Сызықтық алгоритмдерді программалау (9-сынып)

Пәні: Информатика Сабақтың тақырыбы:Сызықтық алгоритмдерді программалау.   Сыныбы: 9 Мақсаты:   Сызықтық алгоритмдер мен оларды программалау тілінде аудару туралы білім меңгерту. Міндеттері:   алгоритмдік конструкцияларды программалау тіліне аудару; сызықтық алгоритмдерді құру және программалау; сызықтық алгоритмдерде өрнектерді және функцияларды пайдалану; Күтілетін нәтиже:   Сызықтық алгоритм ұғымын біледі, блок-схемалармен және программалау арқылы сызықтық алгоритмдерді жаза алады. Әдістері: «Жылы сезімдер» тренинг «Пазл» «Өзіндік ойын» «Әуе шары» «Автобус аялдамасы» Деңгейлік тапсырмалар   «БББ» кестесі «Бағалау сэнвичі» кері байланыс
Раздел Информатика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Татибеков Нурман Андабекович

Сабақтың тақырыбы: Сызықтық алгоритмдерді программалау.

Сыныбы: 9

Мақсаты:

Сызықтық алгоритмдер мен оларды программалау тілінде аудару туралы білім меңгерту.


Міндеттері:

  1. алгоритмдік конструкцияларды программалау тіліне аудару;

  2. сызықтық алгоритмдерді құру және программалау;

  3. сызықтық алгоритмдерде өрнектерді және функцияларды пайдалану;


Күтілетін нәтиже:

Сызықтық алгоритм ұғымын біледі, блок-схемалармен және программалау арқылы сызықтық алгоритмдерді жаза алады.

Әдістері: «Жылы сезімдер» тренинг

«Пазл»

«Өзіндік ойын»

«Әуе шары»

«Автобус аялдамасы»

Деңгейлік тапсырмалар

«БББ» кестесі «Бағалау сэнвичі» кері байланыс

Көрнекі құралдар:

Слайд, постерлер, стикерлер, маркерлер,

А4 форматты қағаз, бағалау парақшалары,

Сабақтың кезеңдері

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Модульдердің қамтылуы

I. Ұйымдастырукезеңі



«Теңізге саяхат»

тренинг

«Пазл» әдісі арқылы топқа бөлу

Психологиялық тренинг.

Оқушыларды пазлдың бөліктерін құрастыру арқылы «Алгоритм» және «Паскаль» топтарына бөлдім.

Тренингтен кейін оқушылар алған әсерлерін жеткізеді.

Оқушылар пазлдың бөліктерін құрастыру арқылы «Алгоритм» және «Паскаль» топтарына бөлінді.

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер

Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану

Талантты және дарынды балаларды оқыту

Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту

Оқытудағы басқару мен көшбасшылық


ІІ. Білу


«Өзіндік ойын»

Өткен тақырыпқа байланысты сұрақтардың жауаптары беріледі.

Оқушылар берілген жауап үшін сұрақтар құрасырады.

III. Түсіну


«Әуе шары»

Әдіс ережесіне сәйкес әуе шарын әуеге көтеру үшін жаңа сабаққа байланысты, сабақтың түсінігін ашатын бес сұрақ қоямын.


Топпен жұмыс жасай отырып, берілген сұрақтарға жауаптар жазып, жаңа сабақты меңгереді.

IV. Қолдану


«Автобус аялдамасы»

Тапсырма: Екі санның қосындысын (c=а+в) анықтайтын блок-схемасын, алгоритмін және программасын жазу.

Оқушылар берілген тапсырманың блок-схемасын, алгоритмін және программасын жазады. Кейін жауаптарымен алмасып, кеткен қателері болса, түзетіп жазады.

V. Талдау


Деңгейлік тапсырмалар

І-деңгей.

Үш санның арифметикалық ортасын табу алгоритмін, блок-схемасын және программасын жазыңыз.

Сызықтық алгоритмдерді программалау (9-сынып)ІІ-деңгей.

формуласы бойынша есептеу алгоритмі, блок-схемасын, программасын құрыңыз.

ІІІ-деңгей.

Өрнектің мәнін табыңдар a=-2 , болғанда (a-8)/(2a+5) алгоритмін, блок-схемасын,

программасын құрыңыз.

Оқушылар жеке және топпен тақырыпқа байланысты есептер шығарады.

VІ. Жинақтау


VІІ. Бағалау

(4 минут)

«БББ» кестесі

Тапсырманы түсіндіру, бағдар беру.

Сабақты қорытып, кестеге сәйкес маңызды қорытындыларды жазады.

