- Преподавателю
- Информатика
- Excel-де диаграмма тұрғызу 8 сынып
Excel-де диаграмма тұрғызу 8 сынып
Раздел | Информатика |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Куангалиева А.З. |
Дата | 17.12.2014 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Сыныбы:________________________ Күні:__________________________
Мұгалімі: ___________________
Сабақтың тақырыбы: Excel кестелік процессорында диаграммаларды құру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: EXCEL-де диаграммамен жұмыс істеу, диаграммалар құру туралы білімдерін қалыптастыру;
Тәрбиелілік: Жан-жақты болуға, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу;
Дамытушылық: Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Сабақтың түрі: Практикум элементтері бар түсіндірмелі-көрнекілікті
Сабақтың әдісі: Практикум элементтерінің көмегімен демонстрациялау, баяндау арқылы түсіндіру. «Жобалау» әдісі
Сабақта қолданылатын көрнекті құралдар: компьютер, оқулық, практикум, тақта.
Сабақтың өту барысы:
-
Ұйымдастыру кезеңі .
-
Қызығушылықты ояту кезеңі.
ОЭ-1. Топтастыру
ОЭ-2. Информатикалық мозайка
ОЭ-3. Ақпараттық карта
3. Бағдарлы-мотивациялық кезең.
ОЭ-4. Мағынаны тану.
4. Операциялық орындаушылық кезең.
ОЭ-5. Алгоритм бойынша.
ОЭ-6. «Менің сыныбым» жобасы
5. Проблемалық-зерттеушілік кезең.
ОЭ-7. Жоба қорғау
6. Теориялық-қортыу кезеңі
ОЭ-8. Тест орындау
7. Рефлексивті бағалау кезеңі.
8. Маңызды ақпарат кезеңі.
1. Ұйымдастыру кезеңі.
-
Оқушылармен амандасу
-
Назарларын сабаққа аудару
-
«Шаттақ шеңбері»
-
Қызығушылықты ояту кезеңі.
ОЭ-1. Топтастыру
ОЭ-2. Информатикалық мозайка
І. Excel- процессорының терезе элементтерін жазыңыз
Қатарлар нөмерлері
Стандартты панель
Пішімдеу панельі
Бағаналар тақырыбы
Кестелік меңзер
Формула қатары
Бет таңбасы
Қалып-күй жолы
Сиқырлы сурет
3. Бағдарлы-мотивациялық кезең.
ОЭ-4. Мағынаны тану.
Бірақ бұл біз бұдан да нақты графиктік түрде осы ақпаратты ұсына аламыз ба, әрине, көрсете аламыз. Ол үшін EXCEL программасының арнайы мүмкіндігі Диаграмма мастерін пайдаланамыз. Балалар сендер өмірде диаграмманы көрдіңдер, диаграммалар әр түрлі пәндер бойынша кездесіп жүр, енді осы диаграммаларды өзіміз тұрғызып үйренеміз.
Диаграмма - деп кестедегі мәліметтерді графиктік түрде ұсынуды айтады. Диаграмма құру үшін кестедегі мәлеметті белгілегеннен кейін аспаптар панелінен немесе Вставка-Мастер Диаграмм командасын таңдаймыз. Содан кейін мынандай терезе шығады.
Диаграмма тұрғызудың:
1-ші қадамы - диаграмма типін тандау. Диаграмманың 14 типі бар.
2-ші қадамы - диаграммадағы мәліметтер аралығын енгізу
3-ші қадамы - диаграмманың тақырыбын, мәнін енгізу
4-ші қадамы - диаграмманы қайда орналастыру керек екендігін таңдап аламыз
Дөңгелек диаграммалардан басқа диаграммалардың барлығының екі осі:
-
горизонталь немесе категориялар осі
-
вертикаль немесе мәндер осі
Диаграмма мынандай элементтерден тұрады. Тор тақырып және аңыз.
Диаграммалардың көптеген түрлері бар, соның кейбірі:
4. Операциялық орындаушылық кезең.
ОЭ-5. Алгоритм бойынша.
Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)
1926
1939
1959
1970
1979
1989
1999
2009
Қазақтар
57,1
38
30
32,6
36
39,4
50,7
63,3
Орыстар, украиндар, белорустар
33,1
51,5
52,1
51,1
48,1
44,3
37,7
23,3
Басқа ұлттар
9,9
10,5
17,9
16,3
15,9
16,3
11,6
13,1
ОЭ-6 «Менің сыныбым» жобасы
5. Проблемалық-зерттеушілік кезең.
