Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Раздел Информатика
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Міністерство освіти і науки України

Донецький індустріальний технікум

Комісія комп'ютерних і загальнотехнічних дисциплін



МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

відкритого заняття

з дисципліни

«Комп'ютерна техніка та інформаційні технології»






Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования



Донецьк - 2009


Методична розробка відкритого заняття з дисципліни «Комп'ютерна техніка та інформаційні технології» для студентів ІІІ курсу спеціальності «Організація перевезень і управління на автотранспорті».

Розроблена викладачем Халимоненко Г.В. для методичного об'єднання викладачів інформатики.

Викладено методику проведення підсумкового лабораторного заняття, спрямованого на застосування знань і формування вмінь студентів з теми «Основи програмування».

Для викладачів навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації.

Розглянуто та схвалено на засідання циклової комісії комп'ютерних та загальнотехнічних дисциплін.

Протокол № 4 від 09.11.2009

Голова циклової комїсії ________________ Г.В. Халимоненко

Дата: 10.12.2009

Група: 1-ОПУА-07

Спеціальність: «Організація перевезень і управління на автотранспорті»


Тема: «Прикладні програми мовою BASIC»

Мета:

  • методична

    • застосування інтерактивних інформаційних технологій при вивченні основ програмування,


  • дидактична

    • систематизація теоретичних знань з програмування,

    • закріплення навичок роботи в середовищі Qbasic,

    • набуття практичних навичок складання та реалізації прикладних програм,

    • формувати навички самостійної роботи та самоаналізу своєї діяльності;

    • навчити умінню аналізувати, доводити свою думку,

    • розвивати пізнавальну активність студентів;


  • виховна

    • розвивати творчі здібності студентів,

    • виховувати акуратність, уважність та посидючість при виконанні завдань;

    • прищеплювати інтерес до обраної професії;

    • виховувати дбайливе ставлення до обчислювальної техніки.

Вид заняття: лабораторна робота

Тип заняття: застосування знань і формування вмінь;

Міждисциплінарні зв'язки:

  • забезпечуючі:

математика, основи інформатики

  • забезпечуювальні:

економіка підприємства, основи менеджменту, основи бухгалтерського обліку

Методи навчання:

  • практичний,

  • самостійна робота під керівництвом викладача,

  • індивідуальне та програмове опитування

Забезпечення заняття:


  • Технічні засоби навчання:

    • персональний комп'ютер;


  • Програмне забезпечення:

      • середовище програмування QuickBasic,

      • програма підготовки електронних презентацій Power Point,

      • тестова оболонка AD Tester (автор: Лопатина Л.С.).


  • Методичне забезпечення:

      • інструкція з техніки безпеки;

      • інструкція до лабораторної роботи;

      • презентація з теми;

      • тестова оболонка AD Tester з комплектом тестових завдань;

      • алгоритм "Система оцінювання знань і умінь"

Література:

Основна література:

Рекомендовано Міністерством освіти і науки України

  1. Гаевский А.Ю. Информатика 7-11 класс Учебное пособие - К: АСК, 2002. - 464с.

  2. Глинський Я.М. Інформатика: 8 - 11кл. Навч. посібник для загальноосвітніх навчальних закладів: У 2-х кн. Кн.1 Основи програмування - Львів: Деол, СПД Глинський, 2003.

  3. Зарецька І.Т та ін. Інформатика: підручник у 2 ч. - Ч.2 - Х: Фпкт, 2004. - 288с.

  4. Ребрина В.А., Ривкід Й.Я., Чернікова Л.А, Шакотько В.В. Інформатика: дворівневий навчальний посібник для загальноосвітніх навчальних закладів. - К: Генеза, 2008. - 344с.

Додаткова література:

  1. ДИТ - Инструкция о проведении вступительного инструктажа для студентов, приказ №97 от 27.02.07.

  2. ДИТ - Инструкция №24 по охране труда для пользователей компьютерной техники, приказ №599 от 01.12.06.

  3. Малярчук С.Н. Основы информатики в определениях, таблицах и схемах: справочно-учебное пособие. - Харьков: Ранок, 2001. - 112с.

