Қапшықтар мен таңбашалар құру

Сабақтың тақырыбы: Қапшықтар мен таңбашалар құру.Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қапшықтар мен таңбашалар құрудың әр түрлі жолдарын үйретуДамытушылық : Алған білімдерін практикада шығармашылықпен қолдана білуге дағдыландыру, білім-білік дағдыларын жетілдіруТәрбиелік: Ұлттық тәрбие негізінде ата тегін білуді оқушы бойына сіңіру, рухани байлыққа тәрбиелеуСабақтың түрі: АраласСабақтың әдісі: Көрсете баяндау,ойын практикумСабақтың жабдықталуы: Дербес компьютер,слайд,кодоскоп,үлестірмелі карточкалар...
Раздел Информатика
Класс 7 класс
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:



Сабақтың тақырыбы: Қапшықтар мен таңбашалар құру.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қапшықтар мен таңбашалар құрудың әр түрлі жолдарын

үйрету

Дамытушылық : Алған білімдерін практикада шығармашылықпен қолдана

білуге дағдыландыру, білім-білік дағдыларын жетілдіру

Тәрбиелік: Ұлттық тәрбие негізінде ата тегін білуді оқушы бойына

сіңіру, рухани байлыққа тәрбиелеу

Сабақтың түрі: Аралас

Сабақтың әдісі: Көрсете баяндау,ойын практикум

Сабақтың жабдықталуы: Дербес компьютер,слайд,кодоскоп,үлестірмелі

карточкалар,тест,бүктеме

Пәнаралық байланыс: Тарих,орыс тілі,қазақ тілі

Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ.Білімді тексеру кезеңі

ІҮ.Мақсат қою кезеңі

Ү.Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі

ҮІ.Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі

ҮІІ.Бекіту,бағалау кезеңі

ҮІІІ.Үйге тапсырма беру кезеңі


  1. Ұйымдастыру кзеңі

    • Техника даярлығы;

    • Оқушылар даярлығы;

    • Оқушыларды түгендеу;

    • Оқушылардың зейінін сабаққа аудару;


  1. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

Сұраққа жауап бере отырып, жасырылған сөзді табу ойыны, сағат тілімен оқу.

1.Қапшық ұғымы;

2.Қапшықтар иерархиясы

3.Файл ұғымы,

4.Файл дты , кеңейтілүі,

5 Файл типінің түрлері,

6.Қапшық түрлері

Осы сұрақтарға дұрыс жауап бере отырып, әрбір ұяшық ретімен ашылып , жасырынған әріптер арқылы сағат тілімен көрсетілген сөзді оқимыз .

ІІІ. Білімді тексеру .

Слайдта жазылған тест тапсырмалары арқылы білімдерін тексеру.

  1. Белгілі бір файлды көрсетіп тұратын арнаийы белгілерді не деп атайды?

А. Таңбалар

В. Белгілер

С. Қапшықтар

Д. Объект

Е. Файлдар

  1. Программалар арқылы құралған қапшықтар қандай қапшыққа

жатады?

А. Жұмыс қапшығы

В. Жүйелік қапшығы

С. Файл типіне

Д. Жүйе қапшығы

Е. Барлығы дұрыс

1.2 Бумалардың түрі?

А. Жүйелік, жабық

В. Жұмыс, объект

С. Жүйелік, жұмыс

Д. Жабық, жаңа

Е. Жаңа, тік

1.4 Барлық буманың аналық бумасы?

А. Менің құжаттарым

В. Себет

С.Ана бумасы

Д. Файлдар

Е. Жұмыс үстелі

1.5. Файлдың аты қанша символдан тұрады?

А. 7

В. 8

С. 3

Д. 15

Е. 4

2. Сәйкесін тап

Типі

Қолданбалар тізімі

1

.3

Блокнот қолданбасының құжаты

2

.doc

Фонограф қолданбасының дыбыстық файлы

3

.txt

Paint Графикалық қолданбасының суреті

4

.wav

Word және WordPad мәтіндік редакторының құжаттары

5

.avi

Бейне-клип

6

.xls

PowerPoint қолданбасының тұсау кесері

7

.ppt

Excel кестелік процессорының құжаттары

ІҮ. Мақсат қою

Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен міндеттерін хабарлау, жаңа тақырыбты оқып үйренудің практикалық қажеттілігін көрсету, яғни белгісі бойынша файлдарды бірлестіру, топтау, қапшық құру, біріктіру.

Ү. Жаңа сабақты тусіндіру кезені


  • Жаңа қапшық құрудың екі тәсілін үйрету;

1-тәсілі

1. Жұмыс столында мауыстың /тышқанның/ оң жағын басу;

2. Құру /Создать/- Қапшық /Папку/ командасын таңдау;

3. Жаңа қапшыққа ат беру;

4. Enter пернесін басу

2- тәсілі

1. Менің құжаттарым қапшығын ашу;

2. . Құру /Создать/- Қапшық /Папку/ командасын таңдау;

3. Жаңа қапшыққа ат беру;

4. Enter пернесін басу


  • Таңбаша құрұдың екі тәсәлін үйрету

1- тәсілі

1. Белгіше қоятын объектіде мауыстың оң жақ батырмасын шертеміз;

2. Шыққан менюден Создать ярлык командасын таңдаймыз;

3. Пайда болған таңбашаны қажетті орынға қоямыз

2- тәсілі

1.Белгіше қоятын объектінің қапшығын ашу;

2. Мауыстың оң жақ батырмасын шерту;

3. Создать ярлык командасын таңдау;

4. Создать ярлык / таңбаша құру/

Терезесіндегі командалық строкада /қатарда/ жолын көрсету;

5. Немесе /Обзор/ белгішесін шерту арқылы іздеп табу

Жұмыс үстелі

Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.

Қоржын

Менің компьютерім

Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.

Басқару тақтасы

Принтерлер

А:

С:

D:

Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.

Таңбалар

Файлдар

Қапшықтар

Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.

Қапшықтар мен таңбашалар құру.Қапшықтар мен таңбашалар құру.*** *** ***

Файлдар

Таңбашылар


  • Қапшықтардың ішіне қапшықтарды шексіз кірістіре беруге болады.

Мысалы:

  1. Жеті ата атындағы қапшық құру және немере қапшығына таңбаша құруды үйрету;

  2. Бір оқушының жеті атасының атына кірістірілген қапшық және өз атыңдағы қапшыққа белгіше құруды үйрету;

ҮІ. Жаңа сабақты түсінгенін тексеру кезеңі

Сұрақ жауап

  • Қапшық дегеніміз не?

  • Ярлық /таңбаша/ дегеніміз не?

  • Қапшық құрудың неше тәсілі бар, қапшық құру алгоритмін айт?

  • Ярлык /таңбаша/ құрудың неше тәсілі бар, ярлык /таңбаша/ құру алгоритмін айт?

ҮІІ. Бекіту, бағалау кезеңі

  • Жаттығуларды орындау

  • Өзіңнің жеті атаңа қапшықтар иерархиясын құр

  • Әкең атындағы қапшыққа ярлық /таңбаша / құр

ҮІІІ. Үйге тапсырма беру кезеңі

Информатикадан өткен бір тарауының құрылымдық сызбасына қапшықтар және

бір тақырыбына жарлық құру.





© 2010-2022