Циклдық операторларға есеп шығару

Раздел Информатика
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Алматы қаласы

Әуезов ауданы

№175 «Жаңа Ғасыр» гимназиясы









Ашық сабақ

Тақырыбы:Циклдық операторларға есеп шығару

Өткізген: Дүйсембиева Г. Р.

информатика мұғалімі



2014-2015 оқу жылы

Күні Пәні Информатика Сынып 9 «А»Сабақ реті 22 Тексерген

Сабақтың тақырыбы: Циклдық операторларға есеп шығару

Сабақтың мақсаты: Өткен сабақта алған теориялық білімімізді практикада пайдалану

Сабақтың міндеттері: 1. Білімділік : Белгілі бір әрекеттер тізбегі бірнеше рет қайталанатын болса, онда циклдік алгоритмдерді қолдананып, есептерді шешу керектігін оқушыларға түсіндіру.

2. Тәрбиелік: Оқушыларды білім мен біліктілікке тәрбиелеу. Оқушылар техникалық қауіпсіздік ережесін сақтай отырып еңбекке баулу.

3. Дамытушылық. Оқушылардың Паскаль программалау тілінде есеп шығару мүмкіндіктерін, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;

Сабақтың түрі: Жаңа білімді бастапқы оқып үйрену және есте сақтау іс-әрекеттерінің тәсілдері(дәріс, киносабақ, саяхат сабақ, әңгімелесу, сырттай саяхат және т.б).

Білімін және іс-әрекет әдістерін жетілдіру(практикум, семинар, «ашық ойлар» сабағы, «брейн-ринг ойыны, тренинг сабақ, өзіндік жұмыс, т.б»).

Білім және іс-әрекет тәсілдерін кешенді қолдану(әңгімелесу және практикалық сабақ, дәріс және тренинг(бірінші және екінші түрдің өзара үйлесуі))

Білім мен іс-әрекет тәсілдерін жүйелеу және қорытындылау(бірінші және екінші түрдің үйлесуі)

Білімді және іс-әрекет әдістерін тексеру, бағалау, түзету сабағы(бақылау жұмысы, диктант, мазмұндама, шығарма, тестілеу)

Сабақтың әдісі: 1. Оқытудың түсіндірме-бейнелеу әдістері: семинарлар, әңгіме,оқу материалымен өзіндік жұмыс

2. Репродуктивті әдіс: жаттығуларды орындау,практикум,бағдарламаланған оқыту,дағдыларды жаттықтыру.

3. Проблемалық-ізденушілік оқыту әдістері: проблемалық мазмұндау,жартылай ізденушілік,зерттеушілік, миға шабуыл 4. Оқытудың коммуникативтің әдістері: талқылау, пікірталас,диалог, «ызылдаған топтар», «қар кесегі»,жобалар әдісі,тұсаукесерлер.

5. Рольдік ойындарды қолдана оқыту әдістері: іскерлік ойын,рольдік ойын,ұйымдастыру-әрекеттік жаттығулар, ұйымдастыру-ойлау ойындар,аквариум, нақты жағдайды саралау(кейс-стади)

Таным қызметін ұйымдастырудың үлгісі:

1. Жекелік үлгі - танымдық қызметтер оқушының өз күшімен орындалады.

2. Жан-жақтылы- барлық оқушылар үшін жалпы міндет қойылған кезде пайдаланылады.

3. Топтық - жалпы міндеттен туындаған мақсатты шешу жолында топ түрінде

әрекеттеніп, жауап топ ішінде жинақталады.

4.Ұжымдық форма - ұжым өзінің әр мүшесін немесе әр мүше өз ұжымын оқыту, тәрбиелеу, дамыту әрекетіне келеді.

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы: интерактивті тақта, компьютер, флипчарт, оқулық

Пәнаралық байланыс: математика

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. Үй тапсырмаларын тексеру кезеңі.

  1. Қатесін тап

  2. Полиглот

  3. Сәйкесін тап

  4. Сұрақ-жауап

3. Топ аттарынтаныстыру

4. Сергіту сәті

5. Практикалық жұмыс

6. Тест сұрақтары

7. Білімді бағалау кезеңі

8. Рефлексия кезеңі

9. Үй тапсырмасы туралы мәлімет беру кезеңі

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Салемдесу

Сыныпты топқа бөлу

2. Үй тапсырмаларын тексеру кезеңі.

  1. Қатесін тап

Циклдық операторларға есеп шығару


  1. Полиглот

Циклдық операторларға есеп шығару


  1. Сәйкесін тап

Циклдық операторларға есеп шығару

3. Топ аттарын таныстыру (қосымша ақпарат ресурстар таратылады)

Паскаль тілінің шартты алдын ала тексеретін қайталау операторы - WHILE.