  4. Стецура Л.Е. 100 задач с решениями. - Донецк: Центр подготовки абитуриентов, 1999. - 288с.

Хід заняття:


  1. Організаційний частина (2 хв):

    • привітання,

    • перевірка готовності студентів до заняття,

    • перевірка присутності студентів,

    • психологічний настрій на роботу.


  1. Повідомлення теми і мети та основних завдань заняття
    Мотивація навчальної діяльності (5 хв).

Мета заняття: систематизувати знання про роботу в середовищі програмування, навчитись використовувати свої знання для рішення професійних та виробничих задач.

У сучасному комп'ютеризованому народному господарстві банківські установи відіграють величезну роль, тому що через них відбуваються надходження основних грошових потоків. Знання основних банківських операцій не зайве всім категоріям населення, а особливо його найактивнішій частині - молоді, яка прагне самостійно стати на ноги та мати свою справу.

Задачі, що будуть вирішені на занятті відзначаються тим, що вони не тільки характеризують роботу банків, а й є достатньо складними і повчальними в обчислювальному смислі. Тому для їх розв'язання доцільно використовувати комп'ютер, а для їх програмування необхідно вміти поводитися зі стандартними функціями й рекурентними формулами.

Після заняття ви зможете

  • записувати алгоритм у різних формах подання,

  • пояснювати зміст етапів розв'язування задач з використанням комп'ютера,

  • складати й реалізовувати програми практичного призначення, робити висновки щодо результатів роботи програми.

Пригадаємо схему оцінювання знань та вмінь. Вона відображена на слайді:

Оцінка рівня знань виставляється на основі трьох складових:

  • активність і правильність відповідей при фронтальному опитуванні,

  • оцінки тесту,

  • оцінки за виконання лабораторної роботи.

Бліц-опитування 0-5 балів

Тестування 0-10 балів

Виконання лабораторної роботи

Рішення задачі 1 1-10 бали

Рішення задачі 2 1-15 балів

Підсумок за заняття : 5 36 - 40 балів 100 - 90%

4 30 - 35 балів 75 - 89%

3 20 - 29 балів 50 - 74%

2 19 балів і менше. 0 - 49%


  1. Актуалізація опорних знань (28 хв).

3.1 - Інструктаж з техніки безпеки (2 хв).

Студенти повторюють основні правила техніки безпеки при роботі в лабораторії обчислювальної техніки.

Форма - бесіда. Можливі питання:

  • Вимоги до робочого місця студента.

  • Що категорично забороняється приносити до лабораторії?

  • Що повинен виконати студент перед початком лабораторної роботи?

  • Що забороняється робити студенту під час виконання роботи?

  • Послідовність вмикання і вимикання комп'ютера.

3.2 - Перехресне опитування "Ти - мені, я - тобі" (9 хв).

Для актуалізації опорних знань студентам пропонується прийняти участь у бліц-опитування. Для його проведення кожен студент отримує картку з правильним або хибним твердженням. Вони почергово звертаються до свого сусіда ліворуч та оголошують своє твердження. Опонент повинен висловитися щодо приводу істинності твердження: «Так, дійсно…» або «Ні, це неправильно…».

Зміст карток:

  • Я стверджую, що оскільки алгоритм - це чітка послідовність інструкцій, що приводить до шуканого результату, то його може виконати будь-який виконавець.

  • Я стверджую, що конструювання алгоритмів полягає у створенні ланцюжка базових конструкцій.

  • Я стверджую, що до базових структур алгоритмів відносять такі конструкції: дискретний алгоритм, масовий алгоритм, формальний алгоритм.

  • Я стверджую, що особливістю базових структур є те, що кожна з них має один вхід і один вихід.

  • Я стверджую, що алгоритм можна зобразити тільки графічно у вигляді деякої схеми.

  • Я стверджую, що набір команд, з яких складається алгоритм, можна виконувати у будь-якій послідовності.

  • Я стверджую, що коли виконавець виконує алгоритм, він спочатку творчо опрацьовує команду, а потім її виконує.

