Ашық сабақ Абзац, шегіністер және интервалдар 5-сынып

Раздел Информатика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Күні:

Сынып:5
Сабақтың тақырыбы: Абзацтар, шегіністер және интервалдар
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Мәтінмен жұмыс барысында абзацтар, шегіністер, интервал ұғымымен, батырмаларымен таныса отырып жұмыс жасап үйрену.
Дамытушылық: Оқушылардың білімін арттыру, заман талабына сай жаңа технологияларды меңгерте отырып құзыреттілігі терең оқушыларды дайындау.
Тәрбиелік: Еңбекқорлыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Пән аралық байланыс: Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, оқулық, презентация, үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Үй тапсырмасын пысықтау.
4. Тақырыпты ашу.
5. Жаңа сабақ.
6. Практикалық бөлім.

7. Жаңа сабақты бекіту.
8. Оқушыларды бағалау.
9. Үйге тапсырма беру.
1. Ұйымдастыру: Оқушыларды түгендеп, сабақ құралдарын тексеру.
2. Үй тапсырмасын тексеру: Тест жұмысы арқылы тексеру.
1. Кегль - ол
А) қаріптің сырт пішімі
В) қаріптің мөлшері
С) абзацтың элементі
Д) пішімдеу сызғышындағы маркер
2. Символдар тізімдемесін, оның ішінде пернетақтада жоқтарында, экранда көрсетуді келесі бұйрықтар немесе сұхбаттық терезелер көмегімен жүзеге асыруға болады.
А) Кірістіру - Символ бұйрығы
В) Тіркеме парақ жолағының
С) Абзац сұхбаттық терезесі
Д) Қаріп сұхбаттық терезесі
3. Сендер мәтінді экранға қарамай тердің делік. Біраз уақыттан кейін CapsLock пернесінің басулы тұрғанын көріп қалдыңдар. Ары қарай қандай әрекет жасайсыңдар?
А) Мәтінді қайта тереміз
В) Емле қателерін тексеруді қолданамыз
С) Регистр батырмасының көмегімен бас және жай әріптердің кезектесіп орналасуын ретін «Сөйлемдегідей» тәртібіне өзгертеміз
Д) Басты - Қаріп сұхбаттық терезесінде Регистр ажыратып қосқышын жалғаймыз.
4. Сиректетіп теру үшін не істеу керек?
А) Абзац сұхбаттық терезесін шақырып, Қосымша тіркеме парағына ауысамыз және «Интервал» тізімінен «сиректетілген» параметрін таңдаймыз
В) жолақтың Басты - Қаріп тіркеме парағында тиісті батырманы қосамыз
С) Символдарды арасына бос орын қосып тереміз
Д) Қаріп сұхбаттық терезесін шақырып, Қосымша тіркеме парағына ауысамыз және «Интервал» тізімінен «сиректетілген» параметрін таңдаймыз
5. «Х2» мәтінін теру үшін қандай батырманы басу керек?
А) жоласты белгісін
В) жолүсті белгісін
С) форматты тазалау
Д) Кірістіру - Символ - Басқа символдар бұйрығын.

3 Үй тапсырмасын пысықтау: Қосымша сұрақтар қою арқылы пысықтап сұрау:
1. Пернетақтада жоқ символды кірістіруге көмектесетін бұрық қандай?
2. Қаріптің қандай баптауларын өзгертуге болады?
3. Ерекшеленген фрагменттегі кіші әріптерді бас әріптерге қалай өзгертуге болады?
4. Кегль деген не?
5. Қаріптің тізімде жоқ мөлшерін қалай орналастырамыз?
6. Символаралық интервал деген не?
7. Мәтінді қалай түрлі түсті етуге болады?
8. Қаріптің жоғарғы және төменгі регистрлері не үшін керек?
9. Меңзерді жылжытуға арналған пернелер комбинацияларын атаңдар?
10. Мәтінді сауатты теру үшін қандай ережелерді алған жөн?
11. Мәтіннің фрагменттерін ерекшелеудің қандай тәсілдерін білесіңдер?

4. Жаңа сабақ: Абзацтар, шегіністер және интервалдар.
Пішімдеу ағымындағы абзацқа немесе мәтіннің ерекшелеген фрагментіне қолданылады. Мәтінді пішімдеу сызғышымен, жолақтың басты - абзац немесе Абзац бұрынғы сұхбат терезесінің мәзірі бұйрықтарының көмегімен пішімдеуге болады.
- Тізімдер құру туралы басқа сабақтарда айтылады.
- ағымдағы абзацта мәтінді түзету: сол жақ шеті бойынша, ортасы бойынша, оң жақ шеті бойынша, екі жақ шеті бойынша.
- абзацтағы шегіністі азайту(ұлғайту).
Жолақтың басты - абзац тіркеме парағындағы бұйрықтардың көмегімен кез келген мәтіндегі түзеу мен шегіністерді өзгертіңдер. Шегіністерді өзгерткенде пішімдеу сызғышына назар аударыңдар.
Абзацтың ішіндегі жоларалық интервалды баптау. Тура сол баптаулар Абзац бұйрығының сұхбат терезесінде бар.

Практикалық кезең
ҚОЛДАНУ - 15 мин
Дарындылық, жас ерекшеліктеріне сай деңгейлік тапсырмалар Компьютермен жұмыс:
А деңгейі
1.«Вирус» құжатын ашыңдар.
2. Оны толықтырыңдар.
3. Мәтінді төменде ұсынылған түрде теріңдер. Түзеуге, азат жол шегіністеріне және әріптерге назар аударыңдар.

Сергіту сәті.

Логикалық тапсырма: неше үшбұрыш бар?

Жауабы: 12

Сабақты қорытындылау: «Иә немесе жоқ» ойыны.

Бағалау: бағалау парағы арқылы әр қайсысының бағаларын айтып кету.

Үйге тапсырма: § 18 оқу, бақылау сұрақтарына жауап беру.

© 2010-2022