Компьютердің ішкі құрылымы (7 сынып)

Компьютермен  танысу.   Мүмкіндіктері.   Жүйелік блок.   Компьютердің  ішкі құрылымы.Компьютер  құрылғыларын  ажырата  білуді үйрету,   құрылғылармен  жұмыстануға  дағдыландыру.Компьютер   құрылғыларын   біледі.   Құрылғыларымен  жұмыстануға дағдыланады.  Ерекшеліктерін   біледі.Оқулықпен   жұмыс,  Компьютермен жұмыс .  « Жүйелік блок »,  « Монитор »,  « Пернетақта »,  « Маус »  компьютердің   құрылғылары .
Раздел Информатика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақтықұружәнежоспарлауүшінмұғалімдергеарналғанжоспарлаубойыншакесте №2


Сыныбы 7а

Күні 17.10.12.

Сабақтыңтақырыбы

Компьютермен танысу. Мүмкіндіктері. Жүйелік блок. Компьютердің ішкі құрылымы.

Мақсаты

Компьютер құрылғыларын ажырата білуді үйрету, құрылғылармен жұмыстануға дағдыландыру.

Күтілетін нәтижелер

Компьютер құрылғыларын біледі. Құрылғыларымен жұмыстануға дағдыланады. Ерекшеліктерін біледі.

Керекті жабдықтар

Оқулықпен жұмыс, Компьютермен жұмыс.

Сабақ барысы:

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

Амандасу.

Үй тапсырмасын дәптерлерін алмастырып оқу арқылы, арасынан жақсы шыққан тапсрманы өздері анықтап тауып ортаға салу.

«Жүйелік блок», «Монитор», «Пернетақта», «Маус» компьютердің құрылғылары арқылы топтарға бөлемін.

10 мин

2 мин

Амандасады.

Топта үй тапсырмасын кезек - кезек ауыстарып оқиды да ішінен ұнағанын таңдайды , талдайды, көшбасшы сыныпта оқиды.

«Жүйелік блок», «Монитор», «Пернетақта» «Маус» болып 4 топқа бөлінеді.

Тұсаукесер

Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын табу керек.

Бағалау критерий парағын таратамын

2 мин

Ойланады, қызығушылығы артады, айтады, пікірлерін бөліседі, әріптерді біріктіру арқылы сөздер шығарады.

Бағалу парағының критерийімен танысып шығады.

Негізгі бөлім

Топтардағы әр оқушыға тақырыпшалар бөлініп беріледі.

  1. Компьютер құрылғысы

  2. Жүйелік блок

  3. Процессор

  4. Жедел жад.

Оқушылар оқып болған соң топ арасында талдайды. Содан соң «мозаика» әдісі арқылы оқушылар әр топтарға барады.

5 мин

2 мин

12 мин

  1. Компьютер құрылғысы

  2. Жүйелік блок

  3. Процессор

  4. Жедел жад.

Белсенді оқиды, түсінеді, талдайды, ақпарат алады.

Әр топқа барып бір біріне өздерінің не білгендерін айтады.

Уақыт аяқталған соң орындарына келіп қайта талдайды.

Қорытынды

7 мин




Сәйкесткендіру тесті

Сұрақ

Жауап

1.Сөйлесу тілімен берілген пікірлерді талдаумен байланысты логика

1.Дербес компьютер

2.Жұмыста және үйде адамның пайдалануына арналған шағын компьютер

2.Пернетақта

3.1946 жылы қазіргі компьютерлерді архитектурасында бүгінге дейін сақталған ЭЕМ архитектурасының принципін құрған адам

3.Формалды логика

4 Енгізу құрылғысы

4. Римдік

5.Позициялық санау жүйесі

5. Дж. Фон Нейман

«Сөзжұмбақты» табу.

К

О

М

П

Ь

Ю

Т

Е

Р



О









Н







П

Р

И

Н

Т

Е

Р





Т



К






О



І






Р



Н









Ш









І













Сабақ басында дайындалған критерий бойынша бағалау.

Аты -жөні

Үй тапсырма сын орындауы

Жаңа тарқырып бойынша сабаққа

Берілген карточкаларға жауап беруі

Қорытынды

Оқушы


Көршісі


Мұғалім


Үйге тапсырма

Рефлексия парағы беріледі

7 мин



4 мин




1 мин

Тестпен танысады , оқиды, ойланады, Сәйкестендіру тестіне компьютер арқылы жұптасып жауап береді.


Сұрақтары:

Көлденеңнен

  1. Ақпараттық процесстерді іске асыратын құрылғы. (компьютер)

  2. Баспа құрылғысы (принтер)

Тігінен

  1. Көрсетуге арналған компьютер экраны (монитор)

  2. 1955 жылдан бастап қандай ЭЕМ-дер пайда бола бастады.