  • Я стверджую, що алгоритми, в яких використовується лише структура слідування називаються лінійними.

  • Я стверджую, що алгоритми, в основі яких лежить структура розгалуження, називають циклічними алгоритмами.

  • Я стверджую, що під час конструювання алгоритму вихід кожної базової структури приєднується до виходу іншої. Таким чином, весь алгоритм подається у вигляді лінійної послідовності базових алгоритмічних структур.

3.3 - Тестування за темою "Основні поняття мови програмування" (15 хв).

Для перевірки вхідного рівня теоретичних знань використовується комп'ютерне тестування за основними теоретичними питаннями. Студенти працюють з комп'ютерною тестовою оболонкою, відповідають на запитання тесту. Тест оцінюється за чотирибальною системою. Оцінка за тест враховується при виставленні підсумкової оцінки.


  1. Вступний інструктаж студентів щодо виконання лабораторної роботи (2 хв).

Пояснення, що метою лабораторної роботи є застосування знань і формування навичок по створенню програм прикладного спрямування, а саме задач, пов'язаних з позикою грошей в банках, внесках грошей до банківських установ з метою отримання прибутку тощо.

Для роботи з цими завданнями уявимо себе працівниками маркетингової фірми, що допомагає своїм клієнтам визначитись в доцільності тієї чи іншої банківської операції.


  1. Самостійне виконання студентами завдань лабораторної роботи (30 хв).

План роботи

  1. Обговорення і складання програми задач згідно етапів рішення задач з використанням комп'ютера:

  • Задача про внесок (одноразовий та регулярний),

  • Задача про взяття позички в банку (сплата боргів),

  • Дисконтування

  1. Виконання розрахунків за індивідуальними завданнями.

  2. Аналіз отриманих результатів.


  1. Поточний контроль виконання роботи, консультативна робота.

Під час виконання завдань проводиться поточне інструктування у разі потреби: фронтальне (для всієї групи), бригадно-ланкове (для групи студентів) та індивідуальне (для одного-двох студентів).

Після виконання лабораторної роботи студенти оформлюють звіт, роблять висновки та аналіз лабораторної роботи, зберігають створені програми на дискеті.


  1. Захист звітів про роботу.

Під час захисту необхідно обґрунтувати обраний метод рішення задачі та проаналізувати отримані дані. Захист робіт проводиться індивідуально.


  1. Узагальнення та систематизація знань, вмінь та навичок (4 хв).

Студентам пропонується пригадати основні терміни, що використовуються в програмуванні.

Варіанти відповідей:

Алгоритм, програма, цикл, розгалуження, слідування, оператор, величина, параметр, зрозумілість, дискретність, скінченність тощо.


  1. Підведення підсумків заняття (5 хв).

Викладач аналізує та оцінює виконання лабораторної роботи, вказує на допущені помилки, виставляє і коментує оцінки. Підсумкова оцінка складається з трьох складових:

  • активність і правильність відповідей при фронтальному опитуванні,

  • оцінки тесту,

  • оцінки за виконання лабораторної роботи.


  1. Домашнє завдання (2 хв).

Повторити тему "Основи програмування". Підготуватися до контрольної роботи.

  1. Гаевский Інформатика

§56 - 61

  1. Підготувати рішення задачі:

Скласти програму, що сумує всі числа до того моменту, поки сума не перевищіть 1 000. На екран виводиться кількість чисел та значення суми.

  1. Скласти кросворд з використанням основних термінів теми «Основи програмування».

Додаток 1

Теоретичні відомості:


  1. ПОНЯТТЯ БАНКУ, ЙОГО ЦІЛІ Й ЗАДАЧІ

Банк - це спеціальна організація, що проводить зі своїми клієнтами такі основні операції - пасивні й активні (мал. 1):

  1. Пасивні - прийом грошей на збереження від клієнта.

  2. Активні - видача грошей у якості позички або з рахунку для використання їх клієнтом.

