Мәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақ

Раздел Информатика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақМәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақМәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақМәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақМәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақСабақтың тақырыбы:

Мәтінді пішімдеу. Абзац

Мектеп :

«Төменгі Пенжім орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Күні :

Мұғалім: Халилов Шухрат

Сынып : 5 «Ә»

Қатысқандар саны: 8

Қатыспағандар саны : 8

Сабақ негізделген оқу мақсаты: 1. Мәтінді пішімдеу. Абзац тақырыбы бойынша оқушыларға жалпы түсінік алуға мүмкіншілік жарату. Word Pad бағдарламасында абзацмен дұрыс жұмыс істеуді, мәтінді сол жақ шеті, ортасы, он жақ шеті бойынша орналастыруды үйретуге ықпал жасау. Ой -өрісін, есте сақтау қабілеттерін, білік-дағдыларын дамыту, машықтандыру. Өз беттерінше жұмыс жасау қабілеттерінің дамуына ықпал ету.

Оқу нәтижелері

Барлық оқушылар

Word Pad бағдарламасында абзацмен дұрыс жұмыс істеуді үйренеді

Оқушылардың басым бөлігі

Word Pad бағдарламасында абзацмен дұрыс жұмыс істеуді үйренеді, мәтінді сол жақ шеті, ортасы, он жақ шеті бойынша орналастыруды үйретуге ықпал жасау.

Кейбір оқушылар

Табуляция позицияларын, шегіністерді, әріптің параметрлерін анықтай алады.

Алдыңғы оқу

Мәтінді пішімдеу. Әріптер

Сабақта қолданылатын ресурстар

Дербес компьютер, оқулық, үлестірмелі текше,


Жоспарланған уақыт

45 минут

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі



Білу


1.Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу.

2.«Есім ақранимы» ойсергегі арқылы психологиялық ахуал туғызу.

3. «Клавиатурадағы көмекші батырмалар» арқылы екі топқа біріктіру.(сол жақ батырмалар: Tab, CapsLock, Shift, Ctrl.) (Оң жақ батырмалары Insert, Home, Delete, End)

Бағалау критерийлерін тарату.

І Тапсырма: Алған пернелер ішіндегі білетіндеріне анықтама беру (топпен ақылдасып, пікірлерін айту)

ІІ. Тапсырма: Компьютерлік тәжірибелік жұмыс (үй тапсырмасы бойынша) (Іле мен Қаратал) жазу

1 топқа

1.Берілген мәтіннің тақырыбын жуан көк түсті әріппен ерекшелеңдер

2. Мәтіндің негізгі бөлігінде әріптің мөлшері 12-пт

2 топқа

1. Берілген мәтіннің тақырыбын астын сызып көк түсті әріппен ерекшелеңдер.

2. Мәтінні негізгі бөлігін қийсайған әріппен ерекшелеңдер

Бір топ екінші топтің жұмысын тексереді бағаларын бармақ әдісі бойынша бағалау

(Оқушылардың жауаптарын толықтырып формативті бағалап отырамын)

Жаңа тақырыпты бастамастан бұрын өткен тақырыпты қорытындылайық

1.Әріпті пішіндеу....(Мәтінді тартымды етуге мүмкіндік береді)

2.Әріпті пішіндеудің параметрлері......гарнитура, кегль, түс



Ортасы

(жаңа сабақ)





Түсіну



Қолдану

Талдау







Жинақтау

Топқа бірігу кезінде сіздер алған батырмалардың ішінде сіздерге таныс болмаған батырма қасы еді? Сол батырма туралы білгілеріңіз келема?

Ендіші бүгінгі тақырыбымыз «Мәтінді пішімдеу Абзац»

  • Бүгінгі сабақтың мақсатын анықтап алайық

Мақсаты: Мәтінді пішімдеу Абзац туралы түсінік алу

  • Абзац туралы не білесіздер

Дұрыс бір мәтіннің өзі бір неше абзацтан турады

Бүгінгі сабақта біз абзацпен жазуді үйренеміз

ІІІ тапсырма:

1. Өз топтары туралы үш сөйлемнен туратын мәтін құрастыру.

2. Мәтінді абзацтан жазып көріңіздер (балар білгенін айтады немесе бос орын пернесімен орындау мүмкін)

Мәтіннің абзацтары дұрыс, стандарқа сай болу үшін табуляция пернесі мен орындайміз. Балалар табуляция пернесінің көмегімен түзейді

4. тапсырма: Мәтіндердің орналасу орнына қарай өзгешеліктерін табыңыздар?

(оқушыларға үш түрлі жазылған мәтін көрсетіледі 1.жолдың басынан, 2. ортасынан, 3. оң жақтан терілген)

Компьютерде осы жұмысты қалай орындаймыз?

