Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу

Раздел Информатика
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға әріптің кескінін, өлшемін және де мәтінге суретті әртүрлі жолмен қоюды үйрету. Ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Оқыту нәтижелері: Оқушылар тақырыпты өз беттерінше түсіне алады, топтық, ұжымдық жұмыс арқылы ұйымшылдықпен жұмыс жасап, компьютерде тапсырмаларды орындай алады.

Технология: «БЛУМ» таксономиясы, Кембридж университеті мен Назарбаев зияткерлік мектебі ұсынған «Құзырлы оқыту» технологиясы

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, постерлер, стикерлер

Қолданылатын модуль: Жеті модуль: СТО, АКТ, ДТО, жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, бағалау, басқару және көшбасшылық.

Сабақтың кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Уақыты

Оқушы әрекеті

Ұйымдастыру

(оқушы мен мұғалім диалогі)

-Сәлеметсіздер ме?!

-Көңіл-күйлерің қалай?

-Сабаққа дайындық қалай?

-Мен сендерге сәттілік тілеймін

-Бір -бірімізге сабақтың жақсы және де қызықты өтуіне тілектер тілейік.

Отшашу

Оқушыларды компьютердің құрылғылары арқылы топқа бөлу. (компьютердің құрылғылары тұрған суреттерді теріс қаратып қоямын, оқушылар бір-бірден таңдап алған суретіне байланысты сол топқа отырады, отырған топтары туралы мәлімет айтады)

1-топ «ЖҮЙЕЛІК БЛОК»

2-топ «МОНИТОР»

3-топ «ПЕРНЕТАҚТА»

Топ басшыларын сайлау, «бағалау парағын» тарату.

2мин



3мин


( парақ тарату)

-Сәлеметсіз бе?!

-Керемет!

-Жақсы

-Рахмет

барлықтарыңызға 5 деген баға тілеймін, өмірде жеңілмеңіздер

Топқа бөлінеді.

Білу (жаңа сабаққа дайындық)

Сұрақ-жауап

Мәтінді көшіру комбинациясы?

Мәтінді қою комбинациясы?

Мәтінді ерекшелеу комбинациясы?

Мәтінді қиып алу комбинациясы?

Мәтінді қалпына келтіру комбинациясы?



Сөзжұмбақ

1

P

A

G

E

D

O

W

N


2

C

A

P

S

L

O

C

K



3

C

T

R

L




4

D

E

L

E

T

E

5

P

A

G

E

U

P




6

A

C

K

S

P

A

C

E


7

E

N

D



1. Курсорды құжаттың соңына апару пернесі?

2. Бас әріптерді теру режиміне өту қандай пернені басу арқылы орындалады?

3. Мәтінді көшіру қандай перненің қызметімен орындалады?

4. Курсордың оң жағындағы символдарды жою пернесі?

5. Курсорды құжаттың басына апару пернесі?

6. Курсордың сол жағында орналасқан символды жою пернесі?

7. Курсорды мәтіннің соңына апару пернесі?

2мин

ауызша




3мин

Жазбаша




Ctrl C

Ctrl V

Ctrl A

Ctrl X

Ctrl Z

Түсіну (жаңа тақырыпты меңгерту)

Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.Әріптің кескіні

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.әріптің өлшемі

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.әріптерді жуандатады

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.әріптерді қисайтады

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.мәтіннің астын сызады

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.мәтін жолдық басында, сол жақта орналасады

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.мәтін ортаға теріледі, тақырыпты осылай тереді

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.кескін буммасының ішінен дайын суретті орналастыру

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.батырманы басқанда PAINT терезесі ашылады. Суретті салып болып PAINT -ты жапқанда -сурет мәтіннің ішінде болады.

5мин

түсіндіру



Қолдану (білімдерін пысықтау)

1 -тапсырма

Ұқыпсыз теруші мақалдар мен мәтелдерді тере бастап, бәрін шатастырып алыпты. Терушіге қателерін түзетуге көмектесіңдер.