БАНК

пассивні операції:

Внески населення - Т1%

активні операції:

Кредити і позички населення - Т2%

допоміжні операції:

пошук, сортування, корегування тощо



Мал.1 Схема роботи банку

Обидві операції проводяться за плату, що нараховується за відсотками. Проте в першому випадку - за збереження і використання цих грошей сплачує банк, а в другому - за позичку грошей сплачує клієнт. Але й у тому, і в іншому випадку оплата - це є оплата за використання визначеної суми грошей.

Банк працює з двома категоріями клієнтів: конкретними людьми (фізичні особи); організаціями (юридичні особи).

Усі грошові операції оплачуються, і ця плата береться як відсоток грошей від внеску або позички (див. мал1).

Таким чином, усі бухгалтерські операції з грошима зводяться в основному до двох операцій:

  • нарахування грошей за відсотками;

  • зняття грошей із рахунку за відсотками.

Усі інші операції є допоміжними: пошук, сортування, злиття тощо.


  1. ЗАДАЧА ПРО ВНЕСОК

Фізичні особи (конкретні люди) і юридичні особи (підприємства, фірми) зберігають кошти, як правило, у банках. Дана операція називається внеском. На внесені особами кошти банки нараховують конкретний відсоток, що є платою банку (або премією) даним особам за право використання банком їхніх грошей.

2.1. Задача про одноразовий внесок грошей у банк

Для внеску з одноразовим початковим внеском справедлива така формула підрахунку нарощеної суми (за складними відсотками):

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

де: А0 - початковий розмір внеску;

Т - відсоткова ставка, тобто відсоток збільшення внеску за визначений період часу (рік, місяць, квартал);

n - число періодів, упродовж яких внесок зберігався в банку (тобто число років, кварталів, місяців);

An - нарощений розмір внеску наприкінці n-го періоду зберігання грошей у банку.

2.2. Задачі про постійний (регулярний) внесок

Якщо в кожний із N періодів (років або місяців) вкладається (або гаситься) сума А0 при Т % річних нарахувань, то загальна сума внеску (погашення) складе:

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования


  1. ЗАДАЧА ПРО ВЗЯТТЯ ПОЗИЧКИ В БАНКУ (СПЛАТА БОРГІВ)

Якщо необхідно взяти позику в банку, то необхідно ураховувати необхідність сплати грошей банку за користування позичкою. При цьому число відсотків за визначений період користування отриманими коштами називається відсотковою ставкою. Відсоткові гроші S пропорційні розміру позички А0, процентній ставці Т і часу користування позичкою t. Процентні гроші обчислюються за формулою:

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программированияде 365 - це число днів у році.

Приклад. Підприємець користувався позичкою в розмірі 9000 грн. упродовж 450 днів із розрахунку 2 % річних. Визначити процентні гроші.

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Можна обчислити за рекурентною формулою в циклі:

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования, при n = 1, 2, …, кількість років

Людина позичила гроші або взяла позичку, щоб купити якусь цінну річ. Необхідно з'ясувати, чи під силу їй тягар боргів, чи відповідають борги її прибуткам. Погашення позички визначається такою формулою:

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

де Sn - сума, погашена за n років;

Т - відсоткова ставка,

S1 - сума, що пішла на погашення позички за перший рік виплати.


  1. ДИСКОНТУВАННЯ

Як видно з попередніх формул чотири параметри А0, Аn, Т і N повязані між собою. Отже, задавши будь-які три з них, ми можемо обчислити четвертий параметр.

Дисконтування - це процес розв'язування обернених задач.

Основні розрахункові формули.

4.1. Обернені задачі про одноразовий внесок

Сума An, що одержується при Т% річних нарахувань і початковому одноразовому внеску А за період n, визначається за формулою складних відсотків: Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Із цієї формули одержуємо такі вирази для змінних, що входять у неї:

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

4.2. Обернені задачі про постійні внески

Під час постійних внесків справедлива формула: Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Для розв'язування обернених задач із цієї формули можна вивести такі залежності

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования, Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Людина позичила гроші або взяла позичку, щоб купити якусь цінну річ. Необхідно з'ясувати, чи під силу їй тягар боргів, чи відповідають борги її прибуткам.

