Санау жүйесі 8 сынып

Раздел Информатика
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Сандарды бір санау жүйесінен екінші бір санау жүйесіне ауыстыру.

Сабақтың мақсаты: Сандарды бір санау жүйесінен екінші бір санау жүйесіне ауыстыру ұғымдарын қалыптастыру

Сабақтың нәтижесі: Оқушылар санау жүйесі туралы мәліметтерді біледі .

Сабақтың түйінді идеялары: Бірін бірі тыңдай біледі. «Өрмекші» әдісі, Джиксо, Маршрут картасы, БББ стратегиясы

Сабақтың әдіс-тәсілдері: «Өрмекші» әдісі, Джиксо әдісі, «Кір жайғыш» әдісі, Маршрут картасы, «Күншуақ рефлексиясы» ,Бағалау штангасы

Сыныбы: 8а

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

5 мин

І.Кіріспе

Тілек шоғы

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

1.Нұсқау: Оқушыларды тақтаның алдына шеңбер жасатамын.

Стакандарға су құйылып, стакандағы суларды бір біріне тілек айтып ішеді, содан соң стаканның астындағы суреттер арқылы топқа бірігеді.

1. Оқушылар сәлемдесіп ынтымақтастықты орнатты.

.

Өзін өзі бағалау


Парақшалар, суреттер, АКТ







10 мин

ІІ.Таныстырылым

«Өрмекші» әдісі


3.Нұсқау.

Оқушыларды тақтаға шеңбер қылып тұрғызамын. Жіп арқылы оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды.

4. Нұсқау: Интербелсенді тақтадан өтілген тақырыптар бойынша кестені толтырады.

5. «Ойға шабуыл»

Санау жүйесі 8 сынып

Көлденеңнен:

  1. 80=LXXX=50+10+10+10

  2. 510=DX=500+10

  3. 1001=MI=1000+1

  4. 94=XCIV=10+100-1-5

  5. 39=XXXIX=10+10+10-1+10

  6. 750=DCCL=500+100+100+50

  7. 26=XXVI=10+10+5+1

  8. 15=XV=10+5

  9. 40=10-50

Тігіненен:

1.79=LXXIX=50+10+10-1+X

2. 34=XXXIV= 10+10+10-1+5

3. 1026=MXXVI=1000+10+10+5+1

4. 81=LXXXI=50+10+10+10+1

5.630=DCXXX=500+100+10+10+10

Оқушылар тақтаға шығады. Бір-бірлеріне сұрақтар қояды.

Интербелсенді тақтада кесте толтырды.


Топтық бағалау

Кітап, интербелсенді тақта.

Слайдтар





10 мин























10мин

































5мин












ІІІ. Негізгі бөлім

«Джиксо » әдісі






IVЖаңа сабақ

Санды екілік санау жүйесінен сегіздік не он алтылық жүйеге ауыстыру








«Кір жаю» әдісі

Санау жүйесі 8 сынып


«Маршрут картасы» әдісі

  1. Нұсқау: Оқушыларға екі топқа есептер беремін тақтаға, сол есептерді екі топ плакатқа орындайды, содан соң екі топ плакаттарын алмасып, бір-бірлерін тексереді.

І топқа

1.Екілік санау жүйесін 10-қ санау жүйесін ауыстыру

111101100112=197110

2.Сегіздік санау жүйесін 10-қ санау жүйесіне ауыстыру

5558=36510

3.16-қ санау жүйесін 10-қ санау жүйесіне ауыстыру

63616=168010

ІІ топқа

1. 237 бүтін ондық санды екілік ,

428 ондық сандысегіздік,

369 ондық санды 16-қ санау жүйелеріне ауыстыру.

23710=111011012

42810=6548

36910=17116

Оқушылар кестемен танысады.

Екілік жүйе

Сегіздік жүйе

000

0

001

1

010

2

011

3

100

4

101

5

110

6

111

7

Сандарды екілік жүйеден он алтылык санау жүйесіне ауыстыру

Ондық жүйе

Екілік жүйе

Он алтылық жүйе

0

0000

0

1

0001

1

2

0010

2

3

0011

3

4

0100

4

5

0101

5

6

0110

6

7

0111

7

8

1000

8

9

1001

9

10

1010

А

11

1011

В

12

1100

С

13

1101

D

14

1110

E

15

1111

F

Екі топқа парақтарға жазылған сөздер ұсынамын, ол сөздерден сөйлем құрастырып, жіпке іледі.


  1. Топқа. Сандардың аталу және жазылу әдісін санау жүйесі деп атаймыз.

  2. Топқа. Екілік жүйеде кез келген сан екі 0 және 1 цифрларының көмегімен жазылады және екілік сан деп аталады.

Оқушылар біз бүгін маршрут картасы арқылы Шымкенттен Астанаға қарай жолға шығамыз.

Экраннан слайд арқылы сұрақтар шығады сол сұрақтарға жауап береді.

  1. Сан түсінігі дегеніміз не?

  2. Санау жүйесі дегеніміз не?

  3. Санау жүйесі неше топқа бөлінеді?

  4. Позициялық санау жүйесі дегеніміз не?

  5. Разряд дегеніміз не?

  6. Позициялық емес санау жүйесі қандай сандар жатады?

  7. Позициялық жүйенің ең кіші негізі қандай?

Оқушылар есеп шығарады, тексереді.


Оқушылар экраннан шыққан есептерді плакатқа шығарады.





Оқушылар кестемен танысты.








Жіпке сөйлем құрап жазады.


Топтық бағалау .

Смайликтер арқылы бағаланады




Мәтіндер, түрлі- түсті қағаздар мен маркерлер

2мин

IV. Бағалау

Топтық бағалау. Смайликтер арқылы бағалау

Смайликтер арқылы бағалау.

Оқушыларды смайликтер арқылы бағаланады

Смайликтер арқылы бағалау

Топтық бағалау

3 мин

Қорытынды

«Күншуақ» рефлексиясын қолдану

Санау жүйесі 8 сынып

Оқушылар алдындағы сәулешіктерді жапсырады.

.

Сәулешіктер

Мұғалім: _Умирбаева Р.Е.



© 2010-2022