  • Құралдар тақтасына қарайық



  • Мәтін жолдың басында, сол жақта орналасады.

Негізгі мәтінді осылай жазады.

  • Мәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақ-Мәтін ортаға теріледі. Тақырыптарды осылай тереді.

  • Мәтінді пішімдеу. Абзац ашық сабақ-Мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі.

5 .тапсырма: Компьютердегі тәжірбелік жұмыс

  1. WordPad программасын ашыңдар.

  2. «Мен мәтінді пішімдеуді үйренудемін» мәтінін теріңдер және оны тағы да 10 рет көшіріңдер.

  3. Пішімдеудің келесі параметрлерін тағайындаңдар (6-кесте).

6-кесте. Пішімдеу параметрлері

Жол

Гарнитура

Әріптің

мөлшері

Әріптің

пішіні

Түзеу

Бірінші жолдағы шегініс


1-2

Times New Roman

12

қара-

пайым

сол жақ шетіне


1 см

3-4

Courier New

14

жуан

ортасына

0 см







  1. Әр жол үшін өзінің түсін таңдаңдар.

  2. Файлды өз бумаларыңда Пішімдеу-А атауымен сақтаңдар.

  1. WordPad программасын ашыңдар.

  2. «Мен мәтінді пішімдеуді үйренудемін» мәтінін теріңдер және оны тағы да 10 рет көшіріңдер.

  3. Пішімдеудің келесі параметрлерін тағайындаңдар (6-кесте).

6-кесте. Пішімдеу параметрлері

Жол

Гарнитура

Әріптің

мөлшері

Әріптің

пішіні

Түзеу

Бірінші жолдағы шегініс

7-8

Tahoma

18

жуан курсив

сол жақ шетіне

0 см

9-10

Arial

20

асты сы- зылған

ортасына

5 см

  1. Әр жол үшін өзінің түсін таңдаңдар.

  2. Файлды өз бумаларыңда Пішімдеу-А атауымен сақтаңдар.

Аяқталуы

Бағалау



Рефлексия

(бағалау, кері байланыс)

6 тапсырма: Екі бетті түсіндірмелі күнделік

Мен үшін бүгінгі тақырыптың маңыздылығы





Критерийлер бойынша өзін-өзі бағалау парағына бағалайды.

р/с

тапсырмалар

Толық

Толық емес

1

Үй тапсырмасы

2

Мәтін құрастыру

3

Кестемен жұмыс

Келесі оқу

Үйге тапсырма: 178 бет өзіңді тексер тесті.

Мәтін жазу және оны өңдеу

Қосымша ақпарат

Рефлексия

Сабақты оқыту мақсаты шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Маған уақыт жеткілікті болды ма?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1.________________________________________________________________

2.________________________________________________________________

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?

1.________________________________________________________________

2._________________________________________________________________

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.________________________________________________________________

