- Преподавателю
- Информатика
- Урок з інформатики Інформаційні процеси (2 клас)
Урок з інформатики Інформаційні процеси (2 клас)
Раздел | Информатика |
Класс | 2 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Потєряхіна Л.М. |
Дата | 21.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Есть |
Інформатика. 2 клас
Тема. Інформація. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень.
Мета: ознайомити учнів з поняттям «інформація», з інформаційними процесами: отримання, зберігання, опрацювання і передавання інформації; розвивати спостережливість, пам'ять, мову; навички роботи з мишею; виховувати наполегливість у досягненні мети, працелюбність, інтерес до вивчення інформатики.
Вимоги до учнів: знати, що таке процес, інформаційний процес, які є інформаційні процеси, наводити приклади інформаційних процесів, розрізняти інформаційні процеси.
Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.
Програмне забезпечення: комп'ютерна программа Paint.
Обладнання: комп'ютерна презентація, мультимедійна дошка, підручник, зошит з друкованою основою.
"Навчитись можна лише тому, що любиш і
чим глибші і повніші повинні бути знання,
тим сильнішою і живішою повинна бути любов.
Й. В. Гете
Хід уроку
І Організаційний момент.
Вступне слово вчителя. Дорогі діти! Подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. От бачите від ваших посмішок затишніше і світліше стало у нашому комп'ютерному класі.
Ви сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати
Але перед тим, як ми розпочнемо роботу повторимо правила поведінки в комп'ютерному класі та техніку безпеки при роботі з комп'ютером.
Повторення правил з техніки безпеки.
Щоб з комп'ютером дружити
Треба правила учити.
Не шуміти, не ходити,
Тільки тихо говорити.
Руки чистими тримати,
Сухо-сухо витирати
Кнопки на клавіатурі
Не потрібно натискати
Слухай вчителя уважно
І виконуй все, що скаже
Тільки так знання здобути
Допоможе друг - комп'ютер!
- Молодці! Йдемо вперед, здобувати знання!
Тема уроку «Інформація. Інформаційні процеси: отримання, зберігання, опрацювання і передавання повідомлень. На протязі уроку ми з'ясуємо, що таке інформація, інформаційні процеси, розглянемо види інформаційних процесів і навчимося їх розрізняти.
Сьогодні у нас незвичайний урок, а урок-подорож. А подорожувати ми будемо на швидкісному зорельоті у складі чотирьох екіпажей. У подорож із собою нам треба взяти багаж. А багажом будуть наші знання. Одже девіз уроку:
Щоб нам злетіти до зірок -
Новому вчимось крок за кроком.
Космонавтам треба виконати програму підготовки до польоту, виконуючи різні завдання. При цьому на небі буде з'являтись зірка, освітлюючи нам путь.
Але перш ніж вирушати у подорож зараз перевіримо, які знання ви здобули на попередньому уроці.
ІІ. Мозковий штурм. Ми з вами розглядали способи сприйняття та подання повідомлень.
-
Назвати орган чуття за допомогою якого сприймається інформація та назвати тип інформації.
-
Перша група. Поділіть по групах слова за способами сприйняття повідомлень:
СмаковіТепло, смачно, боляче, голосно, красиво, солодко, прохолодно, тихо, кисло, ароматно, гаряче, яскраво, кольорово.
Зорові
Слухові
Дотикові
Нюхові
-
Друга група. Поділити по групах види інформації за способами подання
-
Третя група. Установи відповідність .
-
Четверта група. Визначити тип інформації за способом сприйняття:
-
Дарина прийшла зі школи додому і побачила на столі апельсин.
-
Марійка і Юрко зайшли в дім і відчули запах смачненьких пиріжків.
-
Уранці мама почула по радіо, що на вулиці дуже холодно. Вона подивилася на градусник і побачила, що температура повітря - 10 градусів морозу.
Перевірка виконання завдань по групах. Всі виконали завдання. Ось і перша зірка засяяла на небі.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Поясніть, що хочуть сказати домашні тварини своїм господарям, коли:
-кішка муркоче... (вона задоволена);
-собака гарчить... (попереджає, що захищає щось або когось);
-кішка вигинає спину... (вона налякана і готова захищатися);
-собака крутить хвостом... (він до вас приязно ставиться).
ІV. Вивчення нового матеріалу.
-
Поняття «Інформація»
Спираючись на проведену розминку, вчитель пояснює поняття «інформація»: тварини в такий спосіб передають нам інформацію. А що таке інформація? (Вислухати відповіді учнів). Бажано надати переклад слова «інформація». Воно походить від латинського «іnfоrmаtіо», яке має кілька значень:
1) роз'яснення, виклад, тлумачення;
2) уявлення, поняття;
3) ознайомлення, просвіта.
Словничок.
Інформація - це відомості, знання про навколишній світ.
2.Інформаційні процеси
Ми з вами багато говорили про інформацію. Те, що ми можемо робити з цією інформацією носить назву інформаційний процес.
Словничок
Процес - це дія, яка триває певний час.
Інформаційні процеси - дії, які можна виконувати з інформацією.
Зараз відкрийте підручники § 14, сторінка 56 і самостійно знайдіть відповідь на таке запитання: «Що можна робити з інформацією?».
Інформацію можна отримувати, зберігати, опрацьовувати, передавати.
Інформаційні процеси
Отримання
Зберігання
Опрацювання
Передавання
-
Отримання інформації.
-
Робота в парах. Кожна пара отримує картку з загадкою та відгадує її.
-
Як ви отримували інформацію?
-
Яким чином ще можна отримувати інформацію?
Учень 1. Коли ми спілкуємося з друзями, читаємо книжки, дивимося телевізор, слухаємо радіо, ми отримуємо певну інформацію.
Учень 2. Чи знаєте ви, яку інформацію про погоду можна отримати від тварин?
Ластівки низько літають - дощ обіцяють.
Чайка сіла на воду - чекай доброї погоди.
Павук щосили плете павутиння - на суху погоду.
-
Отже цей процес називають отриманням інформації. Прикріпляємо на дошку назву цього процесу - слово Отримання).
Цей крок ми відзначимо появою зірки на зоряному небі.
-
Передавання інформації
Діяльність людини пов'язана із передаванням інформації. Люди спілкуються між собою, передають один одному прохання, накази, звіти про виконану роботу. У передаванні інформації завжди беруть участь дві сторони, той, хто передає інформацю (джерело інформації), і той, хто її отримує (приймач інформації).
Джерелом інформації можуть бути будб-які об'єкти: люди, тварини, книжки, різні пристрої. Приймачі інформації - це ті об'єкти, які сприймають дану інформацію. Наведіть власні приклади приймачів інформації.
Учень 1. Для передачі інформації древні люди били в барабани, використовували дим багать, ручних голубів. Пізніше, людина змогла передавати інформацію за допомогою усної розповіді.
Учень 2. Передавати інформацію можуть не тільки люди, а й тварини та рослини. Своїм гавкотом собака-пастух може попередити господаря про те, що на отару хоче напасти вовк. Бджоли передають одна одній рухами тіла «в танці», у який бік треба летіти по мед
Учень 3. А в Індії росте дивна рослина - «сором'язлива мімоза». Вона незвичайна тим, що згортає листя, щойно перші краплі дощу падають на рослину.
А тепер спробуйте відгадати передану інформацію.
-
Політ пташки;
-
Дзвоник на урок;
-
Бажання відповісти на запитання вчителя;
-
Клич на допомогу.
Передавати інформацію можна не лише словами або звуками, а й за допомогою малюнків, жестів, різних предметів. (Прикріпляємо назву процесу -Передавання).
На небі засяяла наступна зірка.
-
Збереження інформації
Вчитель пропонує дітям запам'ятати предмети в заданій послідовності. Потім діти повинні пригадати назви предметів. Перевіряємо послідовність предметів.
Запитання до учнів.
-
Чи припустилися ви помилок? Чому?
-
Запишіть у клітинки першу букву кожного слова, що відповідає малюнкам.
Отримали слово ПАМ'ЯТЬ.
-
Що ви робили з інформацією?
-
Отже отриману інформацію можна запам'ятати або записати у зошиті. Цей процес називають зберіганням інформації.
-
Для збереження різноманітної інформації людина вигадала різні предмети. Назвіть предмети призначені для збереження інформаці.
На схемі прикріплюємо процес ЗБЕРІГАННЯ. А на небі з'являється зірка.
-
Опрацювання інформації.
Робота в групах «Збери ракету». Для польоту нам потрібна ракета. Візьміть з конверта фігури. Що це за фігури? Вам потрібно зібрати з них ракету.
Ви отримали інформацію у вигляді фігур. Але діяльність людини пов'язана не лише з отриманням інформації. Що ви робили з отриманою інформацією? Ви обмірковували її. Можна сказати, що ви обробляли інформацію, В результаті чого перетворили геометричні фігури на нову інформацію - ракету. Цей процес називають опрацюванням інформації. Приклади: розв'язування задачі, розгадування ребусів, розфарбування малюнка, переклад тексту.
V. Усвідомлення набутих знань.
1. Робота в робочих зошитах.
2. Питання по підручнику с.59 (2-4)
Ось і остання зірка засяяла.
VІ. Фізкультхвилинка.
VІІ. Практична робота на комп'ютері.
Ну а зараз вирушаємо на космодром, де космічні кораблі стартують у космос. Ви самостійно будете керувати злетом ракет у космос. Перед стартом ракет уважно вислухайте останні настанови. Сьогодні ви працюєте із завданням Розмальовка. Зафарбувати відповідним кольором фрагменти зображення.
VІІІ. Релаксація
-
Заплющіть очі. Нашу планету Земля сповиває тиха ніч… На небі спалахують чарівні зірочки - більші та менші, що мерехтять золотом і сріблом. Уявіть себе зірочками. Замерехтіли наші зірочки - покліпайте очима. Зірочки засіяли промінчиками - підніміть руки вгору. Ось так яскраво сяють наші зірки.
-
Подивилися далеко вперед, може, там летить космічний корабель, а потім на свого носика - 5 разів
-
Закрили очі, розслабили м'язи, порахували до п'яти відкрили очі.
Увага, космодром закривається. Всі повернулися на свої місця.
ІХ. Підбиття підсумків
Гра «Продовж речення»
Я … інформацію, коли розв'язую задачу.
Я … інформацію, коли слухаю вчителя.
Я … інформацію, коли записую в зошит.
Мандруючи Космосом, ми багато дізналися. Подивіться, яке гарне небо, скільки зірок на нашому шляху. Наша космічна подорож підходить до завершення
Молодці! Ви не тільки пройшли всі випробування й зараховані у загін юних космонавтів, але й отримали найцінніший скарб у світі. Який - відгадайте, розставте числа по порядку.
А Я Н Н Н З
3 6 2 5 4 1