- Преподавателю
- Информатика
- Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Абзац
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Абзац
Раздел | Информатика |
Класс | - |
Тип | Научные работы |
Автор | Азиз К.А. |
Дата | 22.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Күні:02.03.2016ж
Сыныбы:5 «а,ә,б»
Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Абзац.
Сабақтың мақсаты:
Берілген параметрлер бойынша мәтінді пішімдеуді жалғастыру. Абзацты (азат жолды) пішімдеуді және мәтіндерді реттеуді, сызғышты пайдалануды, мәтінді тізім ретінде рәсімдеуді, табуляцияны пайдалануды меңгерту. Теорияны тәжірбиеде іске асыра білу. Компьютерде сауатты жұмыс жасау білуге тәрбиелеу. Қауіпсіздік ережесін ескеру.
Сабақтың түрі:аралас сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: Топтық жұмыс. АКТ, СТО.
Сабақтың көрнекілігі: Компьютер, слайд, оқулық, дәптер, флипчарт, маркер және т.б.
Пәнаралық байланыс: ағылшын, өзін-өзі тану, сурет
1)Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен сәлемдесу және оларды түгендеу. Ынтымақтастық ақуал қалыптастыру.
Оқушылардың назарларын аудару.
2)Үй тапсырмасын тексеру
Оқушылардың үй тапсырмасын орындауда формативті бағалау.
1. батырмасы мәнінді қалай етіп көрсетеді?
Жауабы: Әріптерді жуандатады (полужирный).
2. Ctrl+U пернесі қандай қызметті атқарады?
Жауабы: Мәтіннің астын сызады (подчернутый).
3.Ctrl+C пернелері тіркесі қандай қызмет атқараты?
Жауабы: Ерекшеленген бөлікті алмасу буферіне көшіру.
4. батырмасы мәтінді қалай етіп көрсетеді?
Жауабы: Әріптерді қисатады (курсив)
5. бұны не деп атайды және не үшін қажет?
Жауабы: Қаріп деп айтады, белгіленген мәтініннің қаріпін өзгертеді.
6. бұны не деп атайды және не үшін қажет?
Жауабы: Қаріп өлшемі деп айтады, белгіленген мәтін қаріпінің өлшемін өзгертеді.
7. бұны не деп атайды және не үшін қажет?
Жауабы: Түс деп атайды, белгіленген мәтіннің түсін өзгертеді.
3)Жаңа сабақ
Автор құжаттың қандай принтерде, қандай әріппен және мөлшермен басып шығарылатынын білмейді. Сондықтан көбіне тақырып ортаға, ал авторға сілтеме немесе құжат құрылған мерзім - оң жақ шеті бойынша түзеледі.
Абзац үшін келесі баптаулар анықталады:
-
Түзету;
-
Жоларалық интервал;
-
Шегінулер.
Түзету
- Мәтін жолдың басында, сол жақта орналасады.
- Мәтін ортаға теріледі.
- Мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі.
Шегіністер
Шегіністерді Сызғыштағы жүгіргіштерді жылжытып та бекітуге болады.
Оң жақтан шегініс
Шегініс
Абзацтың бірінші жолынан шегінісі
Мәтіннің сол жақ жолдан шегінісі
Табуляция
Мәтіннің фрагменттерін дәл көрсетілген жерге орналастыруға мүмкіндік беретін құралдардың бірі - Табуляция.
Абзац → Тіркеме беттер (Вкладки).
Тізім
Тізімде әрбір абзац бірдей пішімделген және нөмірден немесе арнайы таңбашадан - маркерден басталады Тізімді бастау немесе аяқтау үшін
Тізімді бастау батырмасын басамыз .
Абзацты тізімдегі шегініспен құру үшін, Shift және Enter пернелерін бір мезгілде басамыз.
4)Практикалық тапсырма
-
Компьютердің ақпаратына мыналар жатады:
-
Шығару құрылғылары, ● Шығару құрылғылары:
-
Енгізу құрылғылары, Монитор,
-
Сыртқы жат құрылғылары, Принтер,
-
Байлаыс құрылғылары. Плоттер,
Акустикалық жүйе.
● Енгізу құрылғылары:
Пернетақта,
Тышқан,
Джойстик,
Трекбол,
Сканер,
Микрафон,
Сандық камера.
● Сыртқы жад құрылғылары:
Дискілер ,
Дискжетектер,
Картридждер,
Стримерлер.
● Байланыс құрылғылары:
Модемдер,
Порттар,
Кеңейтілім тақшалары,
Шиналар мен кабельдер.
-
Жазған тізімді сақтаймыз.
Ол үшін: Файл → Сохранить как... командасын орындап, ашылған терезеге өз атымызды енгіземіз.
Сергіту сәті
Оқушыларды сергіту
Қорытындылау (Тест)
-
Жолақтың қандай бөлімі абзацты пішімдеу үшін жауапты?
-
Кірістіру
-
Бетті белгілеу
-
Бас тіркеме беті
-
Шимайлық
-
Абзацты түзеулердің ішіндегі артығы қайсы?
-
Сол жақ шеті бойынша
-
Абзац бойынша
C. Оң жақ шеті бойынша
D. Ортасы боынша
-
Сызғыштың көмегімен не істеуге болады?
-
Шегіністерді орнатуға
-
Түзеуді баптауға
C. Жоларалық интервалды анықтауға
D. Маркерленген тізімді баптауға
-
Абзацтың бірінші жолындағы шегініс үшін жауапты сызғыш:
-
Оң жақтағы төменгі маркер
-
Сол жақтағы жоғарғы маркер
C. Сол жақтағы төменгі маркер
D. Сол жақтағы төменгі үшбұрышты маркер
-
батырмасының қызметі:
-
Абзацтың шегіністерін баптайды
-
Ол табуляция
C. Маркерленген тізім құрады
D. Абзацты түзеуді анықтайды
Рефлекция
Екі жұлдыз, бір тілек. Бүгінгі сабақтан қандай әсер алғандарын жазу.
5)Үй тапсырмасы
§23. Мәтінді пішімдеу. Абзац. Оқу, конспект жазу. Ребус құру (Абзац, шегініс, түзеу және тізім).
Бағалау
Тексерілді ________________________