Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Раздел Информатика
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессорыРазработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессорыРазработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессорыРазработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессорыСабақтың тақырыбы: MICROSOFT WORD мәтіндік процессоры.

Сабақтың мақсаты: MICROSOFT WORD-ты іске қосу, мәтіндік құжат құру, емлесін тексеру, мәтіндік құжатты пішімдеу, пішімдеудің мәні, пішімдеу режимдері туралы білімдерін қалыптастыру;

Сабақтың міндеттері:

  1. Мәтінменжұмыс істеуді, өңдеуді үйренуге бағыт беру.

  2. Топтық, жұптық жұмы сарқылы мүмкіндіктерін игеруді, сынтұрғысынан ойлауға ынталандыру.

  3. Топтық жұмыс барысында оқушылардың көшбасшылық қасиеттерін дамыту.

Сабақтың типі:Жаңа білімді меңгеру

Қолданылғантехнологиялар: Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.

Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес білім беру

және оқыту.

Білім берудегі басқару және көшбасшылық.

Білім беру үшін бағалау және оқуды бағалау.

Сабақтың түрi: Аралас сабақ

Қолданылатын әдіс - тәсілдер: Сынып ережесі, топтық жұмыс, жұптық жұмыс, джигсо, екі жұлдызша бір тілек, аквариум.

Сабақта пайдаланатын көрнекi құралдар: интер. тақта, ДК, презентация, таратпа қағаздар, кері байланыс кестесі, ереже парағы, постер.

Пәнаралық байланыс: математика

Күтілетін нәтиже:

Мәтінмен жұмыс істеуді,оны реттеуді, өңдеуді үйренуі.

Топтық, жұптық жұмыс арқылы MICROSOFTWORD мүмкіндіктерін игерді, сын тұрғысынан ойлауға ынталанды.

Топтық жұмыс барысында оқушылардың көшбасшылық қасиеттері анықталды.

Сабақбарысы:

Кезеңдер

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесіп, түгелдеу.

Сергіту сәті.

Топқа бөлу

Психологиялық дайындық

« Әдемі гүлдер»

Қызыл түс - өз-өзіне сенімділігі басым, жұрт көңілін өзіне аулай алатын жан

Жасыл түс - тыныштық пен жаңарудың символы. Өзінүнемі еркін ұстайтын , тез шешім қабылдағыш , ізденгіш, жаңашыл адамдар

Ақ түс - ашықтықты, шындықты, тазалық пен ұқыптылықтың белгісі. Бүгінгі сабақтан көрсем, білсем, үйренсем деген жандар

Түрлі түсті стикерлер. Осы үш түс бойынша топқа бөлінеді. Таңдаған түстерге түсініктеме беріледі.

Білу

Үй тапсырмасын пысықтау

І. Қызығушылықты ояту

Жаңа сабаққа ену үшін оқушыларға бірінші суреттер көрсетіледі,сұрақтар қойылады. (Интервью және көрнекілік стратегиясы бойынша)

  • Папирус қандай заттан жасалған?

(қамыс текті өсімдік)

  • Ежелгі адамдар тасқа не салу арқылы дүниеге деген көзқарасын білдірген?

(сурет салу арқылы)

  • Қандай суреттер салған?

(таңбалар,)

  • Уақыт өте келе адамдар тасқа емес тағы неге салған? (қағазға,папирусқа)

  • Қазіргі таңда техниканың дамуына байланысты суреттерді қайда салуымыз мүмкін? (компьютерге)

Оқушылар өз ойларын айтады.

Мұғалімнің түсіндірмесі.

Ерте кезден-ақ адамдар өз ойларын тасқа бейнелеп,уақыт өте келе қағазға түсірген, ал қазіргі таңда біздер өз ойымызды компьютер арқылы бейнелей аламыз.

-Ендеше бүгінгі өтетін сабағымыз

Суреттерге қарап, сұраққа жауап береді.

Сурет салу реттілігін жазады.

Қандай құрал-саймандарды қолдануға болатынын жазады.

Түсіну

Жаңа сабаққа дайындық

Ой қозғау

  1. Төрт сурет бойынша әңгіме құрады.

  2. Осы құрған әңгімелерін компьютерде жазу керек.

Сөзжұмбақ. «Пернетақта» тақырыбына. (қосымша1)

Үш топқа үш сөзжұмбақ беріледі. Мәтінмен жұмыс жасағанда қолданылатын пернелер.

Қолдану

Жаңа сабақ

ІІІ. Толғаныс

Компьютерде салынған сурет пен қағазға салынған суреттің айырмашылығы

Венн диаграммасы арқылы салыстыру

Компьютерде жазылған мәтін


Қағазға жазылған мәтін



айырмашылығы

Үш топ орталарынан бақылаушы таңдап, тапсырманы топта талқылайды. Әр бақылаушы тақтада жауаптарын түсіндіреді.

Талдау

Синтез

Жаңа сабақты бекіту, қорыту

Практикалық бөлім.

1. Топ тапсырмасы (қосымша 4)

2 Дербес компьютерде практикалық жұмысты орындау..

