- Преподавателю
- Информатика
- По информатике Беттерді багандарга бөлу 6-сынып
По информатике Беттерді багандарга бөлу 6-сынып
Раздел | Информатика |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Досмалова Г.А. |
Дата | 30.08.2015 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Пәні: ИНФОРМАТИКА Класс: 6а
Күні: 05.02.2015
Мұғалімі: Досмалова Гүлжанар
ТАҚЫРЫПТЫҚ ЖОСПАР
Сабақтың тақырыбы: Беттерді бағандарға бөлу
Сабақтың типі: аралас сабақ (І кезең - 5 минут; ІІ кезең - 25 минут; ІІІ кезең - 15 минут)
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларды мәтіндік процессормен жұмыс жасау барысында беттерді бағандарға бөлу түрлерін, қолданылуын меңгерту;
-
Оқушыларды компьютерлік, ақпараттық, программалық сауаттылыққа, шығармашылық ізденімпаздыққа баулу мақсатында тапсырмалар беру арқылы тәрбиелуе;
-
Әрбір оқушының үш деңгейлік тапсырмаларды біртіндеп орындауына жағдай жасау арқылы оның қабілетіне сәйкес жеке құзырлылығын дамыту.
Сабақтың мазмұны:
І - ІІІ кезеңдік тапсырмалар (төменде оқушының жұмыс дәптерінде және мұғалімге арналған жауаптар - кілтінде берілген)
Сабақтың әдіс-тәсілі:
І кезеңде: Бос орынға қажетті сөздерді жазып, сөйлемді толықтыру;
ІІ кезеңде: а) кітаптан өз бетімен ізденіс әдісі;
б) практикада бекіту әдісі;
в) дискуссия.
ІІІ кезеңде: үш деңгейлік тапсырмаларды өз бетімен біртіндеп орындату арқылы
бағалау әдістері.
Көрнекіліктер:
І кезеңде: жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал», мұғалім мен оқушының жеке
журналдары;
ІІ кезеңде: а) оқулық, слайдтар, интерактивті тақта;
б) оқулық, жұмыс дәптері;
в) оқулық, жұмыс дәптері, интерактивті тақта.
ІІІ кезеңде: жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал», мұғалім мен оқушылардың
жеке журналдары.
Сабақтың өту барысы:
І кезеңде: а) ұйымдастыру;
б) үй тапсырмасын тексеріп, «ашық журналға» белгілеу;
в) «Көпір» тапсырмаларын тексеру;
ІІ кезеңде:
а) оқушылардың топта өз бетімен жұмыс дәптерінде берілген жетелеуші тапсырмаларға
оқулықтан жауап іздеуі ;
б) интерактивті тақтамен, оқушымен жеке жұмыс;
ІІІ кезеңде:
Дұрыс орындалған деңгейлік тапсырмаларды мұғалімнің тексеруінен кейін оқушылардың өзіне тақтадағы «ашық журналға» белгілеп отырғызу. Үш деңгейді толық орындаған оқушыларға төртінші дейгей тапсырмаларын орындату.
ЖҰМЫС ДӘПТЕРІ
Тақырыбы: Беттерді бағандарға бөлу
Ұйымдастыру кезеңі
ІІІ кезең
Деңгейлік тапсырмалар
І деңгей (5 балл)
Теориясы: «Білу»
І. Тест жұмысына жауап бер:
-
Артығын таңдаңдар. Тізімдермен жұмыс қай кезде қолданылады ?
а) жұмыс жоспарын құрғанда б) әңгіме мәтінін тергенде
в) құжаттың мазмұнын құрғанда с) мектептегі сабақ кестесін құрғанда
-
Үлгіде берілген қандай тізім?
-
Информатика
-
Математика
-
Физика
а) маркерленген б) нөмірленген в) деңгейлі с) аралас
-
Тізімнің түрін анықтаңдар:
Табиғи - ғылыми пәндер
-
Алгебра
-
География
а) деңгейлі б) маркерленген в) нөмірленген с) аралас
-
Жолақтың тізімдермен жұмыс істеуге мүмкіндік беретін бөлімі қайсы ?
а) Басты - Абзац б) Басты - Қаріп в) Кірістіру - Тізім с) Бетті белгілеу - Тізім
5. Тізіммен орналастырылған мәтін теру үшін ең әуелі не істеу керек ?
