- Преподавателю
- Информатика
- Циклдық алгоритмді программалау тақырыбына жаттығу жұмыстары
Циклдық алгоритмді программалау тақырыбына жаттығу жұмыстары
Раздел | Информатика |
Класс | 9 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Жансүгірова А.А. |
Дата | 18.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Сабақтың тақырыбы: Циклдық алгоритмді программалау тақырыбына
жаттығу жұмыстары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Циклдық операторлық командаларын программада дұрыс
қолданылуын үйрету.
Дамыту: Оқушылардың логикалық ой-өрісін дамыту, компьютерлік
сауаттылығын, сабаққа қызығушылығын, тапқырлығын,
біліктілігін арттыру.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, тазалыққа, жылдамдылыққа, шыдамдылыққа,
компьютерді өз мақсатында дұрыс қолдану мәдениетіне
тәрбиелеу.
Болжамдап отырған нәтиже: Лекцияда өтілген тақырыптарды толық меңгеріп, оларды есепте дұрыс қолдана білуі керек.
Сабақтың типі: Пысықтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Компьютермен жұмыс, тест, сұрақ-жауап, ойын, ДТ.
Көрнекі құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, бағалау кестесі.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.
-
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, сабактың тақырыбын айту.
-
Сабақтың барысымен таныстыру.
Үйге берілген тапсырманы тексеру:
Тақтада сызылған блок-схема бөліктерге бөлінеді. Әр бөлікке сұрақ жазылады. Сұрақтарға дұрыс жауап берілсе, тиісті орынға қойылады. Әр оқушы бір-бір сұраққа жауап береді.
Есеп. Төменде п! факториалын есептейтін блок-схеманы құрастыру керек.
Бұл есеп үш түрлі циклмен есептелген.
While..do
Repeat..until
For..do
басы
n
f:=1;
I:=1, n
f:=f*i:
f
соңы
Блок-схеманы құрастыру үшін төмендегі сұрақтарға жауап беру керек.
1. Сұрақ: Алгоритм құрылымына қарай қаншага бөлінеді?
Жауап: Алгоритм құрылымына қарай үшке бөлінеді: сызықтық, тармақтық, циклдық болып.
2. Сұрақ: Цикл дегеніміз не?
Жауап: Қайталау (цикл) операторлары белгілі бір операторларды немесе операторлар тобын бірнеше рет орындау мүмкіндігін ұйымдастыруға қолданылады.
3. Сұрақ: Циклдіц денесі деп нені айтамыз?
Жауап: Қайталанатын операторлар тобы циклдің денесін құрайды.
4. Сұрақ: Қайталау параметрі деген не?
Жауап: Қайталау санын көрсететін, әр кайталау сайын 1-ге артып отыратын натурал типті шама.
5. Сұрақ: Шарт деген не?
Жауап: Жауабы «иә» немесе «жоқ» болатын ұйғарым
6. Сұрақ: Серия деген не?
Жауап: Паскаль опреторларының тізбегі.
7. Сұрақ: While..Do циклініц программада жазылуын көрсетіңіз?
Жауап: while шарт
begin серия/операторлар;
end;
8. Сұрақ: Repeat..Until циклінің блок-схемасын көрсетіңіз.
Жауап: repeat
9. Сұрақ: 6! факториалы неге тең?
Жауап: 720-ға.
10. Сұрақ: For-Downto операторыныц программада жазылуын көрсет:
Жауап: Ғог <параметр>:=<соңғы мән> downto <алғашқы мән> do
begin
серия ;
end;
Қорытындылау. Жалпы қысқаша цикл туралы айту, бағалау кестесін толтыру.
III. Есептер шығару.
Компьютермен, тақтамен және дәптермен жұмыс (есептер шығару). Жоғарыда берілген блок-схемалардың кез-келгеніне программа құрып, нәтижесін компьютерде көрсету.
Программа мәтіні:
program faktorial;
var n, i, f: integer;
begin
readln (n);
f:=1; і:=1;
while і<=n do
begin
f:=f*і; і:=і+1;
end;
write ('f=',f);
end.
program faktorial;
var n, i, f: integer;
begin
readln (n);
f:=1; і:=1;
repeat
f:=f*і; і:=і+1;
until i>n;
write ('f=',f);
end.
program faktorial;
var n, i, f: integer;
begin
readln (n);
f:=1;
for i:=1 to n do
begin
f:=f*і;
write ('f=',f);
end.
Қорытындылау.
IV. Көзге жаттығу жасату.
Оқушылар ортаға шығып бір оқушының айтуымен жаттығу жасайды.
V. Өзіндік жұмыс (деңгейлік тапсырмалар).
1-деңгей. Тестпен жұмыс.
Тест сұрақтары
1. Паскальда бағдарлама қандай кызметші сөзбен басталады ?
1) begin 2) var 3) program*
2. Өрнектің мәнін табыңыз: х=3 болған жағдайда sqr(sqr(х))=...
1) 9 2) 81* 3) 27
3. Бөлінді қалдығын табу үшін қандай функция қолданылады?
1) div 2) mod* 3) abs
4. Паскаль бағдарламасында айнымалыларды сипаттау бөлігі қандай қызметші
сөзбен басталады?
1) Begin 2) Var* 3) Program
5. Турбо Паскаль бағдарламасында циклдың қанша түрі бар?
1) 1 2) 2 3) 3*
2-деңгей. Берілген есептің блок-схемасын құру.
Ежелгі ұзындық салмақ өлшемдерін қазіргі өлшемдерге ауыстыратын блок-схема құрыңдар. (цикл санаушының мәні 1-ден 10-ға дейін өзгереді):
I нұсқа. Фунтты киллограмға (1 фунт = 0,40951 кг)
II нұсқа
Аршынды метрге (1 аршын = 0,7112 м)
3-деңгей. 2-деңгейде берілген есептің программасын кұрып, нәтижесін компьютерде көрсету.
Қорытындылау.
VI. Қорытындылау, бағалау.
VII. Үйге тапсырма.