Урок на тему: Компьютерлік желілердің түрлері қмж

Раздел Информатика
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок на тему : Компьютерлік желілердің түрлері қмжУрок на тему : Компьютерлік желілердің түрлері қмжУрок на тему : Компьютерлік желілердің түрлері қмжУрок на тему : Компьютерлік желілердің түрлері қмжҚысқа мерзімдік жоспар

Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік желінің негізгі түрлері. Жергілікті желілер. Сабақтың мақсаты: Компьютерлік желі дегеніміз не, жергілікті желілер ұғымдарын түсіндіру.

Сабақтың нәтижесі: Оқушылар компьютерлік желі және жергілікті желілерге қосылып өздері мағлұмат ала алады.

Сабақтың түйінді идеялары: Бірін бірі тыңдай біледі, компьютерді меңгереді

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Тілек шоғы, Бумеранг әдісі , миға шабуыл, «Өкіл» әдісі, Бинго әдісі.Плюс, минус, қызықты» стикерлер арқылы рефлексия жасау

Сыныбы: 9б

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

5 мин

І.Кіріспе

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

1.Нұсқау:

Оқушыларды қатарға тұрыңдар. Мен соңғы тұрған оқушыға сол қолыммен сурет саламын сол оқушы келесі оқушының арқасына сол қолымен салады. Ең алдында тұрған оқушы тақтаға салады. Содан соң бір біріне жақсы тілектер айтады.

2. Нұсқау: Енді топқа бірігеміз. Топқа біріктіру үшін алдарыңа 2 түрлі гүлдің суреті жатыр.Сол гүлдің суреті арқылы бірігеміз.

Қызыл қызғалдақ-І топ

Сары қызғалдақ-ІІ топ

.

1. Оқушылар сәлемдесіп ынтымақтастықты орнатты. Оқушылар қатарға тұрады. Бәрі бір-бірінің арқасына сурет салады, жақсы тілектер аитады.

2. Оқушылар әрқайсысы гүлдердің суреттерін алып топқа бірігеді.


Тақтаға плакатқа жапсырып қоямыз, стикерлер




2 гүлдің суреті





10 мин

ІІ.Таныстырылым

Бумеранг әдісі


«Миға шабуыл» әдісі

3.Нұсқау.

Оқушыларды шеңбер қылып тұрғызамын. Содан соң қолдарына доп беремін. Допты лақтырып бір-біріне сұрақ қояды. Жауап бере алмаса қайтадан өзіне лақтырады.

4. Нұсқау:

-Балалар, мына экрандағы суреттерге мұқият қараңдар.

-Берілген суреттерден не көріп тұрсыңдар, сендер не түсіндіңдер.

Мұғалім тұжырымдамасы: Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Компьютерлік желі дегеніміз не, жергілікті желілер»

Оқушылар шеңбер қылып тұрады. Бір-бірлеріне сұрақ қояды. Сұрақтарына жауап береді


  1. Экраннан суреттер көреді

Смайликтер арқылы бір-бірін бағалады.

Кітап, интербелсенді тақта.

Слайдтар





20 мин
















ІІІ. Негізгі бөлім

«Өкіл » әдісі



Қайта топқа бірігу

Постер қорғау

Бинго әдісі


  1. Нұсқау: Оқушылар, мен әр топқа тақырып беремін:

І топқа

Компьютерлік желілер және оның ұғымы, түрлері
ІІ топқа

Жергілікті желілер және олардың түрлері Бірінші өзара талқылайды. Содан соң екі топтан екі өкілден шығады. Өкілдер келіп талқылаиды.
Қайтадан олар өздерінің топтарына келіп қайтадан талқылады да, постер қорғайды.


Оқушылардың алдына бинго парақтарын таратамын. Мен оқимын олар белгілеп бинго деп аитады.

  1. Топ ішінде оқиды, талқылайды.

  2. Оқушылар ішінен өкілдер топтарға барып талқылады. Қайта топтарына оралды.


Өз орындарына келіп постерге түсіреді.

Постер қорғады.

Оқушылар белгілеиді.

Топтар бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды.








Мәтіндер, постер, түсті қағаздар мен маркерлер

5

IV. Бағалау

Смайликтер арқылы бағалау

Оқушылар алдарыңа үш түрлі смайликтер берілген сол смайликтер арқылы үш топ бір-бірлеріңді бағалаңдар.

Әр топ смайликтер арқылы бір-бірін бағалады.

Үш түрлі смайликтер

Смайликтер

5 мин

Қорытынды

«Плюс, минус, қызықты» үш түрлі стикерлер таратып беру.

Үйге тапсырма беру:

Ауқымды компьютерлік желілер дегеніміз не? Мәліметтер тауып келу

"Плюс"-оң әсер еткен фактілер .

"Минус "-түсініксіз болған тұстары.

"Қызықты" -өздеріне қызықты тұстары

.

Стикерлер

Мұғалім: _Бақторазова А.

Қысқа мерзімдік жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ауқымды компьютерлік желілер. Интернет ұғымы. Сабақтың мақсаты: Ауқымды компьютерлік желілер мүмкіндіктерімен таныстыру, компьютерде жұмыс жасап үйрету.

Сабақтың нәтижесі: Оқушылар Internet Explorer бағдарламасымен жұмыс жасай алады..