Позичка повністю погашена, якщо An = A0. Нас цікавить, через скільки років це станеться. Oдержуємо таку формулу: Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Приклад 8. Скільки років буде потрібно для погашення позички в З0000 грн., якщо щорічно виплачувати по 1000 грн. при 3 % річних?

Розв'язання: Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Додаток 2

Правила техніки безпеки при роботи з ПЕОМ:


  1. Загальні вимоги

  • до роботи в комп'ютерному класі допускаються студенти, що пройшли інструктаж з техніки безпеки;

  • не дозволяється заходити та знаходитись в комп'ютерному класі без викладача;

  • робота в комп'ютерному класі повинна проходити тільки у відповідності з розкладом занять і графіком самостійної роботи викладачів і студентів.


  1. Вимоги безпеки перед початком роботи.

  • забороняється заходити в клас у верхньому одязі;

  • забороняється приносити на робоче місце особисті речі, дискети і т.п., крім ручки і зошита;

  • упевнитися у відсутності видимих ушкоджень робочого місця; покласти на столі зошит та інструкцію так, щоб вони не заважали роботі з комп'ютером;

  • починати роботу тільки за вказівкою викладача: «Розпочати роботу».


  1. Вимоги безпеки під час роботи.

  • на початку роботи уважно ознайомитись з ходом виконання роботи,

  • під час роботи виконувати усі вимоги інструкції, а також поточні вимоги викладача;Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

  • під час роботи забороняється ходити по аудиторії;

  • при роботі в комп'ютерному класі виконувати тільки доручену роботу. Категорично забороняється робити інші види робіт;

  • у випадку виникнення несправності повідомити викладачу;

  • не намагатися самостійно робити регулювання чи усувати несправності апаратури.


  1. Вимоги безпеки по закінченні роботи.

  • завершити всі програми, що працюють,

  • вимкнути комп'ютер з дозволу викладача,

  • після закінчення роботи на робочому місці не повинне залишатися зайвих предметів.

Додаток 3

Питання для тестового опитування студентів

  1. Суть такої властивості алгоритму, як результативність, полягає в тому, що:

    1. алгоритм завжди складається з послідовності дискретних кроків;

    2. для запису алгоритму використовуються команди, які входять в систему команд виконавця;

    3. алгоритм забезпечує рішення не однієї конкретної задачі, а деякого класу задач;

    4. при точному виконанні всіх команд алгоритму процес повинен припинитися за кінцеве число кроків і привести до певного результату;

    5. алгоритм повинен складатися з команд, однозначно що розуміються виконавцем.

  2. Виберіть вірний запис для формули: Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

    1. ( 8 c + 5 ) / ( 4 b ) * ( R / ( x + y ) );

    2. ( 8 * c +5 / 4 * b) * ( R / (x + y ));

    3. ( 8 c + 5 ) / ( 4 * b ) * R / ( x + y );

    4. ( 8 * c + 5 ) / ( 4 * b ) * ( R / ( x + y ))

  3. Суть такої властивості алгоритму, як масовість, полягає в тому, що:

    1. алгоритм завжди складається з послідовності дискретних кроків;

    2. для запису алгоритму використовуються команди, які входять в систему команд виконавця;

    3. алгоритм забезпечує рішення не однієї конкретної задачі, а деякого класу задач;

    4. при точному виконанні всіх команд алгоритму процес повинен припинитися за кінцеве число кроків і привести до певного результату;

    5. алгоритм повинен складатися з команд, однозначно що розуміються виконавцем.

  4. Визначте умову, відповідно «число m не менш ніж кожне з чисел A,B,C»:

    1. Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

    2. Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

    3. Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

    4. Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

  5. Алгоритм - це

    1. правила виконання певних дій;

    2. орієнтований граф, вказуючий порядок виконання деякого набору команд;

    3. опис послідовності дій, строге виконання яких приводить до рішення поставленої задачі за кінцеве число кроків;

    4. набір команд для комп'ютера;

    5. протокол обчислювальної мережі.