Бағалау парағын толтырады. Өзін-өзі бағалайды, көршісі бағалайды, мұғалім бағалайды.


Үй тапсырмасын дәптерлеріне жазып алады.

Рефлексия парағын толтырады.

Сабақтың өзіндік талдауы

Мен бұл сабағымда оқушыларға компьютер құрылғыларын ажырата білуді үйрету, соның ішінде жүйелік блоктың құрылғылармен жұмыстануға дағдыландыру мақсатында жұмыстандым.

Сабақты үй тапсырмасын сұраудан бастадым. Оқушылардың интернеттен қарап, кітаптардан қарап барынша орындап келген тапсырмаларын топ ішінде дәптерлерін ауыстырып оқу арқылы ішінен ұнағандарын таңдады. Бұлай орындаған оқушының да мұғалімнің де уақытын алмауға тиімді екенін білдім. Оқушылар өздеріне ұнағандарын топпен таңдап көшбасшыларын ортаға ұсынды.

Үй тапсырмасы тексеріліп болған соң. Оқушыларды «Жүйелік блок», «Монитор», «Пернетақта», «Маус» - деп компьютердің құрылғылары арқылы топтарға бөлдім. Оқушылар менің топтарды атауым бойынша «Жүйелік блок», «Монитор», «Пернетақта» «Маус» болып 4 топқа бөлінді.

Адасқан әріптер арқылы сабақтың тақырыбын табу керек. Оқушылардың қызығушылығы артып, ойлана бастады, әр жердегі шашылып жатқан әріптерді жинап сөздер құрастырды . бұл жерде Муратов Айдынның ойлау қабілетінің шапшаңдығы байқатты. Бұл жұмыста білім берудегі жаңа әдіс - тәсілдер, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, көшбасшылық модульдерді жүзеге асырдық.

Топтардағы әр оқушыға тақырыпшалар бөлініп беріледі.

  1. Компьютер құрылғысы

  2. Жүйелік блок

  3. Процессор

  4. Жедел жад.

Бұл менің қысқа мерзімді жоспарымда көрсетілген болатын, бірақ сабақ барысында оқушылардың сабаққа келмей қалу себептеріне байланысты топтағы оқушылар кемігесін мен бір топқа бір тақырыптан бердім. Бірақ бұлай өзгергенмен балаларға ешқандай әсерін тигізген жоқ.

Топтарға бөлініп берілген тапсырманы оқушылар белсенді, ынталы, жауапкершілікпен оқиды. Себебі олар өздерінің топтары үшін және өздері үшін жауапты екенін біледі. Сонымен қоса балалар өздеріне керекті деректерді дәптерлеріне түртіп алып отырды. Топта белсенді оқыған соң оқушыларды топ ішіде талқылады. Топта талқылауға 2 минут уақыт бердім. Топта талқылап болған соң «мозаика» әдісі арқылы әр топтарға шашыратып жібердім. Өз тобында бір оқушы қалды да қалған үш оқушыны үш топқа барды. Топтарда өздерінің алған білімдерін әр бір оқушы айтты. Тіпті бұл жерде өзінің кітаптан алған біліміне қоса өздерінің білетіндері туралы да айтты. Айта кететін болсақ Сатханов Юнус ол ішкі жад туралы кітапта берілген ақпараттанда көбірек білетінін көрсетіп өзінің жолдастарына түсіндіргенін көрген кезде бұл бағдарламаның шығармашыл, құзіретті, тұлғаның тәрбиеленетіне көз жеткіздім.

Қорытындылау кезінде компьютермен жұмыс болды. Бұл кезде сәйкестендіру кестесін бердім. Кестеде тест жауабын сәйкетендіру керек боды. Кейбір оқушылар тез орындады, ал кейбір оқушылар шатасып жазғандарын кетіріп алып жатты. Тапсырманы қиы алып орындарына салуды тек талантты балалар ғана орындады. «Сөзжұмбақты» табуғасұрақтарға жауап беріп сөзжұмбақты шешті. Берілген сұрақтар жеңіл болды.

Тест тапсырмасын орындағаннан кейін бағалау парағана бағаларын қойды. Бағалау парағы бірінші өзін - өзі бағалау, көршісі бағалау, мұғалім бағалау. Үйге тапсырмаларын дәптерлеріне жазып алды да сабаққа жақсы қатысқандары үшін бір-біріне ризашылықтарын қол шапалақпаумен аяқтады.

Сабақ мақсатына жетті деп ойлаймын. Оқушылар компьютер құрылғыларын біледі және жұмыстана алады.

Мозаика әдісін болашақта сабаққа жиі пайдалануға болады деген және келесі сабақтарда сұрақтың деңгейін жоғарлатсам деген шешімге келдім.

Сабақ бойынша өзгертулер





© 2010-2022