  1. Жүгңрмеее Тіліңмен, біліміңмен жүгір

  2. Білгенің бірд тоғыз

Білмбегенің тоқсан тоғыз

  1. Түйені -көрмес де көрмес

2- тапсырма

  1. 1.Мақалдың кескінін Times New Romanға, өлшемін 14 -ке, жуандатыңдар, сол жақтан орналастырыңдар?


  1. 2.Мақалдың кескінін Arialға , өлшемін 16 -ға, қисатыңдар, мақалды ортаға орналастырыңдар?

  2. 3. Мақалдың кескінін Courierға, 18 -ге, астын сызыңдар, оң жақтан орналастырыңдар?

«Мақал -мәтел» деп сақтаймыз.

3 тапсырма

  1. Paint -ты іске қосыңдар

  2. Жұлдызшаның суретін салыңдар

  3. Файлды «Жұлдызша» деп сақтаңдар

  4. WordPad -ты іске қосыңдар

  5. Аты -жөнімізді және сыныбымызды жазамыз деп мәтін теріңдер

  6. Кескін батырмасын шертіңдер

  7. Жұлдызша файлын таңдап, ашу батырмасын шертіңдер.

Сергіту сәті:

10 айырмашылығын табу

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.


3 тапсырма. Топтарға «Семантикалық карта»

-Әріптің кескіні

-әріптің өлшемі

-әріптерді жуандатады

-әріптерді қисайтады

-мәтіннің астын сызады

-мәтін жолдық басында, сол жақта орналасады

-мәтін ортаға теріледі, тақырыпты осылай тереді

-мәтін жолдың соңынан, оң жақтан теріледі.

дайын суретті орналастыру

-батырманы басқанда PAINT терезесі ашылады. Суретті салып болып PAINT -ты жапқанда -сурет мәтіннің ішінде болады.

4 тапсырма

Венн диаграммасы

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

5мин

Компьютермен жұмыс

(жеке жұмыс)



7мин


5мин

Компьютермен жұмыс



2мин

ауызша



2мин

Топтық

жазбаша






3мин

жазбаша



1.Тіліңмен жүгірме, біліміңмен жүгір

2.Білгенің бір тоғыз

Білмегенің тоқсан тоғыз

3.Көрмес -түйені де көрмес


  1. 1. Мақалдың кескінін Times New Romanға, өлшемін 14 -ке, жуандатты, сол жақтан орналастырды

  2. 2.Мақалдың кескінін Arialға , өлшемін 16 -ға, қисатты, мақалды ортаға орналастырды?

3. Мақалдың кескінін Courierға, 18 -ге, астын сызды, оң жақтан орналастырды

«Мақал -мәтел» деп сақтады




Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

Paint -та сурет салуға, мәтін енгізугі, өшіруге, бояуға, сурет қоюға, WordPad -та мәтін жазуға, мәтінді өшіруге,

Екеуіндеде мәтін жазуға, фигураларды салуға,

Бағалау

Топ басшыларын тыңдау. Бағалау.

3мин

Топ мүшелерін әділ бағалайды.

Үй тапсырмасын беру

WordPad тақырыпты оқу. 173 бетте тест тапсырмасы «Өзіңді тексер»

1мин

Күнделіктеріне жазады.

Қорытынды

Смайлик арқылы көңіл-күйді, сабақты түсінгендіктерін немесе түсінбегендерін жеткізеді.

Мәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.жәнеМәтінді пішімдеу. Әріптер және абзац. Мәтіндік және графикалық ақпаратты өңдеу.

смайликтер таратамын.

1мин


Смайлик арқылы көңіл-күйді, сабақты түсінгендіктерін немесе түсінбегендерін жеткізеді.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін осы смайликтің біреуін көтеру арқылы айтады. Және оны өз қимылдарымен салады.



© 2010-2022