  6. Вкажіть синтаксично невірний запис:

    1. X=Y*SIN (X) ^2+4;

    2. X=Y*SIN^2(X)+4;

    3. X=Y*SIN (X^2)+4;

    4. X=Y^2*SIN (X)+4.

  7. Мова програмування Basic використовує типи величин:

    1. Натуральні;

    2. Раціональні;

    3. Цілі;

    4. Дійсні;

    5. Текстові;

    6. Ірраціональні.

  8. Властивістю алгоритму не є:

    1. дискретність;

    2. масовість;

    3. результативність;

    4. циклічність.

  9. Яке значення змінної S буде після виконання програми: 10 S=1

20 For N = 1 To 3

30 S=S*N

40 Next N

50 Print S

    1. 2

    2. 3

    3. 4

    4. 6

  1. Розгалужений алгоритм - це алгоритм в якому:

    1. Відбувається виконання деякої серії команд;

    2. Команди виконуються послідовно у порядку їх запису;

    3. В залежності від умови виконуються ці або інші команди

  2. Одержання результату алгоритму після виконання кінцевої кількості команд визначається як:

    1. Дискретність;

    2. Масовість;

    3. Результативність;

    4. Зрозумілість;

    5. Визначеність;

    6. Скінченність;

  3. Яке значення змінної S буде після виконання програми:

10 A=2

20 B=3

30 If A>B Then S=A*B Else S=A+B

40 Print S

    1. 2

    2. 3

    3. 5

    4. 6

  1. До основних засобів опису алгоритмів відносяться:

    1. Словесний;

    2. Лінійний;

    3. Графічний;

    4. Розмовний;

    5. Алгоритмічний (операторній);

    6. Програмний;

    7. Логічний.Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

  2. Виберіть вірне представлення арифметичного виразу на алгоритмічній мові:

    1. x + 3y / 5xy

    2. x + 3*y / 5*x*y

    3. (x + 3y) / 5xy

    4. (x + 3*y) / (5*x*y)

    5. x + 3*y / (5*x*y)

  3. В операторі циклу в мові програмування Basic після службового слова STEP вказується:

    1. арифметичний вираз, значення якого визначає величину приросту параметра циклу;

    2. початкове значення параметра циклу;

    3. вираз, визначальне кінцеве значення параметра циклу;

    4. логічний вираз, значення якого визначає величину приросту параметра циклу.

  4. Алгоритм включає розгалуження, якщо

    1. він складений так, що його виконання припускає багатократне повторення одних і тих же дій;

    2. хід його виконання залежить від істинності тих або інших умов;

    3. його команди виконуються в порядку їх природного проходження один за одним незалежно від яких-небудь умов;

    4. він представимо в табличній формі;

    5. він включає допоміжний алгоритм.

  5. Вкажіть слово, пропущене в тексті: "Оператор ... використовується для написання коментарів до програми і не робить ніякого впливу на хід її виконання". Який оператор пропущений:

    1. INPUT;

    2. LET;

    3. REM;

    4. PRINT.

  6. Для формули Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования виберіть правильну алгоритмічну запись:

    1. 2*x + SQR (x+1)/(2*a);

    2. (2*x + SQR(x+1)/(2*a);

    3. 2*x + SQR(x+1)/2*a;

    4. (2*x + SQR(x+1)/(2*a)

  7. Збіг результатів, одержаних при виконанні алгоритму, незалежних від виконавця або технічного обладнання визначається як:

    1. Дискретність;

    2. Масовість;

    3. Визначеність;

    4. Результативність;

    5. Зрозумілість;

    6. Скінченність;

  8. Основними структурами побудови алгоритму є

    1. Пряма;

    2. Циклічна;

    3. Лінійна;

    4. Закінчена;

    5. Розгалужена;

Додаток 4

Інструкція до лабораторної роботи:

Лабораторна робота № 12

Тема: Прикладні програми мовою Basic.

Мета: набути практичних навичок складання та реалізації прикладних програм, закріпити навички роботи в середовищі програмування Qbasic.

План роботи:

  1. Обговорення і складання програми задач згідно етапів рішення задач з використанням комп'ютера:

    1. Задача про внесок (одноразовий та регулярний),

    2. Задача про взяття позички в банку (сплата боргів),

    3. Дисконтування

  1. Виконання розрахунків за індивідуальними завданнями.

