Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Қазақстан Республикасы, Ақтөбе облысы, Әйтеке би ауданы, Северный орта мектебі,    Информатика пәнінен 9-шы класта  «Паскаль – программалау тілі»,«Паскаль тілінде программа дайындау жолдары» тараулары бойынша оқушылардың өткен тараулар бойынша алған білімдерін жинақтау, ой - өрісі мен танымдық қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру мақсатында өткізілген қорытынды сабақ үлгісі.    
Раздел Информатика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:




Кобланов Ренат Жаксылыкович


Әйтеке би ауданы Северный орта мектебінің

информатика пәнінің мұғалімі







































«Паскаль - программалау тілі»,

«Паскаль тілінде программа дайындау жолдары»

тараулары бойынша қорытынды

сабақ үлгісі.

9-класс.



Мақсаты:

Оқушылардың өткен тараулар бойынша алған білімдерін жинақтау, ой - өрісі мен танымдық қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру.

Сабақ барысы:

1. Қайталауға арналған сұрақтар.

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»





2. Практикалық жұмыстар.

І. Тапсырма: алгоритмдік тілде жазылған алгоритм бойынша программа құрыңдар.

Алгоритм

Программасы

1

Алг есептеу

Арг х

Нәт у

Басы

y:= 0,5*х*х*х-4

Соңы

Программа мәтінін жазып толтырады

2

Алг есеп

Арг х

Нәт у

Басы

Егер x>0

онда y:= 5*х-4

бітті

Соңы

Программа мәтінін жазып толтырады

ІІ. Тапсырма: графикалық тілде жазылған алгоритм бойынша программа құрыңдар.

Алгоритм

Программасы

1

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»- +

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

y:=x-0,5

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Программа мәтінін жазып толтырады

2

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

y:=x*х*х+2,5*х*х+3,9

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

Программа мәтінін жазып толтырады

ІІІ. Тапсырма:

If j>k then j:=k-2 else k:=k-2;

j, k айнымалыларының мәндерін табыңдар?

Айнымалылардың бастапқы мәндері

Нәтиже

J = 3, k = 5

J = 3, k = 3

J = 3, k = 2


ІҮ. Тапсырма:

If a > b then

if b < 0 then c:=a else c:=b

else c:=0 ;

с-ның мәнің табыңдар?


Алғашқы мәндер

Нәтиже

а = 5, b = 3

а = 2, b = 1


Ү. Тапсырма: арифметикалық өрнектерді Паскаль тілінде жазындар.

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

ҮІ. Тапсырма: программа мәтініндегі қателерді анықтап, кестені толтырыңдар.

Қатесі бар программа

Қателері

Program Esep;

Var a,b,c:INTEGER;

Begin

Read (a,b,c)

b:=c+1;

S:=a+b+c;

Write ('s=',s)

End.

Қатесіз жазылған программа мәтіні жазылады

Program Perimetr;

Var a,b,p:REAL

Begin

Read (a,b,p);

p:=2*(a+b)

Write ('p=',p)

End;

Қатесіз жазылған программа мәтіні жазылады

Program Audan;

Var a,b,s:REAL;

Begin;

Read (a,b);

s:=a*b;

Write ('s=',s)

End.

Қатесіз жазылған программа мәтіні жазылады

ҮІІ. Тапсырма: операторлардың жазылуын бос ұяшықтарға жазыңдар.

Урок по информатике на тему «Паскаль – программалау тілі»

3. Берілген тапсырмалардың алгоритмін құрып, программасын жазыңдар (жылдамдыққа).

1. Үшбұрыш табаны мен осы табанға түсірілген биіктік бойынша оның ауданын есептеу.

2. Параллелограмның ауданын табу.

3. 10 м/с2 үдеумен түскен доп салмағы 2 кг. Ауа кедергісін анықтау.

4. Кез келген бүтін n үшін n! факториалды есептеу. (n!=1*2*3*....* n)

4. Тест тапсырмаларына жауап беру.

1. Егер y:=x+y және х=10, y=x болса, онда y-тың мәні неге тең?

А) 10 Б) 20* В) 60

2. Егер х:=0, х:=х+1, х:=х*х болса, онда х-тың мәні неге тең?

А) 0 Б) 1* В) 2

3. Паскаль тіліндегі логикалық айнымалылар типінің жазылуы.

А) char Б) boolean* В) real

4. Паскаль тіліндегі символдық берілгендер типінің жазылуы.

А) char* Б) integer В) string

5. Паскаль тіліндегі айнымалылар бөлімі

А) label Б) var* В) type

6. byte типті айнымалылар қай аралыққа жатады?

А) [0;65535] Б) [-128;127] В)[0;255] *

7. Егер m - нақты сан болса, онда m+1 өрнегінің мәні қандай болады?

А) real* Б) integer В) boolean

8. 100 mod 10 өрнегінің мәні қандай типке жатады?

А) real Б) integer* В) byte

9.Егер y - бүтін сан болса, онда x:=1.2*y өрнегінің мәні айнымалылардың қандай типіне жатады?

А) real* Б) integer В) char

10.«Немесе» логикалық операциясының жазылуы.

А) or* Б) not В) and

11.«Және» логикалық операциясының жазылуы.

А) or Б) not В) and*

12. Параметрдің алғашқы, ақырғы мәндерін және қадам мәнін белгілейтін оператор.

А) for* Б) repeat В) while

13. Программа бөлігіндегі m-нің мәнін анықтаңдар.

m:=0;

While m<3 do

m:=m+1;

А) 3* Б) 4 В) 2

© 2010-2022