Программалау тілдері арқылы модельдер жасау 9 сынып

Тақырыбы: Программалау тілі арқылы модельдер жасау Мақсаты: ·         Программалау тілінде компьютерлік моделін құруға оқушылардың іс – әрекеттерін ұйымдастыру, әртүрлі өмірлік жағдаяттарда практикалық тұрғыдан қолдануға үйрету, пәнаралық байлансты орнату. ·         Бағдарламалау тілінде модель құру барысында практикалық дағдыларды дамыту. ·         Ішкі жан – дүниелерін байыту, патриоттық сезімді тәрбиелеу, зейінді болуға, жан – жақтылық тұрғысында ойлауға тәрбиелеу. Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс  жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа... Сабақтың көрнекілігі интербелсенді тақта, слайд, кеспе қағаз, бағалау,карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер Сабақтың түрі, типі: аралас Сабақтың әдісі: Топтық жұмыс , СТО, АКТ – ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау. Кезең Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Іс - әрекет Ресурстар Ұйым дасты ру Амандасу . Жаттығу. «Дыбыстық жаттығу»Мақсаты: дыбыстық гимнастикамен таныстыру, рух пен дененің тынығуы.Дыбыстық жаттығуды бастамас бұрың жүргізуші ережесін түсіндіреді:Өзімізді бірқалыпты, жайлы сезінеміз, тік тұрамыз, арқамызды тік ұстаймыз. Алдымен мұрнымызбен терең дем аламыз, ал дем шығарғанда дыбысты қатты әрі қуатты етіп шығарамыз.Деміңізді мұрыныңызбен ішке тартып, демді сыртқа шығарар кезде қатты бар дауысыңызбен «А» дыбысын айтыңыз - ол бүкіл денеңіздің сауығуына көмегін тигізеді.«Е»... Оқушылар  белсенді, көңілді қатыстады.                                       Амандасу топқа бөлу. Топ ережесін еске түсіру Топқа бөлу қолданған   Топқа бөлу Оқушыларды гүлдердің түрлерін таңдау  арқылы 2 топқа бөлемін 1- топ: Бағдарламашылар 2 – топ: Модельдеушілер       Бейнежазба көру -          Жастар «EXPO 2017» көрмесіне өз үлесін қосты. -          13 жасар оқушы «EXPO 2017» көрмесіне жоба жасады.       Толғаныс сәті Бұндай жоба біздің ойымызға келе ме ? Бұл модель, жобалардың барлығы компьютердің көмегімен іске аса ма ?         Топтық жұмыс «Фишбон» немесе «Балық қаңқасы» әдісін қолдану Ақпаратты терең меңгереді, таңдайды, қорытады, бағалайды. Оқып түсінгендері  Фишбон әдісі бойынша оқиғаның себептері мен дәлелдерін толтырады. .   Мағынаны тану         Практикалық тапсырма         Жаңа сабақтың материалдарымен танысады, оқиды. Бір – біріне түсінідіреді. Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр топ кластерлерін қорғады. Практикалық жұмыс  кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істейді.  1. Паскаль программасында тіктөртбұрыштың ішіне әртүрлі бағытта, әртүрлі түспен «Kazakhstan» , «Astana» сөздерін жазатын программа  2. «Робот». Пішіндері де, түстері де әртүрлі төртбұрыштардан робот құрастыру. Тақырып бойынша кластер     Тапсырма орындау фломастерлер, маркерлер, стикерлер.   тақта, компьютер Pascal программасы 15 минут             Таймер қосу Қорытындылау   "Электрондық тапсырма" - электрондық оқулықтан тест орындау       Үйге тапсырма Мектептегі компьютерлік сыныптың жергілікті желісінің компьютерлік моделін құру Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады     Бағалау Бағалау парағы арқылы бағалау № Аты-жөні Жаңа тақырып Практикалық сабақ Тест Барлығы 1 Асхат         2 Аңсаған         3 Мұхамедәли         4 Аяжан         5 Тоғжан         6 Ақжайна         7 Айым         8 Алтынбек         9 Бекзат         10 Әділбек           Кері байланыс  
Раздел Информатика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні

Информатика

Сынып 9 «А»

23.02.2015 ж Пән мұғалімі Сұлтанова А

Тақырыбы:

Программалау тілі арқылы модельдер жасау

Мақсаты:

  • Программалау тілінде компьютерлік моделін құруға оқушылардың іс - әрекеттерін

ұйымдастыру, әртүрлі өмірлік жағдаяттарда практикалық тұрғыдан қолдануға үйрету, пәнаралық байлансты орнату.

