Сабақ жоспары Қоғамдағы ақпараттық үрдістер

Раздел Информатика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

2 Сабақ жоспары


Топ

3-6 топ

Сабақтың өткізілетін күні


Пәні: Информатика

Сабақтың тақырыбы: Қоғамдағы ақпараттық үрдістер.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Қоғамдағы ақпараттық үрдістер тақырыбы бойынша студенттерді білімділікке, сауаттылыққа, ойлау ұшқырлығын дамыту

Тәрбиелік: икемділік қасиетімен шабытты болуға қалыптастыру

Дамытушылық: студенттердың ойлау қабілетімен қызығушылығын арттыру

Сабақтың типі (аралас, жаңа білімді игеру, ізденіс сабағы) (керектісінің астын сызу)

Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгерту (теориялық, тәжірибелік, лабораториялық) (керектісінің астын сызу)

Сабақты өту әдісі: ақпараттық дамытушылық тәсіл

Пән аралық байланыс: бағдарламалау тілдері, математика, ағылшын тілі

Көрнекі құралдар: компьютер

Әдебиеттер: В. Б. Симонович «Информатика базовый курс»

«Office 97 книга ответов» Питер. 2001 ж. «Microsoft Word текстовый редактор» Питер. 2001 ж. OC Windows 98, 2000, XP Питер. 2001 ж. В.А. Каймин «Основы компьютерной технологии» Шафрин. «Основы компьютерной технологии» «Всемирная паутина WWW» Питер. 2001 ж. В.А. Каймин т. б. «Основы информатики и вычислительной техники»

10-11 клас оқушыларға оқу қолданба. Москва. «Просвешение» 1989 ж.

В. П. Леонтьев «Персональный компьютер» «Microsoft Access» Питер. 2000 ж.

Сабақтың барысы мен мазмұны

  1. Ұйымдастыру кезеңі

а) ұйымдастыру кезеңі

б) үй тапсырмасын сұрау

в) бағалау

г) жаңа сабақ

д) бекіту

е) үйге тапсырма

ж) қорытынды

Қоңырау соғылып сабақ басталған соң баларды ұйымдастыра отырып сабақты бастаймын.

2. Үй тапсырмасын тексеру:

3. Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау, баяндап жаздыру

Қоғамдағы ақпараттық үрдістер.

ЭСТ көмейінде электрондық зеңбірек, ал түбінде люминоформен қапталған экран тұрған шыны құтыдағы электрондық вакуумдық аспап болып табылады.

Қыза отырып, электрондық зеңбірек экранға қарай үлкен жылдамдықпен қозғалатын электрондар ағынын ұшырып шығарады. Электрондар ағыны (электрондық сәулелер) люминоформен қапталған экранның белгілі бір нүктесіне бағыттайтын тоғыстырушы және ауытқытушы шарғылар арқылы өтеді. Электрондардың соққысының әрекетінен люминофор экран алдында отырған пайдаланушы көретін жарықты шығарады.

Үйірілу процесінде (экран бойынша орын ауыстыру) сәуле экран люминофорының элементарлық бөлігіне әрекет етеді де кескін пайда болады. Сәуленің қарқындылығы үнемі өзгереді де нәтижесінде экранның тиісті бөлігінің жарықтылығы өзгереді. Сәулелену өте тез жоғалатындықтан электрондық сәуле экран бойынша қайта-қайта және қайта-қайта жарықтылықты жаңарта отырып жүгіруі тиіс. Осы процесс кескінді жаңарту (немесе регенерация) деп аталады.

Мониторлардың көпшілігінде регенерацияның жиілігі, сонымен қатар тік үйірудің жиілігі деп аталады, көптеген режімде шамамен 85 Гц-ке тең, яғни кескін экранда секундына 85 рет жаңарады. Регенерация жиілігінің төмендеуі көзді өте қажытатын кескіннің жыпылықтауын тудырады. Олай болса, регенерация жиілігі неғұрлым жоғары болса, солғұрлым пайдаланушы өзін жайлы сезінеді.

Монитор қамтамасыз ететін регенерация жиілігінің бейнеадаптер бапталған жиілікке сәйкес болуы өте маңызды болып табылады. Егерде мұндай сәйкестік болмаса, онда экранда кескін мүлдем пайда болмайды, ал монитор істен шығуы мүмкін.

Мониторлар экраны екі типті бола алады: дөңес және жазық. Типтік дисплейдің экраны дөңес. Мұндай құрастырылым ЭСТ-нің көпшілігіне тән (оның ішінде телекөріністік киноскоптарда да).

Әдетте экран тігінен де, көлденеңінен де майысқан болып келеді. Кейбір модельдерде (Sony FD Trinitron и Mitsubishi DiamondTron NF) экран бетінің тек көлденең қимасы бойынша шамалы қисықтығы бар Trinitron құрастырылымы пайдаланылады. Экранның тік қимасы бойынша қисықтығы нөлге тең. Мүндай экранда шағылысулар аз болады да кескіннің сапасы жақсарады. Бұл құрастырылымның кемшілігі - өндірістің жоғары өзіндік құны, ал, олай болса, бағасы да аса жоғары болады.

4. Жаңа материалды бекіту

Ол үшін студенттерге жаңа сабақтан бірнеше сұрақтар қоя отырып сабақты аяқтаймын.

5. Сабақты қорыту

Жаңа материалды пысықтау, оқушылардың меңгерген білімдерін талдау, бағалау.

6. Үй тапсырмасын беру: жоғарыда келтірілген кестелер көмегімен мысалдар құрастыру.

Оқытушы______________Джамалова Ш.

ПЦК төрағасы__________К.К. Убаев

© 2010-2022