ҚМЖ Информатика (7 сынып)

Раздел Информатика
Класс 7 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

ҚМЖ Информатика (7 сынып)Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы №60 жалпы орта мектебі коммуналдық мемлекеттік мекемесінің информатика пәнінің мұғалімі Абдуллаева Бибижамалдың 7 сыныпқа арналған қысқа мерзімді сабақ жоспары


мерзімі

25.09.15ж.

Сабақтың тақырыбы

§4. Графикалық ақпаратты кодтау

Сабақтың мақсаты

Графикалық ақпаратты кодтау ұстанымдарын көрсету

Күтілетін нәтиже

Графикалық ақпаратты компьютерде кодтауды,шешілу қабілеттігін белгілеуді, түс тереңдігін, түсті дөңгелек ұғымын біледі, графикалық растрлық кескінде ақпарат көлемін анықтай алады.

Сабақта қолданылатын әдіс- тәсілдер

Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, жеке жұмыс, «диалогтік оқыту» , «Венн диаграммасы»,«Табыс ағашы»

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

ресурстар, дерек көздер

Ұйымдастыру

3 минут

-сәлемдесу

-кезекші мәліметін тыңдау

-топқа бөлу: «Бит», «Байт»,» Килобайт» сөздері арқылы

-конверт тарату арқылы топ мүшелерін анықтайды, сабақ барысындағы қызметін түсіндіреді

- Оқушы назарын сабаққа аударады

-сәлемдеседі

-кезекші мәлімет береді

-сөздер арқылы 3 топқа бөлінеді

-назарын сабаққа аударады

-өздеріне бөлініп берілген міндетін орындайды

Үй тапсырмасын тексеру

7 минут

«Сен маған, мен саған» әдісі арқылы топ мүшелері келесі топ мүшелеріне 2 сұрақтан қоюды ұсынады

Өзара 2 сұрақтан қойып,сұрақтарға жауап береді

Дұрыс жауап бергенге смайлик береді

Жаңа сабақ

3 минут



10 минут



5 минут





2 минут





3 минут



5 минут





Жаңа сабақты бекіту

4 минут



Оқушылар білімін бағалау

2 минут

Үйге тапсырма беру

1 минут

Кері байланыс

Ой қозғау

-Графикалық ақпарат туралы не білесің?

Мағынаны ашу

Презентация: «Графикалық ақпарат»

1 тапсырма: §4. «Графикалық ақпаратты кодтау» тақырыбын оқу тапсырылады. Оқып болған соң , өз тобында оқыған материалдарын талқылап, әр топтың бір мүшесіне түйінді ой айтуды ұсынады

бағалау

«Жұмыс дәптермен» жұмыс

1 - тапсырма: Кестені толтыр

1 пиксельдегі бит саны

формула

Палитрадағы түстер саны

1 бит

21

2

2 бит

22

4

3 бит

23

8

4 бит

24

16

8 бит

28

256

16 бит

216

65 536

24 бит

224

16 777 216

2 - тапсырма: Сәйкестендір

1)Компьютер экранында ақпарат нүктелер түрінде берілген. Бұл нүктелер... деп аталады. (пиксель)

2) Кодтық кестедегі нүктелер жиілігін сипаттайтын өлшем... (кескіннің айыру қабілеті)

3)Кескін түстерінің ажырату саны... (түс тереңдігі)

Өзін-өзі бағалау ұсынылады

3 -тапсырма: Әртүрлі түс модельдері үшін кестені түстермен толтыр

RGB (қжк)

CMY (ккс)

Red-қызыл

Cyan-көгілдір

Green-жасыл

Magenta-күлгін

Blue-көк

Yellow-сары

5- тапсырма:Екі түсті кескіннің екілік кодын жаз.











-Графикалық ақпарат қалай кодталады?

-Неліктен адам графикалық ақпаратты мәтіндік ақпаратқа қарағанда жақсы меңгереді?

-Экранның ең көп тараған айыру қабілеті атап шық

Түстік RGB және CMY модельдерінің айырмашылығы? (Венн диаграммасы)

Бағалау парағындағы жинаған ұпайы арқылы бағалайды

§4. Графикалық ақпаратты кодтау тақырыбын оқу, 23-24 беттегі тест сұрақтарына жауап беру, ОЖД-дан 6 тапсырманы орындау

Ой толғаныс:

Сабақтан алған әсерлерін жазып, «Табыс ағашына» іледі

-Маған түсінікті болды...

-Маған түсініксіз болды...

Оқушылар өз пікірлерін айтады

Интербелсенді тақтадан тақырыпқа байланысты слайд көреді

Өздеріне берілген тапсырмаларды оқиды, өзара талқылайды. Одан соң, әр топтың бір мүшесі түйінді ой айтады

2 1!арқылы топтар өзара бағалайды

ОДЖ- мен жұмыс жасайды





Сәйкесін табады.





Өзін-өзі бағалайды

Кестені толтырады

Өзін-өзі бағалайды



Екі түсті кескіннің екілік кодын жазады

Өзін-өзі бағалайды



Сұрақтарға жауап беріп, Венн диаграммасын сызады



Жинаған ұпайларын санап, өзін-өзі бағалайды

Үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады

Оқушылар сабақтан алған әсерлері бойынша өз пікірлерін «Табыс ағашына» іледі



Презентация

7 сынып оқулығы



ОДЖ

7 сынып























оқулық

тест тапсырмасы 23-24 бет

плакат

Тексерілді: ДОЖЖО

Не сәтті болды?___________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Не сәтсіз болды?__________________________________________________________________________________________

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Нені жақсартуға болады? _________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Мен өз дағдыларымда нені дамыта алмадым? Нені өзгертуге болады?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________



© 2010-2022