  • Бағдарламалау тілінде модель құру барысында практикалық дағдыларды дамыту.

  • Ішкі жан - дүниелерін байыту, патриоттық сезімді тәрбиелеу, зейінді болуға, жан -

жақтылық тұрғысында ойлауға тәрбиелеу. Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс
жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі
бағалауға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнекілігі

интербелсенді тақта, слайд, кеспе қағаз, бағалау,карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер

Сабақтың түрі, типі:

аралас

Сабақтың әдісі:

Топтық жұмыс , СТО, АКТ - ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау.

Кезең

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Іс - әрекет

Ресурстар

Ұйым

дасты

ру

Амандасу .

Жаттығу. «Дыбыстық жаттығу»
Мақсаты: дыбыстық гимнастикамен таныстыру, рух пен дененің тынығуы.
Дыбыстық жаттығуды бастамас бұрың жүргізуші ережесін түсіндіреді:
Өзімізді бірқалыпты, жайлы сезінеміз, тік тұрамыз, арқамызды тік ұстаймыз. Алдымен мұрнымызбен терең дем аламыз, ал дем шығарғанда дыбысты қатты әрі қуатты етіп шығарамыз.
Деміңізді мұрыныңызбен ішке тартып, демді сыртқа шығарар кезде қатты бар дауысыңызбен «А» дыбысын айтыңыз - ол бүкіл денеңіздің сауығуына көмегін тигізеді.
«Е»- қалқанша без жұмыстарына әсер етеді.
«И»- миыңызға, көзіңізге, құлағыңызға.
«О»- жүрегіңіз бен өкпеңізге
«У»- асқазан маңындағы дене мүшелеріңізге
«Х»- денеңіздің тазаруына
«ХА»- көңіл - күйіңіздің көтерілуіне.
Осы жаттығуды жаттап алып, әркезде орындап отырыңыздар, денсаулығыңыз өз қолыңызда, эмоционалдық стресске шалдықпаудың алдын аламыз.

Оқушылар белсенді, көңілді қатыстады.






Амандасу

топқа бөлу.

Топ ережесін еске түсіру

Топқа бөлу қолданған


Топқа бөлу

Оқушыларды гүлдердің түрлерін таңдау арқылы 2 топқа бөлемін

1- топ: Бағдарламашылар

2 - топ: Модельдеушілер




Бейнежазба көру

  • Жастар «EXPO 2017»

көрмесіне өз үлесін қосты.

  • 13 жасар оқушы «EXPO 2017» көрмесіне жоба жасады.




Толғаныс сәті

Бұндай жоба біздің ойымызға келе ме ? Бұл модель, жобалардың барлығы компьютердің көмегімен іске аса ма ?





Топтық жұмыс

«Фишбон» немесе «Балық қаңқасы» әдісін қолдану

Программалау тілдері арқылы модельдер жасау 9 сынып

Ақпаратты терең меңгереді, таңдайды, қорытады, бағалайды.

Оқып түсінгендері Фишбон әдісі бойынша оқиғаның себептері мен дәлелдерін толтырады.

.


Мағынаны тану



Практикалық тапсырма


Жаңа сабақтың материалдарымен танысады, оқиды. Бір - біріне түсінідіреді.

Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр топ кластерлерін қорғады.

Практикалық жұмыс кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істейді.

1. Паскаль программасында тіктөртбұрыштың ішіне әртүрлі бағытта, әртүрлі түспен «Kazakhstan» , «Astana» сөздерін жазатын программаПрограммалау тілдері арқылы модельдер жасау 9 сынып

2. «Робот». Пішіндері де, түстері де әртүрлі төртбұрыштардан робот құрастыру.

Тақырып бойынша кластер

Тапсырма орындау

фломастерлер, маркерлер, стикерлер.

тақта, компьютер

Pascal программасы

15 минут



Программалау тілдері арқылы модельдер жасау 9 сынып

Таймер қосу

Қорытындылау


"Электрондық тапсырма" - электрондық оқулықтан тест орындау




Үйге тапсырма

Мектептегі компьютерлік сыныптың жергілікті желісінің компьютерлік моделін құру

Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады



Бағалау

Бағалау парағы арқылы бағалау

Аты-жөні

Жаңа тақырып

Практикалық сабақ

Тест

Барлығы

1

Асхат





2

Аңсаған





3

Мұхамедәли





4

Аяжан





5

Тоғжан





6

Ақжайна





7

Айым





8

Алтынбек





9

Бекзат





10

Әділбек





Кері байланыс

Программалау тілдері арқылы модельдер жасау 9 сынып



© 2010-2022