- Преподавателю
- Информатика
- Сабақ жоспары Программа ұғымы және оның құрылымы 9-сынып
Сабақ жоспары Программа ұғымы және оның құрылымы 9-сынып
Раздел | Информатика |
Класс | 9 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Утегенова Ш.Б. |
Дата | 17.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
№1 сабақ
Сыныбы _9__Күні_______________Мұғалімі___________
Сабақтың тақырыбы: Программа ұғымы және оның құрылымы.
Сабақтың мақсаты: Паскаль тілінің басқару: шартты және шартсыз көшу, таңдау операторларын оқып үйреніп, программа құру.
Білімділік:
-
Программа ұғымы және оның құрылымы, Паскаль тілінің шартты және шартсыз көшу операторлары туралы түсінік бере отырып программа құруға үйрену;
-
Паскаль тілінің таңдау операторлары туралы түсінік бере отырып программа құруға үйрену;
Дамытушылық:
-
Материалды оқып үйренуде оқушылардың танымдық қызығушылығын дамыту.
-
Өз ойын білдіре алу қабілетін дамыту.
Тәрбиелік:
-
Өз ойын жүзеге асыру, нәтижеге жету іскерлігін ояту.
-
Оқып үйренген білімін қолдана білуге талаптандыру.
Сабақтың типі: Практикалық сабақ (жаңа материалды оқып үйрену және бекіту).
Сабақтың түрі: Дәптерде және компьютерде практикалық жұмыс.
Оқыту әдісі: Көрнекі -түсіндірмелі, практикалық .
Оқыту үлгісі: жеке дара- ұжыммен.
Оқыту құралдары: ДК. Паскаль жүйесі. Оқыту программалары. Дидактикалық материал. Интерактивті тақта.
Оқушылар білуі тиіс:
-
Қандай алгоритм тармақталу деп аталады?;
-
Паскаль тілінің шартты және шартсыз көшу операторларын;
-
Паскаль тілінің таңдау операторларын;
-
Паскаль тілінің шартты және шартсыз көшу, таңдау операторларын қолданып программа құру;
Оқушылар үйренуі тиіс:
-
Тармақталу операторына программа құру;
-
Паскаль тілінің шартты және шартсыз көшу операторларын қолданып программа
құру;
-
Goto, halt операторларына программа құру;
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру:
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Журнал толтыру.
-
Өткен матералды қайталау
-
Оқушылардың алдында сабақтың мақсатын қою
-
Жаңа сабақты түсіндіру. Компьютермен жұмыс.
-
Сабақты бекіту
-
Сабақты қорытындылау
-
Үйге тапсырма
Өткен материалдарды қайталау сұрақтары
-
Құрылымдық операторларға қандай операторлар жатады? Олар неше топқа бөлінеді?
-
Қарапайым және құрылымдық операторлардың айырмашылығы неде?
-
Құрама оператор деп қандай операторды айтамыз?
-
Паскаль тілінде операторлық жақша дегеніміз не?
-
Шартты оператордың қандай түрлері бар?
-
ІҒ операторының жалпы жазылу түрі қандай?
-
Таңдау операторы не үшін пайдаланылады?
-
Case операторының жалпы жазылу түрі кандай?
Компьютермен жұмыс.
№1. Екі санның үлкенін табатын программа құр
program max1;
var a, b, max: integer;
Begin
readln(a, b);
if (a>b) then max:=a else max:=b;
writeln('max=' ,max);
end.
№2. Үш санның үлкенін табатын программа құру керек.
program max2;
var a, b, c, x, max: integer;
Begin
readln(a, b, c);
if (a>b) then x:=a else x:=b;
if (x>c) then max:=x else max:=c;
writeln('max=' ,max);
end.
№3. Екі санның кішісін табатын программа құру керек.
program min3;
var a, b, min: integer;
Begin
readln(a, b);
if (a then min:=a else min:=b;
writeln('min=' ,min);
end.
№4. үш санның кішісін табатын программа құру керек.
program min;
var a, b, c, x, min: integer;
Begin
readln(a, b, c);
if (a then x:=a else x:=b;
if (x then min:=x else min:=c;
writeln('min=' ,min);
end.
№5. Үш кесіндінің a, b, c ұзындықтары берілген. Егер бұл үш кесіндіден үшбұрыш құру мүмкін болса, онда оның периметрін және ауданын табыңдар.
Program e5;
var a, b, c: integer;
p1, p, s: real;
Begin
readln(a, b, c);
if (a+b>c) then p1:= a+b+c;
p:= (a+b+c)/2;
s:= sqrt(p*(p-a)*(p-b)*(p-c));
writeln('p1=' ,p1:5:2);
writeln('s=' ,s:5:2);
End.
№6. Адам жасына қарап, оларды әлі мектепке бармаған, мектеп оқушысы, жұмысшы, зейнеткер деген төрт топтың біріне жатқызатын программа құрыңдар. Адам жасы пернетақтадан енгізіледі.
Program e6;
var x: integer;
Begin
Writeln('adam jasin engiz');
readln(x);
if (x<=6) then writeln('ali mektepke barmagan') else
if (x>6) and (x<=17) then writeln('mektep okushisi') else
if (x>17) and (x<=58) then writeln('jumisshi') else
writeln('zeinetker');
End.
№ 7. Екі сан берілген. Егер бірінші санның абсолют шамасы екінші санның абсолют шамасынан артық болса, онда біріншісін бес есе азайту керек, әйтпесе екі санды да өзгеріссіз экранға шығару керек.
Program e7;
Var x, y: real;
Begin
writeln('x, y-?');
readln(x, y);
if abs(x)> abs(y) then x:= x/5;
writeln(x:5:2, y:5:2);
readln;
End.
№ 8. Пернетақтадан трамвай билетінің нөмірі (1 орынды 6 сан) енгізіледі. Билеттің "бақытты" нөмір болатынын анықтаңдар. Бақытты билеттің алдыңғы 3 цифрының қосындысы соңғы 3 цифрының қосындысына тең болады.
Program e8;
var x, y, z, r, k, t, s, n: integer;
Begin
readln(x, y, z, r, k, t);
s:=x+y+z;
n:=r+k+t;
if s=n then writeln('bakitti nomer') else writeln('bakitti nomer emes');
End.
Сабақты бекіту сұрақтары
-
Шартты оператордың қандай түрлері бар?
-
IF операторының жалпы жазылу түрі қандай?
-
Таңдау операторы не үшін пайдаланылады?
-
CASE операторының жалпы жазылу түрі қандай?
-
Writeln('s=' ,s:5:2); операторындағы 5 және 2 цифрлары нені білдіреді?
-
Қандай жағдайда программада IF операторы екі рет қолданылады?
Үй тапсырмасы: 89-90 бет, 12, 13 жаттығулар.
Тексерген_____________