1-топ практикалық жұмыс орындаған кезде, 2-топ қималармен жұмыс істейді.

Бағалау

Сабақты қорыту

Аквариум әдісі.

Әр топтан үш оқушы шығып, топтардың сұрақтарына жауап береді.

Үйге тапсырма

2-ші сабақта әр жұп төменде берілген шығармашылық жұмыстың жобасын MS Word мәтіндік процессор орыдау,қорғау үшін мына тақырыптардың бірін таңдау. Ертегілерді дәптерлеріне жазылуы

  • 1 «Жалмауыз кемпір»

  • 2 «Өгей шеше»

  • 3 «Екі дос»

  • 4 «Менің Қазақстаным»

Бағалау парағына қарай оқушылар бағаланады.

Екі жұлдызша, бір тілек әдісімен өз білімдерін тиянақтайды.





?



(Қосымша 1)

Сөзжұмбақ

І топ























































  1. Меңзердіжолсоңынаалыпбаратынперне?

  2. Еңгізунемесежаңажолғатүсуқызметінатқаратынперне?

  3. Мәтінді бас әріппенжазу?

  4. Меңзердіжолбасынаалыпбаратынперне?

  5. Сөзді бас әріппенжазу?

  6. Еңұзынперне?

Сөзжұмбақ

ІІ топ





















































  1. Оң жақтағы қате жолды өшіретін перне?

  2. Пернетақтаның калькулятор бөлігінқосады?

  3. Меңзердіүш символ жылжытады?

  4. Меңзердіжолбасынаалыпбаратынперне?

  5. Мәтіндік редактор?

(қосымша 2)

Терезе элементтері

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры































Мәтінмен жұмыс істегенде мыналарды қолдануға болады:





Символдардың әлпеті

1

2

3

Мәтінді туралау

1.

2.

3.

Символдардың әлпеті

1

2

3

















ҚҰЖАТТАРМЕН ӘРЕКЕТ

Диалог терезелерінің параметрлерін: Сохранить как, Открыть, Новый документ, Печать, жете терең түсінуге арналған.

Құруға болады

Ашуға болады

Сақтауға болады

1-ші сақтау

Қайтадан сақтау

  1. Құжаттармен



(Қосымша3)

Кестені толтыр:

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры

Разработка MICROSOFTWORD мәтіндік процессоры







(Қосымша 4)

Практикалық жұмыс.

  1. Word мәтіндік редакторын ашыңдар.

  2. Мәтінді тер.

Бірнеше ондаған жыл бұрын археолог-ғалымдар ертедегі адамдардың қонысын тапты. Ол қоныстан бұдан 30 мың жыл бұрын өмір сүрген, елу бес жерде кертігі бар қасқырдың сүйегі шықты.

Алғашқы қауым адамдарымал шаруашылығын да, жер (егін) шаруашылығын да білмеген. Олар жабайы аңдар мен балық аулап, сондай-ақ бүлдірген, саңырауқұлақ, жаңғақ жинап, жеуге болатын өсімдіктердің тамырын қазып қорек еткен.

  1. Көрсетілген қалыпқа келтір, ол үшін пішімдеу панелінің Ж, К, Ч батырмаларын және туралау батырмаларын пайдаланыңдар.

  2. Мәтінді сақтаңдар. Файл-сохранить как командасы арқылы.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Қосымша 4)

Практикалық жұмыс.

  1. Word мәтіндік редакторын ашыңдар.

  2. Мәтінді тер.

Бірнеше ондаған жыл бұрын археолог-ғалымдар ертедегі адамдардың қонысын тапты. Ол қоныстан бұдан 30 мың жыл бұрын өмір сүрген, елу бес жерде кертігі бар қасқырдың сүйегі шықты.

Алғашқы қауым адамдарымал шаруашылығын да, жер (егін) шаруашылығын да білмеген. Олар жабайы аңдар мен балық аулап, сондай-ақ бүлдірген, саңырауқұлақ, жаңғақ жинап, жеуге болатын өсімдіктердің тамырын қазып қорек еткен.

  1. Көрсетілген қалыпқа келтір, ол үшін пішімдеу панелінің Ж, К, Ч батырмаларын және туралау батырмаларын пайдаланыңдар.

  2. Мәтінді сақтаңдар. Файл-сохранить как командасы арқылы.



(Қосымша 5)

Оқушының бағалау парағы.

Оқушының аты жөні

Кезеңдер

Үй тапсырмасы (1-5 ұпай)

Сөзжұмбақ (1-5 ұпай)

Жаңа сабақты бекіту (1-5 ұпай)

Практикалық жұмыс (1-5 ұпай)

Ұпай саны










-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

(Қосымша 5)

Оқушының бағалау парағы.

Оқушының аты жөні

Кезеңдер

Үй тапсырмасы (1-5 ұпай)

Сөзжұмбақ (1-5 ұпай)

Жаңа сабақты бекіту (1-5 ұпай)

Практикалық жұмыс (1-5 ұпай)

Ұпай саны












© 2010-2022