Көп жағдайда аргументтердің әртүрлі мәні бойынша алгоритмнің белгілі бір бөліктерін бірнеше рет қайталауға тура келеді. Осындай процестерді ұйымдастыру үшін циклдық құрылымды алгоритмдер - қайталау операторлары қолданылады.

Цикл деп программадағы қайталанатын әрекетті айтады. Паскаль тілінде қайталау процесін жүзеге асыратын циклдік операторлардың үш түрі бар: арифметикалық цикл - FOR, шартын алдын ала тексеретін цикл - WHILE , шартты соңынан тексеретін цикл - REPEAT операторлары.

WHILE операторы. Алдын ала берілген шарт бойынша қайталуды жүзеге асыратын бұл оператор WHILE (оқылуы: уаил, аударылуы: әзірше) және DO (оқылуы: ду, орындау болып аударылады) түйінді сөздері қолданылып аударылады.

Цикл қайталанар алдында, логикалық өрнектің мәні тексеріледі. Егер True (ақиқат) болса, онда цикл денесі қайталанып орындалып отырады. Керісінше False (жалған) болса, циклдің орындалуы аяқталып, WHILE операторынан кейінгі жолдар орындалады.

Егер, ең басында өрнектің мәні False (жалған) болса, онда цикл бір ретте орындалмайды.

Мысалы: y = 3x+1, мұндағы х, -1 мен 2 аралығындағы сандарды қабылдайды, қадамы 0,5 тең.

Program eseptey;

Var x, y : real ;

Begin X:=-1;

While x<=2 Do

Begin Y:=3*x+1

Writeln (' x=',x , ' ' , 'y=' , y) ;

X: = x+0.5;

End;

End.

Паскаль тілінің шартты соңынан тексеретін қайталау операторы - REPEAT.

REPERAT қайталау (цикл) операторы While операторына ұқсас, айырмашылығы - қайталану шартs цикл соңында тексеріледі, сондықтан ол кем дегенде бір рет орындалатын болады. Екінші өзгешелігі - цикл тұлғасы шарт жалған болғанда қайталанып, ол ақиқат болған кезде циклді орындау доғарылады (While операторында керісінше болған).

Бұл оператор REPERAT (оқылуы: рипит, қайталау болып аударылады) және Until (оқылуы: антил, дейін шейін болып аударылады) түйінді сөздерді пайдаланып орындалады.

Жазылу үлгісі

REPEAT

Циклдық операторларға есеп шығару;

Циклдық операторларға есеп шығару;

Циклдық операторларға есеп шығару;

Циклдық операторларға есеп шығару;

Циклдық операторларға есеп шығару;

Мұндағы: REPERAT(қайталау) және Циклдық операторларға есеп шығару(дейін) -қызметші сөздер;

Циклдық операторларға есеп шығару- логикалық типті өрнек;

Орындалу тәртібі

  1. Алдымен REPEAT сөзінен кейінгі операторлар тізбегі орындалады;

  2. Циклдық операторларға есеп шығарусөзінен кейінгі шарт тексеріледі;

  3. Егер, өрнектің мәні False (жалған) болса, онда цикл қайталанады, True (ақиқат) онда цикл аяқталады.

Begin ….. End операторлық жақшаларды қолданбасада болады, себебі мұнда операторлар REPERATЦиклдық операторларға есеп шығару аралығында жазылып сол жақшалардың функциясын орындап тұр.

Мысалы: y= 3х+1, мұндағы х - 1 мен 2 аралығындағы сандарды қабылдайды, қадамы 0,5 тең.

program eseptey;

var x,y: real;

begin x:=-1;

repeat y:=3*x+1;

writeln ('y=',y);

x:=x+0.5;

Until x>2

end.

. Паскаль тілінің параметрлі қайталау операторы - FOR


FOR операторы. Егер алгоритмде қайталану саны алдын ала белгілі болған жағдайда FOR операторы қолданылады. Бұл оператор параметрлі цикл операторы деп те аталады.

Жазылу үлгісі

FOR <цикл параметрі>:=n1TO n2 DO

< цикл денесі>

FOR <цикл параметрі>:=n2 DOWNTO n1 do

<цикл денесі>;

Мұндағы FOR (үшін), DO (орындау), TO (дейін)- қызметші сөздер;

<Цикл параметрі> -циклді басқару айнымалысы, Integer типті (немесе кез келген реттелген тип). n1,n2- цикл параметрінің бастапқы және соңғы мәндері, (типі циклді басқару айнымалысымен сәйкес). (кері арай DOWN төмен TO дейін). Егер қадам +1-ге тең болса, онда операорда ТО , ал қадам -1 -ге тең болса, онда DOWNTO сөзі қолданылады.

