Visual Basic-тегі графика

Lineәдicі ең әралуан есептерді программалауда кеңінен пайдаланылады.  Бұл әдіс Пішін (Form) және  Графикалық терезе (PictureBox) класындағы объектілерге қолданылады. Lineәдici мынадай мүмкіндіктер береді: ►осы әдіс қолданылатын объектіде түзу сызық кесінділерін сызу; ►  осы объектіде боялған немесе боялмаған тікбұрыштарды бейнелеу. Lineәдiciнiң, синтаксисі мына төмендегідей болады: [ОбъектАты] Line(xl,yl)-(x2,y2) [,Tyci [,Жалау]] ОбъектАтыпараметрініңқатыспауына да болады. Бұл жағдайдаүнсіз келісім бойыншаәдісПішінгеқолданылады. Line кілтті сөзіменiлeceүтip арқылыжазылған әдicпараметрлерідепаталатыншамаларкеледі. Әдicпараметрлерінфункцияның аргументіменсалыстыруғаболады.   Берілген   әдістіңәрекеттері   осы   шаманыц   мәндерінетәуелді. Олардыретімен қарастырайық: ►(xl,yl)-(x2,y2) параметрі - бұл кeciндiшекарасыныңнеме­сетікбұрыштыңекі бұрышының (солжақжоғарғы және оңжақ төменгінемесекepiciншe - оңжақ төменгі және солжақжоғарғы) координаттары. Бұлабсолютті (егер салу жүргізілетін объект масштабталмаған болса) координаттарнемесемасштабталыпорнатылганкоординаттар;
Раздел Информатика
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қызылорда облысы,

№4 облыстық дарынды балаларға арналған мектеп-интернаты

І санатты информатика пәнінің мұғалімі

Ешімова Айнұр Қуанышбайқызы

Пән: информатика

Сынып: 10

Сабақтың тақырыбы: "Visual Basic программалау тіліндегі графика"

Сабақтың мақсаты: Visual Basic бағдарламасының графикалық объектілерімен жұмыс жасауға үйрету

Сабақтың міндеттері:

Білімділік: Объектілі бағдарланған программалау бойынша алған білімдерін саралау.

Дамытушылық: Әр оқушының сабаққа деген ынта мен қабілетін біріктіріп, қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелілік: Туған жерге, елге деген сүйіспеншілік пен патриоттық сезімін ояту; шыдамдылыққа, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, тест, практикалық тапсырма, сәйкестендіру кестесі

Сабақтың құрал-жабдықтары: интерактивті тақта, постер, түрлі-түсті маркерлер, Visual Basic 6.0, компьютер, локальды желі

Сабақтың түрі: практикалық сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілі: постер жасау, тест, практикалық тапсырманы орындау, Ішіне-сыртына

Пәнаралық байланыс: бейнелеу, алгебра, ағылшын тілі

Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) /ЖЕСО модулі/

Оқушылармен сәлемдесіп, түгендеп, олардың назарын сабаққа бұру

ІІ.Үй тапсырмасы (4 мин) /АКТ модулі/

1-флипчарт 2-флипчарт

Visual Basic-тегі графикаVisual Basic-тегі графика

ІІІ.Білу және түсіну кезеңі. (ОЖТ модулі) (6 мин)

Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін интербелсенді тақтада графикалық объектілердің суреттерін көрсету.

  • Бұл не? Не үшін арналған? Бұл фигуралар мен не жасауға болады? сияқты жетелеме сұрақтары арқылы жаңа сабақтың тақырыбына шығу.

Оқушылар жауабы: графикалық фигуралар, сурет салу үшін, графикалық объектілермен жұмыс жасау үшін арналған.

  • Сабақтың тақырыбы мен мақсаты қандай деп ойлайсыздар?

Оқушылар жауабы: Visual Basic-те графикалық объектілермен жұмыс жасау және үйрену

Жаңа сабақты түсіну үшін оқушыларға теориялық материалдар таратылады. Оқушылар жаңа материалмен танысып, түсінгендерін постер бетіне түсіреді де, түсінгендерін талдайды.

Теориялық материал:

Visual Basic-те графикамен жұмыс жасау үшін Visual Basic-тегі графика- PictureBox, Visual Basic-тегі графика- Shape, Visual Basic-тегі графика- Line, Visual Basic-тегі графика Image элементтерінің көмегімен іске асырылады.

