Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Раздел Информатика
Класс 8 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

24 сабақ

Сыныбы: 8 а

Күні: 29.09.2015 жыл

Сабақтың тақырыбы: Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға деректерді көрнекі және графикалық түрде ұсыну жолдарын меңгерту

Дамытушылық : Уақытты үнемдеуге, компьютерде сауатты жұмыс жасай білуге, топтық жұмыста сыни ойлау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелілік: Ақпараттық технологиялармен жұмыс жасай білуге тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері:

  1. Электронды кестедегі мәліметтедіі көрнекі түрде көрсетуге дағдыланады.

  2. Мазмұнды игеру қажеттілігін түсініп, өз бетінше әрекет жасайды;

  3. Оқушылар топ ішінде бірлесе жұмыс жасау арқылы бір-бірінен үйренеді;

Күтілетін нәтиже :

1. Топтасып жұмыс істей білуге үйренеді;

2. Мазмұнды өз бетінше игеріп компьютерде жұмыс жасай алады;

3. Тақырыпқа байланысты тапсырмаларды компьютерде қатесіз жазуды үйренеді;

Дереккөздері: Е.В.Шевчук, Н.С.Кольева Информатика 8 сынып,

Интернет ресурстары, Электронды оқулықтар.

Оқыту технологиясы: СТО

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдіс - тәсілі: Миға шабул, мағынаны тану /постер қорғау/, семантикалық карта, топтық жұмыс, «Бір тілек».

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: Интерактивті тақта, қауіпсіздік ережесі, стикерлер, маркерлер, форматты қағаз, тапсырмалар.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, математика.

Сабақтың жоспары:

Сабақ кезеңі /мерзімі/

Жұмыс түрі

Мұғалім іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Қызығушылықты ояту

2 минут

Психологиялық дайындық

1.«Бір тілек» айдарын, ұйымдастыра отырып, сыныпта психологиялық ахуал қалыптастырады.

2. Түгелдеу

3. Топқа бөлу

1 топ - Жол

2 топ - Баған

3 топ - Ұяшық

Шеңберге тұрып сұрақтарға жауап беріп, сыныпта жағымды ахуал қалыптастырып, амандасады.

Стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді

Сұрақ-жауап:

Миға шабуыл:

5 минут

1. Аты бар бірқатар байттар тізбегі? (файл)

2.Көршілес ұяшықтардың көлденең бірлестігі? (жол)

3.Мәліметтердің бейнесін шығаруға арналған құрылғы? (монитор)

4.Алгоритмнің қанша түрі бар? (3)

5.Компьютер ауруы? (вирус)

6.Компьютердің ең негізгі құрылғысы? (жүйелік блок)

7.Көршілес ұяшықтардың тік бірлестігі? (баған)

Сұрақтарға жауап беру.

Жаңа сабақ.

Мағынаны тану

10 минут

1 топқа: MS Excel - ге берілгендерді енгізу және редакциялау

2 топқа: Диаграмма құру

3 топқа: Диаграмманы редакциялау және форматтау

Жұмыстың мақсатын түсіндіреді.

Оқушылар /топпен/ жұмыс жасай отырып берілген тақырыптарды постерге түсіріп спикер қорғайды

Үйренуге тапсырма беру.

10 минут

Компьютерде жұмыс.


Семантикалық карта

Тапсырмаларды тарату.

Дарынды және үлгерімі төмен оқушыға деңгейлік тапсырма беріледі.

Компьютерде берілген тапсырманы орындау.

Семантикалық карта

5 минут

Сергіту сәті.

Жаттығу орындату

Жаттығулар орындау.

Жаңа сабақты бекіту.

5 минут

Тест жұмысы

Тест тарқату

Тестті орындау

V. Бағалау

Бағалаудың нақты критерилері

5 минут

Бағалаудың нақты критерийлері:

1. Сұрақ - жауап /миға шабул/ 1 сұраққа 1 бал

2. Мағынаны тану /постер қорғау/ 5 бал

3. Компьютерде жұмыс;

А - 15 бал, В - 10 бал, С -5 бал

4.Тест жұмысы

1 сұраққа - 1 бал

Нақты критерийлер арқылы балмен бағалап, қорытынды бағасын қояды.