FOR операторының орындалу тәртібі

Ең алдымен бастапқы мән есептеліп цикл параметріне меншіктеледі. Содан кейін мына әрекеттер қайталанады:

  1. <цикл параметрі><=n2- шарт тексеріледі, егер шарт орындалса, онда:

  2. -цикл денесіндегі операторлар орындалады;

  3. -цикл параметріне 1 қосылып, 1-ші пунктқа оралады;

(DOWNTO болса, < цикл пароаметрі >>=n2 тексеріліп, цикл параметрі -1-ге өзгеріп отырады) ;

  1. Егер шарт орындалмаса, онда FOR операторы жұмысын аяқтайды;

    1. Басқарушы айнымалы мәндерінің өзгеру диапозонын және цикл ішіндегі оператордың қайталану санын;

    2. Айнымалы мәндерінің өзгеру бағытын;

    3. әрбір қайталану сайын орындалатын іс-әрекеттерді.

Мысалы: 1-ден 100 -ге дейінгі сандардың қосындысын табу керек.

program kosindi;

var i,s:integer;

begin s:=0;

FOR i:= 1 to 100 do

s:=s+1;

writeln ('s=',s);

end.

4. Сергіту сәті

Циклдық операторларға есеп шығару

5. Практикалық жұмыс(карточкалар таратылады)

№1. 1-ден n - ге дейінгі сандардың квадраттарының қосындысын табатын программа құру керек.

Program kvadrat;

Var s, i , n: integer;

Begin

WriteLn (' n = ') ;

Readln (n);

I:=1;

S:=0;

While i<=n do

Begin S:=S + sqr (i);

I:= i+1;

WriteLn (' S=' , S);

End;

End.

№2. Y= ex sinx+cosx функциясының мәндерінің [a, b] аралығында h қадамы бойынша өзгеру кестесін құратын программа құрыңдар.

Program y- tap;

Var x, y, a, b, h: real;

Begin

WriteLn (' a , b , h -? ');

ReadLn (a, b , h);

X:= a;

While x<= b do

Begin

Y:=exp (x) * sin (x) + cos(x);

WriteLn ('x=', x:5:2, ', ' , y= ', y:5:2);

X:=x+h;

End;

End.

№3. Х € [1; 3] аралығындағы 0,2 қадаммен өзгергендегі y= Циклдық операторларға есеп шығаруфункциясының мәнін тап.

Program esep;

Var x, y: real;

Begin

X:=1;

While x<=3 do

Begin y:=sqrt (x+1)-1/x;

Writeln (' x=' , x, 'y=', y);

x:=x+0.2;

end;

readln;

end.

№4 Р=1*2*3 … * NN! факториалды табу программасын жаз.

Program fakt;

VarI , n , p: integer;

Begin

WriteLn( ' n= ');

ReadLn (n) ;

I: = 1;

P:= 1;

Repeat

P:= p*1;

I:= i+1;

Until i>n;

Writeln (p:4);

End.

№5. у =3x+1 x €[1 ; 2 ], h =0,5 өрнегін WHILE, REPEAT операторларын пайдаланып программа құр.

Program y-tabu;

Var x , y : real ;

Begin

X:=-1;

Repeat

Y: = 3*x+1;

WriteLn (' y = ' , y);

X:=X+0,5;

Until x>2;

End.

№6. x €[1 ; 3 ] аралығында 0,2 қадаммен өзгергендегі y= Циклдық операторларға есеп шығару функциясының мәнін тап.

Program esep;

Var x, y: real;

Begin

X:=1;

repeat

y:= sqrt (x+1)-1/x ;

Writeln( x:3, y:5);

x:=x+0.2;

until x>3

readln;

end.

№7. 1- ден 100-ге дейінгі сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program san;

Var i: integer;

Begin

Wtiteln (' 1- den 100- gedeinbutin san');

Writeln;

For i:=1 to 100 do

Write (i:4);

End.

№8. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрыңдар.

Program jup;

Var i: integer;

Begin

Writeln ('30-dan 10-ga deingijup san');

For i:=30 downto 10 do

If I mod 2=0 then

Writeln (i);

End.

№9. 1- ден 100 -ге дейінгі тақ сандардың және жұп сандардың қосындыларын табудың программасын құру керек.

Program tak and jup

Var I, s, s1: integer;

S:=0; S1:= 0;

For i:=1 to 100 do

Begin

If I mod 2 = 0 then s:=s+I else s1:=s1+I;

Writeln (' s=', s, ' , ' , 's1= ', s1);

End;

End.

№10. 5- тен 1-ге дейінгі сандардың қосындысын есептеу керек.

Program kosindi;

Var I, s:integer;

Begin

S:=0;

For i:=5 downto 1 do

S:=S+I;

Writeln ('s = ', s);End.

7. Білімді бағалау кезеңі

8. Рефлексия кезеңі (екі жұлдыз бір тілек)

9. Үй тапсырмасы туралы мәлімет беру кезеңі

№ 3,4 есеп 70 бет

© 2010-2022