- Visual Basic-тегі графика PictureВox формаға графиктік өріс шығаратын компонент

- Visual Basic-тегі графика Shape формаға тіктөртбұрыш, эллипс, шеңбер, бұрыштары дөңгеленген тіктөртбұрыш фигураларын шығаратын компонент

Қасиеттер терезесіндегі Shape қасиеті: 0-прямоугольник, 1-квадрат, 2-овал, 3-круг, 4-скругленный прямоугольник, 5-скругленный квадрат

- Visual Basic-тегі графика Line формаға сызық шығаратын компонент

- Visual Basic-тегі графика Image формаға түрлі типті бейнелік файлдардан суреттер шығаратын компонент

Visual Basic-тегі графика

IV. Қолдану және талдау кезеңі /АКТ және ТжДБО модульдері/

Практикалық жұмыс 1 деңгей (7 мин)

Тақырыбы: Графикалық объект құру

Жұмыстың мақсаты: Visual Basiс ортасында қарапайым графикалық объектілерді құруды үйрету.

Жұмысты орындау реті:

1. Visual Basic ортасын іске қосыңдар. Жобаны сақтап қойыңдар.

2. Пішінге келесі басқару элементтерін орнатып, олардың қасиеттерін сәйкесінше өзгертіңдер:

Объект

Қасиеттері

Формадағы сурет

Shape

Backcolor

Backstyle

Caption


Form1


көгілдір


Астана - жас қала!

Бәйтерек

Shape1

0-Прямоугольник

Ақ

1-непрозрачно

Shape2

3-Круг

сары

1-непрозрачно

Line1


қара


Line2


қара


Line3


қара


Line4


қара


Line5


қара


Line6


қара


Line7

қара


Line8


қара


Line9


қара


Line10


қара


Command1



Шығу

Label1




Жасай бер, Қазақстан!

Shape3

0-Прямоугольник

көк

1-непрозрачно

Ту

Shape4

2-Эллипс

сары

1-непрозрачно

Line11


қара


3. Command1 батырмасына келесі процедураны жазамыз:

Private Sub Command1_Click()

End

End Sub

4. Қосымшаны іске қосып, салған суретіңді көр, Шығу батырмасын басып, бағдарламадан шық.

5. Файл - > Создать Проект1.exe командасын орындап, бағдарламанды жоба ретінде сақта.

Visual Basic-тегі графика


Практикалық жұмыс 2 деңгей (8 мин)

Тақырыбы: Visual Basic-те анимация жасау

Жұмыстың мақсаты: Visual Basiс ортасында қарапайым анимацияларды құруды үйрету.

Жұмысты орындау реті:

1. Visual Basic ортасын іске қосыңдар. Жобаны сақтап қойыңдар.

2. Жұмыс үстеліндегі 10-сынып қапшығындағы "VB анимция" бейнесабағын ашу

3. Бағдарламаның коды

Private Sub Timer1_Timer()

Image1.Visible = False

Image2.Visible = True

Timer1.Interval = 0

Timer2.Interval = 400

End Sub

Private Sub Timer2_Timer()

Image2.Visible = False

Image1.Visible = True

Timer2.Interval = 0

Timer1.Interval = 400

End Sub

Private Sub Command1_Click()

End

End Sub

4. Қосымшаны іске қосып, нәтижені көр, Шығу батырмасын басып, бағдарламадан шық.

5. Файл - > Создать Проект1.exe командасын орындап, бағдарламанды "Анимация" атты жоба ретінде сақта.

Visual Basic-тегі графика

Сергіту сәті.

  • Оқушылармен көзге арналған жаттығулар жасау

1-жаттығу

-Көздеріңнің бұлшық етін қатайтып, бірнеше секунд жұмыңдар.

-Көздеріңнің бұлшық етін босаңсытып, ашыңдар.

Бұл кезде бірқалыпты дем алыңдар. 4-5 рет қайталаңдар.

2-жаттығу

-Кеңсірікке қарап тұрып, 3 рет терең дем алыңдар.

Көздеріңді талдырмаңдар.

-Алысқа қадалып қараңдар.

3-жаттығу

- Бастарыңды бұрмй, ОҢҒА қарап, көз тіккен нүктені белгілеңдер.

-Алысқа қадалып қараңдар.

4-жаттығу

-Бастарыңды бұрмай,СОЛҒА қарап, көз тіккен нүктені белгілеңдер.

-Алысқа қадалып қараңдар.

  • Оқушылармен қол, білек, арқаға арналған жаттығулар жасау


Практикалық жұмыс 3 деңгей (10 мин)

Тақырыбы: Visual Basic тригонометриялық фунциялардың графиктерін салу

Жұмыстың мақсаты: Visual Basiс ортасында синус және косинус тригонометриялық

функцияларының графиктерін құруды үйрету.

