Сабақтың тақырыбы: Шығару операторы

Сабақтың тақырыбы: Шығару операторлары Сабақтың мақсаты:        А) бiлiмдiлiк: оқушыларды Паскаль тілінде сызықтық   алгоритмдерді  бағдарламалар құруға үйрету.        Ә) дамытушылық:   балалардың Паскаль тіліндегі білімдері мен дағдыларын, сызықтық  бағдарлама  туралы түсініктерін  дамыту.        Б) тәрбиелiк: оқушыларды еңбексүйгіштікке, сауатты азамат болуға тәрбиелеу. Сабақтың көрнектілігі: Презентациялық бағдарлама,                                                                         ... 7 15  7_,_15  X=7 7   11 X+Y = 22 11-cоңы бітті   Write (X, Y); Write (X, ’_,_’, Y); Write (’X =’, X); Write (X, ’ ’:3,Z ); Write (’X+Y  =’, X+Y); Write (Z, ’-соңы’); Write (’бітті’);    мысал: Радиусы R болатын шеңбер ұзындығын есептеу программасын құру қажет. Шығарылуы:  program B1; const pi=3.14159; var       R:real;                                                 L:real;  begin          writeln(‘R мәнін енгізіңдер:’);          read(R);         L:=2*pi*R;         writeln(‘нәтиже:’);         writeln(‘шеңбер ұзындығы L =’, L:8:3); end.    ... Program k;         Var x,y:integer;   z: real; Begin               z:=(sin(x)-y)/(abs(y)+cos(y)); Writeln(‘z=‘,z);          End.   Сематикалық карта.                 Program p1; Var A,B,X:Real; Begin            Readln(A,B);               X:=Sqr(A)+Sqr(b); Writeln(‘Қосынды=‘,X:2:4); End.         Program  R;           Var a,b,h, s::integer; Begin             readln(a,b,h);            s:=(a+b)*h/2;             Writeln (‘s=‘,s); End;         Program f;           Var v, t, s::integer; Begin             readln(v, t);            s:=v*t;             Writeln (‘s=‘,s); End;                             5 тапсырма. Программа құрыңыз.   Дұрыс жауабы:  Program шеңбер;          Const  PI=3.14159; Var  L: Real ;            R: Integer;     Begin       Writeln(‘R-ді енгіз’); Read (R); L:=2*Pi*R; Writeln(‘L=‘,L:4:2); End.     6 тапсырма.Қатесін тап.Радиусы  R-ге тең шеңбер берілген. Шеңбердің ұзындығын есептеу программасын  құр.Program шеңбер;          Const  PI=3.14159; Var  L: Real ;            RInteger;     Begin       Writeln(‘R-ді енгіз’) Readln (R); L=2*Pi*R Writeln(‘L=‘,L:4:2); End.   7 тапсырма. Есепте.       5.Үйге тапсырма.     №1. Y=(AX+B)-С   өрнегінің алгоритмін,  блок-схемасын,программасын құрып келу. №2. y=x2+1 функциясын есептейтін программа жазыңыз.
Раздел Информатика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтың тақырыбы: Шығару операторлары

Сабақтың мақсаты:

А) бiлiмдiлiк: оқушыларды Паскаль тілінде сызықтық алгоритмдерді бағдарламалар құруға үйрету.

Ә) дамытушылық: балалардың Паскаль тіліндегі білімдері мен дағдыларын, сызықтық бағдарлама туралы түсініктерін дамыту.

Б) тәрбиелiк: оқушыларды еңбексүйгіштікке, сауатты азамат болуға тәрбиелеу.

Сабақтың көрнектілігі: Презентациялық бағдарлама,

Паскаль программалау бағдарламасы

Сабақтың түрі: Аралас, интерактивті сабақ

Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру бөлімі

2.Үй тапсырмаларын сұрау.

  1. Алгоритм дегеніміз не?

  2. Алгоритмнің қандай негізгі қасиеттері бар?

  3. Алгоритмдерді қандай тәсілдермен бейнелеуге болады?

  4. Блок-схема дегеніміз не?

  5. Программалау тілі деген не?

  6. Қызметші сөздерге нелер жатады? Оператор дегеніміз не?

  7. Меншіктеу командасының құрылымы қандай және ол қалай жазылады?

  8. Паскаль тіліндегі программаның негізгі құрылымы қандай?

3.Жаңа тақырып.

Read- ? белгісін шығарып мәлімет енгізуді күтеді.

Readln-мәліметті жаңа жолдан бастап оқиды.

Write- апострафпен қоршаған мәтіндер немесе айнымалы болады.

Writeln- -мәліметті жаңа жолдан бастап оқиды.

Мысалы:

var

I: real;

J: integer;

K: char;

begin

Read (I, J, K);

Программаға мынадай бастапқы мәндер енгізіледі делік: 212.5 38 'п'

Мысалы: VAR A, B: REAL;

BEGIN

READ (A,B);

END.

A, B айнымалылары үшін 4 5 Enter орындалса, онда машина оларды

А = 4.0, B = 5.0 түрінде қабылдайды.

