- Преподавателю
- Информатика
- Компьютердің құрылымы. Пернетақта. Компьютердің қосымша құрылғылыры
Компьютердің құрылымы. Пернетақта. Компьютердің қосымша құрылғылыры
Раздел | Информатика |
Класс | 5 класс |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Ермекова А.Е. |
Дата | 01.02.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Күні: | Пәні Информатика | Мұғалім аты-жөні Ермекова А.Е. | «Еңбек орта мектебі» КММ | Оқу-ісінің меңгерушісі ________ Канагатова А. | |||||
Сабақтың тақырыбы: Компьютердің құрылымы. Пернетақта.Компьютердің қосымша құрылғылыры. | |||||||||
Сілтеме: | Оқу жоспары; 5-сыныптың оқу бағдарламасы Күнтізбелік жоспар; Оқулық.. | ||||||||
Сабақтың мақсаты: | SMART мақсат. Пернетақтаның негізгі бөлімдерін және қосымша пернелерінің атқаратын қызметі туралы мәлімет беру 2.Оларды ажырата алуға дағдыландыру. 3.Топтық жұмыс барысында бірін -бірі сыйлауға дағдыландыру. | ||||||||
Түйінді идеялар: | Пернетақта - компьютерге ақпарат енгізуге арналған құрылғы. Ол әріптің және цифр пернелерінің көмегімен компьютерге кез- келген ақпаратты беруге мүмкіндік жасайды. Қазіргі компьютерлердің 102 - 104 пернесі болады | ||||||||
Әдіс-тәсілдері: | СТО, АКТ, топтық жұмыс, жеке жұмыс | ||||||||
Көрнекіліктер: | Үлестірмелі тапсырма мен конверттер, стикер, компьютер қима қағаздар,слайд | ||||||||
Дереккөздер | Оқулық, дидактикалық материалдар, интернет ресурстары | ||||||||
Пәнаралық байланыс: | Дене шынықтыру, қазақ тілі | ||||||||
Нәтиже: | Пернетақта пернелерінің атқаратын қызметі туралы білетін болады Пернетақта пернелерінің атқаратын қызметін ажыратуды үйренеді Өзгенің пікірімен санасады | ||||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Сәлемдесу. Ұйымдастыру. Топқа бөлу. Сабақ барысымен таныстыру. Бағалау парағын таныстыру. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру | Сәлемдесу Өздерін ретке келтіру Топқа бөліну Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру | ||||||||
Үй тапсырмасын тексеру (4 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі) | |||||||||
Компьютердің қазіргі уақыттағы негізгі функциясы қандай? Жұмыс қабілеті мен басқаруды қамтамасыз ететін программа? Супер компьтерлер қайда қолданылады? Үлкен дерек қорларын өңдеу және сақтау үшін қолданатын компьютер?
| |||||||||
Қызығушылықты ояту (5мин.) | |||||||||
Электронды оқулықтан «Компьютердің негізгі құрылғылары міндеттері және мүмкідіктері» тақырыбына арналған бейне материал қосылады. Ол материалда: мәтін, сурет, анимация, тарихи деректер және дыбыстық түсіндіру қамтылған. | Оқушылар зейін қойып тыңдайды
| ||||||||
Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақырыпқа шығады. Бүгінгі сабақтың мақсаты мен міндеттеріне тоқталады.) | |||||||||
ББҮ (2 мин.) | |||||||||
ББҮ-ны толтыру | ББ бойынша флипчартта жазу | ||||||||
Білемін? | Білгім келеді? | Үйрендім? | |||||||
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Сыныпты топ басышысын есімін таңдау арқылы 2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Топтағы әрбір оқушының қолына «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру. 5-сынып оқулығында «Компьютердің құрылымы» , « Пернетақта» тақырыбын оқыту.
| Оқушылар белсене қатысады. Оқушылар екі топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Оқушылармен бірге табыс критерийлері анықталады. Оқушылар бірін-бірі бақылап топта жұмыс жасайды. Топтағы әрбір оқушы ДК құрылғыларын бөліп алып оқиды. Оқушылар өздері оқыған құрылғы туралы топқа түсіндіреді. Топтағы оқушылар постерге ДК құрылғыларының суреттерін желімдеп құрылғыларды бір-біріне жалғайды. ДК әрбір құрылғысына анықтама беріп, атқаратын қызметін жазады. | ||||||||
Ой толғаныс (4 мин.) | |||||||||
Пернетақтасыз компьютерді қолданылуға бола ма? | Пернетақта -компьютерге ақпарат енгізетін құрылғы.ОНда 101 немесе 104перне болады.Таңбалық деректерді енгізу қызметін атқарады және негізгі енгізу құрылғысы болып табылады. | ||||||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау) | Сұрақтарға жауап береді. | ||||||||
Бағалау (2 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Оқушылардың бағалау парағының негізінде мұғалім оқушылардың әр жауабына | Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. | ||||||||
Үйге тапсырма (1 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Үйге Компьютердің құрылымы. Пернетақта.Компьютердің қосымша құрылғылыры. | Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. | ||||||||
Рефлексия (2 мин.) | |||||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | ||||||||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын бағдаршамның түсі арқылы байқау | Бағдаршам . Қызыл-түсінбедім; Сары- толық емес, қайта оқуым қажет; Жасыл -барлығы түсінікті деп тиісті түсті көтереді. |
Алматы облысы , Еңбекшіқазақ ауданы , « Еңбек орта мектебі-мектепке дейінгі шағын
орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Информатика пәні мұғалімі-Ермекова Ардақ Ермековна
Білімі-жоғары
Педагогикалық өтілі- 3жыл.