Жұмысты орындау реті:

1. Visual Basic ортасын іске қосыңдар.

2. Формаға графикалық терезе (Picture1), батырма (Command1) және шығу батырмасын (Command2) орналастыру

3. Қасиеттер терезесіндегі Command1 батырмасының Caption қасиетін "Sin графигі" атымен өзгерту

4. Қасиеттер терезесіндегі Picture1 батырмасының Имя (Name) қасиетін " picGraph" атымен өзгерту

5. Қасиеттер терезесіндегі Command2 батырмасының Caption қасиетін "Exit" атымен өзгерту

6. Sin графигі батырмасына екі рет шертіп код терезесін ашамыз

7. Ашылған код терезесіне келесі кодты терміз: Синусоида графигінің коды

Private Sub Command1_Click()

PicGraph1.Scale (-10, 2)-(10, -2)

For SngX = -10 To 10 Step 0.01

PicGraph1.PSet (SngX, Sin(SngX))

Next SngX

PicGraph1.Line (-10, 0)-(10, 0)

For bytI = -10 To 10

PicGraph1.PSet (bytI, 0)

PicGraph1.Print bytI

Next bytI

PicGraph1.Line (0, 2)-(0, -2)

For bytI = -2 To 2

PicGraph1.PSet (0, bytI)

PicGraph1.Print bytI

Next bytI

End Sub

8. Exit батырмасына екі рет шертіп, бағдарламадан шығу командасының кодын жазамыз

Private Sub Command2_Click()

End

End Sub

9. Қосымшаны іске қосып, салған суретіңді көр, Шығу батырмасын басып, бағдарламадан шық.

10. Файл - > Создать Проект1.exe командасын орындап, бағдарламаңды "Синусоида" атты жоба ретінде сақта.

Visual Basic-тегі графика

Сұрақ: y=cosx тригонометриялық функциясының графигін салу үшін

программада нені өзгерту керек?

Жауап: процедурадағы sin фунциясын cos функциясына ауыстырамыз


V.Жинақтау кезеңі /ОБ,ОҮБ модулі - тест жұмысы, ОЖТ модулі - жұптық жұмыс/


Тест тапсырмасы: (3 мин)

  1. Формаға түрлі типті бейнелік файлдардан суреттер шығаратын компонент

А) picture box Б) shape В) image

  1. Формаға графиктік өріс шығаратын компонент

А) picture box Б) shape В) image

  1. Формаға сызық салу үшін қолданылатын компонент

А) line Б) data В) shape

  1. Формаға түрлі геометриялық фигураларды шығаратын компонент

А)timer Б) shape В) OLE

  1. Қосымшаларды іске қосу үшін қолданылатын мәзір

А) Запуск программы Б) Файл В) Инструменты

  1. Формаға уақыт өлшеуіш шығаратын компонент

А) data Б) timer В) OLE

Тест жауабы:

1. В

2. А

3. А

4. Б

5. А

6. Б

VI.Оқушыларды бағалау кезеңі (2 мин)

Бағалау парағы

Оқушының аты-жөні:

Үй

тапсырмасы

Топта жұмыс жасау

Деңгейлік

тапсырмалар

І деңгей - "3"

ІІ деңгей - "4"

ІІІ деңгей -"5"

Тест

5-6 ұ - "5"

3-4 ұ - "4"

1-2 ұ - "3"

Қорытынды баға

1

Жеңісбек Базылхан


2

Күлікбай Майжан


3

Қалым Жібек


4

Сапар Жанаргүл


5

Шапайова Райгүл


Оқушыларды бағалау тапсырмаларды орындау дәрежесіне сәйкес бағаланады.

VІІ.Қорытынды. (2 мин) /СТОҮ модулі - Ішіне-сыртына, шығу парағы/

Visual Basic-тегі графика

Шығу парағы: (2 мин)

Шығу парағы

Мен бүгін . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . білдім.

Сабақтың. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қызықты болды, ал . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қиындық туғызды.

Мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .тапсырмаларды орындадым.

Өмір үшін бұл сабақ маған . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . берді.

Енді мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . орындай аламын.

Шығу парағы

Мен бүгін . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .білдім.

Сабақтың. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қызықты болды, ал . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . қиындық туғызды.

Мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .тапсырмаларды орындадым.

Өмір үшін бұл сабақ маған . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . берді.

Енді мен . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . орындай аламын.

VІІI.Үйге тапсырма. "Visual Basic бағдарламалау ортасы" тақырыбына сөзжұмбақ (кроссворд) құрастырып келу.


© 2010-2022