VІІІ. Қорытынды


«Бағалау сэндвичі» кері байланыс

Стикерді таратып, өз ойларын жазуды тапсырады

Үйге тапсырма:

№1. Y=(AX+B)-С өрнегінің
алгоритмін, блок-схемасын,программасын
құрып келу.
№2. Y=x2+1 функциясын есептейтін программа жазыңыз.

Бағалау. Бағалау парағы бойынша.

Сабақтың қай жері ұнағанын, қай жеріне өзгеріс енгізуді ұсынады.





Қосымшалар:

№1-қосымша. «Өзіндік ойын» әдісі:

  1. Берілген мақсатқа жету үшін реттелген әрекеттер тізбегі. (Алгоритм дегеніміз не?)

  2. алг алгоритмнің аты

басы

алгоритм командалары

соңы (Алгоритм жазу пішімі қандай?)

  1. Бүтін-integer; нақты-real; литерлік-char. (Айнымалы типтерін атаңыз)

  2. read, readln-енгізу. (Енгізу операторларын ата?)

  3. write, writeln- шығару. (Шығару операторларын ата?)

  4. program программа аты

айнымалалар бөлімі

begin

операторлар бөлімі

end. (Программа жазу пішімі қандай?)

№2-қосымша. «Әуе шары» әдісі

  1. Сызықтық алгоритм деген не?

  2. Сызықтық алгоритмнің табысты болуы үшін оларда не болуы керек?

  3. Сызықтық алгоритм қай жағдайда орындалмайды?

  4. Сызықтық алгоритмдердің ерекшеліктері қандай?

  5. Сызықтық алгоритмнің дұрыс орындалмау себептерін ата? (Кедергілері)

№3-қосымша. «Автобустық аялдама» әдісі

Екі санның қосындысын (c=а+в) анықтайтын блок-схемасын, алгоритмін және программасын жазу.

басы

соңы

с=a+b

енгізу a,b

шығару с


алг ЕСҚ табу

(арг бүт а, в, нәт бүт с)

басы

енгізу а, в

с=а+в

шығару с

cоңы


program ecep;

var a,b,c:integer;

begin

readln (a,b);

c:=a+b;

writeln ('с= ',c);

end.

а=12 , в=10 деп мәндері берілсе онда программаны былай жазуға болады

program ecep;

var a,b,c:integer;

begin

a:=12;b:=10;

c:=a+b;

writeln ('с= ',c);

end.

№4-қосымша. Деңгейлік тапсырмалар.

І-деңгей.

Үш санның арифметикалық ортасын табу алгоритмін, блок-схемасын және программасын жазыңыз.

Сызықтық алгоритмдерді программалау (9-сынып)ІІ-деңгей.

формуласы бойынша есептеу алгоритмі, блок-схемасын, программасын құрыңыз.

ІІІ-деңгей.

Өрнектің мәнін табыңдар a=-2 , болғанда (a-8)/(2a+5) алгоритмін, блок-схемасын және программасын құрыңыз.

№5-қосымша. «БББ» кестесі

Білемін

Білдім

Білгім келеді....




















№5-қосымша. Бағалау парағы



Дескриптор

«Өзіндік ойын»

«Әуе шары»

«Автобустық аялдама»

Деңгейлік тапсырмалар

«ББҮ» кестесі

Жалпы ұпайы

Бағасы

Критерийлер

Жауабы толық

Жауабы толық емес

Жауабы жоқ

Тақырыпты аша алды

Түсіндіре алды

Түсіндіре алмады

Тақырыпты ашып, мысалдар келтерлі

Түсіндіре алды

Түсіндіре алмады

Есептің барлығы дұрыс

Қатесі бар

Дұрыс емес

Қатысты, жауабы толық

Қатысты, жауабы толық емес

Қатыспады



Рубрикатор

5-4

3-2

1-0

5-4

3-2

1-0

5-4

3-2

1-0

5-4

3-2

1-0

5-4

3-2

1-0



Оқушының аты-жөні






1

Айдарбек А.








2

Берік А.








3

Елеусіз Т.








4

Емшібек Х.








5

Зиятбек Н.








6

Кәдірбай Д.








7

Махамбетова Ш.








8

Өмірбекова З.








9

Райхан Ә.








10

Русланұлы Ш.








11

Төлбай Б.








12

Шәріпбек Г.








Бағалау шкаласы:

«5» - 20-25 ұпай

«4» - 15-19 ұпай

«3» - 6-14 ұпай

«2» - 0-5 ұпай

Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Б.Сапарғалиев, Н.Масалимова. Информатика. 9-сынып. Астана. «Арман-ПВ». 2013 ж.

  2. Мұғалімдерге арналған нұсқаулық. ІІІ (базалық) деңгей. Астана. 2013 ж.

  3. Оқыту мен оқудың белсенді әдістері. Астана. 2013 ж.


© 2010-2022