карточкалар, слайдтар, MS Office -электрондық кестелер процессоры Excel.

Пән аралық байланысы: Информатика

Таратпа материалдар: функция графигін салуға арналған тапсырмалы карточкалар, кестелер.

Сабақ барысы:

Математика пәнінің оқытушысы:

Бүгін біз өткен тақырып бойынша қайталау жүргізіп, сабағымызды информатика пәнімен байланыстамыз, яғни тригонометриялық функцияларының графигін Excel бағдарламасы арқылы жасаймыз.

Информатика пәнінің оқытушысы: Әрбір тапсырманы жеке Excel бағдарламасының әрбір жеке бетіне жасау қажет

лист №1. у=соs(x) и у=sin(x) функциясының координат арқылы графигін салу интервал (-180; 180) -.

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

лист №2. y=tg(x) функциясының графигін салу (бір оқушы осыны қалай жасайтының айтып береді).

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

Математика пәнінің оқытушысы.

График бойынша сұрақтарға жауап беріңіздер:

  • y=tg(x) функциясының оң мәндерінің облысы;

  • функция нолдері;

  • функцияның ең үлкен және ең кіші мәндері.

Информатика пәнінің оқытушысы.

y=sin3x және y=2cos«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ функцияларының графигін саламыз..

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

Математика пәнінің оқытушысы.

  • y = cos(x) функциясының графигімен қандай өзерістер болды[у=sin(x)] «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ функциясының графгімен ше [y=sin3x]?

y=sin3x функциясының нолдерін айтып шығындар
Информатика пәнінің оқытушысы.

  • . y = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin (2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) +«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ функциясының графигін компьютерде және дәптерде саламыз. Дәптерге салған кезде көмекші құралдарды пайдалануға болады.

Математика пәнінің оқытушысы..

y = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ) функциясының графигін алгоритм бойынша құрастырамыз

  • Берілген функцияның ең кіші оң мәнін қарастырамыз.

Т0 =«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

  • Шығарамыз: sin (2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = 0, 2x-«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ n, n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ, x = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ (функция нолдері).

  • Шығарамыз: «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ и «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

шығарылуы:

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ , sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = 1, 2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ +2«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақn, n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ, x = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақn, n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ.

x = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақn, n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ функция жоғарғы мәні 0,5.

Шығарылуы:

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ , sin (2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) = - 1, 2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ = -«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ+2«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақn, n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ, x = - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақn, n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ . x=- «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақn,n«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақZ функцияның төменгі мәні -0,5.

  • График саламыз

[ -«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ; «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ]. Басқа интервалдарды да қолданамыз.

y = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) функциясының графигін 0,5 координата осінде

y = «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ sin(2x - «MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ ) +«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ функциясының графигін аламыз.

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

Өздігінен дәптерге функция графигін

y=3/2-2sin(3x+«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ)

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ


«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақфункциясының графиктерін салу туралы оқушының баяндамасы.

Информатика пәнінің оқытушысы.

Графикті компьютерде саламыз.

«MS EXCEL− АРҚЫЛЫ ТРИГОНОМЕТРИЯЛЫҚ ФУНКЦИЯНЫҢ ГРАФИГІН САЛУ» математика және информатика пәнінен интегралды сабақ

Сабақ қорытындысы: әрбір оқушының орындаған тапсырмаларын тексіріліп, әрбір оқушыға сабақ барысында баллдар қойылып, баллдарды есептеліп баға қойылады.

"5" - 9-10 балл

"4" - 7-8 балл

"3" - 5-6 балл

"2" - бес баллдан төмен жағдайда.

Үйге тапсырма: математикадан бақылау жұмысқа дайындық, информатикадан Excel бағдарламасында математикалық функцияларды дәптерге теріп жазып келу.


© 2010-2022