Сабақтың түйінді идеялары: Бірін бірі тыңдай біледі, компьютерді меңгереді

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Тілек шоғы, Миға шабуыл, «Зәулім үй» әдісі, «Жарнама» әдісі , «Аквариумдегі балық аулау» әдісі, Бағалау парақшасы (критерий ) арқылы оқушыларды бағалау,

Сыныбы: 9б

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

5 мин

І.Кіріспе

Тілек шоғы

Ынтымақтастық атмосферасын құру.

1.Нұсқау: Оқушылардың алдарына бір-бір ақ парақтар беремін, кеме жасатып сол кемеге жақсы тілектер жаздыртып бір-бірлеріне жүргіземіз. Олар оқиды.

2. Нұсқау: Енді топқа бірігеміз. Топқа біріктіру үшін алдарыңа үш түрлі жеміс-жидектердің суреті жатыр.Сол суреттер арқылы бірігеміз.

Мандарин-І топ

Апельсин -ІІ топ

Киви -ІІІ топ болып топқа бірігеміз.

1. Оқушылар сәлемдесіп ынтымақтастықты орнатты. Оқушылар парақтарды алып, кеме жасады, жақсы тілектер жазды.

2. Оқушылар әрқайсысы суреттерді алып топқа бірікті.


Парақшалар, суреттер, АКТ




Жеміс жидектердің суреті





10 мин

ІІ.Таныстырылым

«Зәулім үй» әдісі




«Миға шабуыл» әдісі

3.Нұсқау.

Оқушыларға әр түрлі ұйдің суреттері бар парақшаларға сұрақтар жазып келемін. Сол сұрақтарға дұрыс жауап берсе тақтаға іледі, дұрыс жауап бермесе ілмейді. Ілінсе зәулім үйдің суреті шығады.

  1. Желі дегеніміз не? Олардың түрлерін атаңдар?

  2. Жергілікті желі дегеніміз не? Желілердің түрлерін атаңдар?

  3. Жұлдызша топологиясын атаңдар?

  4. Сақина топологиясын атаңдар?

  5. Шина топологиясын атаңдар?

  6. Ақшақар топологиясын атаңдар?

4. Нұсқау:

-Балалар, мына экрандағы суретке, мұқият қараңдар.

-Берілген суреттен, не көріп тұрсыңдар, сендер не түсіндіңдер.

Мұғалім тұжырымдамасы: Сонымен, бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Ауқымды компьютерлік желілер», Интернет желісі

Әр топтан бір-бір оқушыдан тақтаға шығып, парта үстіндегі суреттер салынған сұрақтарды алады

Жауап беріп, тақтаға іледі.




  1. Экраннан суреттер көреді

Топтық бағалау .

Кітап, интербелсенді тақта.

Слайдтар





20 мин













ІІІ. Негізгі бөлім

«Жарнама » әдісі



Постер қорғау

Балық аулау әдісі

  1. Нұсқау: Оқушылар, мен әр топқа тақырып беремін:

І топқа

Ауқымды компьютерлік желілер. Интернет дегеніміз не?
ІІ топқа

WWW дегеніміз не?

ІІІ топқа

Электрондық пошта дегеніміз не?

Әр топ берілген тақырыптарға жарнама жасайды.

Постерге түсіріп, постер қорғайды.

Оқушылар біз бүгін балық аулауға шығамыз. Оқушыларға балық аулатамын, әр балыққа сұрақ қойып қоямын оқушылар алады да жауап береді.

  1. Бір-біріне жақын орналасқан ғимараттар, бір ғимарат ішіндегі бөлмелердегі және бір бөлме ішінде орналасқан компьютерлер арасындағы байланыс түрі (жергілікті желі)

  2. Бір аймақта орналасқан қалалар, аудандар компьютерлері арасындағы байланыс түрі (ауқымды желі)

  3. Алгоритм түрлерін көрсетіңіз

  4. Pascal бағдарламалау тілінді айнымалыларды еңгізу операторын көрсетіңіз (Read, readln)

  5. Pascal бағдарламалау тілінде циклдік операторды көрсетіңіз

(For - To)

  1. Алгоритмнің неше қасиеті бар?

Оқушылар тапсырмаларды алады.


Постер қорғады.

Оқушылар балықтар алып бір-бір сұрақтан алып, оқып жауап берді.

Топ басшысы бірін-бірі

Бағалау парақшасы арқылы бағалайды.







Мәтіндер, постер, түсті қағаздар мен маркерлер

5

IV. Бағалау

Бағалау парағы арқылы бағалау

Топ басшысы бағалау парақшасы арқылы оқушыларды бағалайды

Топ басшысы оқушыларды бағалады.

Бағалау парағы арқылы бағалау

Бағдаршамдар

5 мин

Қорытынды

«Бесбармақ» арқылы рефлексия жасау

Оқушыларға бір -бір парақтан беріп, сол ақ парақшаларға өздерінің бесбармақтарын салғызып, алдынғы екеуіне сабақтың басындағы әсерін жазады, аяқталған кезде сабақтан алған әсерлерін жазады . Содан соң тақтаға жапсырады.

Оқушылар алдындағы парақшаларына бесбармақтарын қойып сызып, өз ойларын жазды.

.

«Бесбармаө» суреттері++

Мұғалім: _Бақторазова А.





© 2010-2022