- Преподавателю
- Информатика
- Кестелер. Кестелерді құру 6 сынып
Кестелер. Кестелерді құру 6 сынып
Раздел | Информатика |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Мырзахметова Б.Ж. |
Дата | 01.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Күні: | Пәні Информатика | Мұғалім аты-жөні Мырзахметова Б | «Ақсай орта мектеп» КММ | Сынып: 6 | |||
Сабақтың тақырыбы: Кестелер. Кестелерді құру | |||||||
Сілтеме: |
| ||||||
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларды кесте жасауға, ұяшықтарды қосуға, алып тастауға жұмыс істеуге үйрету
| ||||||
Түйінді идеялар: | Кестелер, кестелерді құру, кестелерді кірістіру және салу, деректерді енгізу, кестелердің бойымен жылжыту. | ||||||
Оқыту нәтижелері: |
| ||||||
Сабақтың түрі: | Жаңа сабақ | ||||||
Көрнекілік: | компьютер, оқулық, практикум,интерактивті тақта | ||||||
Әдіс-тәсілдері: | Топтық, АКТ, сұрақ қою техникалары, сыни ойлау | ||||||
Пәнаралық байланыс: |
| ||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | |||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||
«Геометриялық фигуралар» бойынша сыныпты топқа бөлу.Топ басшысын тағайындайды. «Үшбұрыш», «Төртбұрыш» жазылған парақшалар оқушыларға таратылады, осы арқылы оқушылар І топ «Үшбұрыш» және ІІ топ «Төртбұрыш» бөлінеді.
|
топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады.
| ||||||
Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | |||||||
Өткен сабақтар бойынша қайталау сұрақтары:
Мәтіндік ақпаратты компьютерде өңдеу үшін арнайы мүмкіндіктері бар қолданбаны мәтіндік процессор деп атайды
Пуск - Все программы - Microsoft office - Microsoft office Word
Тақырып жолы, меню жолы, стандартты тақтасы, пішімдеу тақтасы, сызғыш және абзац маркерлері, сырғытпа және айналдыру жолағы, жұмыс аймағы және меңзер, қалып - күй жолы.
1.Қаріп және оның өлшемін таңдау 2. Мәтінді енгізу және редакциялау 3. Мәтінді пішімдеу 4. Құжатты сақтау 5. Баспаға жіберу
Өңдеу, енгізу, өшіру, орнын ауыстыру немесе құжаттың мазмұнын түзету.
Пішімдеу дегеніміз - мәтіндік құжаттарды рәсімдеу бойынша жүргізілетін әртүрлі әрекеттерді айтамыз.
| |||||||
Қызығушылықты ояту (2 мин.) | |||||||
Жұмбақ. Тақтада жұмбақ беріледі. Осы жұмбақты табу арқылы бүгінгі жаңа сабағымыздың тақырыбын ашады. | Топпен ақылдасып шешуін табады. | ||||||
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) | |||||||
Сабақтың негізгі бөлімі (10 мин.) | |||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||
6-сынып оқулығында «Кесте. Кесте құру» тақырыбын оқыту. /Дәптерге бүгінгі күн мен жаңа тақырыпты жазғызу/ Назар аударатынымыз
а) Жаңа ұғымдар: Кесте дегеніміз бағандар мен жолдарда реттеліп берілген ақпарат. Ұящық дегеніміз бағандар мен жолдардың қиылысуынан тұрады. Word мәтіндік процессорында кестелерді үш түрлі әдіспен: меню жолындағы Таблица командасының көмегімен және нарисовать таблицу және аспаптар панеліндегі Вставить таблицу батырмасын пайдаланып құруға болады. Меню жолынан Таблица " Вставить " Таблица командасын орындасақ экранда Вставка таблицы диалогтік терезесі шығады. (суретте) Число столбцов опциясының өрісіне кесте бағандарының саны енгізіледі. Число строк опциясының өрісіне кесте жолдарының саны енгізіледі. Кейін Таблица - Вставить - Строки командасын орындап, жол санын көбейтуге болады. Ширина столбца өрісінде үнсіз келісім бойынша орнатылған авто параметрін қалдыруға болады, не бағандардың ені бірдей өзгереді. | Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы тақырыпты оқиды. Оқушылар өздері оқыған тақырыпты түсіндіреді. | ||||||
Практикалық жұмыс (12 мин) | |||||||
Деңгейлік тапсырмалар 1 тапсырма Стандартты саймандар қатарындағы Кесте қосу (Вставить таблицу)батырмасын шерту арқылы кесте құрыңыз. 3 оқушы туралы мәлімет кестені толықтыру 2 тапсырма «Менің сабақ кестем» | Компьютерде әркім өз бетімен орындайды. | ||||||
Топтық жұмыс (4 минут)
| |||||||
Екі топқа плакат, желім және құралдардың аттары жазылған кеспе парақшалар таратылады. Берілген уақыт ішінде бірінші топ плакатқа MS Word стандартты және пішімделген құралдар тақтасының элементтерін жапсыру керек. Екінші топ плакатқа MS Word терезе элементтерін жапсыру керек. | Постер арқылы өз ойларын, түсініктерін жеткізеді | ||||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | |||||||
Жаңа сабақты бекіту. | Оқушыларға өз бетінше сұрақ дайындап отыруға тапсырма беріледі. Әр қайсысы қарсылас топтағы оқушыға сұрағын қояды. Жауап бере алса ұпай топқа қосылады. Жауап бере алмаса сұрақ берушіге жауап беруге мүмкіндік беріліп ұпай өзінде қалады. | ||||||
Бағалау (2 мин.) | |||||||
Бағалау | |||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті Рефлексия (2 мин.) | Оқушының іс-әрекеті | ||||||
Ой толғаныс сатысы Кері байланыс | Оқушыларға стикер тарату. Бүгінгі сабақта саған не ұнады\ұнамады? Сенің пікірің немесе ұсынысың | ||||||
Үйге тапсырма (1 мин.) | |||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||
Үйге 140-144 беттердегі §22. «Кесте. Кесте құру» тақырыбын оқып келу. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |