- Преподавателю
- Информатика
- Урок по информатике на тему
Урок по информатике на тему
Раздел | Информатика |
Класс | 5 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Тахаева Н.С. |
Дата | 07.01.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Есть |
Қысқа мерзімді жоспарлау
Пәні: информатика
сабақ: № 6
Мұғалімі: Тахаева Нұргүл Сағадатқызы
Оқушылардың жасы: 10-11
( 5 сынып)
Сабақтың атауы
Пернетақта
Сілтеме
Информатика 5 сынып (Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов), әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар, Информатика негіздері журналы, интернет материалдары
Сабақтың мақсаты:
пернетақтамен жұмыс жасау тәсілдерін үйрету.
Сабақтың міндеттері
- пернетақта пернелерінің атқаратын қызметтері туралы толық мағлұматтар беріп білімдерін нығайту
- теориялық білімдерін практикамен ұштастыру
Оқыту нәтижесі
- пернетақта пернелерінің атқаратын қызметтері туралы толық мағлұматтар алып білімдері нығаяды
- теориялық білімдері практикамен ұштасады
Негізгі идеялар
- тақырыпты жан-жақты талдайды
- сыни көзқарасы қалыптасады
- топтық жұмысқа әр оқушының өз ойы сақталады
Әдіс-тәсілдер:
"Ойлан, тап" әдісі, "Кубизм" тәсілі, сұрақ-жауап, "бес жол" өлең стратегиясы
Көрнекіліктер
-
слайд, компьютер, бағалау бершесі, үлестірмелі парақша, стикер
Тапсырмалар
1-тапсырма: "Ойлан, тап!" - құрылғының атын тауып, анықтама беру
2-тапсырма: "Жаңа сабақ" жаңа тақырыпты Кубизм тәсілі бойынша талдау
3-тапсырма: Практикалық тапсырма - пернетақтамен жұмыс
4-тапсырма: "Ағымдағы тест сұрақтары"- пернелердің атқаратын қызметіне байланысты сұрақтар
5-тапсырма: "Бес жол" өлең стратегиясы-тақырыпқа байланысты өлең жолдарын құрастыру
Уақыты
Мұғалімнің іс-әрекеті
3 минут
4 минут
5 минут
15 минут
7 минут
3 минут
4 минут
4 минут
І. Ұйымдастыру
- оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
- психологиялық дайындық "Карусель"жаттығуы
/оқушылар екі топқа бөлінеді. мынандай тапсырма беріледі: 2 топ бірінің ішіне бірі шеңбер жасап тұрады да, ішкі шеңбер қозғалмайды да сыртқы топ сағат тілімен бағыттас айналады. Мысалы: бір-біріне қарама қарсы келгені бір біріне қарап мадақтау немесе жағымды сөз айтады./
- бағалау бетшесі үлестіріледі
20-18 ұпай - "5"
17-12 ұпай - "4"
11-6 ұпай - "3"
5-тен төмен -"2"
ІІ. "Ойлан, тап!" Компьютердің негізгі құрылғыларының атқаратын қызметі - құрылғының атын тауып, анықтама беру
- Шығармашылық тапсырманы оқу
"Жасырын сөзді тап"
Тапсырма: 22 8 23 18 8 25 1 15 25 1
ІІІ. Жаңа сабақ - Кубизм тәсілі бойынша талдау
ПЕРНЕТАҚТА
-
Сипаттаңыз: Объектке ойша жақынырақ қараңыз және сипаттаңыз. Сіз не көріп тұрсыз? Түсі, формасы, өлшемі және т.б.
-
Салыстырыңыз: Бұл неге ұқсайды? Несімен ерекшеленеді?
-
Топтастырыңыз: Сіз қалай ойлайсыз, бұл не үшін қажет? Ойыңызға не келді? Жәй ашық ойланып көріңіз, қалай топтастырасыз?
-
Анализдеңіз: Бұл қалай жасалған? (сіз бұны білуіңіз маңызды емес).
-
Ұсыныңыз: Онымен не істеуге болатындығын айтыңыз? Бұны қалай қолдануға болады?
-
Аргументтеу (Келісесізбе немесе келіспейсізбе): Кез келген аргументтер табыңыз. Ол ақылға сыйымды немесе ақылға сыйымсыз болуы мүмкін.
ІV. Практикалық тапсырма :
1. Мына бейнені цифрлық перненің жоғарғы бөлігі арқылы орындаңдар
=:~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~:=
=:~%%%%%%%%%%%%~:=
=:~%#######@@######%~:=
=:~%######@@@#####%~:=
=:~%#######@@######%~:=
=:~%%%%%%%%%%%%~:=
=:~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~:=
2. Пернетақтаның анықтамасын теріңіз.
V. Ағымдағы тест сұрақтары. Пернетақтаның негізі бөліктері, пернелердің атқаратын қызметіне байланысты оқушыларға сұрақтар беріледі:
1. Пернетақта қандай құрылғыға жатады?
А) шығару құрылғысы
Ә) жазу құрылғысы
Б) енгізу құрылғысы
Г) оқу құрылғысы
2. Пернетақтаның негізгі бөліктерін жаз:________________________ _______________________________
3. Мына пернелердің атқаратын қызметі қандай?
Enter -
Esc -
Delete -
Alt -
Ctrl -
CapsLock -
Shift -
NumLock -
VI. "Бес жол" өлең стратегиясы
1. Зат есім (не? кім?)
2. Сын есім (қандай?)
3. Етістік (Не істеді? Қайтті?)
4. Тақырып бойынша сезімді білдіретін 4 сөз.
5. 1-ші жолдың синонимі.
VIІ. Бағалау
№
Оқушының аты жөні
Өзін-өзі бағалауы
Топ басшысының бағалауы
Мұғалімнің бағалауы
Қорытынды баға
Рефлексия
Стикерге "Бүгінгі сабақтан алған әсерлері , не үйрендің, сен үшін не ұнамады, тағы сабаққа не қосу керек деп ойлайсың?"
-
VIІІ. Кейінгі оқу: : 6 - тақырыпты қайталау, қосымша 7 тақырыпты оқу, пернетақтамен жұмысқа жаттығу жасау.