2._________________________________________________________________




Тексерілді_________________________________







Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

Бағалау парағы

Үй жұмысы

Жаңа сабақ

Жаттығу орындау

Жалпы

Қорытынды


Оқушының аты________________________________

15

7



24

70

38

507

45

100











Жаттығу жұмысы

Жай сөйлемнің

түрлері

мысалдар

хабарлы

сөйлем

сұраулы

сөйлем

лепті

сөйлем

бұйрықты

сөйлем

А

Ә

Б

В

1

Ертеңіне ол Маратпен ұзақ әңгімелесті

+




2

Кел балалар оқылық



+


3

Сондай дөрекі мінездің керегі не


+



4

Өнеріңмен өркендей түс




+

5

Сумен ойнама - батарсың




+

6

Сіздер маған өз халқыңызды,қазақ халқын сүюді үйреттіңіздер

+




7

Түу, бұлар деген - нар жігіттер ғой



+


8

Аяғы жазылды ма, өзінің


+



9

Олар кешке теледидар қарайды

+




10

Өнеріңмен өркендей түс



+


11

Бос шылбырды сүйретіп қайтесің


+



12

Даңқ үшін, думан үшін қызмет етпе




+

Жаттығу жұмысы

Жай сөйлемнің

түрлері

мысалдар

хабарлы

сөйлем

сұраулы

сөйлем

лепті

сөйлем

бұйрықты

сөйлем

А

Ә

Б

В

1

Ертеңіне ол Маратпен ұзақ әңгімелесті





2

Кел балалар оқылық





3

Сондай дөрекі мінездің керегі не





4

Өнеріңмен өркендей түс





5

Сумен ойнама - батарсың





6

Сіздер маған өз халқыңызды,қазақ халқын сүюді үйреттіңіздер





7

Түу, бұлар деген - нар жігіттер ғой





8

Аяғы жазылды ма, өзінің





9

Олар кешке теледидар қарайды





10

Өнеріңмен өркендей түс





11

Бос шылбырды сүйретіп қайтесің





12

Даңқ үшін, думан үшін қызмет етпе







Жаттығу жұмысы

Жай сөйлемнің

түрлері

мысалдар

хабарлы

сөйлем

сұраулы

сөйлем

лепті

сөйлем

бұйрықты

сөйлем

А

Ә

Б

В

1

Ертеңіне ол Маратпен ұзақ әңгімелесті





2

Кел балалар оқылық





3

Сондай дөрекі мінездің керегі не





4

Өнеріңмен өркендей түс





5

Сумен ойнама - батарсың





6

Сіздер маған өз халқыңызды,қазақ халқын сүюді үйреттіңіздер





7

Түу, бұлар деген - нар жігіттер ғой





8

Аяғы жазылды ма, өзінің





9

Олар кешке теледидар қарайды





10

Өнеріңмен өркендей түс





11

Бос шылбырды сүйретіп қайтесің





12

Даңқ үшін, думан үшін қызмет етпе





Жаттығу жұмысы

Жай сөйлемнің

түрлері

мысалдар

хабарлы

сөйлем

сұраулы

сөйлем

лепті

сөйлем

бұйрықты

сөйлем

А

Ә

Б

В

1

Ертеңіне ол Маратпен ұзақ әңгімелесті





2

Кел балалар оқылық





3

Сондай дөрекі мінездің керегі не





4

Өнеріңмен өркендей түс





5

Сумен ойнама - батарсың





6

Сіздер маған өз халқыңызды,қазақ халқын сүюді үйреттіңіздер





7

Түу, бұлар деген - нар жігіттер ғой





8

Аяғы жазылды ма, өзінің





9

Олар кешке теледидар қарайды





10

Өнеріңмен өркендей түс





11

Бос шылбырды сүйретіп қайтесің





12

Даңқ үшін, думан үшін қызмет етпе





Тест

1. Хабарлы сөйлемді көрсетіңіз.

А) Келгеніңе қанша болды

В) Жауап берсең ше

С) Әттең кешігіп қалдың-ау

Д) Балалар далада ойнап жүр

Е)Сен қашан келесің

2.Сұраулық шылаулар арқылы жасалатын сөйлем.

А) Хабарлы

В) Сұраулы

С) Толымсыз

Д) Бұйрықты

Е) Лепті

3. Бұйрықты сөйлемді көрсетіңіз.

А) Көп алғысы көгертер

В) Ақылды адам айтқызбай біледі

С) Дұшпанға тастай қатты бол

Д) Тіл - сарқылмас ғылым

Е) Япырым-ау, қайда сол күндер

4. Қазақ тілінде айтылу мақсатына қарай сөйлем нешеге бөлінеді

А) 4

В) 2

С) 6

Д) 7

Е) 5

5. Адамның көңіл күйін білдіретін сөйлем түрін табыңыз

А) Лепті

В) Жақсыз

С) Жайылма

Д) Жалаң

Е) Сұраулы

6. Лепті сөйлемді табыңыз

А) Жақыныңды жаралама

В) Күн сәулесі шашырап барады

С) Не жазып жүрсіз

Д) Бай болсаң, халқыңа пайдаң тисін

Е) Түу, тауда күн күркірегеніқандай қорқынышты

7. Сын есімнен жасалған баяндауышты табыңыз

А) Қыста салқын суға түскен жөн

В) Солтүстіктен салқын жел есті

С) Тау жақтан ескен самалдың лебі салқын

Д) Жолдасы оған салқын қабақ танытты

Е) Оларды салқын бөлмеге кіргіздік

8. Бастауыш пен баяндауыштың арасындағы сызықша бар сөйлемді табыңыз

А) Ең ежелгі адам Маңғыстау жерінен табылған.

В) Жүз жиырма беске бөлінеді.

С) Жібермесем сағы сынады-ау.

Д) Сендер бақытты адамсыңдар.

Е) Алқапты қақ жарып өзен ағады.

9. Сөйлемді көрсетіңіз

А) Тайлы тұяғымен қалмай.

В) Еңбек ер атандырады.

С) 20 шақты оқушы.

Д) Сен үшін.

Е) Ит терісін басына қаптады.

10. Бастауыш қызметін атқарып тұрған есімшені көрсетіңіз

А) Бұл - Еркебұлан сөзі.

В) Кешікпей Абайлар да аттанады.

С) Келгендер - осы ауылдың адамдары

Д) Орамалың бар ма?

Е) «Тұр орынңнан», - деп әмір етті.

© 2010-2022