"5" = 30 - 20

"4" = 19 - 10

"3" = 9 төмен

Оқушылар жинаған балдары бойынша бағаланады

VI. Кері әсер парағы.

3 минут


Үйге тапсырма:

VI. Кері әсер парағы

1.Бүгін мен не үйрендім?

2.Маған не ұнады/ұнамады?

3.Тапсырманы орындау барысында қандай қиыншылықтар болды?

«Электрондық кесте»

тақырыбында реферат жазу.

Кері әсер парағы бойынша сұрақтар қояды.


Түсіндіру жұмыстары.

Кері әсер парағына өз пікірлерін жазады


Күнделікке жазу.




Компьютерде жұмыс

А -деңгейі

1 - тапсырма:

Барлық пайызын есептеу, диаграмма құру.

Аты-жөні

Қазан

Қараша

Желтоқсан

Барлығы

Сәлімжанов А

15%

28%

39%


Михайлов М

25%

27%

29%


Әубәкірова Т

30%

37%

26%


Садықов М

21%

32%

43%



Компьютерде жұмыс

А -деңгейі

1 - тапсырма:

Барлық пайызын есептеу, диаграмма құру.

Аты-жөні

Қазан

Қараша

Желтоқсан

Барлығы

Сәлімжанов А

15%

28%

39%


Михайлов М

25%

27%

29%


Әубәкірова Т

30%

37%

26%


Садықов М

21%

32%

43%


Компьютерде жұмыс

А -деңгейі

1 - тапсырма:

Барлық пайызын есептеу, диаграмма құру.

Аты-жөні

Қазан

Қараша

Желтоқсан

Барлығы

Сәлімжанов А

15%

28%

39%


Михайлов М

25%

27%

29%


Әубәкірова Т

30%

37%

26%


Садықов М

21%

32%

43%


Компьютерде жұмыс

А -деңгейі

1 - тапсырма:

Барлық пайызын есептеу, диаграмма құру.

Аты-жөні

Қазан

Қараша

Желтоқсан

Барлығы

Сәлімжанов А

15%

28%

39%


Михайлов М

25%

27%

29%


Әубәкірова Т

30%

37%

26%


Садықов М

21%

32%

43%




В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграмма құрыңыз.

Қазақ тілі

Қаз.тарих

Алгебра

Биология

Орыс тілі

Физика

География

Саяжан

25

23

18

20

19

17

22

В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграмма құрыңыз.

Қазақ тілі

Қаз.тарих

Алгебра

Биология

Орыс тілі

Физика

География

Саяжан

25

23

18

20

19

17

22

В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграмма құрыңыз.

Қазақ тілі

Қаз.тарих

Алгебра

Биология

Орыс тілі

Физика

География

Саяжан

25

23

18

20

19

17

22

В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграмма құрыңыз.

Қазақ тілі

Қаз.тарих

Алгебра

Биология

Орыс тілі

Физика

География

Саяжан

25

23

18

20

19

17

22

В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграмма құрыңыз.

Қазақ тілі

Қаз.тарих

Алгебра

Биология

Орыс тілі

Физика

География

Саяжан

25

23

18

20

19

17

22


В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграмма құрыңыз.

Қазақ тілі

Қаз.тарих

Алгебра

Биология

Орыс тілі

Физика

География

Саяжан

25

23

18

20

19

17

22



С - деңгейі

3 - тапсырма:

Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.

28

26

41

36

35

13

45

56

75

12

89

64




С - деңгейі

3 - тапсырма:

Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.

28

26

41

36

35

13

45

56

75

12

89

64




С - деңгейі

3 - тапсырма:

Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.

28

26

41

36

35

13

45

56

75

12

89

64



С - деңгейі

3 - тапсырма:

Автоқосынды көмегімен бос ұяшықтарға тігінен, көлденеңнен қосындыларын есептеу керек. Көшіру командасын пайдалану.

28

26

41

36

35

13

45

56

75

12

89

64




Компьютерде жұмыс

А -деңгейі

1 - тапсырма:

Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

В -деңгейі

2- тапсырма.

Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

С - деңгейі

3 - тапсырма:

28

26

41

95

36

35

13

84

45

56

75

176

12

89

64

165

121

206

193

520












І нұсқа

1. Excel-де кез келген формуланы енгізу қандай белгіден басталады.

А. + В. - С. «» Д. = Е. *

2. Автоқосынды белгісінің батырмасы.

А. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

В. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

С. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Д. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Е. fx

3.Функция шебері белгісініңбатырмасы.

А. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

В. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

С. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Д. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Е. fx

4. Excel электрондық кестелерінде 5-ші жолдың 1-ші және 2-ші баған

арасындағы ұяшықтардың ең үлкен мәнін есептейтін формула:

А. = МАКС(А1;В5)

В. = МАКС(А1:А1)

С. = МАКС(А5:В5)

Д. = MAKC(A5:A1)

Е. МАКС(А5;А5)

5. EXCEL. А1 ұяшығында 9 саны, ал В1 ұяшығында 2 саны жазылған

болсын. Егер С1 ұяшығында = А1+В1 формуласы жазылған болса, оның

мәні нешеге тең болады?

А. 4,5.

В. 18.

С. 14.

Д. 11.

Е. 81.



ІІ нұсқа

1. Функция шеберінен арифметикалық ортаны табу үшін қандай функцияны

таңдаймыз.

А. СУММ

В. СРЗНАЧ

С. ЕСЛИ

Д. МАКС

Е. КОРЕНЬ

2. Ұяшықтағы формуланы көшіру үшін қай батырманы қолданамыз.

А. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

В. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

С. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Д. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Е. fx

3. Көшірілген формуланы қою үшін қай батырманы қолданамыз.

А. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

В. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

С. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Д. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Е. fx

4.Ұяшықтағы формуланы қиып алу үшін қай батырманы қолданамыз.

А. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

В. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

С. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Д. Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/

Е. fx

5. = СУММ(В3:D3) формуласы нені білдіреді.

А. В3,D3 ұяшықтарының арифметикалық ортасын

В. В3,D3 ұяшықтарының қосындысын

С. В3,D3 ұяшықтарының максимум нүктесін табу.

Д. В3,D3 ұяшықтарының түбірін табу

Е. В3,D3 ұяшықтарының квадратын табу

Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/










Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/







Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/



Диаграммаларды құру, редакциялау және форматтау /8 сынып/





Семантикалық карта

Жолдар

Бағандар

Ұяшық

Аудан

Формула ұяшыққа қалай енгізіледі

=






Латын әріптерімен






Араб цифрларымен






В13:С19






Жол мен бағанның қиылысуы



























Бағалау парағы


Р/с

Оқушының аты -

жөні

Сұрақ - жауап /миға шабул/ 1 сұраққа

1 бал

Мағынаны тану /постер қорғау/

5 бал

Компьютерде жұмыс;

А - 15 бал

В - 10 бал

С - 5 бал

Тест жұмысы 1 сұр -

1 бал

Қорытынды


1







2







3







4







5







"5" = 30 - 20

"4" = 19 - 10"3" = 9 төмен




Бағалау парағы


Р/с

Оқушының аты -

жөні

Сұрақ - жауап /миға шабул/ 1 сұраққа

1 бал

Мағынаны тану /постер қорғау/

5 бал

Компьютерде жұмыс;

А - 15 бал

В - 10 бал

С - 5 бал

Тест жұмысы 1 сұр -

1 бал

Қорытынды


1







2







3







4







5







"5" = 30 - 20

"4" = 19 - 10"3" = 9 төмен

Бағалау парағы


Р/с

Оқушының аты -

жөні

Сұрақ - жауап /миға шабул/ 1 сұраққа

1 бал

Мағынаны тану /постер қорғау/

5 бал

Компьютерде жұмыс;

А - 15 бал

В - 10 бал

С - 5 бал

Тест жұмысы 1 сұр -

1 бал

Қорытынды


1







2







3







4







5







"5" = 30 - 20

"4" = 19 - 10"3" = 9 төмен





© 2010-2022