а) тізімнің түрін таңдау
б) қаріптің түрін таңдау
в) мәтінді ерекшелеу
с) нөмірлеуді орнату
жауабы:
сұрақ №
1
2
3
4
5
Жауабы
ІІ деңгей : (5 балл + 4 балл = 9 балл)
Теориясы:
«Түсіну»
ТҮСІНДІР:
Бетті бағанға бөлуде алдын ала теріліп қойылған мәтінді де бағандарға бөлуге болады ма, әлде алдымен бетті бағандарға бөліп алуымыз керек пе? Түсіндір.
Жауабы:
-
Бетті бағанға бөлуде алдын ала теріліп қойылған мәтінді де бағандарға орналастыруға ____________ және алдымен ______________ бөлінуін _______________ алып, одан кейін ______________ мәтін _____________ болады.
Практикасы:
«Қолдану»
ТӘЖІРИБЕЛІК ТАПСЫРМА:
В деңгейі:
-
Мәтіндік процессорды іске қос;
-
Бетті АЛЬБОМ БЕТІ бойынша орналастыр;
-
2 бағанға бөл;
-
Беттің сол жақ бөлігіне символдар топтамасынан кітаптың ( ) және қаламның () символын кірістір;
-
Енгізілген кітап пен қалам бейнесіне пішімдеу әрекеттерін орында;
-
Беттің оң жақ бөлігіне «Кітап, оқу, өнер, білім» туралы 5 мақал-мәтел енгізіңіздер;
-
Шрифт - 16 пт, тілін - Times New Roman етіп орналастыр;
-
Әр жолды әр түрлі түске өзгерт.
-
Файлды «БУКЛЕТ» деген атпен өз бумаларыңда сақта.
ІІІ деңгей (5 балл + 4 балл+ 3 балл = 12 балл)
Теориясы: «Жинақтау»
СӨЗЖҰМБАҚ
(берілген сұрақтарға жауап бере отырып, сөзжұмбақты толтырыңыздар)
-
Мәтіннің бағандарға дұрыс бөлінбеуіне әкелетін кез келген әрекетті түзету үшін ТЕЗ ҚОЛ ЖЕТКІЗУ тақтасынан қандай команда орындалады?
-
Бағандар арасындағы арақашықтық қалай аталады?
-
Қарапайым құжаттан көпбағанды мәтін алу үшін қандай команданың сұхбат терезесі қолданылады?
-
Пішімдеу командалары қандай бұйрық арқылы орындалады?
-
батырмасының қызметі:
-
Мәтінді бағандарға бөлуден бас тарту үшін БЕТТІ БЕЛГІЛЕУ бұйрығынан қандай команда орындалады?
-
батырмасы қалай аталады?
-
батырмасының қызметі.
-
1
Б
2
А
3
Ғ
4
А
5
Н
6
Д
7
А
8
Р
Практикасы:
«Қолдану»
ТӘЖІРИБЕЛІК ТАПСЫРМА:
С деңгейі:
-
Мәтіндік процессорды іске қос;
-
Бетті АЛЬБОМ БЕТІ бойынша орналастырып, 4 бағанға бөл;
-
1- бағанға - маркерленген тізім бойынша компьютер құрылғыларының атын жаз;
-
2-бағанға - нөмерленген тізім бойынша ақпараттың өлшем бірліктерін жаз;
-
3-бағанға 1-бағандағы тізімнің көшірмесін орналастыр;
-
4 - бағанға 2 -бағандағы тізімнің көшірмесін орналастыр.
Практикасы:
«Баға беру
СҰРАҚҚА ЖАУАП БЕРЕ ОТЫРЫП, ӨЗ ОЙЛАРЫҢЫЗДЫ АЙТЫҢЫЗДАР:
СЕН ҚАЛАЙ ОЙЛАЙСЫҢ?
Мәтінді немесе оның бөліктерін бірнеше бағанға орналастыру үшін БЕТТІ БЕЛГІЛЕУ - БАҒАНДАР батырмасы қолданылады. Бетті бағандарға бөлгенде бағандардың мөлшерін бір-бірінен тәуелсіз етіп орналастыруға болады ма? Сен қалай ойлапйсың?
Жауабы:
Менің ойымша, ____________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________