  2. Аналіз отриманих результатів.

Теоретичні відомості:

Банк - це спеціальна організація, що проводить зі своїми клієнтами такі основні операції - пасивні й активні :

  1. Пасивні - прийом грошей на збереження від клієнта.

  2. Активні - видача грошей у якості позички або з рахунку для використання їх клієнтом.

Фізичні особи (конкретні люди) і юридичні особи (підприємства, фірми) зберігають кошти, як правило, у банках. Дана операція називається внеском.

Якщо необхідно взяти позику в банку, то необхідно ураховувати необхідність сплати грошей банку за користування позичкою. При цьому число відсотків за визначений період користування отриманими коштами називається відсотковою ставкою.

Дисконтування - це процес розв'язування обернених задач.

Умовні позначення:

А0 - початковий розмір внеску;

Т - відсоткова ставка, тобто відсоток збільшення внеску за визначений період часу (рік, місяць, квартал);

n - число періодів, упродовж яких внесок зберігався в банку (тобто число років, кварталів, місяців);

An - нарощений розмір внеску наприкінці n-го періоду зберігання грошей у банку, або сума погашена за n років

S - відсоткові гроші.

Основні формули для рішення задач:

Тип задачі

Основна формула

Дисконтування

Задача про одноразовий внесок грошей у банк

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Задачі про регулярний внесок

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Задача про взяття позички в банку

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования

Методическая разработка урока по информатике на тему Прикладные программы на языке программирования- кількість років погашення кредиту

Виконання роботи:

  1. Підготувати комп'ютер до роботи.

  2. Скласти блок-схему і програму рішення задачі 1(див. таблицю).

  3. Ввести, відредагувати і запустити на виконання програму.

  4. Зробити аналіз отриманих даних.

  5. Вирішити задачу 2 та зробити висновки щодо результатів.

  6. Заповнити бланк звіту про роботу.

Таблиця 1 Завдання до лабораторної роботи

Номер варіанту

Задача 1

Задача 2

1

Вкладник банку вирішив щорічно вносити внесок 1000 грн. упродовж 10 років. Скільки грошей він зможе отримати, якщо відсоток річних нарахувань 3%?

Підприємець користувався позикою в розмірі 5000 грн протягом 150 днів із розрахунку 2% річних. Визначити процентні гроші.

2

Яку суму повинен щорічно вносити вкладник, щоб через 20 років зібрати суму 30000 грн. при 3%?

Скільки років буде потрібно для погашення позички в 14000 грн, якщо щорічно сплачувати 1000 грн при 2% річних?

3

Підприємець вирішив зібрати гроші на відкриття бізнесу у сумі 25000 грн, вкладаючи щорічно в банк 1000 грн. Скільки років на це буде потрібно, якщо відсоток нарахувань 3%

Підприємець узяв позичку в розмірі 100000 грн терміном на 5 років під 5% річних. Яку суму погасить підприємець за 5 років?

4

Який повинен бути відсоток нарахувань, щоб під час щорічного внеску 1500 грн зібрати суму 35000 грн за 20 років?

Підприємець користувався позикою в розмірі 15000 грн протягом 120 днів із розрахунку 1,5% річних. Визначити скільки процентних грошей він заплатить.

5

Завбачливі батьки після народження дитини відкривають рахунок у банку на її ім'я. Припустимо, батьки поклали в банк 1000 грн. із розрахунку 3,25% річних. Скільки грошей буде на рахунку через 18 років?

Через скільки років буде погашено кредит на суму 5000 грн, якщо щорічно сплачувати 1000 грн при 3% річних?

6

Який відсоток річних нарахувань повинен забезпечити банк, щоб початковий внесок 15 000 грн збільшився вдвічі за 20 років?

Бізнесмен узяв в банці кредит на суму 15000 грн строком на 18 місяців за умови щомісячного погашення позики і місячної ставки кредиту 5%. Визначити величину щомісячних виплат

7

Інвестор вкладає в бізнес 2 000 грн (або відкриває на цю суму рахунок в банці) на умовах 5% ставок прибутків. Яка вартість інвестиції через 36 місяців?