ОЭ-7. Жоба қорғау
6. Теориялық-қортыу кезеңі
ОЭ-8. Тест
1. Місrosoft Excel программасы бұл - ...
а) Windows-тың текстік құжаттарды құратын және модификациялайтын баспаға беретін қосымшасы.
в) Windows операциялық жүйесі бақылау жасайтын ақпаратты басқаратын жүйе.
с) Windows операциялық жүйесі басқаратын электрондық кестені өңдеу үшін берілген арнайы бағдарлама.
2. Місrosoft Excel - құжаты ... болып табылады.
А) аты mdb түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл
в) аты dос түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл.
С). аты xls түрінде берілген ерікті кеңейтілулі файл.
3. Диаграмма - бұл ...
а. кестедегі мәліметтерді графиктік түрде ұсыну;
в. . ақпараттық технологияларда пайдаланылатын график;
с. әдемі өңделшен кесте;
4. Кестедегі Іргелес ұяшықтардың горизонталь бірлесуі?
а) жол;
б) баған;
с) сызықтық кесте;
д) тіктөртбұрышты кесте;
5. Іргелес ұяшықтардың вертикаль бірлесуі?
а) жол;
б) баған;
с) сызықтық кесте;
д) тіктөртбұрышты кесте;
6. Жол мен бағанның қиылысуы нені білдіреді?
а) ұяшықты;
б) сызықтық кестені;
с) тіктөртбұрышты кесте;
7. Диаграмма шебері жұмысын бастау үшін қай команданы орындайды?
а. [Файл ][Диаграмма]
б. [Қою ][Диаграмма]
с. [Түзету ][Диаграмма]
8. Электрондық кестедегі +100 мәні деректердің қандай типіне жатады?
а) мәтіндік жазбалар; б) сандық деректер; с) күндер;
9 Электрондық кестедегі 13/11/04 15:23 мәні деректердің қандай типіне жатады?
а) формулалық деректер; б) сандық деректер; с) күндер;
10. Ешқандай жағдайда өзгермейтін ұяшықтың адресі қалай аталады?
а) Дұрыс жауабы жоқ б) салыстырмалы. с). абсолюттік
7. Рефлексивті бағалау кезеңі.
8. Маңызды ақпарат кезеңі.
Үйге тапсырма беру. Практикум: 8.5
Оқулық: 8,5-тақырып.
Оқушыларды бағалау
Интерактивті тақта арқылы бағалау парақшасы толтырып, сыныптағы оқушылар түгелге жуық бағаланады.
Бағалау бетшесі
Оқушының аты-жөні: ___________________________
ОЭ-1
ОЭ-2
ОЭ-3
алгоритм
Менің сыныбым
тест
Жоба
Ұпай саны
Ұпай Баға
-
«5»
-
«4»
-
-
-
«3»
-
Менің сабақтағы бағам: ________
Бағаңа ризасың ба? __________
Сабақ ұнады ма?
ОЭ-5. Алгоритм бойынша.
1. Мәліметтерді енгіз
Қазақстан халқының ұлттық құрамы (%)
1989
1999
2009
Қазақтар
39,4
50,7
63,3
Орыстар, украиндар, белорустар
44,3
37,7
23,3
Басқа ұлттар
16,3
11,6
13,1
2. Мәліметтерді ерекшелеп алып, Вставка- Диаграмма командасын орында;
3. Диаграмма шеберінің І қадамынан диаграмманың типін таңда, әріқарай (далее) командасын орында;
4. Диаграмма шеберінің ІІ қадамынан диаграммадағы мәліметтер аралығын енгізу, әріқарай (далее) командасын орында;
5. Диаграмма шеберінің ІІІ қадамына - диаграмманың тақырыбына «Қазақстан халқының ұлттық құрамы», х осьне «жылдар» және у осьне «Ұлттар» мәтінін енгіз; әріқарай (далее) командасын орында;
6. Диаграмма шеберінің ІҮ-ші қадамында - диаграмманы қайда орналастыру керек екендігін таңдап, готово командасын орында.
ОЭ-6. «Менің сыныбым» жобасы.
( Сынып бойынша мәліметтерді диаграмма арқылы көрсетіңдер және қорғаңдар)