Мысалы,

егер B =17.15 болып, мына команда орындалғанда:

WRITE ('B мәні = ', B);

экранда

В мәні = 1.715E+01

мысалы:

b айнымалысының бүтін түрдегі мәнін көрсетуWRITE (b:n

Мұндағы b - айнымалының атауы; n - мәні бүтін сан болып келетін тұрақты түрінде берілген орын саны, оны бірден бүтін санмен де жазуға болады. Егер b:5 пішімі беріліп, ал b = 56 болса, онда беске дейінгі толтырылмаған орындарға сол жақ шетте бос орын қалдырылады. b = 56 мәні үшін

WRITE (b :5)

операторы экранға

« 56»

тіркесін шығарады.

Мысалы:

нақты сан үшін пішім екі саннан тұрады: I - санға берілетін барлық орын. II - үтірден кейін алынатын бөлшек цифрлар саны.Мынадай оператор берілсін делік: WRITE (Y : m: n)Мұндағы m - нәтижеге берілген барлық орын, n - үтірден соңғы бөлшек бөлігіне берілетін орындар саны. Мысалы, C = -145.7865 болғанда WRITE(C:8:3) операторы экранға -145.786 мәнін шығарады, мұндағы жалпы орындар саны - 8, ал бөлшек үш санмен бейнеленетіндіктен соңғы бір цифр жазылмай қалып отыр.

Егер нақты сан үшін: WRITE ('Y =', Y:8:3) пішімі берілсе, ал оның мәні Y = 1.76 болса, экраннан Y = 1.760 тіркесі көрінеді.

Айталық X = 7, Y = 15, Z = 11, ал R = 450,08

Оператордың жазылуы Экрандағы нәтижесі

W

7 15

7_,_15

X=7

7 11

X+Y = 22

11-cоңы

біттіrite (X, Y);

Write (X, '_,_', Y);

Write ('X =', X);

Write (X, ' ':3,Z );

Write ('X+Y =', X+Y);

Write (Z, '-соңы');

Write ('бітті');

мысал:

Радиусы R болатын шеңбер ұзындығын есептеу программасын құру қажет.

Шығарылуы:

program B1;

const pi=3.14159;

var

R:real;

L:real;

begin

writeln('R мәнін енгізіңдер:');

read(R);

L:=2*pi*R;

writeln('нәтиже:');

writeln('шеңбер ұзындығы L =', L:8:3);

end.

Экранда төмендегідей нәтиже көрінеді:

R мәнін енгізіңдер:

0.2

нәтиже:

шеңбер ұзындығы L =1.257

4.Бекіту тапсырмалары.

1 тапсырма.Мәндерін табыңыз. Экранға қандай мәлімет шығады?

WRITE(3*2) - шығады

WRITE('3*2=') - шығады

WRITE('12*2=', 12*2) - шығады

WRITE('Менің Отаным - Қазақстан') - шығады:

WRITE(6div2+5mod2) -

WRITE(7/3:3:1) -

2 тапсырма. Тіктөртбұрыштың периметрін табу программасын құрыңдар.

3 тапсырма.Программа құрыңыз.ДК орындаңыз.

Алг есептеу (бер нақ х,нәт нақ у)

Басы

Енгізу х

Сабақтың тақырыбы: Шығару операторы:= Сабақтың тақырыбы: Шығару операторы

шығару у

Соңы

4 тапсырма.

С

Program k;

Var x,y:integer; z: real;

Begin

z:=(sin(x)-y)/(abs(y)+cos(y));

Writeln('z=',z);

End.ематикалық карта.

Program p1;

Var A,B,X:Real;

Begin

Readln(A,B);

X:=Sqr(A)+Sqr(b);

Writeln('Қосынды=',X:2:4);

End.


Program R;

Var a,b,h, s::integer;

Begin

readln(a,b,h);

s:=(a+b)*h/2;

Writeln ('s=',s);

End;

Program f;

Var v, t, s::integer;

Begin

readln(v, t);

s:=v*t;

Writeln ('s=',s);

End;


5 тапсырма. Программа құрыңыз.

Сабақтың тақырыбы: Шығару операторы

6

Дұрыс жауабы:

Program шеңбер;
Const PI=3.14159;
Var L: Real ;
R: Integer;
Begin
Writeln('R-ді енгіз');
Read (R);
L:=2*Pi*R;
Writeln('L=',L:4:2);
End.


тапсырма.Қатесін тап.
Радиусы R-ге тең шеңбер берілген. Шеңбердің ұзындығын есептеу программасын құр.
Program шеңбер;
Const PI=3.14159;
Var L: Real ;
R Integer;
Begin
Writeln('R-ді енгіз')
Readln (R);
L=2*Pi*R
Writeln('L=',L:4:2);
End.

7 тапсырма. Есепте.

Сабақтың тақырыбы: Шығару операторы

5.Үйге тапсырма.

№1. Y=(AX+B)-С өрнегінің
алгоритмін, блок-схемасын,программасын
құрып келу.
№2. y=x2+1 функциясын есептейтін программа жазыңыз.


© 2010-2022