Підприємець узяв позичку в розмірі 12000 грн терміном на 3 роки під 2,5% річних. Яку суму погасить підприємець за 3 роки?

8

Клієнт банку планує поповнювати свій рахунок на 150 грн щомісячно. Скільки грошей буде на рахунку через 24 місяці, якщо внесок зроблений під 3% щомісячно?

Підприємець користувався позикою в розмірі 25000 грн протягом 210 днів із розрахунку 1,5% річних. Визначити процентні гроші.

9

В банк внесено суму 1560 грн із розрахунку 2% річних. Яку суму отримає вкладник через 5 років?

Через скільки років буде погашено кредит на суму 45000 грн, якщо щорічно сплачувати 10000 грн при 3% річних?

10

Клієнт відкриває рахунок в банку на умовах 5% річних, кладе на рахунок 2 000 грн і планує щорічно поповнювати свій рахунок на ту ж суму. Яка сума буде на рахунку через 10 років

Бізнесмен узяв в банці кредит на суму 5 000 грн строком на 8 місяців за умови щомісячного погашення позики і місячної ставки кредиту 6%. Визначити величину щомісячних виплат

11

Вкладник банку щомісячно вносить 250 грн упродовж 36 місяців. Скільки грошей він може отримати, якщо відсоток нарахувань 4%?

Підприємець узяв позичку в розмірі 100000 грн терміном на 5 років під 5% річних. Яку суму погасить підприємець за 5 років?

12

Який початковий внесок потрібно зробити в банк, щоб він виріс за 5 років до 2500 грн при 2% річного прибутку?

Підприємець користувався позикою в розмірі 5000 грн протягом 150 днів із розрахунку 2% річних. Визначити процентні гроші.

13

Яку суму повинен щорічно вносити вкладник, щоб через 10 років зібрати суму 2000 грн. при 5%?

Скільки років буде потрібно для погашення позички в 14000 грн, якщо щорічно сплачувати 1000 грн при 2% річних?

14

В банк вкладено 500 грн під 4%. Через скільки років внесок подвоїться?

Через скільки років буде погашено кредит на суму 45000 грн, якщо щорічно сплачувати 10000 грн при 3% річних?

15

Фірма інвестує 2 000 грн впродовж шести місяців за умови 7% щомісяця. Яка вартість інвестиції через шість місяців?

Бізнесмен узяв в банці кредит на суму 2 000 грн строком на 12 місяців за умови щомісячного погашення позики і місячної ставки кредиту 6%. Визначити величину щомісячних виплат

Контрольні питання:

  1. Назвіть властивості алгоритмів.

  2. Основні етапи рішення задачі з використанням ЕОМ.

  3. Поясніть відмінність виконання лінійної частини алгоритму від виконання циклу.

  4. Поясніть відмінність виконання розгалуження від виконання циклу.

  5. Назвіть різні форми представлення алгоритму.

Дата_____________ Група_________________ Виконав студент __________________________


Лабораторна робота

«Прикладні програми мовою Basic»


Мета: набути практичних навичок складання та реалізації прикладних програм, закріпити навички роботи в середовищі програмування Qbasic.

Виконання роботи:

  1. Підготуйте комп'ютер до роботи. Як відкрити середовище програмування QBasic?


  2. Рішення задачі 1 (вирішити задачу згідно основних етапів рішення)

    1. Формулювання задачі:


    1. Визначення аргументів та результатів:


    1. Визначення математичної моделі та типу алгоритму



    1. Блок-схема рішення задачі:

    1. Програма рішення задачі






    1. Результати:


    1. Висновки:


  3. Рішення задачі 2 (вирішити задачу згідно основних етапів рішення)

  1. Формулювання задачі:


  1. Визначення аргументів та результатів:


  1. Визначення математичної моделі та типу алгоритму



  1. Блок-схема рішення задачі:

  1. Програма рішення задачі






  1. Результати:


  1. Висновки:



© 2010-2022